Jump to content

Οργανακι κολωνας


Recommended Posts

Καλησπερα παιδια! παρηγγειλα ενα οργανακι της πλακας για πιεση τουρμπινας απο ebay ωστε να δω αν μου ταιριαζει αισθητικα να βαλω καποιο καλυτερο αργοτερα! αυτο ηρθε με μια βαση ταμπλο το οποιο μου ειπε ο μηχανικος οτι πρεπει να τρυπισουμε ταμπλο εννοειται για να μην πιεζεται το λαστιχο που θα περασει!! το θεμα μου ειναι να παω να παρω μια βαση κολωνας και να κανω μια τρυπα πισω η να κανω μια τρυπα τωρα λιγο πιο μπροστα (μιλαμε για 5 εκατοστα περιπου) με την υπαρχουσα βαση?(αρχαριος σε τετοιο πραγμα για αυτο θελω τα φωτα σας!)

Edited by filippos23
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς απλώς να στηριξεις την βάση με ταινία διπλής όψης χωρίς να χρειαστεί να τρυπησεις το ταμπλώ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όπως τα λέει ο Πάνος φιλε μου, δεν χρειάζεται να τρυπήσεις τίποτα. Αν μένεις Αθήνα μήπως να συναντηθούμε κάπου να σε βοηθήσουμε.

 

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

καταρχας ευχαριστω για την ανταποκριση!! δεν λεω για την βαση! η βαση αν κρατησω αυτη που ειναι για ταμπλο θα κολληθει με ταινια! λεω για το σωληνακι πιεσης! απο αθηνα ειμαι παντως :)

Link to comment
Share on other sites

Περνάει και αυτό χωρίς την παραμικρή τρύπα.

και δεν θα πιεζεται το σωληνακι αμα περασει απο την κολωνα? ο μηχανικος μου ειπε οτι πρεπει να γινει η τρυπα ωστε να δειχνει σωστη πιεση!

Link to comment
Share on other sites

και δεν θα πιεζεται το σωληνακι αμα περασει απο την κολωνα? ο μηχανικος μου ειπε οτι πρεπει να γινει η τρυπα ωστε να δειχνει σωστη πιεση!

Α) γιατί πήρες μηχανικό μπαρόμετρο που φτάνει το σωληνάκι υποπίεσης μέχρι το όργανο χωρίς αισθητήρα ενδιάμεσα?

 

Β) άντε και πήρες ένα τέτοιο μπαρόμετρο, να "θυμίσω" στο μηχανικό σου ότι υπάρχει αρκετό κενό ανάμεσα στο ταμπλό και στο τζάμι. Χωράει να περάσει (ίσως με ελάχιστη δυσκολία) το σωληνάκι υποπίεσης. Επίσης υπάρχει ο αεραγωγός ο πλαϊνός που χτυπάει το τζάμι του οδηγού για να περάσεις το σωληνάκι άντε καταστρέφοντας μία γρίλια του (αν πεις ότι δεν γίνεται με τίποτα να το περάσει ανάμεσα από το τζάμι και το ταμπλό - που δεν παίζει, αλλιώς απλά είναι άμπαλος και πήγαινε αλλού να στο βάλουν)

 

Γ) απορώ πραγματικά με την πρόταση του μηχανικού σου για τρύπημα στο ταμπλό. Πάει καλά?? Τι είναι το αμάξι? Κανα dragster-άδηκο αμάξι που ντάξει, δε μας ενδιαφέρει η καλαισθησία οπότε "πέτα το όπου νά ναι το όργανο" και άμα χρειαστεί να τρυπήσεις, ακόμα καλύτερα αφού θα αφαιρέσεις υλικό οπότε θα το ελαφρύνεις κιόλας?

 

 

 

ΥΓ: το ακούσαμε κι αυτό... :(

ΥΓ2: Το κράξιμο "Γ" δεν πάει σε σένα φίλε μου αλλά στο μηχανικό σου που πραγματικά θέλει κράξιμο... :(

Edited by Kavouras
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

και δεν θα πιεζεται το σωληνακι αμα περασει απο την κολωνα? ο μηχανικος μου ειπε οτι πρεπει να γινει η τρυπα ωστε να δειχνει σωστη πιεση!

Όχι αγορι μου μην κανεις καμία τρύπα στο αυτοκίνητο, πραγματικά δεν χρειάζεται.

Άσε να συναντηθούμε καπως να το βάλουμε μαζί.

 

 

Δημήτρης

Edited by Dimitris_Kon
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.