Jump to content

Σερβις σε εξουσιοδοτημενο ή εξειδικευμενο με ιδιο κοστος?


gasgounis

Recommended Posts

Καλησπερα σας.

 

Εδω και λιγο καιρο ειμαι ενας χαρουμενος ιδιοκτητης ενός Α3 1.4 tfsi του 2008. Εχει φτασει η ωρα να του κανω το σερβις των 120.000 χλμ με ότι προβλεπει αυτό, δηλαδη λαδια φιλτρα, μπουζι ….

 

Επειδη δεν ξερω καποιο συνεργειο συγκεκριμενο, πηρα τηλ στα εξουσιοδοτημενα στην Αθηνα καθως και σε εξειδικευμενο συνεργειο για την οποιο ειχα ακουσει καλα λογια.

 

Μου εκανε εντυπωση ότι ενώ τους ελεγα ακριβως τα ιδια πραγματα, (δηλαδη μοντελο, ετος και χλμ που εχω κανει), κανεις δεν μου εδωσε την ιδια προσφορα.

 

Ο ενας μου ελεγε ότι θα αλλαξει 4 φιλτρα, καποιος άλλος ότι θελουν 3 φιλτρα αλλαγη, ενας παραλλος ότι θελουν 3 φιλτρα αλλαγη αλλα διαφορετικα από τον προηγουμενο και ο τελευταιος ότι θελω 5 λιτρα λαδι αντι για 4 που ελεγαν οι προηγουμενοι.

 

Οι εξουσιοδοτημενοι εδωσαν τιμη από 287€ (καρεντα) εως 360€(γρατσιας) ενώ το εξειδικευμενο 295€.

 

Προφανως, εχω μπερδευτει. Εχω διαβασει αρκετα threads στο φορουμ και ειχα πει να το παω στον εξεικευμενο για τον οποιο παρα πολλοι γραφουν καλα λογια και σε αυτό το φορουμ και στο αντιστοιχο της VW. Αλλα είναι δυνατον να είναι ακριβοτερος από εξουσιοδοτημενο??? Μου εκανε αρκετα ασχημη εντυπωση αυτό.

Ως και η Karenta είναι φθηνοτερη από αυτόν και ο φιλοσιδης ιδια χρηματα.

 

Βεβαια, δεν συγκρινω ακριβως ιδιες προσφορες (βλεπε πιο πανω) αλλα το Γενικο σερβις (και ότι περιλαμβανει το κάθε συνεργειο σε αυτό).

 

Τι λετε εσεις?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας.

 

Εδω και λιγο καιρο ειμαι ενας χαρουμενος ιδιοκτητης ενός Α3 1.4 tfsi του 2008. Εχει φτασει η ωρα να του κανω το σερβις των 120.000 χλμ με ότι προβλεπει αυτό, δηλαδη λαδια φιλτρα, μπουζι ….

 

Επειδη δεν ξερω καποιο συνεργειο συγκεκριμενο, πηρα τηλ στα εξουσιοδοτημενα στην Αθηνα καθως και σε εξειδικευμενο συνεργειο για την οποιο ειχα ακουσει καλα λογια.

 

Μου εκανε εντυπωση ότι ενώ τους ελεγα ακριβως τα ιδια πραγματα, (δηλαδη μοντελο, ετος και χλμ που εχω κανει), κανεις δεν μου εδωσε την ιδια προσφορα.

 

Ο ενας μου ελεγε ότι θα αλλαξει 4 φιλτρα, καποιος άλλος ότι θελουν 3 φιλτρα αλλαγη, ενας παραλλος ότι θελουν 3 φιλτρα αλλαγη αλλα διαφορετικα από τον προηγουμενο και ο τελευταιος ότι θελω 5 λιτρα λαδι αντι για 4 που ελεγαν οι προηγουμενοι.

 

Οι εξουσιοδοτημενοι εδωσαν τιμη από 287€ (καρεντα) εως 360€(γρατσιας) ενώ το εξειδικευμενο 295€.

 

Προφανως, εχω μπερδευτει. Εχω διαβασει αρκετα threads στο φορουμ και ειχα πει να το παω στον εξεικευμενο για τον οποιο παρα πολλοι γραφουν καλα λογια και σε αυτό το φορουμ και στο αντιστοιχο της VW. Αλλα είναι δυνατον να είναι ακριβοτερος από εξουσιοδοτημενο??? Μου εκανε αρκετα ασχημη εντυπωση αυτό.

Ως και η Karenta είναι φθηνοτερη από αυτόν και ο φιλοσιδης ιδια χρηματα.

 

Βεβαια, δεν συγκρινω ακριβως ιδιες προσφορες (βλεπε πιο πανω) αλλα το Γενικο σερβις (και ότι περιλαμβανει το κάθε συνεργειο σε αυτό).

 

Τι λετε εσεις?

Ποιος ειναι ο εξιδεικευμενος?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας.

 

Εδω και λιγο καιρο ειμαι ενας χαρουμενος ιδιοκτητης ενός Α3 1.4 tfsi του 2008. Εχει φτασει η ωρα να του κανω το σερβις των 120.000 χλμ με ότι προβλεπει αυτό, δηλαδη λαδια φιλτρα, μπουζι ….

 

Επειδη δεν ξερω καποιο συνεργειο συγκεκριμενο, πηρα τηλ στα εξουσιοδοτημενα στην Αθηνα καθως και σε εξειδικευμενο συνεργειο για την οποιο ειχα ακουσει καλα λογια.

 

Μου εκανε εντυπωση ότι ενώ τους ελεγα ακριβως τα ιδια πραγματα, (δηλαδη μοντελο, ετος και χλμ που εχω κανει), κανεις δεν μου εδωσε την ιδια προσφορα.

 

Ο ενας μου ελεγε ότι θα αλλαξει 4 φιλτρα, καποιος άλλος ότι θελουν 3 φιλτρα αλλαγη, ενας παραλλος ότι θελουν 3 φιλτρα αλλαγη αλλα διαφορετικα από τον προηγουμενο και ο τελευταιος ότι θελω 5 λιτρα λαδι αντι για 4 που ελεγαν οι προηγουμενοι.

 

Οι εξουσιοδοτημενοι εδωσαν τιμη από 287€ (καρεντα) εως 360€(γρατσιας) ενώ το εξειδικευμενο 295€.

 

Προφανως, εχω μπερδευτει. Εχω διαβασει αρκετα threads στο φορουμ και ειχα πει να το παω στον εξεικευμενο για τον οποιο παρα πολλοι γραφουν καλα λογια και σε αυτό το φορουμ και στο αντιστοιχο της VW. Αλλα είναι δυνατον να είναι ακριβοτερος από εξουσιοδοτημενο??? Μου εκανε αρκετα ασχημη εντυπωση αυτό.

Ως και η Karenta είναι φθηνοτερη από αυτόν και ο φιλοσιδης ιδια χρηματα.

 

Βεβαια, δεν συγκρινω ακριβως ιδιες προσφορες (βλεπε πιο πανω) αλλα το Γενικο σερβις (και ότι περιλαμβανει το κάθε συνεργειο σε αυτό).

 

Τι λετε εσεις?

πρέπει να παραλληλίσεις τις χρεώσεις για να δεις:

πχ πόσο χρεώνουν (ξεχωριστά ανά τεμάχιο) τα:

φίλτρο λαδιού,

φίλτρο καμπίνας (γύρης το λένε κάποιοι),

φίλτρο βενζίνης 

φίλτρο μηχανής

κάθε λίτρο λαδιού

ώστε να έχεις μία χοντρική ένδειξη (πέρα από τη χρέωση της εργατοώρας) του ποιός είναι ακριβότερος και που (και αν αξίζει ή όχι να πληρώσεις τη διαφορά - αν υπάρχει)

 

Επίσης αν αλλάξεις το φίλτρο λαδιού, θα χρειαστείς 4,5 λίτρα αντί για ~4 που παίρνει το μοτέρ μας (3,8 νομίζω?), οπότε λογικό ο ένας να σου χρεώνει 1 λίτρο παραπάνω.

Ενδεικτικά αναφέρω ότι το κάθε λίτρο έχει ~10€ και κάθε φίλτρο έχει από 10€ ως 30€ (χοντρικά). Δηλαδή αν η αντιπροσωπεία σου είπε (πχ) 3 φίλτρα και 4 λίτρα λάδι και ο εξειδικευμένος σου είπε 4 φίλτρα και 5 λίτρα λάδι, αμέσως- αμέσως ο δεύτερος έχει κάνει περισσότερη δουλειά (δεν εξέτάζουμε αν χρειάζεται ή όχι, έτσι?)

 

Οπότε χωρίς να είναι ίδιες οι προσφορές, δεν μπορείς να συγκρίνεις (ή ζήτα "σπάσιμο"-επεξήγηση των χρεώσεων να καταλάβεις αν τελικά απλά σε "κλέβουν" ή όχι)

 

 

ΥΓ: δύσκολο η αντιπροσωπεία να είναι φτηνότερη από οποιοδήποτε εξειδικευμένο, αλλά όχι απίθανο.... Μπορείς πάντως να μας πεις που πήγες. Δεν είναι ντροπή.

Edited by Kavouras
Link to comment
Share on other sites

H quattro στο Χαλανδρι.

 

Και δεν εχω παει, απο το τηλεφωνο ηταν ολες οι προσφορες.

 

Ειχα ρωτησε ακομα σε Καρεντα (€287), Φιλοσιδη (€295), Φιλιππαιο (€290) και Γρατσια(€360).

 

Απο εβδομαδα θα παω.

Και ηθελα να κανω μια συγκριση στις τιμες , αφου θα ειναι η πρωτη φορα που το παω για σερβις.

 

Δεν θελω να το παω εκει που το πηγα για την πρωτη αλλαδη λαδιων οταν το πηρα και ψαχνομαι...

Edited by gasgounis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να σε βγαλω απο το δίλημμα και να σου πω οτι κακώς επικεντρώνεσαι στο οικονομικό του θέματος. Οι διαφορες παίζουν στα μαξ 50€. Το προβλημα ειναι να εισαι ευχαριστημένος απο την ποιότητα της εργασίας.

Αν ολοι σε πείθουν, προσωπικά θα σου ελεγα να πας αντιπροσωπεια. Αν γινει και τιποτα, εχουν ασφαλιστικές καλύψεις και αααν σου προκύψει κατι στο μέλλον (πχ εγκέφαλος abs, καίει λαδια το αμαξι), μπορεις να επικαλεστείς την εγγυηση καλής Θελήσεως που θα σου μειώσει πολυ το κόστος

 

Απο την αλλη προσωπικά εχω πολυ κακη εμπειρία με πολλα συνεργεια. Εξουσιοδοτημένα και μη. Όσες φορα δεν κάθομαι κυριολεκτικά δίπλα στον μηχανικό, γινεται μλκια ή κατι δεν προσέχουν ή το πατρατσουλιζουν το θεμα για να βγει το αμαξι και να πάρουν τα φράγκα.

Οποτε προσωπικά δεν ειμαι και το καλυτερο παράδειγμα.

 

Γι αυτο τελικα καταλήγω στο να εισαι εσυ ευχαριστημένος Γιατι εσυ εισαι ο πελάτης.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Σαν να έγραφα εγώ (για ό,τι είπε ο Κάβουρας από πάνω) και να προσθέσω...

 

1) Στην Καρεντα γενικό σέρβις (χωρίς μπουζί, με λάδια Kolben) 185€... με Castrol ~240€...επομένως πρόσεχε ΚΑΙ τι λάδια θα σου βάλουν (εάν κοιτάς μόνο τιμή,τότε ok)

 

2) Η αρχή, βάσει της οποίας πορεύομαι εγώ τουλάχιστον, είναι ότι οοοοοοολοι είναι εξαιρετικοί στη δουλειά τους, μέχρι να κάνουν τη μλκια (που και πάλι βάσει πιθανοτήτων ΘΑ γίνει)...και εκεί παραμονεύω

 

ΥΓ: και επειδή δεν γνωρίζεις ακόμα, λόγω του ότι είσαι ο νέος κάτοχος, εαααααν και πότε θα σου βγάλει προβλήματα (χτυπα ξύλο), καλύτερα σε επίσημη αντιπροσωπεία τα πρώτα σέρβις (αυτό θα έκανα εγώ τουλάχιστον) για να έχεις λιιιγο πιο ήσυχο το κεφάλι σου

Edited by escape_A3
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Γνωμη μου...

Εφοσον το αμαξι δεν εχει εγγυηση δεν υπαρχει λογος για αντιπροσωπεια...αν κ για τις αλλες δεν ξερω αλλα τουλαχιστον στην καρεντα χρεωνουν παρα πολλα στα ανταλλακτικα κ οι συμβουλοι σερβις να το πω ευγενικα "δεν κανουν"

Το φορουμ εχει συνεργασια με 2 συνεργεια...θα σου προτεινα να παρεις κ εκει ενα τηλ να ρωτησεις για κοστη κ ανταλακτικα!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας και ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

 

Ομολογώ με μπερδέψατε. Θα δω τι θα κάνω... Μάλλον θα είναι απόφαση της στιγμής.

 

Τα συνεργεία που συνεργάζονται με το κλάμπ ποια είναι; Τα στοιχεία τους που μπορώ να τα βρω;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας και ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

 

Ομολογώ με μπερδέψατε. Θα δω τι θα κάνω... Μάλλον θα είναι απόφαση της στιγμής.

 

Τα συνεργεία που συνεργάζονται με το κλάμπ ποια είναι; Τα στοιχεία τους που μπορώ να τα βρω;

Αν μπεις απο υπολογιστη στην αρχικη σελιδα...κατω δεξια σκρολαροντας θα βρεις τις διαφημιστηκες "καρτες" τους...
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

υπολόγισε οτι στο κόστος σερβις που κάνεις στην αντιπροσωπεία είναι μέσα κι η οδική βοήθεια της audi mobility ...οπότε πέραν των άλλων θετικών που έχει μια αντιπροσωπεία αξίζει για 50€ παραπάνω να έχεις την οδική βοήθεια..εγω το κάνω μόνο σε επίσημους ,απλά πηγαίνω σε αυτόν που εμπιστεύομαι περισσότερο

Edited by njoker
Link to comment
Share on other sites

υπολόγισε οτι στο κόστος σερβις που κάνεις στην αντιπροσωπεία είναι μέσα κι η οδική βοήθεια της audi mobility ...οπότε πέραν των άλλων θετικών που έχει μια αντιπροσωπεία αξίζει για 50€ παραπάνω να έχεις την οδική βοήθεια..εγω το κάνω μόνο σε επίσημους ,απλά πηγαίνω σε αυτόν που εμπιστεύομαι περισσότερο

συγνώμη αλλά όχι. Δεν αξίζει όταν η οδική βοήθεια σε πολλές εταιρίες ασφάλισης οχήματος σου τη δίνουν με 5-10-20€ max (με εξαίρεση την εθνική που στην "καρφώνει" 50άρικο γιατί "μπορεί").

Επίσης από όσο ξέρω, η audi mobility σε καλύπτει μόνο σε περίπτωση μηχανικής βλάβης.

όχι για κλαταρισμένο λάστιχο, όχι για τρακάρισμα... (μακριά από μας όλα αυτά βέβαια, αλλά όπως λέει και ο πατέρας μου: προσευχήσου για το καλύτερο, προετοιμάσου για το χειρότερο)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

συγνώμη αλλά όχι. Δεν αξίζει όταν η οδική βοήθεια σε πολλές εταιρίες ασφάλισης οχήματος σου τη δίνουν με 5-10-20€ max (με εξαίρεση την εθνική που στην "καρφώνει" 50άρικο γιατί "μπορεί").

Επίσης από όσο ξέρω, η audi mobility σε καλύπτει μόνο σε περίπτωση μηχανικής βλάβης.

όχι για κλαταρισμένο λάστιχο, όχι για τρακάρισμα... (μακριά από μας όλα αυτά βέβαια, αλλά όπως λέει και ο πατέρας μου: προσευχήσου για το καλύτερο, προετοιμάσου για το χειρότερο)

 

Έχω καλέσει audi mobility για λάστιχο 2 τα ξημερώματα στον Καρέα και σε 10 λεπτά (μπορεί και 7 με 8 δεν κάνω πλάκα) με μάζεψε γερανός και με πήγε στον κοντινότερο εξουσιοδοτημένο για να το δουν το πρωί. (Στα 9 χρόνια που έχω το αυτοκίνητο έχω βγάλει την ρεζέρβα μία φορά από το πορτμπαγκαζ και έπαθα λάστιχο εκείνο το 3ημερο...)

 

Άλλη μια φορά είχα πάει Κάρυστο οδικώς (μην το κάνετε ποτέ) κι όπως γυρνούσα προς Αθήνα, βράδυ,περνάω από έναν χωματόδρομο στα καλά καθούμενα μέσα στην πέτρα που κάποια χτύπησε από κάτω και άρχισα να ακούω έναν ήχο που δεν μου άρεσε...πήρα τηλέφωνο και μου είπαν αν δεν έχει ανάψει λαμπάκι ή κάτι να μην ανησυχώ αλλά αν για οποιοδήποτε λόγο φοβάμαι να το μετακινήσω θα έρθουν να με μαζέψουν και να με πάνε και σε ξενοδοχείο απλά θα αργούσε λίγο γιατί ο κοντινότερος συνεργάτης ήταν Χαλκίδα, δεν θυμάμαι ακριβώς. Τελικά συνέχισα την διαδρομή μου κανονικά.

 

Δυο φορές τους χρειάστηκα, δυο φορές αποκόμισα τις καλύτερες εντυπώσεις. Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι από τότε γιατί πάει και καιρός. Καλές εντυπώσεις έχω και από την Καρέντα Αμαρουσίου.

 

Στον gazgounis έστειλα μήνυμα με το συνεργείο που πάω τα τελευταία 3 χρόνια στα βόρεια, κάποιοι τον ξέρετε, αν δεν υπάρχει θέμα τον αναφέρω και δημόσια.

Edited by Koeman
Link to comment
Share on other sites

Αν και νομιζω οτι βγαινουμε λιγο off topic, δεν νομιζω οτι ειναι κακο να υπαρχει η υπηρεσια της οδικης βοηθειας.

 

Μιλωντας προσωπικα, τα τελευταια χρονια εκοψα την Express service (που ημουν απολυτα ευχαριστημενος) και εχω μεσω ασφαλειας με περιπου 20 ευρω μονο επιπλεον. Μ μια φορα που τους ηθελα ηταν καλοι αλλα φανηκε να μην θελουν και πολλα πολλα, μη κουραστουν... :sHa_wink3: Αν ειχα το audi mobility, θα το ειχα συμπληρωματικα και θα χρησιμοποιουσα οποια οδικη ερχοταν πιο γρηγορα...?

 

Στο θεμα μας, τελικα μαλλον θα κανω μια τριτη επιλογη που δεν εχει συζητηθει στο τοπικο εδω καθολου: Μαλλον θα παω σε φιλο φιλου ο οποιος εχει χωρο δικο του και ασχολειται με επισκευες και σερβις.

 

Εχω απολυτη εμπιστοσυνη στον φιλο μου ( ο οποιος εινα γνωστης των αυτοκινητων και ασχολειτει με το «αθλημα») και  και αυτος με την σειρα του μου εχει μιλησει με τα καλυτερα για τον φιλο του.

 

Και ο λογος για τον οποιο θα το παω εκει, δεν είναι για να γλυτωσω τα 30 ή 50 ευρω αλλα επειδη μου ενεμπνευσε εμπιστοσυνη και ηταν προθυμος να μου εξηγησει ότι απορια ειχα, ως μη γνωστης πολλων πολλων από μηχανικα. Αλλα για να μην λεμε και μα&%^κιες, η διαφορα στο κοστος είναι 75 ευρω σε σχεση με τους αλλους που δεν τα λες και λιγα, και με καλα λαδια (Castrol 5w30 για τα οποια η Καρεντα ανεβαζε τη τιμη κατά 40 ευρω για ελεγε ότι παμε σε άλλο πακετο που εχει μικροτερη εκπτωση – ενώ οι προσφορες των αλλων είναι με 5w-40) και μπουζι ιριδιου.

 

Σχολια???

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Αν και νομιζω οτι βγαινουμε λιγο off topic, δεν νομιζω οτι ειναι κακο να υπαρχει η υπηρεσια της οδικης βοηθειας.

 

Μιλωντας προσωπικα, τα τελευταια χρονια εκοψα την Express service (που ημουν απολυτα ευχαριστημενος) και εχω μεσω ασφαλειας με περιπου 20 ευρω μονο επιπλεον. Μ μια φορα που τους ηθελα ηταν καλοι αλλα φανηκε να μην θελουν και πολλα πολλα, μη κουραστουν... :sHa_wink3: Αν ειχα το audi mobility, θα το ειχα συμπληρωματικα και θα χρησιμοποιουσα οποια οδικη ερχοταν πιο γρηγορα...?

 

Στο θεμα μας, τελικα μαλλον θα κανω μια τριτη επιλογη που δεν εχει συζητηθει στο τοπικο εδω καθολου: Μαλλον θα παω σε φιλο φιλου ο οποιος εχει χωρο δικο του και ασχολειται με επισκευες και σερβις.

 

Εχω απολυτη εμπιστοσυνη στον φιλο μου ( ο οποιος εινα γνωστης των αυτοκινητων και ασχολειτει με το «αθλημα») και και αυτος με την σειρα του μου εχει μιλησει με τα καλυτερα για τον φιλο του.

 

Και ο λογος για τον οποιο θα το παω εκει, δεν είναι για να γλυτωσω τα 30 ή 50 ευρω αλλα επειδη μου ενεμπνευσε εμπιστοσυνη και ηταν προθυμος να μου εξηγησει ότι απορια ειχα, ως μη γνωστης πολλων πολλων από μηχανικα. Αλλα για να μην λεμε και μα&%^κιες, η διαφορα στο κοστος είναι 75 ευρω σε σχεση με τους αλλους που δεν τα λες και λιγα, και με καλα λαδια (Castrol 5w30 για τα οποια η Καρεντα ανεβαζε τη τιμη κατά 40 ευρω για ελεγε ότι παμε σε άλλο πακετο που εχει μικροτερη εκπτωση – ενώ οι προσφορες των αλλων είναι με 5w-40) και μπουζι ιριδιου.

 

Σχολια???

Φίλε gasgounis μπορείς να μας πεις εντυπώσεις από τον φίλο σου για το services και να μας δώσεις ένα τηλ επικοινωνιας γιάτιμο ενδιαφέρομαι και εγώ για service αν μπορείς στείλε pm ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Φίλε gasgounis μπορείς να μας πεις εντυπώσεις από τον φίλο σου για το services και να μας δώσεις ένα τηλ επικοινωνιας γιάτιμο ενδιαφέρομαι και εγώ για service αν μπορείς στείλε pm ευχαριστω

 

 

Τελικα αποφασισα και πηγα σε εξειδικευμενο ( χαλανδρι Quattro). Επηρεαστηκα απο τις συζητησεις που εκανα με φιλους και γνωστους που με αποπηραν.

 

Σε γενικες γραμμες ευχαριστημενος ειμαι. Το καλο με το αν το πηγαινα στο παιδι που ελεγα, ειναι οτι ηταν ανοιχτος σε κουβεντα και για να μου λυσει οτι αποριες ειχα και για μαθω λιγα πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.