Jump to content

2nd NightWalk 2019

Το δεύτερο nightwalk του 2019!
Περισσότερα

Χορηγοί

Περισσότερα

PMS -Patra Motor Show- 2019

Δείτε τις εντυπώσεις & φωτογραφίες από την εκδήλωση.
Εντυπώσεις

Συνάντηση Audi A4 S4 RS4 - Ark

Δείτε τις εντυπώσεις φωτογραφίες και σχόλια απο την εκδήλωση
Περισσότερα

3o NightWalk 24/7 20:00

Περισσότερα
zarifis_john

Α3 sport sedan facelift 1.0 tfsi

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδια! Ποια η γνώμη σας για το συγκεκριμένο κινητήρα ... 1000 κυβικών με τα 116 άλογα;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Ο κινητήρας μπορεί να είναι καλός αλλά δεν ξέρω αν είναι επαρκής για αυτό το αυτοκίνητο.

• Like 1

Νομίζω ότι ο φίλος μας ο Kanteo28 είναι ο ιδανικός να σε βοηθήσει που είναι προσφάτως αγοραστής του 1.0tfsi. Ως προς το μοτέρ τουλάχιστον μιας και δεν πήρε το sedan.

Εγώ τον Ιανουάριο πήρα στα χέρια μου το 1.4tfsi Sportback. Δοκίμασα και τα δύο αλλά ίσως να ήμουν και λίγο προκατειλλημένος και το 999cc μου φάνηκε οτι προσπαθούσε λίγο παραπάνω. Με γνώμονα το χρονικό διάστημα που σκοπεύω να κρατήσω το αυτοκίνητο και τα μεγάλα ταξίδια που κάνω ήταν ένα συν στην απόφαση μου για περισσότερα κυβικά και ροπή.

Αν μιλάγαμε για το Α1 θα σου έλεγα σίγουρα είναι καλή επιλογή. Αλλά για το A3 θα συμφωνήσω με τον Marc A3, δεν ένιωσα ότι είναι σαν κινητήρας επαρκής.

Να ζητήσεις τεστ drive και για τα δύο αυτοκίνητα. Οι γνώμες είναι ωραίες και βοηθούν...αλλά εσύ ξέρεις τη χρήση που θα του κάνεις και τον τρόπο οδήγησης σου.

Edited by panos_hlb

Δεν τον ξερω τον κινητηρα και παρα τα reviews που λενε και καλα λιγοτερα κυβικα λιγοτερη καταναλωση κατι τετοιο δεν παιζει real life. Ο χιλιαρης και κραδασμους θα εχει και η καταναλωση θα πηγαινει στα υψη οταν θα τον ζοριζεις.Εδω με τον tdi με τοση ροπαρα και οταν ζοριζεται καταπινει σκεψου το 1000ρακι.Αν ομως βαλουμε κατω τη διαφορα που ειναι κοντα στο τριχιλιαρο τοτε αλλαζουν λιγο τα πραγματα.Οπως τα λεει και ο πανος αν εισαι χιλιομετροφαγος με εκδρομες κτλ τοτε καλυτερα να πας σε 1.4 η 1.6 τδι.Αν το εχεις για χαλαρα πραγματα τοτε μονο απο θεμα κοστους αγορας και μονο πηγαινε στον 1000αρι.

• Like 2

Καλησπέρα φίλε μου .. κάτοχος του 1.0 tfsi εδώ και ένα μήνα περίπου με 1200 χλμτρα

Πριν κάνω την αγορα έκανα δυο test drive γιατί ήμουν ιδιαίτερα επιφυλακτικος για το συγκεκριμένο μοτέρ.

Λόγω της διαβάθμισης των τελών ταξινόμησης είχα δύο επιλογές..ή να βάλω αρκετά φουλ έξτρα με τον χιλιάρη ή να πάω για το 1.4 εντελώς απλό..

Τελικά προτίμησα την πρώτη επιλογή

Μέχρι ώρας έχω δικαιωθει... ο εν λόγω κινητήρας θεωρώ αρχικά πως είναι αρκετά ελαφρύς. Η ροπή του είναι αρκετά ικανοποιητικη εάν σκεφτείς ότι είναι ιση με την ροπή του εργαστασιακου 1.8t 20v που φορούσε το 9n3 polo gti (δεν ξέρω ποια αλλά αυτοκίνητα του γκρουπ φορούσαν το αντίστοιχο μοτερ).

Από ήχο δεν ακούγεται καθόλου .

Σε εθνική τα 140 τα έχεις με 3.000 στροφές περίπου..

Από αξιοπιστία δεν μπορώ να γνωρίζω ακόμα αλλά θεωρώ για να τον τοποθετει η Audi στο α3 δεν είναι τυχαίο...

Από κατανάλωση όσο πατάς τόσο καίει.. εγώ μέσα στην.πολη με νορμάλ οδήγηση και με σφιχτο μοτέρ είμαι γύρω στο 6..

Από εκεί και πέρα είναι τι θέλεις εσύ πόσα χρήματα διαθέτεις και πως θες να τα διαθεσεις.. δεν είναι ούτε 1.4 ούτε 2.0..

Πριν όμως πάρεις μια απόφαση κάνε ένα test drive και πίστεψε με δεν θα πιστεύεις ότι βρίσκεσαι μέσα σε ένα 1.0...

Οτιδήποτε θες να ρωτήσεις είμαι στη διάθεσή σου..!

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by Kanteo28
  • Like 4

Δυστυχώς αλλάζει και η πίσω ανάρτηση από πολλαπλών συνδέσμων σε ημιάκαμπτο. 

Αυτό είναι μια παράμετρος που πρέπει να υπολογίσεις.

Τα 3Κ+ είναι φυσικά σημαντικός παράγοντας.

• Like 2

Καλησπέρα φίλε μου .. κάτοχος του 1.0 tfsi εδώ και ένα μήνα περίπου με 1200 χλμτρα

Πριν κάνω την αγορα έκανα δυο test drive γιατί ήμουν ιδιαίτερα επιφυλακτικος για το συγκεκριμένο μοτέρ.

Λόγω της διαβάθμισης των τελών ταξινόμησης είχα δύο επιλογές..ή να βάλω αρκετά φουλ έξτρα με τον χιλιάρη ή να πάω για το 1.4 εντελώς απλό..

Τελικά προτίμησα την πρώτη επιλογή

Μέχρι ώρας έχω δικαιωθει... ο εν λόγω κινητήρας θεωρώ αρχικά πως είναι αρκετά ελαφρύς. Η ροπή του είναι αρκετά ικανοποιητικη εάν σκεφτείς ότι είναι ιση με την ροπή του εργαστασιακου 1.8t 20v που φορούσε το 9n3 polo gti (δεν ξέρω ποια αλλά αυτοκίνητα του γκρουπ φορούσαν το αντίστοιχο μοτερ).

Από ήχο δεν ακούγεται καθόλου .

Σε εθνική τα 140 τα έχεις με 3.000 στροφές περίπου..

Από αξιοπιστία δεν μπορώ να γνωρίζω ακόμα αλλά θεωρώ για να τον τοποθετει η Audi στο α3 δεν είναι τυχαίο...

Από κατανάλωση όσο πατάς τόσο καίει.. εγώ μέσα στην.πολη με νορμάλ οδήγηση και με σφιχτο μοτέρ είμαι γύρω στο 6..

Από εκεί και πέρα είναι τι θέλεις εσύ πόσα χρήματα διαθέτεις και πως θες να τα διαθεσεις.. δεν είναι ούτε 1.4 ούτε 2.0..

Πριν όμως πάρεις μια απόφαση κάνε ένα test drive και πίστεψε με δεν θα πιστεύεις ότι βρίσκεσαι μέσα σε ένα 1.0...

Οτιδήποτε θες να ρωτήσεις είμαι στη διάθεσή σου..!

Σε ευχαριστώ πολύ! Το έκανα ήδη τεστ drive και όντως αν δεν σου πει κάποιος ότι οδηγάς 1000 αρι δεν πρόκειται να το καταλάβεις... τελικά .. το έκανα παραγγελία και σε 2 εβδομάδες θα σας έχω τις εντυπώσεις μου !!!

Edited by zarifis_john
  • Like 3

Με το καλό!! Πες μας χρωματάκι, εξτραδάκια...να ανοίγει η όρεξη!!  :LaieA_014:

• Like 1

Καλορίζικο και με το καλό να παραλαβεις.. Σαν να γινόμαστε αρκετοί οι fc..

• Like 1

Με το καλό!! Πες μας χρωματάκι, εξτραδάκια...να ανοίγει η όρεξη!! :LaieA_014:

9bc3cc87bba2529f4807373fc34455db.jpg Έπειδη πρέπει να ταιριάζει με την ζαντουλα μου!!!

• Like 4

9bc3cc87bba2529f4807373fc34455db.jpg Έπειδη πρέπει να ταιριάζει με την ζαντουλα μου!!!

Τρομεροο! Όσο για την ζάντα που φοράς ασταα.. μας έχει δημιουργήσει εφιάλτεςς! Πιστεύω είναι η ιδανικοτερη για α3

Σε ευχαριστώ πολύ! Το έκανα ήδη τεστ drive και όντως αν δεν σου πει κάποιος ότι οδηγάς 1000 αρι δεν πρόκειται να το καταλάβεις... τελικά .. το έκανα παραγγελία και σε 2 εβδομάδες θα σας έχω τις εντυπώσεις μου !!!

Καλοριζικο! Αν θες πες μας έκδοση και τιμή .

Ευχαριστώ.:-)

• Like 1

Έκδοση sport και η τιμη του στα 25500 με δώρο το connectivity!

• Like 3

Καλορίζικο και καλόταξιδο να είναι!!!

Ανταλλαγή έκανες;

• Like 1

Καλορίζικο και καλόταξιδο να είναι!!!

Ανταλλαγή έκανες;

ναι!

• Like 1

Συγνώμη αν γίνομαι αδιακριτος , αλλά Audi δεν είχες και πριν?

• Like 1

Συγνώμη αν γίνομαι αδιακριτος , αλλά Audi δεν είχες και πριν?

Sport sedan...

Εγώ πάντως μία φορά που το έκανα αυτό (δηλαδή το ίδιο ανταλλαγή με f/l μοντέλο) το μετάνιωσα γιατί δεν κατάλαβα μεγάλη διαφορά.

Μπορει ο Γιάννης να έχει άλλη άποψη.

Περιμένουμε εντυπώσεις

Edited by Marc A3
  • Like 1

Παιδιά λίγες ημέρες "υπομονή" και θα σας το εξηγήσω ...

Edited by zarifis_john
  • Like 1

Καλό Πάσχα και Καλή Ανάσταση σε όλους παιδιά , με υγεία!

• Like 3

αληθεια για ποια ζαντα μιλαμε; γιατι δεν εχω ιδεα..

Sport sedan...

Εγώ πάντως μία φορά που το έκανα αυτό (δηλαδή το ίδιο ανταλλαγή με f/l μοντέλο) το μετάνιωσα γιατί δεν κατάλαβα μεγάλη διαφορά.

Μπορει ο Γιάννης να έχει άλλη άποψη.

Περιμένουμε εντυπώσεις

Δηλαδή έδωσες το 1.0 και πήρες πάλι 1.0 ? 

Πάντως όσο και καλό να φαίνεται στο δρόμο , προσωπικά δεν μου πάει σε τέτοιο αυτοκίνητο ο τρικύλινδρος 1000άρης...... Μην σου πω ούτε σε Α1 δεν.....

Δηλαδή έδωσες το 1.0 και πήρες πάλι 1.0 ?

Πάντως όσο και καλό να φαίνεται στο δρόμο , προσωπικά δεν μου πάει σε τέτοιο αυτοκίνητο ο τρικύλινδρος 1000άρης...... Μην σου πω ούτε σε Α1 δεν.....

Όχι έδωσα profacelift και πήρα το επόμενο.

Όχι Α3

Edited by Marc A3

Καλορίζικο, να το χαίρεσαι ! Πολύ όμορφο. Για βάλε και καμιά προφίλ. Έκδοση ?

• Like 1