Jump to content

2nd NightWalk 2019

Το δεύτερο nightwalk του 2019!
Περισσότερα

Χορηγοί

Περισσότερα

PMS -Patra Motor Show- 2019

Δείτε τις εντυπώσεις & φωτογραφίες από την εκδήλωση.
Εντυπώσεις

Συνάντηση Audi A4 S4 RS4 - Ark

Δείτε τις εντυπώσεις φωτογραφίες και σχόλια απο την εκδήλωση
Περισσότερα

3o NightWalk 24/7 20:00

Περισσότερα
kmarios

Πολλαπλασιαστής ή κάτι άλλο ?

Recommended Posts

Και κάτι ειδικά τεχνικό, η ECU δεν διαχειρίζεται όλους τους πολλαπλασιαστές το ίδιο. Υπάρχει ένας χρόνος "φόρτισης" που για κάθε είδος είναι διαφορετικός (εννοώ απλός μαύρος, κόκκινος R8, κλπ.) που ουσιαστικά καθυστερεί τον σπινθήρα από την στιγμή που τον απαιτεί η ECU. Για τους απλούς (μαύρους 20vt) είναι περίπου 2.3 msec και για τους κόκκινους R8 έιναι 3.4 msec (ref από ξένα forums). Για έναν μερακλή προγραμματιστή αυτό είναι άξιο προσοχής. Για έναν μερακλή οδηγό δεν ξέρω τι διαφορά θα κάνει.

Φιλικά,

Γιάννης

Υ.Γ. Υπάρχουν και οι OKADA για special καταστάσεις αλλά "καίνε" κυριολεκτικά!

Edited by Johnny Best
  • Like 1

Γιάννη δεν αξίζουν φιλε για ΟΕΜ καταστάσεις. Για να έχεις τόσο ισχυρή ανάφλεξη, θα πρέπει να ζητάς πολλά απο τον κινητήρα σου, αλλιώς δεν εχει νόημα.

Δημήτρης

Αν η ερώτηση πηγαίνει στους Τούρκικους, η φωτό είναι από Αμερική, η τιμή τους είναι πολύ καλή κάτω από 20 Ευρώ αλλά  τα σταλτικά είναι το πρόβλημα. Γνήσιοι εδώ από αντιπροσωπεία 50-55 Ευρώ έκαστος.

Φιλικά,

Γιάννης

Υ.Γ. Γιατί είναι τόσο φτηνοί στο εξωτερικό;  Γιατί έχουν γεμίσει τα Ιντερνετομάγαζα με αυτούς; Μήπως η μαζική παραγωγή τους, έχει να κάνει με την χαμηλή αξιοπιστία τους; Κάτι που χαλάει τακτικά και ζητιέται, μοιραία παράγεται σε μεγάλες ποσότητες άρα βγαίνει φτηνό. Έχουμε δει άλλα ανταλλακτικά, πολύ πιο ασήμαντα σε σχέση με ένα τόσο special ηλεκτρονικό εξάρτημα σαν τον πολλαπλασιαστή, να κοστίζουν πανάκριβα και άδικα ίσως. Άσε την χώρα παραγωγής τους, Ιταλία, Τουρκία, Κίνα και πάει λέγοντας. Ξέρω γω, σκέψεις κάνω...

Φιλε και εγω απο Αμερικη τους πηρα με 78 ευρω τους τεσσερις, γνησιους και τα κουτια τους εγραφαν made in turkey, 5 χρονια που τους ειχα δεν ειχαν βγαλει ποτε τιποτα. Εργοστασια υπαρχουν παντου μη το κοιτας που φτιαχτηκαν και η mercedes καποια αυτοκινητα στη Τουρκια τα βγαζει τι σημαινει αυτο?οτι δεν ειναι καλα?

Ειναι θεμα μισθου που δινεται σε καθε κρατος.

Οσο για τους χρονους μη δινεις καν σημασια ειναι ενα πραγμα που δεν προκειται να καταλαβεις ποτεεεεε αυτη τη διαφορα που αναφερεις. 

Επισης ολα ρυθμιζονται μεσω προγραμματος στη περιπτωση που εχεις ή θες να βαλεις προγραμμα.

Οkada καλοι αλλα και 650 ευρω που αυτα νομιζω ειναι ακομα καλυτερα.

Βρες ενα σετ οπως ειπε και ο DON. KON ποιο πανω εστω και μαυρους βαλτους επανω να τελειωνεις και δεν χρειαζεται να το ψαχνεις τοσο πολυ το συγκεκριμενο πραγμα.

• Like 1

Το εγραψα νωριτερα αλλα θα το ξαναγραψω μιας και υπαρχουν αμφιβολιες...με το που μπηκαν οι r8 σε 20vt με προγραμμα 1ο σταδιο το αμαξι μεταμορφωθηκε! Χωρις υπερβολη! Επισης, πριν τους r8 ειχα αλλαξει 2 φορες πολλαπλασιαστες ενω μετα εβαλα αυτους που εδινε η αντιπροσωπεια μετα απο ανακληση...απο τοτε που εβαλα τους r8 (3χρονια νομιζω) δεν εχω ξανασχοληθει!

Μόλις μου κάηκε ο πρώτος μαμά πολλαπλασιαστής τους άλλαξα όλους με Beru μαύρους. Εδώ και τέσσερα χρόνια δεν έχω πρόβλημα.

• Like 1

Διευκρινίσεις:

1. Δεν ψάχνω τίποτα απλά γράφω στο topic.

2. Έχω το πρώτο στάδιο με full πίεση, έχω τους μαμά μετά από αντικατάσταση ανάκλησης με 7αρια μπουζί και δεν έχω πρόβλημα.

3. Αν κάποιος θελήσει να τους αλλάξει λόγω βλάβης και δεν είναι στην παρτίδα ανάκλησης αξίζει να πάει στου R8

4. Δεν έχω πρόβλημα με την χώρα παραγωγής, η μακροζωϊα του αναλλακτικού λόγω αυτής είναι  συζητήσιμη

Φιλικά,

Γιάννης

Υ.Γ. Με OKADA θα βλέπαμε διαφορά;

Κι εγώ τούρκικους R8 έχω και τους είχα πάρε από Αμερική... όντως δεν υπάρχει διαφορά σε ποιότητα και από απόδοση είμαι ευχαριστημένος.

Τώρα στην περίπτωση τη δικιά μου ίσως να είχαν νόημα οι okada αλλά δεν γνωρίζω που θα είχα πραγματικό κέρδος και πόσο ώστε να δικαιολογήσει την δαπάνη. Από πείρας πάντως πιστεύω ότι το κέρδος θα είναι μικρό σε σχέση με την διαφορά τιμής ώστε να μην τίθεται θέμα

Εγώ στους okada αναφέρθηκα.

Δημήτρης

Παντως σε ξενα φορουμ που διαβασα λενε οτι εχουν δει μεχρι και 10 αλογα επανω σε αμαξια σταδιο 1 .

Δυστυχώς δεν αλλάξαμε πολλαπλασιαστές.  Οι μάμα πολλαπλασιαστές του αυτοκινήτου (κωδικός 06B 905 115R) δεν ανήκουν στις παρτίδες ανάκλησης :sSic_fever:

Το έγγραφο με τους ανακληθέντες κωδικούς το βρήκα εδώ https://www.scribd.com/doc/51072764/28E9

Επειδή έχω μπερδευτεί με το car. gr, όσον αφορά την αξιοπιστία, αλλά και το εξωτερικό όσον αφορά τα κόστη, θα ήθελα, έστω και με pm, αν μπορεί κάποιος να μου στείλει ένα link (εσωτερικό/ εξωτερικό) με μια αξιόπιστη & οικονομική λύση που  θα έβαζε στο δικό του αμάξι, χωρίς να έχει ιδαίτερες απαιτήσεις.

Ευχαριστώ,

Καλημέρα. Η καλύτερη λύση για μένα είναι οι NGK U5013, λύση bolt-on χωρίς μετροπές και ρίσκα. Κόστος 110 Ευρώ οι τέσσερεις (η καλύτερη τιμή που βρήκα). Μαγαζί από car.gr, διστυχώς δεν σημείωσα την διεύθυνση και το τηλέφωνο. Σχετικά με την ανάκληση, δεν το καταλαβαίνω, εμένα μου τους άλλαξαν βασιζόμενοι στον αριθμό πλαισίου, δεν τους κοίταξαν "στα δόντια" ! Άλλωστε δεν σου είπαν να πας μόνο και μόνο με τον αριθμό πλαισίου του αυτοκινήτου σου; Μάλλον έπρεπε να επιμείνεις περισσότερο.

Φιλικά,

Γιάννης

αρχικά σκεφτόμουν να επικοινωνήσω με την μαμά εταιρεία. Στο intenet βρήκα το έγγραφο ανάκλησης που ρητά ορίζει κωδικούς που δεν αλλάζουν πχ 06B 905 115R, όπως ο δικός μου. Άρα δεν είχε νόημα να το πιέσω.

Αυτός εδώ είναι ο κόκκινος NGK που μπαίνει χωρίς αντάπτορα ? http://www.economyserviceparts.gr/pollaplasiastis-ngk-u5013.html

Edited by kmarios

Ναι. Παζάρεψε την τιμή λίγο. Αν βρω την διεύθυνση από το car.gr με τα 110 ευρώ θα στην στείλω.

Γιάννης

Πάρε την μαμά και ζήτα τι θες. Μην δείξεις ότι έχεις ενημερωθεί. Αν σου δώσει το έγγραφο ανάκλησης με τους συκεκριμένους κωδικούς ανταλλακτικού, πήγαινε πάσο. Αν σε στείλει για αυτό τον λόγο σε εξουσιοδοτημένο (για να δουν τον κωδικό, ξαναπήγαινε πάσο) Αν ζητήσουν τον αριθμό πλαισίου και σου πουν πως συμμετέχει το αυτοκίνητό σου στην καμπάνια, πήγαινε όπου σου πουν αυτοί (ζήτησε και το όνομα του υπαλλήλου που θα στο πει).

Περίεργο μου φαίνεται...

Γιάννης

Καλησπέρα. Μια τελευταία ερώτηση, ανεξάρτητη κόστους, γνήσιους R8 ELDOR, αντικατάσταση R8 NGΚ ή αντικατάσταση R8 BOSCH με την μαύρη επένδυση;

Edited by Johnny Best

Εγω φοραω NGK (κοστος τοτε 110€) σχεδον 2 χρονια τωρα και δεν εχουν κανει κιχ...γιατι να δωσεις περισσοτερα για τους τουρκικους ΟΕΜ;

Μωρέ τους NGK τους βρίσκω και 100 Ευρά...

Εγω φοραω NGK (κοστος τοτε 110€) σχεδον 2 χρονια τωρα και δεν εχουν κανει κιχ...γιατι να δωσεις περισσοτερα για τους τουρκικους ΟΕΜ;

Φοράω τους ELDOR, χωρις κανένα πρόβλημα. 

Υπάρχουν Eldor και Τούρκικοι και Ιταλικοί.....το ζήτημα είναι εάν υπάρχει διαφορά στην ποιότητα κατασκευής.