Jump to content

Προβλημα με την θυρα OBD


Recommended Posts

Γειασαςπαιδες ! :sSig_goodjob:

Ειχα μονιμα συνδεμενο στην θυρα OBD ενα ELM 10$ περιπου κινεζικο φυσικα...μου εκανε μερικα προβληματα για να συνδεθει αλλα μετα 1,2,3 προσπαθειες εμπαινε και εβλεπα τις πληροφοριες στο κινητο μου. Εδω και 1-2 μηνες το ειχα αφησει στην ακρη δεν το δουλευα . Τωρα που πηγα να μπω παλι τιποτα...κοιταζω το .λαμπακι power που εχει σβηστο,μετραω την ταση της θυρας στο αυτοκινητο τιτοτα Ν16 +12 V και το Ν4-5 γειωση,συνδεω εξωτερικη ταση μηπως καποιο προβλημα στην καλδιωση παλι καμια συνδεση. Το αφηνω στην ακρη ,συνδεω το VAG COM που ειχα απο παλια και που δουλευε μια χαρα στο αυτοκινητο μου και βλεπω τα εξης αποτελεσματα....

Δεν μου βγαζει το VAG NUMBER σε ολα τα κουτακια του SELECT μονο στο ayto scan εκει το βγαζει και κανει αναζητηση για βλαβες κανονικα ! το μονο που βρηκε ηταν 2 κωδικους ασχετους απο οτι καταλαβα...

 

ο πινακας  ειναι απο το aplication and control module finder 

Thursday,18,May,2017,11:55:43:65217
VCDS -- Windows Based VAG/VAS Emulator
VCDS Version: Release 12.12.0 (x64)
Data version: 20130910
Address 03: ABS Brakes
   Protocol: CAN
   Part No: 8E0 910 517 B
   Component: ESP8 front      H04 0180
   Coding: 0004401
   Shop #: WSC 06325
 
Address 15: Airbags
   Protocol: CAN
   Part No: 8E0 959 655 G
   Component:    Airbag 9.41  H11 3530
   Coding: 0033622
   Shop #: WSC 06325
 

"no response from controller" μου γραφει σε ολα τα κουτακια,ενω παλια ηταν μια χαρα !

Τα φωτα σας ..............

 

να αναφερω οτι εχω ψαξει μια μια ολες τις ασφαλειες αριστερα του τιμονιου στο πλαινο καπακι και ηταν οκ ! εβγαλα τα καλωδια της μπαταριας τα βραχυκυκλωσα για 10 sec και πατησα και 3-4 φορες φρενο για να μηδενισει η ταση...αλλα παλι τα ιδια ... :sSa_worried3:

Ταυτοκινητο δουλευει οκ ! καμενα προβλημα ....και η μονη βλαβη ηταν η αλαγη μπαταριας που εγινε, το αναφερω μηπως προκαλεσε κανενα προβλημα

 Ευχαριστω ..........

Edited by vwkr
Link to comment
Share on other sites

συγνώμη, δεν επικοινωνεί με κανέναν εγκέφαλο? (παίζει απλά να κλείδωσε by the way)

Link to comment
Share on other sites

εννοεις αν το εχω βαλει σε αλλο εγκεφαλο της εταιριας η αλλου εξω ? 

οχι δεν το πηγα πουθενα το αυτοκινητο...γιατι δεν ειχα καποιο προβλημα ,το μονο που δεν δουλευε το ELM το δικο μου και τωρα και το vag com 

 

Ρωταω τι βλαβη ειναι και αν μπορω να κανω κατι εγω μονος μου ,αν γινεται ,αν δεν γινεται θα επισκευτω συνεργειο...

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πολυ δύσκολο χωρίς καθολου επικοινωνία να σε καθοδηγήσουμε. Παντως ειναι κουφό να "χάνει" φουλ επικοινωνία απο obd

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Δημητρη μαλον δεν διαβασες το ποστ....

Δεν δουλευε το bluetooth..to ELM δεν εστελνε σημα για να επικοινωνησω με το κινητο μου...
αυτο δηλαδη...
 
elm327-bluetooth-obdii-elm-electronics-b
 
ειδα οτι δεν εχω ταση για να αναψει το λαμπακι του power και μετα συνδεσα το το vag com ,
 στο auto scan  μονο στο ABS K AIRBAG βγαζει τα πρασινα νουμερα 
τωρα να κλειδωσε το καλωδιο και να χαλασε το ELM και να μην εχω ταση στην ακιδα 16 ?
Edited by vwkr
Link to comment
Share on other sites

 

Φιλε Δημητρη μαλον δεν διαβασες το ποστ....

Δεν δουλευε το bluetooth..to ELM δεν εστελνε σημα για να επικοινωνησω με το κινητο μου...

αυτο δηλαδη...

 

elm327-bluetooth-obdii-elm-electronics-b

 

ειδα οτι δεν εχω ταση για να αναψει το λαμπακι του power και μετα συνδεσα το το vag com ,

στο auto scan μονο στο ABS K AIRBAG βγαζει τα πρασινα νουμερα

τωρα να κλειδωσε το καλωδιο και να χαλασε το ELM και να μην εχω ταση στην ακιδα 16 ?

Αν πιάνουν τα χέρια σου, βγάλε τα περιμετρικά πλαστικά να δεις αν ολα τα πινς ειναι στη θέση τους.

 

Κατι αλλο δεν μπορω να σκεφτώ.

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε το elm και το vagcom σε αλλο αμαξι ή πηγαινε σε ενα οποιοδηποτε συνεργειο να το φυσωσεις και να δεις αν συνδεεται..

Edited by iliasr38
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το διάβασα, αλλά συνήθως εμένα no response μου βγάζει όταν κλειδώνει το καλώδιο. Το λαμπάκι στη φύσα του vag com ανάβει όταν το κουμπώνεις;

 

 

Δημήτρης

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το διάβασα, αλλά συνήθως εμένα no response μου βγάζει όταν κλειδώνει το καλώδιο. Το λαμπάκι στη φύσα του vag com ανάβει όταν το κουμπώνεις;

 

 

Δημήτρης

Δυστυχως το vag com δεν εχει λαμπακι -κινεζικο.-  μονο το ELM εχει και δεν αναβει καθολου..

Συνδεσα το ELM στην φυσα χωρις καπακια και εβαλα εξωτερικη ταση απο τις ασφαλειες, το λαμπακι του ELM αναψε κανονικα...

Χωρια που το μετρησα με πολυμετρο και δεν ειχε ταση καθολου....

 

Με vag com μονο το auto scan δουλευει....θα βαλω το απογευμα τι βγαζει....

2 σφαλματα οπως εγραψα ποιο πανω...

στο κουτακι SELECT μονο στο airbag kai sto ABS βγαζει τα πρασινα νουμερα και συνδεεται ,στα αλλα κουτακια δεν μπορει να συνδεθεθ -no response from controller

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε το elm και το vagcom σε αλλο αμαξι ή πηγαινε σε ενα οποιοδηποτε συνεργειο να το φυσωσεις και να δεις αν συνδεεται..

ναι φιλε θα το κανω....

για να δω τι γινεται ,αλλα να μην δουλευουν ολα λιγο δυσκολο και ουτε ταση να μην εχει ?

εχω μια υποψια για ρελε αλλα δεν εχω βγαλει ποτε το καπακι κατω απο το ταμπλο....ψαχνω πρωτα να δω τι  φταιει...

Link to comment
Share on other sites

Αν πιάνουν τα χέρια σου, βγάλε τα περιμετρικά πλαστικά να δεις αν ολα τα πινς ειναι στη θέση τους.

Κατι αλλο δεν μπορω να σκεφτώ.

 

το εχω κανει ειναι μια χαρα...συνδεσα και ταση απο πισω απο την φυσα του ELM και το λαμπακι του power δουλευε μια χαρα ...

 

Δεν με απασχολει το ELM αν χαλασε η το καλωδιο αν κλειδωσε ..το αυτοκινητο να ειναι οκ !

Παντως δεν διαβασα για τετοια βλαβη πουθενα και ειμαι στην αναζητηση...

Link to comment
Share on other sites

Τελικα με εσκασε αλλα το βρηκα !

 

Η ασφαλεια ν12 στο δικο μου αυτοκινητο 10Α ειναι αυτη που δινει ρευμα στην φυσα OBD και παιρνει ρευμα απευθειας απο την ν30 την γενικα ασφαλεια της μπαταριας

Το ειδα στο προγραμμα Tolerance Data 2009 που ειχα παλια ,το βρηκα το εγκατεστησα και ειδα το ηλεκτρικο διαγραμμα....

 

Μην βαρατε ...τις ειχα δει ολες τις ασφαλειες 2 φορες μια μια !!!

τι εγινε ? ελειπε τελειως η ασφαλεια απο την θεση της δεν ειχε ασφαλεια καθολου !!! τι να βρω καμενο ?

Δεν βριζω κανεναν μηχανικο γιατι παλι θα τον παρακαλαμε να μασς κανει καμια δουλεια....τωρα τι εκανε και εκαψε την παλια και ξεχασε να βαλει καινουργεια δεν ξερω,περασε και λιγος καιρος αστα να πανε..

 

Ευχαριστω ολους για τις απαντησεις ,το vag com λιγο που το ειδα οκ αναγνωρισε το αυτοκινητο και το ELM αναβε αλλα δεν μπορεσα να συνθεθω αλλα οκ θα δουμε...

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Παιδιά καλησπέρα Έχω το Audi A3 8l  1.8 τ και έχω και

εγώ ένα πρόβλημα με την θύρα obd έχω ρεύμα κανονικά στην Φύσσα ανάβει κανονικά το λαμπάκι του διαγνωστικού δεν μπαίνει για να διαβάσω τις βλάβες που έχω πάει να συνδεθεί και με πετάει έξω....έχω ψάξει όλες τις ασφάλειες  δεν είναι καμία καμένη το έχω πάει και στην αντιπροσωπεία να το βάλει στον εγκέφαλο  και πάλι τίποτα έχω κοιτάξει για το ραδιόφωνο πίσω που έλεγαν ότι από εκεί υπάρχει πρόβλημα αλλά δεν γνωρίζω τι να ψάξω εγώ εκεί Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει θα το εκτιμούσα πάρα πολύ

Link to comment
Share on other sites

Στις 3/1/2020 στις 12:50 ΠΜ, Μητσος είπε

Παιδιά καλησπέρα Έχω το Audi A3 8l  1.8 τ και έχω και

εγώ ένα πρόβλημα με την θύρα obd έχω ρεύμα κανονικά στην Φύσσα ανάβει κανονικά το λαμπάκι του διαγνωστικού δεν μπαίνει για να διαβάσω τις βλάβες που έχω πάει να συνδεθεί και με πετάει έξω....έχω ψάξει όλες τις ασφάλειες  δεν είναι καμία καμένη το έχω πάει και στην αντιπροσωπεία να το βάλει στον εγκέφαλο  και πάλι τίποτα έχω κοιτάξει για το ραδιόφωνο πίσω που έλεγαν ότι από εκεί υπάρχει πρόβλημα αλλά δεν γνωρίζω τι να ψάξω εγώ εκεί Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει θα το εκτιμούσα πάρα πολύ

Το καλώδιο είναι γνήσιο ή όχι; 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Στις 3/1/2020 στις 12:50 ΠΜ, Μητσος είπε

Παιδιά καλησπέρα Έχω το Audi A3 8l  1.8 τ και έχω και

εγώ ένα πρόβλημα με την θύρα obd έχω ρεύμα κανονικά στην Φύσσα ανάβει κανονικά το λαμπάκι του διαγνωστικού δεν μπαίνει για να διαβάσω τις βλάβες που έχω πάει να συνδεθεί και με πετάει έξω....έχω ψάξει όλες τις ασφάλειες  δεν είναι καμία καμένη το έχω πάει και στην αντιπροσωπεία να το βάλει στον εγκέφαλο  και πάλι τίποτα έχω κοιτάξει για το ραδιόφωνο πίσω που έλεγαν ότι από εκεί υπάρχει πρόβλημα αλλά δεν γνωρίζω τι να ψάξω εγώ εκεί Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει θα το εκτιμούσα πάρα πολύ

 

Αν και καθυστερημένη η απάντηση, βγάλε εντελώς το ραδιόφωνο και δοκίμασε αν συνδέεται... αν όχι, τότε θέλεις ηλεκτρολόγο να δει που βραχυκυκλώνει το καλώδιο της  K-line  ...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.