Jump to content

ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΣ ΜΕ ΔΟΡΥΦΟΡΟ Ή GPS TRACKER ΜΕ ΤΗΛΕ-ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ?


Recommended Posts

6 hours ago, Prince_73 said:

Έβαλα τελικά πρόσφατα ένα νέο κομπλέ σύστημα συναγερμού με "στάνταρντ εξοπλισμό" gps tracker, antijammer system, pin to drive, bluetooth tag, κλπ καλούδια πέραν των αντικραδασμικών ανιχνευτών , ανυψωτικών και κίνησης του συμβατικού συστήματος συναγερμού...και όλα αυτά τα χειρίζεσαι πέραν από το κοντρόλ του αυτοκινήτου και από το κινητό σου τηλέφωνο...ααα ξέχασα, έκανα και συνδρομή σε εταιρία κινητής για να έχω ανά πάσα στιγμή σε συμβάν μήνυμα sms και τηλεφωνική ειδοποίηση!!

Metero πέραν των πολλών πολλών λειτουργιών που έχει, κλείνει αυτόματα στην όπλιση και τα παράθυρα και την οροφή εφόσον αυτά είναι ανοικτά...διαχείριση φυσικά μέσω canbus system...από όσο γνωρίζω, εφόσον ο συναγερμός σου είναι full canbus, όλες οι λειτουργίες του αυτοκινήτου με μονάδα ελέγχου επικοινωνούν κανονικά με το σύστημα και όλα μαζί με την ecu...

Έχω βάλει όλα αυτά, μόνο που τα έχω βάλει σε κομμάτια + δεύτερη  συσκευή tracker,  μια συσκευή  όλα σε ένα πρέπει να είναι πολύ καλά κρυμμένη και να απαιτεί πολύ ξήλωμα,   το pin το drive λογικά σου κόβει την αντλία και είναι το μόνο που μπορεί να αποτρέψει κλοπή. Οι καλά στημένες κλοπές σε ακριβά αυτοκίνητα και πάρκιν είναι πολύ εύκολες , τη μια μέρα αντιγράφουν τον τηλεχειρισμό του κλειδιού με δέκτη κοντά στο αμάξι και την άλλη μέρα έχουν έτοιμο κλειδί και μπαίνουν σαν κύριοι, από κει και πέρα τα πράγματα είναι πολύ εύκολα .

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, metero said:

παρόμοιο  συναγερμό έβαλα , δεν είναι και φτηνός , ο οποίος δεν χρειάζεται συνδρομή για τα επιπλέον SMS και τηλεφωνική ειδοποίηση , τα παρέχει ο συναγερμός (push notification , GPS location ,εάν χάσει επαφή με συναγερμό ενημερώνει κ.λ.π. ) .
Εσένα έχει και εργοστασιακό συναγερμό !!??     έβαλες κάποιο extra interface για τα παράθυρα !!???

 

Οι τρόποι που μπορείς να έχεις ειδοποίηση είναι gsm ή gprs,  άρα υποχρεωτικά θέλεις sim με υπόλοιπο εννοείτε , εσένα πως γίνεται ; Μαγικό ;

Μήπως έχεις απλά ασύρματη  ειδοποίηση όταν είσαι σε κάποια απόσταση από το αμάξι ;

Edited by konan
Link to comment
Share on other sites

its magic

ένα είναι σίγουρο εάν θέλουν να στο κλέψουν θα το κλέψουν απλά δεν είναι για τα απλά κλεφτρόνια

 

Link to comment
Share on other sites

Το αμαξι εμεινε μια μερα μεσα για την τοποθετηση, πρωι το πηγα, απογευμα το πηρα και ο μαστορας εκανε καλη συνδεση με κολλητηρι και εκρυψε καλα την καλωδιωση να μην φαινεται πουθενα ποια ειναι του συστηματος και ποια του αυτοκινητου. (Και μεσα στην καμπινα και στο μηχανοστασιο). Μου ανοιξε μαλιστα παλι το καπακι της πλευρας του οδηγου στο ταμπλο και με εβαλε να ψαχνω να του βρω που ειναι τα καλωδια...οσο και να προσπαθησα, δεν ειδα κατι που να μην φαινεται εργοστασιακο, τι να πω τωρα...

 

το συγκεκριμενο συστημα εχει το μπλοκαρισμα του κινητηρα, ειτε με την εισαγωγη του pin, ειτε ομως αν χαθει η bluetooth συνδεση με το rf tag που εχεις πανω σου...με λιγα λογια κοβει αντλια και καθιστα πιο δυσκολη την κλοπη του αυτοκινητου απο κοινα εως μετρια κλεφτρονια....αν στο βαλουν ματι επαγγελματιες grand theft auto, οντως δε γλυτωνεις!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

το σίγουρο είναι ότι θα το καταλάβουμε άμεσα , γιατί θα έχεις ενημέρωση στο κινητό ότι έχασε επαφή ο συναγερμός ,

οπότε υπάρχει ένα ερώτημα, θες να ξέρεις ότι εκείνη την ώρα πάει το τουτού !!????

Link to comment
Share on other sites

Τα έχεις μπερδέψει λίγο metero νομίζω, δεν έχετε ίδιο σύστημα.

 

Έχει μαζί του ένα extra μπρελόκ που παντρεύεται όταν μπει στο αμάξι μέσω BT με τη μονάδα  , αν δεν το έχει μαζί του δεν μπορεί να φύγει, αν βρουν τρόπο και εξουδετερώσουν την συσκευή από το can-bus δεν υπάρχει καμία επικοινωνία και δεν θα πάρεις χαμπάρι ποτέ.

Είναι ο καλύτερος τρόπος ασφαλείας κατά τη γνώμη μου, μπαίνει ο κλέφτης και στα 5-10 μέτρα το αμάξι θα του σβήσει, μάλλον θα κοιτάξει να τρέξει να κρυφτεί και δεν θα κάτσει να ξηλώνει καπάκια στη μέση του δρόμου για να ακυρώσει το σύστημα , επίσης αν σταματήσεις σε περίπτερο να πάρεις τσιγάρα και αφήσεις το αμάξι αναμμένο και στο πάρουν , το αμάξι θα αρχίσει να σφυρίζει, αν δεν βάλεις κωδικό θα ανάψουν αλαρμ και θα σε αφήσει στη μέση του δρόμου.

 

Εσύ μάλλον μιλάς για επικοινωνία συναγερμού με μπρελόκ μόνιμη που πιάνει σε συγκεκριμένη απόσταση και έχεις μόνιμη επαφή, αν είσαι ποιο μακριά από την εμβέλεια πάλι δεν θα πάρεις χαμπάρι.

 

 

 

 

Edited by konan
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μιλάμε για τον ίδιο συναγερμό ..... εάν έχεις το active protection ενεργοποιημένο , εφόσον χάσει επικοινωνία  ο server της εταιρείας με τον συναγερμό σε ενημερώνει άμεσα ..... επίσης σε ενημερώνει για κάθε δραστηριότητα , όπλιση αφόπλιση  μετακίνηση εκτός ακτίνας ...κ.λ.π.

κάτι θα πάρεις χαμπάρι

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, metero said:

μιλάμε για τον ίδιο συναγερμό ..... εάν έχεις το active protection ενεργοποιημένο , εφόσον χάσει επικοινωνία  ο server της εταιρείας με τον συναγερμό σε ενημερώνει άμεσα ..... επίσης σε ενημερώνει για κάθε δραστηριότητα , όπλιση αφόπλιση  μετακίνηση εκτός ακτίνας ...κ.λ.π.

κάτι θα πάρεις χαμπάρι

χαχα

Έχεις βάλει κάποια έκδοση PRIZRAK γιατί μάλλον για αυτό μιλάμε 

Εσύ είπες δεν έχεις συνδρομή , σου έχουν κάνει δώρο την επικοινωνία με τον σερβερ ;

Edited by konan
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κοντα επεσες....φοραμε το ιδιο συστημα παντως! 

 

Αν δεν εχεις sim καρτα με συνδρομη σε καποια εταιρεια, δεν λαμβανεις ενημερωσεις...

 

 

Edited by Prince_73
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

έχω  κάρτα από καρτοτηλέφωνο (χωρίς πάγια) τα λαμβάνω όλα κανονικά

δεν λειτουργούν οι DTMF κλείσεις , δεν ξέρω γιατί

τα θέματα που έχω είναι

1. DTMF δεν λειτουργούν

2. can-bus δεν κλείνει παράθυρα - ηλιοροφή  θέλει αναλογικό module

3. το καπό μπροστά έχει δικό του αισθητήρα

 

το ερώτημα είναι , είναι στο can-bus τα παράθυρα και το καπό μπροστά !!???

 

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Σε στενοχωρω φιλε metero με αυτο που θα σου πω, αλλα εμενα το συστημα μας και παραθυρα και ηλιοροφη κλεινει (το δοκιμασα μαλιστα σημερα που πηγα καπου το πρωι) και το καπω παγιδευεται απο το συστημα και βαραει ο συναγερμος μολις παραβιαστει, μου εκανε επιδειξη ο μαστορας οταν πηγα να το παρω...τις κλησεις που λες δεν τις δοκιμασα, αλλα ξερω οτι μπορεις μεσω sms ή κωδικου στην κληση να δωσεις απομακρυσμενη εντολη, π.χ μπλοκαρισμα κινητηρα, κλπ...

 

που πηγες και τον τοποθετησες? Μηπως ο μαστορας δεν ξερει καλα την τοποθετηση τους? Ειναι πρωτοποριακα συστηματα και θελουν know how...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Και εμένα κανονικά δουλεύουν , υπάρχει και τρόπος ενεργοποίησης απενεργοποίησης. Το σίγουρο είναι πως όλα είναι can-bus, σε b7 ίσως να μην γίνεται, ένας φίλος σε Octavia  έβαλε  χωριστή συσκευή για να πατάει το pin ενώ στο δικό μου μπορώ να επιλέξω συνδυασμό κουμπιών του αυτοκινήτου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Αρεσκοντας με πάντα να βλέπω τα πράγματα και στις άλλες "διαστάσεις"...και στα μεγαλυτερα πλαισια τα οποια βρισκοντε...εγώ νομίζω ότι:


Εάν κάποιος έχει αγοράσει το όχημα του,με τιμια χρήματα,KAI γενικότερα η στάση του στη ζωη και σε άλλους τομείς ,ειναι έντιμη και σωστη,δεν έχει ποτε να φοβηθεί τίποτα ,από θέμα κλοπής κτλ.
(Όλα εδώ πληρώνονται λέει μια παροιμία ,και πολλές φορές θα πω εγώ ,και με άλλο νόμισμα...με συνεπεια με τίποτα να μη μπορούμε  να συσχετίσουμε...

 

Συνεπώς:

Και ξεκλείδωτο εντελώς να το αφήνει κάποιος  και να περνάει μπροστά από τα δοντια του λύκου,το αμαξάκι του δεν θα το αγγίξει ποτε τίποτα και κανεις.

Σε διαφορετική περίπτωση...και όλα  τα tracker και αντικλεπτικά συστήματα του κόσμου να βάλει κάποιος ,δεν το γλιτώνει τίποτα...

και όχι γιατί το βάλαν στο ματι...αλλα γιατί είναι νομοτελειακό το ζήτημα...

Γνωμη μου.


 


 

Edited by aggelos1986
Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, aggelos1986 said:

Αρεσκοντας με πάντα να βλέπω τα πράγματα και στις άλλες "διαστάσεις"...και στα μεγαλυτερα πλαισια τα οποια βρισκοντε...εγώ νομίζω ότι:


Εάν κάποιος έχει αγοράσει το όχημα του,με τιμια χρήματα,KAI γενικότερα η στάση του στη ζωη και σε άλλους τομείς ,ειναι έντιμη και σωστη,δεν έχει ποτε να φοβηθεί τίποτα ,από θέμα κλοπής κτλ.
(Όλα εδώ πληρώνονται λέει μια παροιμία ,και πολλές φορές θα πω εγώ ,και με άλλο νόμισμα...με συνεπεια με τίποτα να μη μπορούμε  να συσχετίσουμε...

 

Συνεπώς:

Και ξεκλείδωτο εντελώς να το αφήνει κάποιος  και να περνάει μπροστά από τα δοντια του λύκου,το αμαξάκι του δεν θα το αγγίξει ποτε τίποτα και κανεις.

Σε διαφορετική περίπτωση...και όλα  τα tracker και αντικλεπτικά συστήματα του κόσμου να βάλει κάποιος ,δεν το γλιτώνει τίποτα...

και όχι γιατί το βάλαν στο ματι...αλλα γιατί είναι νομοτελειακό το ζήτημα...

Γνωμη μου.


 


 

 

Υπάρχει αρκετά μεγάλο πρόβλημα με τις κλοπές τον τελευταίο καιρό, και μάλιστα με υψηλής τεχνολογίας εργαλεία που ξεκλειδώνουν το αμάξι με εργοστασιακο imobilizer σε δευτερόλεπτα, και το πάιρνουν οδηγόντας σαν κύριοι, φυσικά το αμάξι πάει για ανταλακτικά συνήθως. 

 

Η χρήση imobilizer με gps tracker είναι ένας πολύ σημαντικός παράγοντας που μπορεί δυσχαιράνει το ξεκλείδωμα το αυτοκινήτου, αλλά και τον εντοπισμό του αν κάποιος καταφέρει και το πάρει. 

 

Η μοιρολατρεία ή η πίστη στην καλή πλευρά των ανθρώπων δεν νομίζω να έχει θέση στην συζήτηση εδώ.

 

Συγνώμη κιόλας...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 2/15/2021 at 10:57 AM, Chris1967 said:

 

Υπάρχει αρκετά μεγάλο πρόβλημα με τις κλοπές τον τελευταίο καιρό, και μάλιστα με υψηλής τεχνολογίας εργαλεία που ξεκλειδώνουν το αμάξι με εργοστασιακο imobilizer σε δευτερόλεπτα, και το πάιρνουν οδηγόντας σαν κύριοι, φυσικά το αμάξι πάει για ανταλακτικά συνήθως. 

 

Η χρήση imobilizer με gps tracker είναι ένας πολύ σημαντικός παράγοντας που μπορεί δυσχαιράνει το ξεκλείδωμα το αυτοκινήτου, αλλά και τον εντοπισμό του αν κάποιος καταφέρει και το πάρει. 

 

Η μοιρολατρεία ή η πίστη στην καλή πλευρά των ανθρώπων δεν νομίζω να έχει θέση στην συζήτηση εδώ.

 

Συγνώμη κιόλας...

Δεν αποτρέπω κανένα να βάλει tracker ή αντικλεπτικό σύστημα.(αλλωστε εγώ ο ίδιος το χω "ξεφτυλισει"όχι μονο στο όχημα,αλλα ακόμη και στο γκαράζ:P).
Απλώς εκθέτω μια γνώμη ,η οποια κοιτάει τα πράγματα από μια άλλη οπτική.
Δεν είμαι απολυτος,δεν επιμένω,και πάνω απ'ολα γραφω -και υπογραμμίζω-την λέξη "νομίζω"...

Edited by aggelos1986
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.