Jump to content

A5 Sportback 2,0 TFSI


Recommended Posts

Metero όχι φιλε μου. Χωρίς απομάκρυνση καταλύτη, διατηρείς περιοριστικό παράγοντα. 

 

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μπήκαν επιτέλους τα πίσω φρένα από S5 (δαγκάνες S5, δίσκοι Zimermann διατρητοι 330χ22 αεριζομενοι https://www.antallaktikaonline.gr/zimmermann/7003830).

 

Αλλάχθηκαν τακάκια εμπρός πίσω με ATE.

 

 Eμπρός έχω 345χ30 δίσκους Zimermann διατρητους και δαγκάνες από Α6 3,0 TFSI Quattro.

 

Μπήκε και η αεροτομή από S5 (aftermarket από ebay), και ασημί καλύμματα στους καθρέπτες αυθεντικά S5.

 

 

20190611_102151.jpg

20190611_102238.jpg

20190611_102348.jpg

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Μπήκαν επιτέλους τα πίσω φρένα από S5 (δαγκάνες S5, δίσκοι Zimermann διατρητοι 330χ22 αεριζομενοι https://www.antallaktikaonline.gr/zimmermann/7003830).
 
Αλλάχθηκαν τακάκια εμπρός πίσω με ATE.
 
 Eμπρός έχω 345χ30 δίσκους Zimermann διατρητους και δαγκάνες από Α6 3,0 TFSI Quattro.
 
Μπήκε και η αεροτομή από S5 (aftermarket από ebay), και ασημί καλύμματα στους καθρέπτες αυθεντικά S5.
 
 
20190611_102151.thumb.jpg.a07873263f4cd401a140e59f576ce328.jpg
20190611_102238.thumb.jpg.e015bc7978ee0afd0c2e703fd3afd33e.jpg
20190611_102348.thumb.jpg.d895c4befa743937d73d2e69aa6b0a86.jpg
Chris1967 Θα ήθελα να κάνω 2 ερώτησεις γιατι μελλοντικά θα ήθελα κι εγώ να αλλάξω τα μπροστινά φρένα,όπως αυτά που τοποθέτησες.
Τα φρένα τα συγκεκριμένα που αγόρασες εφαρμόζουν και σε άλλα μοντέλα της Audi;
Και δεύτερη ερώτηση επειδή τυχαίνει να ειμαι άσχετος εντελώς περί φρένων, τα φρένα πηγαίνουν ανάλογα με την διάμετρο της δαγκανας;
Δηλαδή μπορεί σε εμένα να μην εφαρμόζουν λόγω άλλης διαμέτρου

Sent from my SM-J610FN using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τα φρένα ταιριάζουν και σε Α4.

 

Ναι οι δαγκάνες πάνε μαζι με τους δίσκους σετ.

 

Βασικά οι επιλογές για 345χ30 δίσκο, είναι σε μονοπίστονα από Α6 ή από S5, σε διπίστονα από Q5, και σε εξαπίστονα από Touareg/Porsche (Brembo z18).

 

Πρέπει οπωσδήποτε να διαβάσεις όλες τις ενότητες για φρένα και να συνενοηθείς με τον φρενά σου πριν αγοράσεις.

Edited by Chris1967
Link to comment
Share on other sites

Τριήμερο στο εξοχικό, και τι άλλο περιποίηση του αυτοκινήτου που δεν μπορώ να κάνω στην Αθήνα εύκολα μόνος μου.

 

Θα ήθελα να σας πω τι προϊόντα χρησιμοποιώ και πως.

 

Γενικά είμαι αντίθετος στα πολύ ακριβά μπουτίκ χημικά, αλλά έχω χρησιμοποιήσει κατά καιρούς μέσης κατηγορίας τιμής προιόντα όπως Meguiars τα οποία αποδείχθηκαν πολύ καλά, και προϊόντα AutoGlym και Sonax επίσης έχω μείνει αρκετά ευχαριστημένος. Τώρα δοκιμάζω μερικά από Nanolex.

 

Φυσικά δεν λείπουν ποτέ από το γκαράζ τα φτηνότερα προιοντα της Armorall, και Turtle Wax, αλλά και κάποια επώνυμα/ανώνυμα από supermarket κλπ.

 

Προσπαθώ να καθαρίζω τα δέρματα και να βάζω αλοιφή τουλάχιστον δύο φορές τον χρόνο. Χρησιμοποίησα Nanolex Interior Cleaner  https://www.swell.gr/webshop/el/interior/86-nanolex-interior-cleaner-rtu-750ml.html  και Armorall 3in1 Leather Care https://www.armorall.eu/en/products/leather/3-in-1-leather-care-semi-matt

 

Εξωτερικά χρησιμοποιώ Carcher Ultra Foam cleaner https://www.kaercher.com/gr/home-garden/chimika-proionta-katharismoy-tis-kaercher/reinigungs-pflegemittel/michanimata-katharismoy-ypsilis-piesis/katharismos-kai-frontida-ochimaton/afrogono-katharistiko-1l-62957430.html  και Sonax XTREME Protect+Shine Hybrid NPT (αντί για κερί) https://www.skroutz.gr/s/14130718/Sonax-XTREME-Protect-Shine-Hybrid-NPT-210ml.html

 

To ultra foam το χρησιμοποιώ και για το μηχανοστάσιο.

 

 

20190615_102816.jpg

20190615_104257.jpg

20190616_123809.jpg

 

Τα προαναφερθέντα προιόντα τα χρησιμοποιώ κυρίως για την ευκολία χρήσης τους χωρίς να μπορώ να πω εάν το αποτέλεσμα είναι υποδεέστερο κάποιου άλλου προϊόντος αλλά βλέπω ότι το πολυμερές νανοτεχνολογίας της Sonax είναι φτηνό, εφαρμοζεται πολύ εύκολα, και παραμένει υδρόφοβο για αρκετό καιρό σχεδόν 6 μήνες.

 

Φυσικά ο αφρός δεν μπορεί από μόνος του να καθαρίσει το αμάξι εκτός και αν το πλένει κανείς κάθε εβδομάδα, πράγμα που δεν το κάνω.

 

Στα ενδιάμεσα πλυσίματα χρησιμοποιώ στο τέλος μετά το στέγνωμα το detailer της Nanolex το Final Finish https://www.swell.gr/webshop/el/Αρχική/90-nanolex-final-finish-750ml.html  βέβαια λίγο τσουχτερό αλλά αφήνει το χρώμα βελούδινο στην αφή και προστατεύει το πολυμερές για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα.

 

Ζαντες καθαρίζω με το AutoGlym Magma https://www.autoglym.com/magma το οποίο μπορεί και να χρησιμοποιηθεί και επάνω στο χρώμα για να απομακρύνει όλες τις ενώσεις μετάλλου τόσο από τα τακάκια όσο και από τον δρόμο που επικολλούνται. Καλό είναι να χρησιμοποιηθεί πριν γυαλίσετε το αμάξι (πριν την χρήση πηλού) για μέγιστη απομάκρυνση ρύπων από το χρώμα.

 

Κάθε μερικά χρόνια το αμάξι θέλει και επαγγελματικό γυάλισμα εάν θέλει κανείς να το έχει σε κατάσταση καινούργιου. Δεν το έχω κάνει ακόμα αλλά το σκέφτομαι πολύ σοβαρά μιας και μετά από όλα αυτά τα χρόνια και παρά την δική μου περιποίηση το θέλει μάλλον. Αυτό είναι κάτι το οποίο δεν θέλω να κάνω μόνος μου.

Edited by Chris1967
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

μια χαρα το αποτελεσμα...πολυ detailers  για engine bay προτεινουν καποιο πιο ειδικο σαμπουαν και ο λογος ειναι οχι για πιο ισχυρη καθαριστικη δραση αλλα για τυχον φλατζες που μπορει να συναντησει ο αφρος κατα της διαδρομη του προς τα κατω, πριν και μετα το ξεβγαλμα..χαρακτηριστικο παραδειγμα ειναι η φλατζα αναμεσα στο μπλοκ του κινητηρα και της αντλιας νερου..υπαρχει περιπτωση να ξεραθει τοπικα και να αρχισει η απλη διαροη ψυκτικου..βεβαια το μαρκετινγκ των προιοντων παιζει το ρολο του κατα ποσο ισχυει κατι τετοιο ή οχι, αλλα το κοστος δεν ειναι μεγαλο για ενα 2ο σαμπουαν αποκλειστικα για μηχανοστασιο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ρε παιδία τη φοβάμαι αυτή τη μέθοδο που ψεκάζεις όλο το μοτέρ, μπορεί και άδικα. Αλλά προτιμώ τη μέθοδο του detailing, χρησιμοποιώντας το Vinyl and Rubber Care της Aytoglym και ειδικά πανάκια, λίγο λίγο, σωληνάκι σωληνάκι :lol: Πιό μπροστά με νωπό πανί να φύγουν τα πολλά και μετά με το Autoglym. Το μόνο αρνητικό είναι ότι παίρνει πάρα πολύ χρόνο, αλλά το τελικό αποτέλεσμα είναι σχεδόν άριστο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω χρησιμοποιήσει κατά καιρούς στα διάφορα οχήματα μου, ότι μπορείτε να φανταστείτε, από υγρό πιάτων, Tide, σπρεί Engine CLeaners, κλπ, δεν είχα ποτέ πρόβλημα να πάθει κάτι ζημιά.

 

Τις παλαιές εποχές όμως με τις πλατίνες ντιστριμπιτερ και τις πίπες στα μπουζί, (και με χρήση Tide) ήθελε καμιά φορά ψέκασμα με αντισκωριακό μέσα στις πίπες και στο ντιστριμπιτερ γιατί δεν ξεκίναγε.

 

Στα μοντέρνα αμάξια μου η τεχνική που ακολουθώ είναι: ανάβω κινητήρα για ένα δύο λεπτά απλά για να ζεσταθεί λίγο, ρίχνω επάνω τον αφρό (με το ειδικό μπουκάλι, και αφού έχω καλύψει φιλτροχοάνη με σακούλα) δεν έχει πίεση, με ένα πινέλο περνάω όλα τα σημεία που μπορεί να έχουν λίγδα, και μετά ξεπλέπω με την μάνικα χωρίς καθόλου πίεση. Η όλη διαδικασία δεν ξεπερνά τα 10 λεπτά. Ανάβω τον κινητήρα και αρχίζω και στεγνώνω με πανί μικροΐνας με μεγάλη προσοχή να μην μπλεχτεί στον ιμάντα του δυναμό. Σημειώστε ότι δεν βάζω αφρό κάτω από το ψευτοκάπακο ούτε επάνω στο μπλόκ. Αφήνω αναμμένο μέχρι να στεγνώσουν όλα τα σημεία του κινητήρα και εκείνα που δεν μπορώ να φτάσω με το πανί.

 

Δεν ξέρω αν κάνει ζημιά, αλλά λέει ότι είναι βιοδιασπώμενο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, κι εγώ κατά καιρούς δοκίμασα αρκετά προϊόντα καθαρισμού και κατέληξα στο Sonax,για ζάντες και καθαρισμό εσωτερικού χώρου και το Nigrin Cleaning Polish όπου το χρησιμοποιούσε χρόνια ο πατέρας μου και μου το συνέστησε....
Και φυσικά για τυχόν κουτσουλιές,σαπούνι για τα πιάτα,είναι πλήρως αποτελεσματικό.
Έχω μια ερώτηση, τα καθίσματα του αυτοκινήτου είναι δέρμα και αλκαντάρα,υπάρχει κάτι το οποίο να τα συνδυάζει, πιο πολύ ψάχνω κάτι σε προστασία...
Καλή σας ημέρα.

Sent from my SM-J610FN using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Eγω εξωτερικά χρησιμοποιώ μόνο collinite 845, αφού περάσω ένα Αutoglym SRP κάποιες φορές...

Για το εσωτερικό πάντα Autofinesse inner care και το αντίστοιχο ήπιο APC όπου χρειάζεται.Τα δέρματα με Autoglym προς το παρόν....

Τη μηχανή ήπιο καθάρισμα με νεράκι APC και μικρο ίνα.

Επίσης όλα τα λάστιχα στις πόρτες με Gummi Pflege Stick.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, jasonbourne said:

Eγω εξωτερικά χρησιμοποιώ μόνο collinite 845, αφού περάσω ένα Αutoglym SRP κάποιες φορές...

Για το εσωτερικό πάντα Autofinesse inner care και το αντίστοιχο ήπιο APC όπου χρειάζεται.Τα δέρματα με Autoglym προς το παρόν....

Τη μηχανή ήπιο καθάρισμα με νεράκι APC και μικρο ίνα.

Επίσης όλα τα λάστιχα στις πόρτες με Gummi Pflege Stick.

Και τα δυο προιοντα τα βαζω και εγω...πρωτα το SRP και μετα το σφραγιστικο 845..φανταστικο κερι το 845 εφαρμοζει πανευκολα και αντεχει πολλα πλυσιματα με ουδετερο ph σαμπουαν!!Το χειμωνα με 2 χερια εβγαλα σχεδον 5 μηνες!

Edited by TommasK.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μπήκαν πολλαπλασιαστές Bosch και μπουζί NGK 

 

20190726_110015.thumb.jpg.dc9dcc1e35124a3faf824a5cc7999355.jpg

20190726_110238.thumb.jpg.4a7e192b682bfaaa2589a1b3850cbd01.jpg

20190726_110728.thumb.jpg.39e3dd9507311e699e1f162942c784c7.jpg

 

Αυτά μετά από κάτι κομπιάσματ που έκανε στις 3000 στροφές. Λεπτομέρειες εδώ 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ξανά συνεργείο, έγινε αλλαγή της βαλβίδας αναθυμιάσεων και την βαλβίδας πίεσης τούρμπο, έλεγχος συμπίεσης και έλεγχος μπουζί.

 

Τα μπουζί είχαν το σωστό χρώμα και η συμπίεση σε όλους τους κυλίνδρους τέλεια. Δυστυχώς ξέχασα να πάρω φωτογραφίες από τα μπουζί και δεν θυμάμαι τις πιέσεις αλλά ο μηχανικός με διαβεβαίωσε ότι ο κινητήρας δεν έχει κανένα απολύτως πρόβλημα.

 

Θα κοιτάξουμε να δούμε αν η κατανάλωση λαδιού μειωθεί με την αλλαγή της βαλβίδας αναθυμιάσεων.

 

Τελευταία αλλαγή με τα Amsoil w5-40, από δω και πέρα δοκιμή με τα Liqui Moly Molygen w5-40. Ενώ ο μηχανικός στην αρχή μου είπε ότι μπορώ να βάλω τα Molygen w10-40, μετά τον έλεγχο συμπίεσης μου είπε καλύτερα όχι και να παραμείνω στα w5-40.

 

Αυτά για την ώρα

 

ΥΓ. σκέπτομαι πολύ σοβαρά για Κ04... 

 

 

Edited by Chris1967
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, Chris1967 είπε

Σήμερα ξανά συνεργείο, έγινε αλλαγή της βαλβίδας αναθυμιάσεων και την βαλβίδας πίεσης τούρμπο, έλεγχος συμπίεσης και έλεγχος μπουζί.

 

Τα μπουζί είχαν το σωστό χρώμα και η συμπίεση σε όλους τους κυλίνδρους τέλεια. Δυστυχώς ξέχασα να πάρω φωτογραφίες από τα μπουζί και δεν θυμάμαι τις πιέσεις αλλά ο μηχανικός με διαβεβαίωσε ότι ο κινητήρας δεν έχει κανένα απολύτως πρόβλημα.

 

Θα κοιτάξουμε να δούμε αν η κατανάλωση λαδιού μειωθεί με την αλλαγή της βαλβίδας αναθυμιάσεων.

 

Τελευταία αλλαγή με τα Amsoil w5-40, από δω και πέρα δοκιμή με τα Liqui Moly Molygen w5-40. Ενώ ο μηχανικός στην αρχή μου είπε ότι μπορώ να βάλω τα Molygen w10-40, μετά τον έλεγχο συμπίεσης μου είπε καλύτερα όχι και να παραμείνω στα w5-40.

 

Αυτά για την ώρα

 

ΥΓ. σκέπτομαι πολύ σοβαρά για Κ04... 

 

 

Τα 10w-40 στα πρότεινε για μείωση κατανάλωσης λαδιού ή για μεγαλύτερη προστασία? Δηλαδή θεωρεί οτι ένας κινητήρας με καλή συμπίεση θα πάθει ζημία από ποιο χοντρά λάδια? Ρωτάω γιατί και εμένα με έχει το θέμα 

Link to comment
Share on other sites

Τα Liqui Moly Molygen w10-40 τα βρήκα μόνος μου ψάχνοντας για λάδια προδιαγραφών VW 502.00, δεν μου τα πρότεινε κανένας, και μάλιστα όλοι όσους ρώτησα (Λαμπριανίδης, ο μηχανικός μου και άλλος ένας μηχανικός) ήταν αντίθετοι στην χρήση του.

 

Το θέμα είναι να βρεθεί σε κάθε περίπτωση ο λόγος αυξημένης κατανάλωσης λαδιού (και αν πράγματι είναι αυξημένη) και μετά η θεραπεία.

 

Όπως έχουμε πει πολλές φορές οι κινητήρες αυτοί είναι έτσι κατασκευασμένοι ώστε να έχουν κάποια κατανάλωση λαδιού.

 

Στην αναζήτηση του λόγου "αυξημένης κατανάλωσης" πρέπει να δούμε και άλλους λόγους εκτός των "ελαττωματικών"  ελατηρίων/οδηγών βαλβίδων, όπως η βαλβίδα αναθυμιάσεων (έμαθα ότι και σε αυτή υπάρχουν μερικές βερσιόν, και καλό είναι να έχουμε την πιο νέα), αναβάθμιση λογισμικού κινητήρα στον τελευταίο, έλεγχος και ενδεχομένως σέρβις τούρμπο κλπ.  

 

Το είδος και μάρκα λαδιού επίσης μπορεί να παίζει ρόλο όπως και τα χιλιόμετρα (συχνότητα) αλλαγής, αλλά και ο τρόπος οδήγησης.

 

Μετά την αλλαγή λαδιού που έκανα πρόσφατα, "έκαψε" 100ml λαδιού περίπου στα πρώτα 1000 χιλιόμετρα. Τώρα με την αλλαγή βαλβίδας αναθυμιάσεων θα τσεκάρω να δω τι κατανάλωση έχω. Σίγουρα και η τουρμπίνα μου είναι κουρασμένη (η wastegate έχει μαλακώσει από την πολυκαιρία αλλά αυτό είναι άλλο θέμα) μετά από 118.000 χιλιόμετρα και ενδεχομένως και από εκεί να υπάρχει απώλεια λαδιού.

 

Από την δική μου εμπειρία η αλλαγή από w5-30 σε w10-40 δεν είναι τραγική ειδικά σε συνθήκες καλοκαιριού δεν πιστεύω να υπάρχει θέμα (και το έχω κάνει σε άλλα αμάξια), αλλά όλοι λένε για αυτούς του κινητήρες όχι. Τι να πω δεν ξέρω, δεν θέλω να πάρω κάποιον στο λαιμό μου, και βλέπετε ότι και εγώ έχω κάνει πίσω με την την χρήση w10-40.

Edited by Chris1967
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη που λερωνω το θέμα σου, αλλα εχω προβληματιστει και εγω. Βλέπω την κατανάλωση λαδιού να έχει αυξηθεί αρκετά μετά τις 100000κμ και ψάχνω λύση. Βάζω τα liqui moly 5-30 και στις 8000 κμ εχω συμπληρώσει 1,5 λίτρο ?. Και οι αλλαγές που κάνω ειναι πάντα πολύ πιο νωρίς από το όριο αντοχής τους, γύρω σ

στις 10000κμ...Είναι κρίμα να ανοίγουμε κινητήρα για επισκευή τόσο νωρίς 

Link to comment
Share on other sites

On 8/2/2019 at 4:13 PM, Chris1967 said:

Σήμερα ξανά συνεργείο, έγινε αλλαγή της βαλβίδας αναθυμιάσεων και την βαλβίδας πίεσης τούρμπο, έλεγχος συμπίεσης και έλεγχος μπουζί.

 

Τα μπουζί είχαν το σωστό χρώμα και η συμπίεση σε όλους τους κυλίνδρους τέλεια. Δυστυχώς ξέχασα να πάρω φωτογραφίες από τα μπουζί και δεν θυμάμαι τις πιέσεις αλλά ο μηχανικός με διαβεβαίωσε ότι ο κινητήρας δεν έχει κανένα απολύτως πρόβλημα.

 

Θα κοιτάξουμε να δούμε αν η κατανάλωση λαδιού μειωθεί με την αλλαγή της βαλβίδας αναθυμιάσεων.

 

Τελευταία αλλαγή με τα Amsoil w5-40, από δω και πέρα δοκιμή με τα Liqui Moly Molygen w5-40. Ενώ ο μηχανικός στην αρχή μου είπε ότι μπορώ να βάλω τα Molygen w10-40, μετά τον έλεγχο συμπίεσης μου είπε καλύτερα όχι και να παραμείνω στα w5-40.

 

Αυτά για την ώρα

 

ΥΓ. σκέπτομαι πολύ σοβαρά για Κ04... 

 

 

 

καποια στιγμη ειναι αναποφευκτη η επισκευη..τα περιφερεικα αυτα καλο ειναι να ειναι τα τελευταια revision, για να ειναι πιο κοντινη η εικονα της καταναλωση λαδιου που εχει..το δικο μου μετα την επισκευη (καρεντα) κρατησαν τα ιδια περιφερειακα με τα παλαιοτερα revision...παρολα αυτα τα αλλαξα προληπτικα.

 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, TommasK. είπε

 

καποια στιγμη ειναι αναποφευκτη η επισκευη..τα περιφερεικα αυτα καλο ειναι να ειναι τα τελευταια revision, για να ειναι πιο κοντινη η εικονα της καταναλωση λαδιου που εχει..το δικο μου μετα την επισκευη (καρεντα) κρατησαν τα ιδια περιφερειακα με τα παλαιοτερα revision...παρολα αυτα τα αλλαξα προληπτικα.

 

Πες μας τι άλλαξες στην επισκευή. Εννοώ άλλαξες πιστόνια και ελατήρια ή μονο ελατήρια, κλπ.. Πλέον δεν καίει καθόλου? 

Link to comment
Share on other sites

H επισκευη οπως ειπα εγινε μεσα στη Καρεντα. Αλλαχθηκαν πιστονια με τον τελευταιο κωδικο με τα ανανεωμενα ελατηρια τους 06H-107-065-DM  καθως εγινε και καθαρισμος στο καπακι, βαλβιδες, αλλαγη τσιμουχακια βαλβιδων κλπ παρελκομενων αφου ανοιγετε το μοτερ (αλλαγη μπουζι,λαδια,φιλτρο λαδιου ειναι δεδομενο οτι τα αλλαζουν και αυτα)..οχι δεν καιει λαδι, η ποσοτητα που συμπληρωνω πριν καθε αλλαγη λαδιου ειναι 100 με 200ml στα 10.000 χλμ περιπου που κραταω τα λαδια.. 

Edited by TommasK.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έτσι για να σας βοηθήσω εν συντομία μιας και το έχω αναλύσει και σε άλλο τοπικ. 5w-40!!!!!!.

 

Η μεγαλύτερη κατανάλωση με λάδι 30αρι στην Ελλάδα λόγω ζέστης είναι απολύτως φυσιολογική!!!!

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

13 λεπτά πριν, GTaros είπε

Έτσι για να σας βοηθήσω εν συντομία μιας και το έχω αναλύσει και σε άλλο τοπικ. 5w-40!!!!!!.

 

Η μεγαλύτερη κατανάλωση με λάδι 30αρι στην Ελλάδα λόγω ζέστης είναι απολύτως φυσιολογική!!!!

Έβαλα 5w-40 από 30 και είδα αρκετή μείωση στην κατανάλωση μιας και ταξιδεύω καλοκαίρι. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 8/3/2019 at 3:41 PM, Theodore Saba said:

Συγνώμη που λερωνω το θέμα σου, αλλα εχω προβληματιστει και εγω. Βλέπω την κατανάλωση λαδιού να έχει αυξηθεί αρκετά μετά τις 100000κμ και ψάχνω λύση. Βάζω τα liqui moly 5-30 και στις 8000 κμ εχω συμπληρώσει 1,5 λίτρο ?. Και οι αλλαγές που κάνω ειναι πάντα πολύ πιο νωρίς από το όριο αντοχής τους, γύρω σ

στις 10000κμ...Είναι κρίμα να ανοίγουμε κινητήρα για επισκευή τόσο νωρίς 

 

Η επισκευή είναι αναποφευκτη από την στιγμή που τα ελατήρια που τοποθετήθηκαν στους κινητήρες CDNB (όπως ο δικός μου) και σε πολλούς άλλους δεν ήταν τα σωστά.

 

Άλλα αμάξια θα καίνε πιο πολύ και άλλα πιο λίγο, αλλά ΟΛΑ θα καταναλώνουν λάδι ακόμα και αυτά με την επισκευή αν φτάσουν στα χιλιόμετρα που έχουμε τώρα, δηλαδή πάνω από 100.000 και ας έχουν καλύτερα ελατήρια (φυσικά όμως θα έχουν καλύτερη κατανάλωση από ότι χωρίς την επισκευή με τα ίδια χιλιόμετρα). Είναι έτσι η φύση του κινητήρα αυτού.

 

Το 1,5 λίτρο/10.000χιλ  δεν είναι τραγικό και μπορεί να το βελτιώσεις αν βάλεις w5-40.

 

Στα αυτοκίνητα με direct injection καλό είναι οι αλλαγές να γίνονται συχνά ακόμα και κάτω από 10.000 χιλιόμετρα διότι το λάδι πρέπει να είναι ικανό να διασπά όσο μπορεί καλύτερα και τις επικαθίσεις. Καταλαβαίνετε ότι αλλαγές στα 20.000 χιλιόμετρα το λάδι δεν έχει απολύτως καμία απορρυπαντική ικανότητα. 

 

Πλέον αλλάζω αυστηρα στις 6.000 με 8.000 χιλιόμετρα ώστε το λάδι να μην προλάβει να σπάσει, αλλά και ταυτόχρονα να μην προλάβει να χάσει την απορρυπαντική του ικανότητα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.