Jump to content

A5 Sportback 2,0 TFSI


Recommended Posts

Ανοίγω λοιπόν κιεγώ την παρουσίαση του αυτοκινήτου μου.

 

Παρότι το έχω μόνο από τέλος Ιουλίου έχω καταφέρει να κάνω μερικές βελτιώσεις.

 

Εσαγωγή Revo post-18860-0-75242600-1505644063_thumb.jpg post-18860-0-68168900-1505644242_thumb.jpg

Ζάντες Vossen CVT graphite (replica) 19"

 

Ελαστικά Bridgestone 255/35/19

 

Τιμόνι πολυλειτουργικό και cruise control (τοποθέτηση την Τρίτη)

 

Μάσκα RS5 (στο ταχυδρομείο)

 

Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος από το αμάξι.

 

Σύντομα Revo Stage 1.

 

 post-18860-0-80239900-1505644223_thumb.jpgpost-18860-0-22075200-1505644555_thumb.jpg

Edited by Chris1967
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Να το χαίρεσαι Χρήστο!

Είσαι σε καλό δρόμο. Συνέχισε έτσι!

Ευχαριστώ! Ναι είμαι σε καλό δρόμο, είχα πει να πάρω κυριλέ αμάξι να σταματήσω τις καγκουριές... αλλά ο κάγκουρας μέσα μου δεν μ αφήνει :sHa_hehe:

 

Μάνι μάνι και η Miltek, stage2, φρένα S5, και Bisltein B8.... αυτά στο μέλλον. Άντε και κάτι να κάνω και στο στέρεο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ! Ναι είμαι σε καλό δρόμο, είχα πει να πάρω κυριλέ αμάξι να σταματήσω τις καγκουριές... αλλά ο κάγκουρας μέσα μου δεν μ αφήνει :sHa_hehe:

 

Μάνι μάνι και η Miltek, stage2, φρένα S5, και Bisltein B8.... αυτά στο μέλλον. Άντε και κάτι να κάνω και στο στέρεο.

Μου θυμίζεις έναν τύπο με Α4 πριν μερικά χρόνια...
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μου θυμίζεις έναν τύπο με Α4 πριν μερικά χρόνια...

Έναν τύπο κάποτε με 120 άλογα....

 

 

Κύριοι... Μην έχετε αυταπάτες...Ούτε η μάρκα ούτε η ηλικία ούτε τα λεφτά αλλάζουν τον άνθρωπο.... Τα μεγέθη αλλάζουν ;)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλοτάξιδο ;)

 

Σε ευχαριστώ!!

Μου θυμίζεις έναν τύπο με Α4 πριν μερικά χρόνια...

 

 

Έναν τύπο κάποτε με 120 άλογα....

 

 

Κύριοι... Μην έχετε αυταπάτες...Ούτε η μάρκα ούτε η ηλικία ούτε τα λεφτά αλλάζουν τον άνθρωπο.... Τα μεγέθη αλλάζουν ;)

 

Η αλήθεια είναι ότι κοίταζα για S5 (και για RS5 ενίοτε) αλλά δεν μου το επιτρέπει η τσέπη μου και μου το απαγόρεψε ρητά και ο λογιστής μου. Οπότε θα κάνω καγκουριές αλλά μέσα στα πλαίσια που είπα... ελπίζω. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ!!

 

 

 

 

 

Η αλήθεια είναι ότι κοίταζα για S5 (και για RS5 ενίοτε) αλλά δεν μου το επιτρέπει η τσέπη μου και μου το απαγόρεψε ρητά και ο λογιστής μου. Οπότε θα κάνω καγκουριές αλλά μέσα στα πλαίσια που είπα... ελπίζω.

 

Άλλαξε λογιστή!!! :thumbsup:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Άλλαξε λογιστή!!! :thumbsup:

 

Χαχαχαχαχα!!! είναι καλό παιδί μωρέ, συνεργαζόμαστε 20 χρόνια και με ξέρει πόσο επιρρεπής είμαι στην σπατάλη. :sHa_hehe:

Να το χαίρεσαι φίλε το αμάξι είναι κουκλί

Ευχαριστώ!! :wave:

Link to comment
Share on other sites

Κύριοι... Μην έχετε αυταπάτες...Ούτε η μάρκα ούτε η ηλικία ούτε τα λεφτά αλλάζουν τον άνθρωπο.... Τα μεγέθη αλλάζουν ;)

Θοδωρή δεν θα μπορουσε να τεθεί καλυτερα!!!

Όταν το καλοκαίρι είδα την κόρη μου να κανει ποδήλατο και άρχισα να σκέφτομαι οτι τα φρένα της δεν πιάνουν καλά, τα ανακλαστικά δεν φαίνονται αρκετά και οτι θα πρέπει να της βάλω κάτι καλύτερο (στο όχημα που χρησιμοποιούσε μισή ώρα την ημέρα μεσα στον κήπο) συνειδητοποίησα το ποσό ανίατη ειναι η κατάσταση μου...

 

Chris sorry για το off topic!

Κουκλί το 5αρι σου και εύχομαι να το κανεις ακόμη πιο όμορφο!!

Εισαι σε πολυ καλο δρόμο!!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλοταξιδο καλα χλμ!!

 

 

Θοδωρή δεν θα μπορουσε να τεθεί καλυτερα!!!

Όταν το καλοκαίρι είδα την κόρη μου να κανει ποδήλατο και άρχισα να σκέφτομαι οτι τα φρένα της δεν πιάνουν καλά, τα ανακλαστικά δεν φαίνονται αρκετά και οτι θα πρέπει να της βάλω κάτι καλύτερο (στο όχημα που χρησιμοποιούσε μισή ώρα την ημέρα μεσα στον κήπο) συνειδητοποίησα το ποσό ανίατη ειναι η κατάσταση μου...

 

Chris sorry για το off topic!

Κουκλί το 5αρι σου και εύχομαι να το κανεις ακόμη πιο όμορφο!!

Εισαι σε πολυ καλο δρόμο!!

Merci!! :wave:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά για τις ευχές!!

 

Για να απαντήσω λίγο στους φίλους που άγγιξαν λίγο το θέμα "του πυρετού" του tuning.

 

Προσπαθώ πάντοτε να είμαι συνειδητοποιημένος στο θέμα των βελτιώσεων.

 

Δεν είναι το πρώτο αμάξι που βελτιώνω και έχω περάσει από πολλά στάδια, αλλά επειδή σαν οδηγός μου αρέσουν γενικά τα GT τύπου αυτοκίνητα (για μεγάλα και γρήγορα ταξίδια) και παρότι δεν έχω αξιωθεί να πάρω κάτι τέτοιο με όλη την σημασία της λέξεως ποτέ μου, και μάλλον ούτε στο μέλλον, θεωρώ ότι αυτό το στυλ (εν αντιθέσει με το κοντράμαξο 0-400 κλπ) με έχει προστατέψει από υπερβολές.

 

Το "στρίβειν" ενώ το κατέχω θεωρώ σε επαρκές βαθμό, δεν με συγκινεί τόσο σε ρυθμούς που κινούμαι στους εθνικούς δρόμους, λόγω κίνησης αλλά και ασφάλειας που θέλω πάντοτε να είμαι εντός κάποιων ορίων που απαιτούνται όχι από τον ΚΟΚ αλλά από την λογική, και την φυσική ώστε να μην διακινδυνεύει κανείς. Έχω κάνει τα χιλιόμετρα μου σε Μέγαρα και Σέρρες αλλά και στο Καρτόδρομο και έχω λάβει μέρος και σε GTCC, Advanced Driving ΑΑ κλπ.

 

Το Α5 το πήρα επειδή μου αρέσει πολύ το σχήμα, και ενώ αρχικά κοίταγα τα δίπορτα άρχισε να μου αρέσει περισσότερο το sportback. Δεν το πήρα λόγω οικογένειας. Ταιριάζει δε στο οδηγικό μου στυλ παρότι του υπολείπεται ιπποδύναμη. Είναι ένα πολύ ευχάριστο αυτοκίνητο για ταξίδια. 

 

Πιο πάνω ανέφερα ότι δεν με παίρνει η τσέπη μου για να πάρω ένα από τα "πραγματικά" GT της Audi (πχ RS5), οπότε για να είμαι προσγειωμένος στην πραγματικότητα πρέπει να αρκεστώ όσο μπορώ στις βελτιώσεις πρώτου σταδίου στο A5 και μέχρι εκεί.

 

Ξέρω ότι οι υπερβολές δεν αργούν να γίνουν, πχ έχω έναν φίλο που αγόρασε Leon 1,8 TFSI, για φτηνό οικογενειακό, και τώρα το έχει με πάνω από 450 ίππους, τετρακίνηση, DSG 6 ταχητο(υγρου τύπου), φρένα ΤΤ RS, αναρτήσεις coilover, full εξάτμιση και δεν συμαζεύεται από αξεσουάρ μέσα και έξω, αλλά δεν μπορεί να πάει ταξίδι, διότι δεν αντέχουν η γυναίκα και τα παιδάκια του το πόσο σκληρό είναι, τον θόρυβο, και την θηριώδη επιτάχυνση και φοβούνται.

 

Έχοντας υπόψη μου αυτό αλλά και πολλά άλλα, θα προσπαθήσω να κάνω κινήσεις εντός λογικών πλαισίων. Πχ δεν είναι λογικό να πάω να προσπαθήσω να μετατρέψω το Α5 σε S5 ούτε καν, παρότι γίνεται, και δεν είναι το οικονομικό μόνο, είναι ότι το εγχείρημα θα ήταν βλακώδες.

 

Ελπίζω να μην σας κουράζω με τις πολυλογίες μου, απλά ξεκινάω μια συζήτηση για να με γνωρίσετε καλύτερα.  :wave:

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Κάθε άλλο Χρήστο ! Κάποια πράγματα δεν γράφονται σε δυο γραμμές.

Σωστά το θέτεις το θέμα. Αυτό που έχει σημασία, είναι να ξέρεις τι θες και τι ταιριάζει στις ανάγκες σου, ώστε να αποφύγεις άκυρες και ακραίες επιλογές. Το Α5 έχει ξεχωριστό σπορ - κυριλέ χαρακτήρα και προσωπικά ήταν και δικός μου καημός. 

Έχεις μια πολύ καλή βάση, οπότε με σωστές επιλογές θα φτάσεις στο επίπεδο που θες, χωρίς να γίνει δύσχρηστο και κουραστικό για μεγάλα ταξίδια. Καλή συνέχεια !  

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Χρήστο

Από ότι καταλαβαίνω μετά τις "νεανικές περιπέτειες" (το βάζω σε εισαγωγικά διότι ποτέ δεν φεύγουν εντελώς  :) ) έπεται η εποχή του relax, όσο αυτό είναι δυνατόν με ένα tfsi και Α5!

 

Εύχομαι να το απολαύσεις το αυτοκίνητό σου και ότι θες ποστάρεις σε σχετικό νήμα ή αν δεν βρεις την πληροφορία που επιθυμείς μπορείς να ανοίξεις ένα νέο topic θέτοντας το ερώτημα σου.

 

Καλώς όρισες στην ομάδα και keep in touch σε αναρτήσεις μελλοντικών συναντήσεων να σε γνωρίσουμε και να μας γνωρίσεις και από κοντά να μοιραστούμε από καγκουροκουβέντα μέχρι το μυστήριο των κεφαλών στο Νησί του Πάσχα  :laughing:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Νάστε καλά παιδιά!!

 

Σίγουρα με την ηλικία αλλάζουν λίγο τα γούστα και οι καταστάσεις. Ευτυχώς με έχει φυλάξει ο Θεός (ή η Θεία τύχη), να μην πάθω κάτι εγώ και οι γύρω μου,και έχοντας τις καγκουριές αυτές κατά νου είμαι πολύ προσεκτικότερος τώρα πια στην οδήγηση μου.

 

Λοιπόν στο θέμα μας τώρα.

 

Η πρώτη ψυχρολουσία (το tuning είναι κατάμεστο από τέτοιες εμπειρίες  :sHa_hehe: ).

 

Μόλις επέστρεψα από Γκρατσία Μεσογείων που είχα κλείσει ραντεβού για τοποθέτηση τιμονιού (πολυλειτουργικού S-Line A5 Coupe από e-bay χωρίς αερόσακο), μέσα στο οποίο θα τοποθετούσα τον υπάρχοντα αερόσακο από το δικό μου παλαιό τιμόνι, καλώδιο αερόσακου (με κωδικό που βρήκα στο νήμα που έχουμε για τοποθέτηση cruise control και χειριστηρίων, και φυσικά το cruise control stalk.

 

Δυστυχώς τα δύο τιμόνια παρότι οπτικά εξωτερικά είναι πανομοιότυπα εσωτερικά έχουν άλλες υποδοχές και τρύπες οπότε δεν έμπαινε ο αερόσακος. Το καλώδιο αερόσακου/χειριστηρίων παρότι τσεκάραμε και το δίνει για το μοντέλο μου, δεν ταίριαζε στον αερόσακο.

 

Οπότε καινούργιο τιμόνι κανιβαλίστηκε για τα χειριστήρια του τα οποία μπήκαν στο παλιό και παράγγειλα καλώδιο αερόσακου βάση του κωδικού του αερόσακου μου.

 

Δεν μπορούν να προγραμματίσουν το cruise control και τώρα είναι μόνιμα αναμένο το λαμπάκι EPC.

 

Θα περιμένω το καλώδιο από Γερμανία και θα χρειαστώ την βοήθεια σας. :sSig_help:

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον το καινούργιο τιμόνι ήταν από Α3 ή από Β7...

Οπτικά είναι πανομοιότυπα αλλά εχουν διαφορετικές βίδες.

Τι part number είχε το τιμόνι που κανιβάλλισες??

Edited by ianos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο Χρήστο!!!

Ενημερωτικά ειδικά τα Β8 τους έχουμε πετάξει τα μάτια σε retrofit, καλό είναι περνάς μια βόλτα από τα αντίστοιχα topic πριν ξεκινήσεις οποιαδήποτε αγορά-μόντα.

Πρέπει να είσαι σίγουρος για τα part number που σου λέει ο Γιάννης , όπως και για το τι μπορούν να υποστηρίξουν οι εγκέφαλοι που έχει ήδη το αμάξι σου.

 

http://forum.audisportsclub.gr/index.php/topic/11865-αλλαγη-τιμονιου/

 

http://forum.audisportsclub.gr/index.php/topic/19912-τι-χρειάζεσαι-για-retrofit-cruise-control-και-multifunction-steering-buttons/

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το τιμόνι ήταν από A5 Coupe Sportline από Αγγλία. Είχε φωτογραφία με σκασμένο αερόσακο επάνω στο αμάξι. Δεν ήταν από άλλο μοντέλο.

 

Το καλώδιο που πήρα είναι ο κωδικός που λέει το νήμα του Γιάννη, όμως έχει άλλους ακροδέκτες στις γειώσεις και δεν η μία φύσα του αερόσακου δεν ταιριάζει λόγω του ότι έχει ένα δοντάκι που την εμποδίζει να κουμπώσει.

 

Όλοι οι οι κωδικοί είναι για A5 αλλά απότι διαπιστώσαμε δεν είναι πάντοτε συμβατά μεταξύ τους τα ανταλλακτικά.

 

Παράγγειλα ένα καλώδιο που να ταιριάζει στον δικό μου αερόσακο και βλέπουμε.

 

Στο μέλλον αν είναι θα πάρω ολόκληρο τιμόνι με αερόσακο μαζί για να είμαι σίγουρος, προς το παρών με το παλιό και ελπίζω να δουλέψουν τα κουμπάκια και το cruise control με την βοήθεια σας.

 

Μου κάνει εντύπωση ότι δεν μπορούν να προγραμματίσουν τίποτε σε επίσημες αντιπροσωπείες, θέλει σπασμένο λειτουργικό είπε, ισχύει αυτό ή μου είπαν ψέμματα?

 

Και αναρωτιέμαι για τα 140 ευρώ εργατικά τα οποία αντιστοίχισαν σε πραγματικό χρόνο 1μισης ώρας δουλειάς μόνο δηλαδή χρεώνουν 90 ευρώ την ώρα? Φυσικά όταν θα ξαναπάω για κάτι άλλα ψιλοπράγματα που θέλω θα διαπραγματευτώ τις τιμές διότι πιστεύω ότι με έπιασαν κορόιδο (εγώ πιστεύοντας ότι θα προγραμματίσουν και θα είμαι κομπλέ εκεί, αν ήξερα τον βαθμό δυσκολίας δεν θα τους έδινα πάνω από 60 ευρώ εργατικά ή θα το έκανα μόνος μου).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.