Jump to content

Κλήρωση Δώρων 2020

Περισσότερα

Χορηγοί

Περισσότερα

ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΣΑΒΒΑΤΟ 20/06/2020 17.30

Περισσότερα

Καλοκαιρινή ένδυση 2020

Περισσότερα

NightWalk 26/2 20:30

Περισσότερα
Chris1967

A5 Sportback 2,0 TFSI

Recommended Posts

20 hours ago, TommasK. said:

H επισκευη οπως ειπα εγινε μεσα στη Καρεντα. Αλλαχθηκαν πιστονια με τον τελευταιο κωδικο με τα ανανεωμενα ελατηρια τους 06H-107-065-DM  καθως εγινε και καθαρισμος στο καπακι, βαλβιδες, αλλαγη τσιμουχακια βαλβιδων κλπ παρελκομενων αφου ανοιγετε το μοτερ (αλλαγη μπουζι,λαδια,φιλτρο λαδιου ειναι δεδομενο οτι τα αλλαζουν και αυτα)..οχι δεν καιει λαδι, η ποσοτητα που συμπληρωνω πριν καθε αλλαγη λαδιου ειναι 100 με 200ml στα 10.000 χλμ περιπου που κραταω τα λαδια.. 

Εγγύηση ή σε σκίσανε?

Παρήγγειλα liqui moly 5-40 και βλέπουμε. Ευχαριστώ 

2 hours ago, Chris1967 said:

Εγγύηση ή σε σκίσανε?

Στην εγγυηση εγινε η επισκευη με ενα κοστος συμμετοχης στα παρελκομενα του σερβις..

1 hour ago, Theodore Saba said:

Παρήγγειλα liqui moly 5-40 και βλέπουμε. Ευχαριστώ 

Αυτο θελω να το δοκιμασω και εγω στην επομενη αλλαγη ειδικα το MOLYGEN. Μεχρι στιγμης το Τoptec 4200 (5-30) δεν το αλλαζω, απλα εχω διαπιστωσει οτι καπου στα 9 με 10.000χλμ ειναι για αλλαγη

Posted (edited)

Σήμερα σέρβις μαζί με αλλαγή βάσεων μηχανής, πριν τις διακοπές.

Είχα παρατηρήσει από καιρό τρεμούλιασμα του κινητήρα ειδικά όταν ήταν κρύος, δεν είχα δώσει ιδιαίτερη σημασία, μέχρι που είδα κάποια γράσα να έχουν διαρρεύσει από την αριστερή βάση μηχανής, οπότε και προγραμματίστηκε και η αλλαγή τους σε συνδυασμό με το σέρβις αλλαγής λαδιών.

Δεν γνώριζα ότι οι βάσεις είναι με θερμαινόμενο γράσο, εντυπωσιάστηκα.

Liqui Moly Molygen w5-40 όπως άλλωστε χρησιμοποιώ εδώ και περίπου ένα χρόνο και είμαι αισίως στην τρίτη αλλαγή με αυτά τα λάδια.

Όλα καλά σταμάτησε το τρεμούλιασμα και υπάρχει μια αίσθηση στιβαρότητας που δεν είχα πριν στα ξεκινήματα, ειδικά στα κρύα ξεκινήματα.

Ο μηχανικός μου επιμένει πως η κατανάλωση λαδιού, παρότι είναι αυξημένη δεν χρήζει ακόμα επισκευής, δεν ξέρω τι να πω, τον ακούω.

Μάλλον θα δρομολογηθεί και η Κ04 από το φθινόπωρο, νομίζω καιρός της είναι.

Αυτά από μένα καλές διακοπές και ξεκούραση σε όλους εύχομαι!!

Edited by Chris1967
  • Like 6

Νεώτερα...

Όπως είχα πει θα δρομολογούσα την Κ04.

Δυστυχώς αν και το περίμενα, η κατανάλωση λαδιού προκάλεσε πρόβλημα στα μπουζί που είχα βάλει πρόσφατα, οπότε αποφασίστηκε με τον μηχανικό μου να προχωρήσω σε επισκευή κινητήρα πριν γίνει οποιαδήποτε περαιτέρω βελτίωση. 

Χιλιόμετρα 135.500 

Η εικόνα του κινητήρα ήταν πολύ καλή (πλην του γεγονότος ότι είχε πολύ σοβαρές επικαθήσεις) δεν υπήρχε πουθενά ζημιά στα χιτώνια, και επειδή δεν έχω πρόθεση να αυξήσω την ιπποδύναμη σε αστρονομικά νούμερα, αποφασίσαμε να μην προβώ σε αλλαγή μπιελών και πιστονιών, αλλά να διατηρήσω τα παλιά με αλλαγή ελατηρίων. 

Εννοείτε ότι ο κορμός και όλα καθαρίστηκαν και μετρήθηκαν ενδελεχώς πριν παρθούν οι αποφάσεις.

Οπότε ελατήρια και νέα έδρανα παντού. Βαλβίδα λαδιού, καδένα, τεντωτηρας και γλυστρες, αντλία νερού. Επίσης βρέθηκε ότι είχε πρόβλημα η βαλβίδα και ο μηχανισμός μεταβλητού χρονισμού, και το ψυγείο λαδιού, οπότε αλλάχθηκαν και αυτά.

Αναμένουμε ιμάντα και τεντωτήρα δυναμό/αντλίας νερού διότι δεν είχε (!) η αντιπροσωπεία.

Όλα αυθεντικά ανταλλακτικά, με αγορά στο τιμολόγιο με αριθμό πλαισίου και εγγύηση Kosmocar.

Λαδια Liqui Moly Molygen w5-40.

Τώρα στρώνω για 1000 χιλιόμετρα και μετά θα πάω για αλλαγή λαδιού.

Το αμάξι είναι πιο ήσυχο στο ρελαντί, και φαίνεται να έχει μεγαλύτερη ελαστικότητα ο κινητήρας και να τραβάει καλύτερα από πολύ χαμηλά, δεν του ανεβάζω στροφές ακόμα μέχρι 2,5-3,0 το πολύ και καλό ζέσταμα πριν ξεκινήσω, δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω πολλά χιλιόμετρα λόγω καραντίνας οπότε το στρώσιμο θα κρατήσει αρκετά δυστυχώς.

Το συνεργείο είναι ο φίλος μου ο Λευτέρης Μελέντης στο Περιστέρη. Τιμές δεν θέλω να πω, αλλά μία επισκευή τέτοιου είδους δεν είναι φτηνή υπόθεση, και ούτε θα έπρεπε, αν αγαπάτε το αυτοκίνητο σας και δεν θέλετε να μπείτε σε περιπέτειες αργότερα (η ο νέος ιδιοκτήτης αφού το πουλήσετε).

Μερικές φωτογραφίες20201110_114007.thumb.jpg.2e7fe9a4e39f796ad9e0c8f978a0028d.jpg20201110_114016.thumb.jpg.5be51dbb0d71aea95dedbbffed5ad067.jpg20201110_114026.thumb.jpg.4e0a6fd6c93a98726b7f05cef847364e.jpg20201110_114045.thumb.jpg.9f5893c8e6d5c0330f2bdc0782824c99.jpgIMG-9b617cc356f9f31b377c274bde3b3993-V.thumb.jpg.238cc9cf15e2d3c62ca96ceebe4e31f7.jpgIMG-53cae51f2513b1f1b0ceb0c1c912aa56-V.thumb.jpg.09974fc0f4892cf4272463b697b06e54.jpgIMG-b4ff7c152b664a7d3e209c8c233597eb-V.thumb.jpg.c5c9fcf7f5eb0b443b8a664f909d94a5.jpgIMG-cf266c452aeb5d2f6fc946c5ac40fa8d-V.thumb.jpg.284fb61cced863eba9d20bcb6021ea44.jpgIMG-ffec3bcf91df3b646fe5faeb4e583704-V.thumb.jpg.8da402708a3ccfaeaa6e0efe023d8883.jpg

Edited by Chris1967
  • Like 6

''Σκάψατε'' το παλιό πιστόνι για να μπούνε τα νέα ελατήρια λαδιού;

• Like 1

Ναι, είναι κάτι που δεν ήξερα και μου το έδειξε ο μηχανικός. Τα νέα ελατήρια είναι πολύ παχύτερα.

• Like 1

Πάντως να χρειάζεται όλα αυτά στα 130.000 το λες και τραγικό.

Εγώ που έχω 155.000 να ετοιμάζομαι για μπουμ?

Ως τώρα μόνο pcv έχει βγάλει και η κατανάλωση λαδιού είναι στα 1lt /5000km.

Το νιώθω βέβαια ότι έχει πέσει η δύναμη γιατί πλέον αναγκάζομαι πολύ συχνότερα να το πιέζω στα κόκκινα ειδικά με 2α -3η.

Sent from my AC2003 using Tapatalk

59 minutes ago, jasonbourne said:

Πάντως να χρειάζεται όλα αυτά στα 130.000 το λες και τραγικό.

Ναι είναι τραγικό, τι θες να κάνω να κλαίω εγώ και όσοι έχουμε ελλατωματικούς κινητήρες? 

Εγώ που έχω 155.000 να ετοιμάζομαι για μπουμ?

Μπούμ? τι εννοείς?

Ως τώρα μόνο pcv έχει βγάλει και η κατανάλωση λαδιού είναι στα 1lt /5000km.

Το νιώθω βέβαια ότι έχει πέσει η δύναμη γιατί πλέον αναγκάζομαι πολύ συχνότερα να το πιέζω στα κόκκινα ειδικά με 2α -3η.

Εμένα η δύναμη είναι πολύ καλή και το πρώτο στάδιο της Revo, πίστεψε με του κάνω την πρέπουσα χρήση και τώρα με την Κ04 που θα βάλω κάποια στιγμή στο νέο έτος, θα κάνω ότι μπορώ να το ευχαριστηθώ. Άλλο αυτό και άλλο να πας στην δουλειά σου κάθε μέρα. Αν έχεις τέτοια απώλεια δύναμης πολύ πιθανόν να έχεις κάποιο πρόβλημα και διόλου απίθανο να έχεις και εσύ κολλημένη βαλβίδα προπορείας.

Και κάτι άλλο μην μπερδεύεις τι αλλάξαμε προληπτικά όπως την καδένα και την αντλία νερού (και το ψυγείο λαδιού μάλλον) εφόσον πάω για μεγαλύτερη δύναμη, στα χιλιόμετρα που έχεις έρχεται και εσένα η ώρα σου :P:

Edited by Chris1967

Είπα εγώ να κλάψεις?
Ότι θες κάνε.

Sent from my AC2003 using Tapatalk

Δηλαδή μόνο τα ελατήρια έφταιξαν για τα λάδια ?  Αναμένουμε εντυπώσεις ! Καλά χιλιόμετρα με το φρέσκο μοτερ !

Edited by Theodore Saba

Ευχαριστώ Θοδωρή!!

Ναι μόνο τα ελατήρια, αλλά καταλαβαίνεις ότι όταν ανοίγεις καλό είναι να γίνεται ενδελεχής έλεγχος και να αλλάζεται ότι εν δυνάμει μπορεί να βγάλει πρόβλημα αργότερα, ειδικά όταν πρόκειται να γίνει βελτίωση ιπποδύναμης.

Στην δική μου περίπτωση (και πιστεύω σε όλους) ο κινητήρας ήταν σε πολύ καλή κατάσταση πράγμα που αποδεικνύει την καλή ποιότητα του μοτέρ, αλλά και την ηλίθια   απόφαση της Audi να χρησιμοποιηθούν τόσο στενά ελατήρια.

Τώρα δύο από τις άλλες μικροβλάβες, δηλαδή για την βαλβίδα μεταβλητού χρονισμού και για το ψυγείο λαδιού δεν υπάρχει εξήγηση παρά μόνο πολύ υψηλή πίεση λαδιού, η οποία δεν μπορώ να γνωρίζω πως προέκυψε, ακόμα και από παρατεταμένα πατήματα δεν θα έπρεπε. ΕΙλικρινά δεν ξέρω, αν κάποιος είχε παρόμοια εμπειρία ας μας διαφωτίσει.

Edited by Chris1967
  • Like 1

Πολύ σωστή απόφαση να μαζέψετε πρώτα το μοτέρ. Καλό στρώσιμο και με το καλό το K04 setup.

• Like 2

Νάσαι καλά, ευχαριστώ!! 

• Like 1