Jump to content

isofix βασεις...


Recommended Posts

Ρε παιδια..τραβαω τα ....αυτια μου. Η αρκουδα δεν εχει isofix βασεις η απλα εγω ειμαι τερμα τυφλος κ πρεπει ν κοιταχτω? στο bmw της γυναικας μου ειναι ξεκαθαρα τα καπακια για να βαλουμε την isofix βαση...οταν μπαινουμε στην αρκουδα εμεις και ο μικρος 2,5 μηνων πιανω το καθισματακι με τις πισω ζωνες αλλ κ παλι δεν αισθανομαι οτι ειναι αρκετα Ασφαλης... Τι επεισοδιο εχω χασει?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8E0813545A ειναι η πίσω αριστερή και κάτι αντίστοιχο η πίσω δεξιά.

Isofix και Audi ειναι πικραμένη ιστορία, ακόμη και στο Β8.

Αν εχεις όρεξη για γέλια κοιτά εδω http://forum.audisportsclub.gr/index.php/topic/14167-retrofit-isofix/page-3

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια..τραβαω τα ....αυτια μου. Η αρκουδα δεν εχει isofix βασεις η απλα εγω ειμαι τερμα τυφλος κ πρεπει ν κοιταχτω? στο bmw της γυναικας μου ειναι ξεκαθαρα τα καπακια για να βαλουμε την isofix βαση...οταν μπαινουμε στην αρκουδα εμεις και ο μικρος 2,5 μηνων πιανω το καθισματακι με τις πισω ζωνες αλλ κ παλι δεν αισθανομαι οτι ειναι αρκετα Ασφαλης... Τι επεισοδιο εχω χασει?

ναι, δεν ήταν standard γιατί πολύ απλά πριν το 2008 (παραγωγή 2008, δηλαδή παράδοση από τέλη του 2008 και μετά), δεν ήταν υποχρεωτικό τι isofix.

Από τη στιγμή που πέφτουν τα πίσω καθίσματα σε σένα (αναδιπλούμενα), δεν έχεις θέμα. Πάρε τις βάσεις και τα πλαστικά προστατευτικά που έχει για να είναι ωραίο το κάθισμα και.... πήγαινε σε ταπετσέρη να σου κόψει το κάτω μέρος του καθίσματος και...... να βάλεις και σημείο δεσίματος για την "άγκυρα" του καθίσματος (αν το δικό σου κάθισμα χρειάζεται - το δικό μου παιδικό κάθισμα το "απαιτεί" για να σταθεροποιηθεί πλήρως και να γίνει ένα με το αμάξι)

 

 

ΥΓ: σκέψου ότι το Α3 που έχω δεν τα είχε στάνταρ (και τα χρυσοπλήρωσα για να είναι από το εργοστάσιο), όταν το suzuki της γυναίκας τα είχε "όπως ήταν ετοιμοπαράδοτο" και είχε... τι να πω δεν ξέρω....

ΥΓ2: μεγάλη κουβέντα τα isofix (που είναι θέμα ασφάλειας!). Έλα σε ένα καφέ  να κράξουμε την audi με την ησυχία μας. :sHa_hehe:

Edited by Kavouras
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

...δεν εχω λογια και ευχαριστω παρα πολυ για το λινκ Ιανε....σπαστικο γελιο απο τα νευρα μου με επιασε..απαραδεκτο ειναι το λιγοτερο που μπορω να πω ειδικα σε ενα τετοιο θεμα παιδικης ασφαλειας...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8E0813545A ειναι η πίσω αριστερή και κάτι αντίστοιχο η πίσω δεξιά.

Isofix και Audi ειναι πικραμένη ιστορία, ακόμη και στο Β8.

Αν εχεις όρεξη για γέλια κοιτά εδω http://forum.audisportsclub.gr/index.php/topic/14167-retrofit-isofix/page-3

το post του dolbi είναι όλα τα λεφτά:

θυμός!!!.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

απλα ενα μεγαλο ευχαριστω που με ξεστραβωσατε στο συγκεκριμενο θεμα..θα παω απο την αουντι να βρω τα νουμερα των κωδικων για βαση κ καπακια για την αρκουδα..μαυρα θελω ..κ μετα ενα πολυ καλο ταπετσερι (αν εχετε να μου προτεινετε παρακαλω) για να κανει τη δουλεια ομορφα κ νοικοκυρεμενα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

βγαζοντας το καθισμα ψαχνωντας τις βασεις του isofix εσπασαν τα κλιψακια του συγρατουν το καθισμα.

 

Εχει καποιος τους κωδικους τους;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.