Jump to content

A5 Sportback 2,0 TFSI


Recommended Posts

@escape_A3 είμαι πολύ θυμωμένος με τον Γκρατσία, ειδικά επειδή τους είχα κάνει πρώτα τσακωμό (για χρέωση 3 ωρών για κάτι που ούτε 20 λεπτά δεν ασχολήθηκαν) και μετά εξήγηση ότι θέλω κάποια πράγματα εκτός του "ευαγγελίου" δήθεν Audi, πράγμα το οποίο δέχθηκαν. Πάρα ταύτα εξακολούθησαν να χρεώνουν για απλά πράγματα περισσότερα εργατικά απ'ότι χρειάζεται και ταυτόχρονα να μην θέλουν να κάνουν εργασίες τις οποίες ήθελα, λέγοντας ότι δεν το ορίζει ο κατασκευαστής (πχ όπως αλλαγή φίλτρου καυσίμου και άλλα). Πρέπει να σας πω ότι δεν με πείραζε το ότι η εργατοώρα είναι ακριβότερη από πχ ένα συνεργείο της γειτονιάς, με πείραξε ότι χρεώνουν εσκεμμένα περισσότερες εργατοώρες, συν ότι δεν προσέχουν τα αμάξια πέραν από τι λέει η κατασκευάστρια. Σημειώστε επίσης ότι δεν είχα πρόβλημα με τους μηχανικούς, όσοι ασχολήθηκαν με το αμάξι μου και με όσους συζήτησα ήταν απόλυτα καταρτισμένοι και συμφωνούσαμε. Το πρόβλημα σε αυτά τα συνεργεία είναι οι μάνατζερ των σέρβις που είναι σίγουρα μιλημένοι να υπερχρεώνουν τους ανυποψίαστους, δηλαδή την πληθώρα των απλών οδηγών.

 

@Theodore Saba χωρίς να έχω εμπειρία στο συγκεκριμένο αυτοκίνητο με διάφορες αναρτήσεις θεωρώ ότι είναι πολύ σωστό για κάποιον σε σπορ ανησυχίες. Θεωρώ το εργοστασιακό ύψος σαν το πιο σωστό για Ελληνικούς δρόμους και καθημερινή οδήγηση. Ταυτόχρονα το εργοστασιακό ύψος δίνει καλύτερη αίσθηση της σταδιακής προσέγγισης στα όρια πρόσφυσης, που κατά την γνώμη μου είναι το ιδανικότερο για χρήση δρόμου. Έχοντας σε άλλα αυτοκίνητα  με coilovers αποφάσισα ότι δεν είναι για το δικό μου στυλ οδήγησης, ούτε τα χαμηλώματα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

τελικά τι είδους καθαρισμός έγινε στις βαλβίδες !!!?? carbon !!!???  ή λύσιμο-δέσιμο !!??

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, metero said:

τελικά τι είδους καθαρισμός έγινε στις βαλβίδες !!!?? carbon !!!???  ή λύσιμο-δέσιμο !!??

Όπως ανέφερα σε παραπάνω ποστ, έγινε με μηχάνημα και χημικό υγρό, χωρίς λύσιμο δέσιμο. Σίγουρα δεν είναι το carbon off, διότι αυτό είναι με νερό και υδρογόνο αν δεν κάνω λάθος. Δεν γνωρίζω παραπάνω πληροφορίες για το είδος του μηχανήματος (μάρκα) ή το είδος του χημικού που χρησιμοποιήθηκε.

1 hour ago, jasonbourne said:

Ψαλίδια που άλλαξες και τι έβαλες?
Πως κατάλαβες ότι θέλουν αλλαγή?

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk
 

Τα ψαλίδια και όλο το κάτω μέρος του αυτοκινήτου πρέπει να ελέγχεται σε κάθε σέρβις. Έτσι στο προηγούμενο σέρβις μου είχαν πει ότι τα πάνω ψαλίδια είχαν λίγο τζόγο. Στο σέρβις που έκανα τώρα είδαμε ότι το ένα συνεμπλόκ είχε αρχίζει να κόβεται, οπότε τα άλλαξα. Έβαλα τα Monroe, δεν ήταν απόφαση λόγω κόστους να μην βάλω τα εργοστασιακά, έτυχε και  παράγγειλα τα Monroe. Υπάρχουν και από Febi-Bilstein. Δεν νομίζω να υπάρχουν διαφορές σε αυτά τα εξαρτήματα οι επαΐοντες του φόρουμ ίσως ξέρουν καλύτερα και μπορούν να μας πούνε αν τα Monroe είναι πατάτα. Τα top mount ήταν Febi-Bilstein. Ψαλίδια και τα 4, 190 ευρώ και τα τοπ μαουντ 30 αν δεν απατώμαι. 

 

Επίσης στον τωρινό έλεγχο είδαμε ότι το ένα κάτω ψαλίδι έχει λίγο παραπάνω τζόγο. Αυτό προγραμματίστηκε για αλλαγή με το επόμενο σέρβις.

 

Σαν αίσθηση οδήγησης δεν κατάλαβα κάτι πριν από την αλλαγή, τώρα όμως καταλαβαίνω ότι το μπροστινό σύστημα έχει σφίξει, και η αίσθηση στις στροφές έχει βελτιωθεί αρκετά.

 

Όλα αυτά είναι φυσικές φθορές στα χιλιόμετρα αυτά για κάθε αμάξι. 

Edited by Chris1967
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Η κατανάλωση είναι λίγο καλύτερη, αλλά έχω εφαρμώσει αλλαγές κάθε 5.000 χιλιόμετρα οπότε μόνο και μόνο οι βραχύτερες αλλαγές έχουν σαν αποτέλεσμα την ελάττωση της κατανάλωσης. Η αλήθεια είναι όμως ότι περίπου 1,2 με 1,5 λτ λαδιού στα 5,000 χιλιόμετρα φαντάζει αρκετή και είναι. Ο μηχανικός μου λέει να μην αγχώνομαι και τον ακούω.

 

Βέβαια θέλω να κάνω και άλλο πείραμα κάποια στιγμή με w10-40 αλλά από Liqui Moly, το w10-40 Molygen new generation (το οποίο φυσικά έχει προδιαγραφές για το μοτέρ που φοράω/άμε).

 

 

 

Βέβαια έχω ακόμα Amsoil w5-40 με το οποίο, θα κάνω την επόμενη αλλαγή, και αφού περάσουν 5.000 θα δοκιμάσω το Liqui Moly. 

14-02-2019-11-59-5c653bf955f0a.jpg

Edited by Chris1967
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άρα για το δικό μου που έχει κατανάλωση  περίπου 1 λίτρο ανά 10000 κμ , να είμαι και ευχαριστημένος ? Έτσι και εγώ δοκίμασα αρκετά 5-30 και 5-40 αλλά το μόνο που  συμπέρανα είναι ότι στα πρώτα χιλιόμετρα,  το λάδι άντεχε περισσότερο και το έκαιγε με μικρότερο ρυθμό.  Με το 10-40 δεν νομίζω πάντως να μειωθεί φοβερά οι κατανάλωση που έχεις. Έχουν κάνει λάθος επιλογή πιστονιών - ελατηρίων  και κάποια στιγμή δεν την γλιτώνουμε την επισκευή.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

και εγω παρατηρω οτι μετα τα 8.000χλμ το λαδι περνει την κατω βολτα και αρχιζει και τσιμπαει ml περιπου 200 με 300 ml μεχρι τα 10.000 χλμ περιπου, ειδικα μετα απο σκισιμο ψηλα..αρα λαδακι αλλαγη καθε 7 με 8.000 και εχεις το κεφαλι σου ησυχο..το Molygen w5-40 με το βολφραμιο θελω να το δοκιμασω και εγω, για την ωρα αλλαγες κανω με το toptec 4200 5-30, το οποιο ειναι παρομοιο σχετικα. 

Edited by TommasK.
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Theodore Saba said:

Άρα για το δικό μου που έχει κατανάλωση  περίπου 1 λίτρο ανά 10000 κμ , να είμαι και ευχαριστημένος ? Έτσι και εγώ δοκίμασα αρκετά 5-30 και 5-40 αλλά το μόνο που  συμπέρανα είναι ότι στα πρώτα χιλιόμετρα,  το λάδι άντεχε περισσότερο και το έκαιγε με μικρότερο ρυθμό.  Με το 10-40 δεν νομίζω πάντως να μειωθεί φοβερά οι κατανάλωση που έχεις. Έχουν κάνει λάθος επιλογή πιστονιών - ελατηρίων  και κάποια στιγμή δεν την γλιτώνουμε την επισκευή.

Είσαι μια χαρά με το 1 λίτρο ανα 10000χλμ. Ναι πολύ σωστά στα πρώτα χιλιόμετρα δεν καίει καθόλου και μετά αυξάνεται ο ρυθμός, και αυτός και είναι ο λόγος που αλλάζω πια στις 5.000χλμ, αλλά και σαν προσπάθεια να ξεφορτωθώ όση περισσότερη μούργα που σίγουρα δημιουργείται από το παρατεταμένο blow by. Είναι απλά φυσική ρευστών όσο πιο χονδρό τόσο λιγότερο blow by, χωρίς να περιμένω θαύματα αξίζει να κάνω το πείραμα.

 

Ίσως αξίζει να σημειωθεί ότι το στυλ οδήγησης μου είναι σπορτίφ και ενίοτε αρκετά επιθετικό, κάνοντας χρήση των αλόγων αλλά και ζορίζοντας μέχρι τα κόκκινα. Υπό αυτές τις συνθήκες και με δεδομένο τον χαρακτήρα του μοτέρ θεωρεί ο μηχανικός μου ότι είμαι προς το παρών καλά. Η κατανάλωση λαδιού επίσης φαίνεται να είναι περισσότερη όταν δεν ζορίζω πράγμα που μου φαίνεται περίεργο αλλά πέρα για πέρα αληθινό. Το αμάξι πλησιάζει τις 120.000 χλμ.

 

Κάποια στιγμή επισκευή σίγουρα την οποία θα συνδυάσω με τουρμπίνα Κ4, και downpipe οπότε μια φορά συνεργείο, και λίγο περισσότερα άλογα. Ίδωμεν.

3 hours ago, TommasK. said:

και εγω παρατηρω οτι μετα τα 8.000χλμ το λαδι περνει την κατω βολτα και αρχιζει και τσιμπαει ml περιπου 200 με 300 ml μεχρι τα 10.000 χλμ περιπου, ειδικα μετα απο σκισιμο ψηλα..αρα λαδακι αλλαγη καθε 7 με 8.000 και εχεις το κεφαλι σου ησυχο..το Molygen w5-40 με το βολφραμιο θελω να το δοκιμασω και εγω, για την ωρα αλλαγες κανω με το toptec 4200 5-30, το οποιο ειναι παρομοιο σχετικα. 

Είσαι μια χαρά (μην το πεις ούτε του παπά), αλλά θα σου πρότεινα να κάνεις πιο συχνές αλλαγές όπως πολύ σωστά επισημαίνεις. Προσωπικά νομίζω ότι για το Ελληνικό κλίμα ακόμα και σε κινητήρα που δεν τσιμπάει καλύτερο w5-40 (παρά το w5-30), υπάρχουν πολλές διαφωνίες επάνω σε αυτό, αλλά εφόσων ο κατασκευαστής στην λίστα του δίνει ένα κάρο w5-40 και μερικά w10-40 σαν κατάλληλα και με τις προδιαγραφές, δεν υπάρχει απολύτως κανένα πρόβλημα να χρησιμοποιηθούν. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

και σε μενα εχει γινει επισκευη μεσα στη καρεντα..βαση τιμολογιων  και συζητησης με τον δ.ντη εχουν αλλαχτει με νεα σετ πιστονια-μπιελες, τσιμουχακια βαλβιδων, καθαρισμος καπακι και επικαθησεων βαλβιδων του κινητηρα....αυτο που με κανει σκεπτικο ειναι κατα ποσο μενει σταθερη η καταναλωση λαδιου μετα την επισκευη (εστω και 500Ml ανα 10,000χλμ) ή καποια στιγμη επανερχεται το προβλημα της μεγαλης καταναλωσης..υπαρχει μια ταση στο net και σε ξενα φορουμ (audizine κλπ) που κανουν λογο για καταναλωση λαδιου μετα απο καποια χλμ  -μετα την επισκευη-.....αυτο θεωρω θα το μαθουμε στη πορεια μαλλον μιας και τα 500 ml κατανωλση στα 10,000χλμ τα θεωρω αμελητεα προσωπικα,  αρκει να μεινει ως εχει η καταναλωση αυτη του λαδιου...τακτικες αλλαγες στο λαδι και ειδομεν..

 

να σου πω την αληθεια την K04 την σκεφτομαι και εγω...

Edited by TommasK.
Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ δύσκολο να βγάλει κανείς ασφαλή συμπεράσματα από φόρα και συζητήσεις διότι είναι άγνωστος ο τρόπος οδήγησης του καθένα, όπως και η συντήρηση (που έχω πει πολλάκις ότι είναι πλημμελής ο τρόπος που προτείνει η Audi).

 

Η αλήθεια είναι ότι οι κινητήρες αυτοί εκ κατασκευής έχουν μεγαλύτερες ανοχές, για μείωση τριβών και οικονομία καυσίμου, από κει και πέρα είναι θέμα χρόνου και στυλ χρήσης του αυτοκινήτου (και συντήρησης με μικρότερα διαστήματα στην αλλαγής λαδιών), πότε θα έχει μεγαλύτερη κατανάλωση λαδιού που μοιραίως θα επέλθει λόγω φθοράς ελατηρίων και τεράστιων επικαθίσεων σε βαλβίδες κυρίως.

 

Παράγοντες που επιβαρύνουν το πρόβλημα φαίνεται να είναι τα μεγάλα διαστήματα αλλαγής λαδιού, και η συνεχόμενη και παρατεταμένη αργή/οικογενειακή οδήγηση ή/και η συνεχής οδήγηση σε αστικό περιβάλλον. 

 

Συχνότερες αλλαγές και Italian tuning (Περιοδικά, με κινητήρα και λάδια σε θερμοκρασίες λειτουργίας πίεση του κινητήρα σε όλο το φάσμα των στροφών μέχρι τα κόκκινα και με πλήρες φορτίο/τέρμα θέση γκαζιού), φαίνεται να περιορίζουν το πρόβλημα χωρις να το εξαλείφουν. 

 

Εγώ βασίζομαι στις γνώσεις που έχω και στην απλή μηχανολογική λογική (αλλά και σε τι λένε οι μηχανικοί που έχουν μεγάλη πείρα σε αυτά τα αμάξια).

 

Βάση τούτου την επισκευή δεν την γλυτώνεις αν θες να κρατήσεις το αυτοκίνητο μεγάλα χρονικά διαστήματα και αν κάνεις πολλά χιλιόμετρα. 

 

Μπορείς όμως να περιορίσεις την κατιούσα για ένα χρονικό διάστημα.

 

Τώρα για την Κ4, βαριέμαι τις καγκουριές γενικά αλλά όταν και εφόσον γίνει επισκευή και κατεβει το μοτέρ, θα το σκεφτώ πολύ σοβαρά. 

Edited by Chris1967
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ναι ο τροπος οδηγησης συμβαλει στο αποτελεσμα της καταναλωσης...το εχω διαπιστωσει αυτο μετα απο συζητηση με διαφορους μηχανικους οπου ολοι τους συμφωνουσαν οτι τα μοτερ αυτα δε θελουν μονο οικονομικη οδηγηση..ισα ισα λιγοτερη καταναλωση λαδιου με πιο αργο build up στις βαλβιδες, με πληρες φορτιο σε ολο το φασμα των στροφων..

 

οσον αφορα την αναβαθμιση σε k04 δεν τη θεωρω καγκουρια, ισα ισα παιζεις στα 300+ αλογα στρωτα..βεβαια οι στυλιστικες επιλογες ειναι το "καγκουρικο" της υποθεσης απο εμενα αλλα αυτο ειναι υποκειμενικο στον καθενα μας..

 

oσον αφορα το ΜοLygen που αναφερεις πιο πανω, το οποιο θα το δοκιμασω και εγω συντομα, προσφατα σε email που ανταλαξα με την Liqui Moly αυτην την στιγμη για short intervals το πλασαρουν σαν το state of the art λαδι τους, καλυτερο και απο το κλασσικο αξιοπιστο 4200.

Edited by TommasK.
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Με την Κ4 μπορεί κανείς να φλερτάρει 400 άλογα, αλλά εγώ θα ήθελα να έχω πρόγραμμα χωρίς να είναι πιεσμένο πολύ, δηλαδή 340-360 άλογα μαξιμουμ.

 

Τα 270-280 που έχω τώρα με καλύπτουν αλλά το γκάζι πανάθεμα το το συνηθίζεις και θέλεις ακόμα περισσότερο.

 

Καγκουριά εννοώ εγώ οτιδήποτε πειράζει κανείς στο αμάξι που δεν είναι μαμίσιο/εργοστασιακό δεν είναι μόνο το αισθητικό κομμάτι. Με την Κ4 θές πολλαπλή εξαγωγής, downpipe, μεταφορά καταλύτη, και εν γένη αλλαγή εξάτμισης. Επίσης καλύτερο είναι και να αλλαχθεί και η αντλία βενζίνης και τα μπέκ. 

 

Από την άλλη πάντοτε θέλω τα οχήματα μου να διαφέρουν λίγο από το εργοστασιακό και να έχουν μια προσωπική ιδιαιτερότητα χωρίς να κάνει μπαμ το πράγμα. Πιστεύω ότι το έχω καταφέρει στο Α5 μου.

 

Έχω πάρει και την αεροτομή του S5 να βάλω επάνω ελπίζω σύντομα.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Να πω δυο λόγια για την Κ04. Υπάρχουν πλέον turbo που μπαίνουν Bolt on στον διαμήκη κινητήρα που φοράμε. Στην εξάτμιση, η μεταφορά καταλύτη δίνει επιπλέον δύναμη αλλά δεν είναι και απαραίτητο να γίνει. 

Αντλία βενζίνης έχω την μαμά όπως επίσης και τα μπεκ του 1.8. Κάποιος που είναι διλιτρος δεν χρειάζεται να αλλάξει μπεκ για Κ04. 

Το αμάξι είναι καθημερινό και όποτε θελήσω μεταμορφωνεται! 

Μέτα από 50000χλμ με αυτή την τουρμπίνα και με 114000 στο σύνολο η κατανάλωση λαδιού που έχω είναι κάτι λιγότερο από λίτρο στα 10000 χλμ. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά!! Δεν είναι απαραίτητο αλλά καλό είναι να αλλαχθούν για μακροβιότερη λειτουργία και αξιοπιστία. Downpipe και καταλύτης επίσης το ίδιο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο καταλύτης στους εργοστασιακούς διαμήκης κινητήρες, εφάπτεται στο τούρμπο για λόγους κυρίως ησυχίας, αλλά δυστυχώς δημιουργεί το φαινόμενο που ονομάζεται στα αγγλικά bottleneck πνίγοντας ουσιαστικά τα καυσαέρια που εξάγονται από το τούρμπο και έτσι μειώνοντας κατά πολύ την απόδοσή του. Επομένως, κατά τη γνώμη μου, αν πραγματικά θες να αποδώσει καλά το τούρμπο (και όποιο τούρμπο είναι αυτό), είναι προτιμότερο να απομακρύνεις τον καταλύτη, αλλά θα αποκομίσεις λίγο παραπάνω θόρυβο στο εσωτερικό.

 

 

Δημήτρης

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι, και εγώ θα επιδιώξω να κάνω ακριβώς αυτό, αφήνοντας το πίσω μέρος της εξάτμισης (cat back) μαμά και αλλάζοντας την αργότερα.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω και εγω για τον κολλημενο καταλυτη στην εξοδο της εξαγωγης..μιας και το αναφεραμε εδω τωρα σε αυτο τοπικ ενα 100αρης καταλυτης στη θεση του μαμα χωρις μετατοπιση θα εχει αποτελεσματα?  ρωταω γτ δεν θελω να χαλασω το "ησυχο" προφιλ του κινητηρα στο μηχανοστασιο, εχει νόημα? 

Link to comment
Share on other sites

Είτε 100 είτε 200 εφαπτομενος τόσο κοντά, του κόβεις όλη την αναπνοή του τουρμπο. Άρα δεν νομίζω οτι εχει νόημα 100αρης πάνω στο τουρμπο.

 

 

Δημήτρης 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ο καταλύτης στους εργοστασιακούς διαμήκης κινητήρες, εφάπτεται στο τούρμπο για λόγους κυρίως ησυχίας, αλλά δυστυχώς δημιουργεί το φαινόμενο που ονομάζεται στα αγγλικά bottleneck πνίγοντας ουσιαστικά τα καυσαέρια που εξάγονται από το τούρμπο και έτσι μειώνοντας κατά πολύ την απόδοσή του. Επομένως, κατά τη γνώμη μου, αν πραγματικά θες να αποδώσει καλά το τούρμπο (και όποιο τούρμπο είναι αυτό), είναι προτιμότερο να απομακρύνεις τον καταλύτη, αλλά θα αποκομίσεις λίγο παραπάνω θόρυβο στο εσωτερικό.
 
 
Δημήτρης
Δημήτρη επίσης βοηθάει να ζεσταίνεται πιο γρήγορα ο καταλύτης και να αποδίδει νωρίτερα .Οι κανονισμοί ρύπων είναι αρκετά αυστηροί...

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλα Κωστή έτσι ειναι στα Α4 απο το 2000 ήδη, δεν ειναι οι ρύποι που το επέβαλαν. Και το Β7 μου 2006 μοντέλο έτσι ήταν.

 

 

Δημητρης 

Link to comment
Share on other sites

Και από τότε για τους ρύπους ήταν...Όσο πιο μπροστά είναι ο καταλύτης ζεσταίνεται γρηγορότερα και αρχίζει και δουλεύει πιο γρήγορα .Εξακριβωμένο...


Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορεί, αλλά το θεωρώ χαζό, μιας και τα υπόλοιπα μοντέλα έχουν μακριά τον καταλύτη, ενώ στα διαμήκη, κόβουν υπερβολικά την ισχύ του κινητήρα με αυτη τη χαζομάρα. 

 

 

Δημήτρης 

Link to comment
Share on other sites

για να έχουμε σωστό συμπέρασμα πρέπει να υπολογίσουμε  την ταχύτητα με την οποία βγαίνουν τα καυσαέρια από τον καταλύτη,

δηλαδή με ώση μεγαλύτερη ταχύτητα  εισέρχονται με τόσο  μικρότερο μειωμένη εξέρχονται.

Η λύση δεν είναι η μεταφορά καταλύτη αλλά επιλογή καταλύτη με μεγαλύτερη διάμετρο εισαγωγής και εξαγωγής , καθώς το να φεύγουν

τα καυσαέρια με μεγαλύτερη ορμή από τον καταλύτη είναι ποιο επιθυμητό.

 

καλά εεεεε!!??? :crazy::icon_turbo:

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.