Jump to content

Κλήρωση Δώρων 2020

Περισσότερα

Χορηγοί

Περισσότερα

ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΣΑΒΒΑΤΟ 20/06/2020 17.30

Περισσότερα

Καλοκαιρινή ένδυση 2020

Περισσότερα

NightWalk 26/2 20:30

Περισσότερα
JIM A3

Ashtray delete σε A3 8P

Recommended Posts

Γνώριζα εδώ και χρόνια ότι η Audi έδινε τη δυνατότητα στους κατόχους Α3 8P να καταργήσουν το τασάκι στη βάση της κονσόλας αντικαθιστώντας το με μια βαθιά θήκη.Στη βάση της κονσόλας των 8p με διπλό din,πίσω από το τασάκι υπάρχει ένα σταθερό καπάκι.Στο δικό μου επειδή είχα κάνει αλλαγή από 1 σε 2 din είχα διατηρήσει με πατέντα την θήκη πίσω από το τασάκι ωστόσο ήταν αρκετά δυσπρόσιτη,έκανα ώρα να πιάσω κινητά-τσίχλες κλπ ένω με το βάλε βγάλε έχει φθαρεί και το κάτω μέρος του klima.

Έψαξα στο ebay.de,εντόπισα το ανταλλακτικό στη τιμή των 21 ευρώ,το παρήγγειλα και σε 9 μέρες έφτασε στη πόρτα μου!

Τo ανταλλακτικό έχει κωδικό: 8P0863301A4PK

IMG_1143.jpg  IMG_1144.jpg

Αργά το βράδυ με παρέα αρκετών κουνουπιών έκανα τη τοποθέτηση...

Ανοίγουμε το τασάκι,μαγκώνουμε με τα δάχτυλα το πλαστικό της βάσης του λεβιέ και το τραβάμε προς τα πάνω,είναι κουμπωτό.Τεντώνουμε ανάποδα το δέρμα του λεβιέ.Με ένα torx ξεβιδώνουμε τις 2 βίδες που φαίνονται στη φώτο.

IMG_1145.jpg  IMG_1146.jpg

Στη συνέχεια τραβάμε το τασάκι με προσοχή ώστε να μη βρίσκει στη κονσόλα το βύσμα φωτισμού στο κάτω μέρος,αφού προηγουμένως το έχουμε ''ξεμπριζώσει''.

IMG_1147.jpg

Ψάχνοντας στο internet είδα ότι το λαμπάκι από το τασάκι μπορεί να τοποθετηθεί στο βάθος της θήκης-με κάποια πατέντα-και να χρησιμοποιηθεί ως κρυφός φωτισμός-εγώ το άφησα σε αναμονή...Πάντως βλέποντας τη φώτο είναι κάτι που αξίζει να γίνει!

IMG_9969.jpg

Το τασάκι βγαίνει συρταρωτά και είναι ενσωματωμένο με τη θήκη ή βάση.

IMG_1149.jpg

Στη συνέχεια προχωρούμε στην αφαίρεση των δύο διακοσμητικών ''τόξων'' δεξιά-αριστερά της κονσόλας.Κάθε τόξο στηρίζεται με 3 βίδες-6 συνολικά και τα 2.Οι δύο είναι στο βάθος της κονσόλας κάτω από το klima-τις είχα καταργήσει κατά την αλλαγή από 1 σε 2 din πριν 10 χρόνια!Οι άλλες 2 είναι στη μέση του τόξου-έχει μια τρύπα και αφαιρούνται με άλεν και οι τελευταίες αφαιρούνται με καρυδάκι και βρίσκονται κοντά στη βάση του λεβιέ ταχυτήτων σε εμφανές σημείο-φαίνονται κάτω κάτω στη δεύτερη φώτο.

IMG_1150.jpg  IMG_1146.jpg

Αφού τα αφαιρέσουμε βάζουμε τη καινούρια θήκη και κάνουμε επανατοποθέτηση όλων των πραγμάτων αντίστροφα.

IMG_1156.jpg

Είναι μεγάλη και αρκετά βαθιά χωράει 2 iphone 6 είτε σε μήκος είτε σε βάθος.Το μόνο αρνητικό που βρίσκω,για τους μη καπνίζοντες εννοείται ,είναι ότι ίσως δείχνει το εσωτερικό λίγο πιο φτωχό σε σχέση με το τασάκι και το piano black φινίρισμα του.Πάντως κάνει εξαιρετική εφαρμογή,είναι πολύ ποιοτική και πολύ πρακτική,ενώ το diy το κρίνω αρκετά εύκολο.

IMG_1167.jpg  IMG_1168.jpg

Edited by JIM A3
  • Like 8

Πολυ ωραιο. Αν δεν καπνιζεις στο αυτοκινητο, ποιος ο λογος να εχεις τασακι??

Ποση ωρα σου πηρε ολο το μαστορεμα?

Ωραίος οδηγός! Και ευχαριστούμε για την παράθεσή του  :LaieA_014:

ΥΓ. και για τους καπνιστές βολεύει...μπορώ να αποθηκεύω τον καπνό μου εκεί με τόσο βάθος  :JC_cheesy:

• Like 1

Ευχαριστώ και εγώ παιδιά.Το diy δεν μου πήρε πάνω από μισή ώρα και ίσως διαρκούσε και αρκετά λιγότερο μιας και το βίδωμα-ξεβίδωμα των 2 μεσαίων βιδών των διακοσμητικών τόξων με δυσκόλεψε αρκετά με ένα σκέτο αλενάκι που πάλευα...Δε βλέπεις τη βίδα,δε σου επιτρέπει να κάνεις ολόκληρη στροφή οπότε κάνεις μισή στροφή το βγάζεις και μετά παλεύεις να ξαναβρείς τη βίδα....Με κατάλληλο εργαλείο σίγουρα δεν παίρνει πάνω από 15 λεπτά.

Το εμπλούτισα με παραπάνω φωτογραφίες και πληροφορίες μιας και χθες το έγραψα λίγο βιαστικά.

Edited by JIM A3
  • Like 3

Παρήγγειλα και εγώ το ανταλλακτικό από eBay!η εγκατάσταση φαίνεται σχετικά εύκολη!

Ερώτηση:με φωτισμό έκανε κανεις καμία πατέντα?δεν έχω πακέτο εσωτερικού φωτισμού και το ανταλλακτικό που μπαίνει κάτω από το κλίμα κάνει 60ευρω και τα τσιγκουνεύομαι!

Ερώτηση 2η: οι φωτογραφίες σας ανοίγουν?

Δοκίμασα από υπολογιστή από τηλέφωνο και από tablet αλλά είναι και τα 3 apple μήπως δεν υπάρχει καλή συνεργασία?

Δυστυχώς οι φωτογραφίες δεν ανοίγουν...Θα τις ξαναφτιάξω αύριο,ανεβάζω εδώ 1-2 πρόχειρες!Δεν έχω κάνει κάτι με φωτισμό,ποιό αταλλακτικό είναι αυτό που μπαίνει κάτω από το clima?Πάντως μετά από ένα χρόνο χρήσης δεν το έχω μετανιώσει,με έχει βολέψει απίστευτα.

IMG_1167.jpg

IMG_1168.jpg

και με εσωτερικό φωτισμό:

IMG_9969.jpg

Edited by JIM A3

χωρις να ειμαι σιγουρος νομιζω ειναι αυτο 8P0857355 και αποτι καταλαβα ειναι για να φωτιζει τη θηκη που μπαινει στη θεση που ηταν το τασακι!

βλεπω ομως οτι το δικο σου ηδη φωτιζεται!

On 5/31/2017 at 6:46 PM, JIM A3 said:

Γνώριζα εδώ και χρόνια ότι η Audi έδινε τη δυνατότητα στους κατόχους Α3 8P να καταργήσουν το τασάκι στη βάση της κονσόλας αντικαθιστώντας το με μια βαθιά θήκη.Στη βάση της κονσόλας των 8p με διπλό din,πίσω από το τασάκι υπάρχει ένα σταθερό καπάκι.Στο δικό μου επειδή είχα κάνει αλλαγή από 1 σε 2 din είχα διατηρήσει με πατέντα την θήκη πίσω από το τασάκι ωστόσο ήταν αρκετά δυσπρόσιτη,έκανα ώρα να πιάσω κινητά-τσίχλες κλπ ένω με το βάλε βγάλε έχει φθαρεί και το κάτω μέρος του klima.

Έψαξα στο ebay.de,εντόπισα το ανταλλακτικό στη τιμή των 21 ευρώ,το παρήγγειλα και σε 9 μέρες έφτασε στη πόρτα μου!

Τo ανταλλακτικό έχει κωδικό: 8P0863301A4PK

IMG_1143.jpgIMG_1144.jpg

Αργά το βράδυ με παρέα αρκετών κουνουπιών έκανα τη τοποθέτηση...

Ανοίγουμε το τασάκι,μαγκώνουμε με τα δάχτυλα το πλαστικό της βάσης του λεβιέ και το τραβάμε προς τα πάνω,είναι κουμπωτό.Τεντώνουμε ανάποδα το δέρμα του λεβιέ.Με ένα torx ξεβιδώνουμε τις 2 βίδες που φαίνονται στη φώτο.

IMG_1145.jpgIMG_1146.jpg

Στη συνέχεια τραβάμε το τασάκι με προσοχή ώστε να μη βρίσκει στη κονσόλα το βύσμα φωτισμού στο κάτω μέρος,αφού προηγουμένως το έχουμε ''ξεμπριζώσει''.

IMG_1147.jpgIMG_1149.jpgIMG_1150.jpg

Ψάχνοντας στο internet είδα ότι το λαμπάκι από το τασάκι μπορεί να τοποθετηθεί στο βάθος της θήκης-με κάποια πατέντα-και να χρησιμοποιηθεί ως κρυφός φωτισμός-εγώ το άφησα σε αναμονή...Πάντως βλέποντας τη φώτο είναι κάτι που αξίζει να γίνει!

IMG_9969.jpg

Στη συνέχεια προχωρούμε στην αφαίρεση των δύο διακοσμητικών ''τόξων'' δεξιά-αριστερά της κονσόλας.Κάθε τόξο στηρίζεται με 3 βίδες-6 συνολικά και τα 2.Οι δύο είναι στο βάθος της κονσόλας κάτω από το klima-τις είχα καταργήσει κατά την αλλαγή από 1 σε 2 din πριν 10 χρόνια!Οι άλλες 2 είναι στη μέση του τόξου-έχει μια τρύπα και αφαιρούνται με άλεν και οι τελευταίες αφαιρούνται με καρυδάκι και βρίσκονται κοντά στη βάση του λεβιέ ταχυτήτων σε εμφανές σημείο-φαίνονται κάτω κάτω στη δεύτερη φώτο.

IMG_1151.jpg

On 5/31/2017 at 6:46 PM, JIM A3 said:

Αφού τα αφαιρέσουμε βάζουμε τη καινούρια θήκη και κάνουμε επανατοποθέτηση όλων των πραγμάτων αντίστροφα.

IMG_1154.jpg

Είναι μεγάλη και αρκετά βαθιά χωράει 2 iphone 6 είτε σε μήκος είτε σε βάθος.Το μόνο αρνητικό που βρίσκω,για τους μη καπνίζοντες εννοείται ,είναι ότι ίσως δείχνει το εσωτερικό λίγο πιο φτωχό σε σχέση με το τασάκι και το piano black φινίρισμα του.Πάντως κάνει εξαιρετική εφαρμογή,είναι πολύ ποιοτική και πολύ πρακτική,ενώ το diy το κρίνω αρκετά εύκολο.

IMG_1157.jpgIMG_1168.jpg

• Like 1

On 5/22/2018 at 12:18 AM, Panagiotis01 said:

χωρις να ειμαι σιγουρος νομιζω ειναι αυτο 8P0857355 και αποτι καταλαβα ειναι για να φωτιζει τη θηκη που μπαινει στη θεση που ηταν το τασακι!

βλεπω ομως οτι το δικο σου ηδη φωτιζεται!

Δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω edit στο αρχικό post για να ξαναβάλω τις φώτο,έκανα quote και τις ξαναπόσταρα...Τη φωτογραφία με τον φωτισμό τη βρήκα στο ίντερνετ και την έβαλα για να δώσω ιδέα σε όποιον ήθελε να το επιχειρήσει,δυστυχώς δεν είναι το δικό μου...Θα το ψάξω λίγο με τον κωδικό  που έδωσες μήπως καταφέρω κάτι και θα επανέλθω με νεώτερα!Λογικά έχεις δίκιο,μπαίνει στο βύσμα από το οποίο έπαιρνε ρεύμα το τασάκι για τον φωτισμό του!

Edited by JIM A3

τοποθετησα και εγω το συγκεκριμενο αξεσουαρ στο αυτοκινητο μου!

τα πλαινα  "τοξα" ειναι λιγο μπελας αν δεν τα εχεις ξαναβγαλει κυριως γιατι οι μεσα βιδες ειναι λιγο δυσπροσιτες!

πραγματικα ενθουσιαστηκα και για το ποσο πρακτικη ειναι η θηκη αλλα και εμφανισιακα μου αρεσει περισσοτερο!

το μονο κακο οτι δεν εχω βρει λυση για φωτισμο αν και το φωτιζουν καπως τα ambient led της πλαφονιερας και βεβαια υπαρχει αξεσουαρ που τοποθετειται στο κατω μερος του clima και φωτιζει τη θηκη και το οποιο θα αγοραστει στο μελλον!

• Like 1

Μάγκες καλησπέρα! Ξεκίνησα και εγώ αυτό το πρότζεκτ και έχω κολλήσει στα τρίγωνα, δε μπορώ με τίποτα να βγάλω τις μέσα βίδες. Μετά από 1000 ζόρια βρήκα (νομίζω) το σωστό μέγεθος του άλλεν αλλά και πάλι κάνω 4-5 γυρίσματα και μετά πάλι από την αρχή να την ψάχνω. Τη δεξιά από τη θέση του συνοδηγού κάπως την έχω δουλέψει, κουνιέται αρκετά το τρίγωνο αλλά και πάλι είναι χωμένη μέσα. Την αριστερή από του οδηγού τίποτα!! Για επιβεβαίωση ποιο είναι το σωστό μέγεθος στο άλλεν και υπάρχει κάποιο άλλο εργαλείο/τρόπος να τις ξεβιδώσω γιατί μου έχουν σπάσει τα νεύρα! Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

IMG_20200927_123605.thumb.jpg.71f11a3c8015a2a1b86797ea74145589.jpg

Edited by Audream

7 hours ago, Audream said:

Μάγκες καλησπέρα! Ξεκίνησα και εγώ αυτό το πρότζεκτ και έχω κολλήσει στα τρίγωνα, δε μπορώ με τίποτα να βγάλω τις μέσα βίδες. Μετά από 1000 ζόρια βρήκα (νομίζω) το σωστό μέγεθος του άλλεν αλλά και πάλι κάνω 4-5 γυρίσματα και μετά πάλι από την αρχή να την ψάχνω. Τη δεξιά από τη θέση του συνοδηγού κάπως την έχω δουλέψει, κουνιέται αρκετά το τρίγωνο αλλά και πάλι είναι χωμένη μέσα. Την αριστερή από του οδηγού τίποτα!! Για επιβεβαίωση ποιο είναι το σωστό μέγεθος στο άλλεν και υπάρχει κάποιο άλλο εργαλείο/τρόπος να τις ξεβιδώσω γιατί μου έχουν σπάσει τα νεύρα! Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

IMG_20200927_123605.thumb.jpg.71f11a3c8015a2a1b86797ea74145589.jpg

Θα χρειαστεις ενα κατσαβιδι με αλλεν μυτη (3αρι ή 4αρι μεγεθος ειναι δεν θυμαμαι ακριβως). Εχω ενα κατσαβιδι που εχει πολλες μυτες, αλλεν, τορξ, ισιες, σταυρο κτλ, και πιανει μια χαρα εκει.

Δοκιμασε να βαλεις το μακρυ μερος του αλλεν σου μεσα στην τρυπα γιατι ετσι οπως το εχεις ειναι δυσκολο. Να ξερεις οτι οι βιδες αυτες δεν βγαινουν τελειως εξω, απλως κρεμονται απο τις τρυπες οταν τις ξεβιδωσεις τελειως.

Εκτος απο αυτες τις 2 αλλενοβιδες, εχεις 2 8αρες κατω απο το καλυμμα του λεβιε και αλλες 2 10αρες βαθια μεσα αφου βγαλεις το τασακι.