Jump to content

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΦΡΕΝΑ TTRS


Recommended Posts

ΓΕΙΑ ΣΑΣ

ΑΦΟΥ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΒΕΛΤΙΩΣΩ ΤΑ ΦΡΕΝΑ ΤΟΥ AUDI TTS ΜΟΥ,ΜΕ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΑΠΟ TTRS

ΒΡΗΚΑ ΕΜΠΟΔΙΟ.ΑΠΟ ΟΣΟ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΣΕ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ,ΕΦΑΡΜΟΖΟΥΝ ΧΩΡΙΣ ΑΛΛΟΥΣ ΑΝΤΑΠΤΟΡΕΣ. ΕΒΑΛΑ ΤΟΥΣ ΓΝΗΣΙΟΥΣ ΑΝΤΑΠΤΟΡΕΣ ΤΟΥ TTRS ΚΑΙ ΕΝ ΤΕΛΗ ΑΚΟΥΜΠΑΕΙ Η ΖΑΝΤΑ ΜΟΥ ΣΤΗ ΔΑΓΚΑΝΑ ΓΙΑ ΕΝΑ ΧΙΛΙΟΣΤΟ.

 

ΦΟΡΑΩ 9*19 ET52 AUDI ΓΝΗΣΙΕΣ

ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΠΡΟΣΘΗΚΕΣ

 

ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ;

ΜΑΛΙΣΤΑ ΑΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΛΑ ΤΟ TTRS ΦΟΡΑΕΙ 8.5*18 ET47 ή ΤΙΣ ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΕΓΩ ΑΚΡΙΒΩΣ.ΕΙΧΕ ΑΛΛΟΣ ΠΑΡΟΜΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ; ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΙΔΕΑ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ!

Link to comment
Share on other sites

Που σου βρίσκει σε διαμετρο η στο εξω. Λογικα στο εξω στις ακτινες θα βρισκεις και οφειλετε στην διαφορα του οφφσετ.

Edited by GTaros
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για να εφαρμοσουν σε μαμα ζαντες παιζει μεγαλο ρολο το οφσετ αλλα κ το σχεδιο της ζαντας...κυριως σε 18...

Πρεπει να εχεις πεσει στην περιπτωση διοτι χωρανε στις περισσοτερες 19αρες....

Παντως οι λυσεις σε καθε περιπτωση ειναι 2 η αλλαγη ζαντων η αποστατες...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ

ΑΦΟΥ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΒΕΛΤΙΩΣΩ ΤΑ ΦΡΕΝΑ ΤΟΥ AUDI TTS ΜΟΥ,ΜΕ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΑΠΟ TTRS

ΒΡΗΚΑ ΕΜΠΟΔΙΟ.ΑΠΟ ΟΣΟ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΣΕ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ,ΕΦΑΡΜΟΖΟΥΝ ΧΩΡΙΣ ΑΛΛΟΥΣ ΑΝΤΑΠΤΟΡΕΣ. ΕΒΑΛΑ ΤΟΥΣ ΓΝΗΣΙΟΥΣ ΑΝΤΑΠΤΟΡΕΣ ΤΟΥ TTRS ΚΑΙ ΕΝ ΤΕΛΗ ΑΚΟΥΜΠΑΕΙ Η ΖΑΝΤΑ ΜΟΥ ΣΤΗ ΔΑΓΚΑΝΑ ΓΙΑ ΕΝΑ ΧΙΛΙΟΣΤΟ.

 

ΦΟΡΑΩ 9*19 ET52 AUDI ΓΝΗΣΙΕΣ

ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΠΡΟΣΘΗΚΕΣ

 

ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ;

ΜΑΛΙΣΤΑ ΑΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΛΑ ΤΟ TTRS ΦΟΡΑΕΙ 8.5*18 ET47 ή ΤΙΣ ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΕΓΩ ΑΚΡΙΒΩΣ.ΕΙΧΕ ΑΛΛΟΣ ΠΑΡΟΜΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ; ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΙΔΕΑ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ!

Σωστά σου βρίσκει (στις ακτίνες υποθέτω, αφού η διάμετρος της ζάντας δεν είναι πρόβλημα στην περίπτωσή σου).

Εσύ φοράς 52άρι offset και το TTRS φοράει 47. Χρειάζεσαι αποστάτες 52-47=5mm τουλάχιστον.

Αν δε θες με τίποτα αποστάτες, αναγκαστικά πας σε αλλαγή ζάντας ώστε να πάρεις το 47mm offset.

 

Άλλες λύσεις δεν έχεις.

Δυστυχώς.

 

 

ΥΓ: ΟΛΟΙ όσοι έβαλαν εκ των υστέρων TTRS φρένα, όλοι μα όλοι έβαλαν αποστάτες ή άλλαξαν ζάντες. Πριν φορούσες φρένα που οι ακτίνες της ζάντας ερχόντουσαν "πρόσωπο" σχεδόν με τη δαγκάνα. Του TTRS η δαγκάνα είναι πιο φουσκωμένη, οπότε και χωρίς να βάλεις τα νούμερα κάτω, ήταν λογικό να βρίσκει στη ζάντα....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τα φορουσα και γω στο scirocco μου αυτα τα φρενα με μαμα ζαντες αλλα και με αφτερμαρκετ.

 

Οι μαμα ηταν 18χ8 ετ41 και δεν εβρισκαν για 1-2mm.

 

Το tt-rs οντως φοραει απο μαμα 19χ9 ετ52 και περνανε ισα ισα απο το εσωτερικο μερος των ακτινων της ζαντας.

 

Παιζει ρολο και το σχεδιο βεβαια!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε μένα όμως δεν περνάνε δυστυχώς.γλειφει τη δαγκάνα στο χρωμα για τόσο λίγο. Το περίεργο είναι ότι οι Ζαντες μου είναι Audi (τύπου rs4) και είναι συγκεκριμένα για Audi tts. Κ αν δεν κάνω λάθος την δίνει ως εχτρα στο ttrs. Θα ψάξω να δω τι θα κάνω με τις ζάντες γιατί έβαλα προσθήκες 5 χιλιοστών έτοιμες όχι χειροποίητες κ μου βγάζει τρέμουλο (βέβαια ήταν χρησιμοποιημένες οποτε δε ξέρω !δανεικες για να φύγω ήταν)

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα όμως δεν περνάνε δυστυχώς.γλειφει τη δαγκάνα στο χρωμα για τόσο λίγο. Το περίεργο είναι ότι οι Ζαντες μου είναι Audi (τύπου rs4) και είναι συγκεκριμένα για Audi tts. Κ αν δεν κάνω λάθος την δίνει ως εχτρα στο ttrs. Θα ψάξω να δω τι θα κάνω με τις ζάντες γιατί έβαλα προσθήκες 5 χιλιοστών έτοιμες όχι χειροποίητες κ μου βγάζει τρέμουλο (βέβαια ήταν χρησιμοποιημένες οποτε δε ξέρω !δανεικες για να φύγω ήταν)

Φοραω αποστατες χειροποιητους 15mm απο τοτε που εβαλα τα rs τα φρενα χωρις κανενα τρεμουλο κ χωρις να βρισκει πουθενα σε φτερα ουτε εμπρος ουτε πισω το αμαξι ακομα κ με 5 ατομα στην καμπινα!!
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε μένα όμως δεν περνάνε δυστυχώς.γλειφει τη δαγκάνα στο χρωμα για τόσο λίγο. Το περίεργο είναι ότι οι Ζαντες μου είναι Audi (τύπου rs4) και είναι συγκεκριμένα για Audi tts. Κ αν δεν κάνω λάθος την δίνει ως εχτρα στο ttrs. Θα ψάξω να δω τι θα κάνω με τις ζάντες γιατί έβαλα προσθήκες 5 χιλιοστών έτοιμες όχι χειροποίητες κ μου βγάζει τρέμουλο (βέβαια ήταν χρησιμοποιημένες οποτε δε ξέρω !δανεικες για να φύγω ήταν)

το τρέμουλο έχει να κάνει με την ποιότητα των αποστατών.

εγώ φοράω αποστάτες όπως και αρκετοί εδώ μέσα και (για να μην γράψω για τους άλλους) εγώ δεν έχω τρέμουλο. (15mm εμπρός και 10,5mm πίσω*)

 

 

 

* βέβαια μου βρίσκει ανεπαίσθητα η ρόδα του πίσω άξονα στη βίδα του θόλου και (τους πίσω) θα τους βγάλω, αλλά δεν έχει να κάνει με το τρέμουλο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ σκέφτομαι αν πάω στη λύση της προσθήκης να βάλω 5mm εμπρός κ 5mm πίσω για να μη χαλάσω θεωρητικά τη γεωμετρία του.

Link to comment
Share on other sites

Από όσο έψαξα τα 4 τεμάχια φτάνουν χειροποίητα 150-200€ .λογικη τιμή;

χωρίς μπουλόνια ναι.

Link to comment
Share on other sites

Βρες καλυτερα επωνυμους με χειλακι για να πατησει η πατουρα της ζαντας μεσα και να μην εχεις τρεμουλα.

 

Για 5mm δεν ξερω αν γινεται να βρεις με χειλακι, ισως να πας λιγο παραπανω π.χ. 8-10mm.

 

Δες εδω π.χ. της forge 11mm.

 

https://www.forgemotorsport.co.uk/11mm_Audi_VW_SEAT_and_Skoda_Alloy_Wheel_Spacers--product--868.html

 

Οι αποστατες που φορανε τα παιδια απο πανω ειναι με χειλακι και γι αυτο δεν εχουν τρεμουλα.

Edited by csaris
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Σ´ευχαριστω Άρη.Αυτό μου είπε κ ο ευθυγράμμισας που μίλησα.θα προσπαθήσω να βρω 5mm για να μην έχω μεγάλες διάφορες

Link to comment
Share on other sites

Σ´ευχαριστω Άρη.Αυτό μου είπε κ ο ευθυγράμμισας που μίλησα.θα προσπαθήσω να βρω 5mm για να μην έχω μεγάλες διάφορες

Να σαι καλα φιλε!! Χρηστο με λενε! :P

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου βάλε σωστους αποστάτες. Ίσως οι μαμά ζάντες του RS4 να κάνουν οριακά μεγαλύτερη κοιλιά από μέσα στις ακτίνες και να τα παίρνουν σε σχέση με τις aftermarket... Εγώ με φρένα Cayenne 6πιστονα φοράω ζάντες 8χ18 με offset 38 και αφήνει και 0,5 εκατοστα αέρα... Δοκίμασα κάτι JR 19αρες (offset 48) μαζι με αποστάτες 15mm (συνολικό offset 33) και δεν έβρισκε οριακά... Συνεπώς το σχέδιο και το offset είναι το Α και το Ω για να χωρέσουν τα ογκώδη φρένα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εν τέλη κατέληξα σε χειροποίητους αποστάτες 4mm εμπρός κ 6mm πίσω με χειλάκι για να αγκαλιάζει τη ζάντα στα 120 € κ λύθηκε το πρόβλημα.δεν έχω παρατηρησει κάποιο πρόβλημα από τρέμουλο!

Link to comment
Share on other sites

Εν τέλη κατέληξα σε χειροποίητους αποστάτες 4mm εμπρός κ 6mm πίσω με χειλάκι για να αγκαλιάζει τη ζάντα στα 120 € κ λύθηκε το πρόβλημα.δεν έχω παρατηρησει κάποιο πρόβλημα από τρέμουλο!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.