Jump to content

Audi A3 σε look rs3


unstabletop

Recommended Posts

Παιδια καλησπερα. Πρωτη φορα γραφω στο φορουμ μιας και ψαχνομαι να κανω το αυτοκινητου οτι λεει στο θεμα του αρθρου.  
Βρικα αυτο απο Αγγλια και θα ηθελα να ρωτησω αν γινεται στο δικο μου.
Μοντελο του 2008 οχι facelift.

https://xclusivecustomz.com/product/audi-a3-to-rs3-3door-body-kit/

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα. Πρωτη φορα γραφω στο φορουμ μιας και ψαχνομαι να κανω το αυτοκινητου οτι λεει στο θεμα του αρθρου.  

Βρικα αυτο απο Αγγλια και θα ηθελα να ρωτησω αν γινεται στο δικο μου.

Μοντελο του 2008 οχι facelift.

 

https://xclusivecustomz.com/product/audi-a3-to-rs3-3door-body-kit/

αυτο που εχεις ποσταρει ειναι για μοντελα >2009. στειλτους email για να εισαι σιγουρος

Link to comment
Share on other sites

Αυτό, που έχει ποστάρει είναι για να εφαρμόσει σε προ - facelift, δλδ <2009 , επομένως θα ταιριάζει στο δικό του 2008.

Edited by escape_A3
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,

 

στο link αναφερει στο τελος :

We also have this body kit for models from 2009, please contact us when you purchase the kit and make us aware that your vehicle is the later model.

 

Αρα, οι φωτογραφιες και το πακετο, αναφερονται σε Α3 προ 2009.

 

As simple as that, που θα λενε και οι φιλοι μας οι Βρετανοι

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κύριοι, η ερώτηση του φίλου ήταν αν η μετατροπή γίνεται στο δικό του ( MY 2008).

Όχι το τι θα χρειαστεί.

Επίσης δίπλα από το description έχει το κουμπάκι additional information, που λέει ότι will fit σε προ-facelift.

 

ΕΠΙΣΗΣ, πάνω δεξιά έχει ξεχωριστό λινκ, « honorary edition products» που το πατάς και σου βγάζει « Special RS3 Gt Dikonou edition»

 

ΥΓ: προλαμβάνω το πόστ του πολυαγαπημένου μου φίλου Δημητράκη (Dikonou)

@Dikonou said: ´Εφυγεεεεεεεεεεεε

 

:sHa_hehe::sHa_hehe::sHa_hehe:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Βρε δε λεμε ότι δε γίνεται.... αλλα άλλο 980 λίρες σκέτο ......

και άλλο να βάλει σε αυτό το ποσό με μεταφορικά και φωτα fl και καπό και γρίλια......ξεφεύγει πολυ απο το αρχικό ποσό που δείχνει ο πωλητής!

Link to comment
Share on other sites

Βρε δε λεμε ότι δε γίνεται.... αλλα άλλο 980 λίρες σκέτο ......

και άλλο να βάλει σε αυτό το ποσό με μεταφορικά και φωτα fl και καπό και γρίλια......ξεφεύγει πολυ απο το αρχικό ποσό που δείχνει ο πωλητής!

Αν το προ-facelift αμάξι δεν έχει εργοστασιακά xenon, μπορεί να βρει μεταχειρισμένα φανάρια facelift (ήδη κάποιοι έχετε φανάρια τέτοια που κάθονται!!!) ή να πάρει αυτά που έχετε πάρε κι εσείς που υποστηρίζουν xenon και είναι αντιγραφή των led facelift φαναριών (link εδώ), τα οποία δεν μου φάνηκαν και ακριβά να πω την αλήθεια...

 

Όσο για το καπό, δεν θα το γλίτωνε ούτως ή άλλως αφού αλλάζοντας τα φτερά και τα φανάρια, πρέπει να πάρει και το νέο καπό(!), το οποίο έχει ~300€.

 

Τέλος, για το θέμα του κόστους, μπορείς να πεις ότι αξίζει...

Σου τα δίνει όλα εκτός από:

- εμπρός γρίλια (~600€!!! από αντιπροσωπεία)

- εμπρός καπό (~300€)

- φανάρια facelift (είπαμε...παίρνεις αυτά που είναι με led και έχουν ~350€ -> βλέπε link παραπάνω)

 

Κοινώς, κάνεις ένα α3 να γίνει look RS3 με 3.000€, όπου:

- 1000€ (από τον xclusive custom) και 

- 1200€ (γρίλια, καπό, φανάρια)

- 800€ βάψιμο (εξαρτάται και από την ικανότητα του ιδιοκτήτη να ρίξει το κόστος του φανοποιού, αλλά τα ~800€ είναι τίμια λεφτά)

 

 

 

ΥΓ: Γιατί περίμενε κάποιος μια τέτοια μετατροπή να κόστιζει λιγότερο? Άντε να κερδίσει 200€ με το να βρει μεταχειρισμένα facelift non-led φανάρια? (που στο budget των 3.000€, καλύτερα να δώσει τα 200€ ακόμα να βάλει και τα led μπροστά που αλλάζουν όλη τη μούρη του αυτοκινήτου -συν το bonus του καλύτερου φωτισμού του βράδυ!!)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Φανάρια ναι υπάρχουν καπό παίρνει και γρίλια δεν ξέρω εάν μπορεί να βάλει αυτήν που πηρα κι εγώ, εάν ταιριάζει δηλ.

Αλλιώς ναι το κόστος εκεί κοντά ειναι!!!!!

Edited by Dikonou
Link to comment
Share on other sites

Φανάρια ναι υπάρχουν καπό παίρνει και γρίλια δεν ξέρω εάν μπορεί να βάλει αυτήν που πηρα κι εγώ, εάν ταιριάζει δηλ.

Αλλιώς ναι το κόστος εκεί κοντά ειναι!!!!!

αυτή που πήρες εσύ κάνει σε RS3 προφυλακτήρα? και πόσο έκανε?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας. Να πω την αληθεια λιγοτερα δεν περιμενα απο τα 3 χιλι;αρικα που ειπε ο φιλος παραππανω το θεμα ειναι αν αξιζει. Επισης θα ηθελα να ρωτησω αν εχω και αλλες επιλογες που θα μποροθσε να μου βγει πιο φθηνα αε σ λαιν

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας. Να πω την αληθεια λιγοτερα δεν περιμενα απο τα 3 χιλι;αρικα που ειπε ο φιλος παραππανω το θεμα ειναι αν αξιζει. Επισης θα ηθελα να ρωτησω αν εχω και αλλες επιλογες που θα μποροθσε να μου βγει πιο φθηνα αε σ λαιν

Το εμπρός μέρος θα σου κοστίσει περίπου 1200€ και λίγο λιγότερα το πίσω.

Δε θα χρειαστεί να αλλάξεις φανάρια, φτερά κτλ.

 

 

Το θέμα είναι εσύ τι θες να κάνεις και να πετύχεις.

Link to comment
Share on other sites

Να βρεις καπό ίσως αλλα με όσα τυχόν δώσεις για φτιάξιμο μπορεί και να σου βγει μια η άλλη με το να το πάρεις καινούριο, εκτός και εάν εχεις γνωστό φανοποιο και καθαρίσει αυτός στο ψαξιμο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γριλια και καπο στο καρ πιο φθηνα δεν γινεται ;;

και ebay μπορεί να βρεις φτηνότερα! (προσοχή στα μεταφορικά και από που έρχονται τα πράγματα)

Σίγουρα...

Απλά το ebay θέλει υπομονή. Μπορεί να μπαίνεις 1 βδομάδα και να τα μαζέψεις όλα original (καπό,φτερά, μασπιέ κτλ) και με κόστος όσο το κιτ της xclusive costum, μπορεί να είσαι 3 μήνες και να μην έχεις πετύχει ούτε τα μισά.

 

Δε θα ξεχάσω το project του mogolfiero που είχε βάλει στόχο το Sline πακέτο μπρος πίσω (topic εδώ) σε τιμές αστείες. (βέβαια έψαχνε κανα 3μηνο κάθε μέρα ebay)

Είχε βρει ολόκληρο προφυλακτήρα Sline με γρίλιες (κεντρική και αριστερά-δεξιά για προβολάκια) με πολύ χαμηλή τιμή και γενικά όλο το project (επειδή το έψαχνε από ebay) του κόστισε πολύ φτηνά.

Νομίζω 2.000 μαζί με ζάντες (που έκαναν ~500€!!!)

edit: δυστυχώς βλέπω ότι έχουν χαθεί κάποιες φωτογραφίες...

Edited by Kavouras
Link to comment
Share on other sites

όποιος έχει λεφτά για πέταμα, προχωράει Γιώργο....προσωπικά με την καμία δε θα προχώραγα σε τέτοια εκτεταμένη αισθητική τροποποίηση...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ενα A3 8p pre-facelift για να γινει facelilt θελει εκτος απο αυτα που ηδη αναφερθηκαν δλδ:

 

1/ Σετ εμπρος φωτων

2 /Σετ εμπρος φτερων

3 /Εμπρος καπο

4 /Κεντρικη γρυλια

5 /Γρυλιες προβολεων

6/ Προφυλακτηρα

 

χρειαζονται απαραιτητα και τα παρακατω:

 

1/ Μετώπη FL

2/ Τραβερσα FL

3/ Πλαστικές βασεις μπροστινών φαναριών FL

3/ Πλαστικο νεροχύτη (κατω απο τους γυαλοκαθαριστηρες)

4/ Βασεις μπροστινών φτερών και πριτσινια (απο 4 τεμ για την καθε πλευρα)

5/ Προεκταση του ΟΕΜ γατζου καπό ή αγορά καινουργιου FL (Ο pre-fl ειναι κοντός)

6/ Μετακινηση locker καπό

7/ Πλαστικό κάλυμμα μηχανης (κατω από την μηχανη)

8/ Εσωτερική επένδυση καπό FL

9/ Πλαινούς καθρέπτες FL με ενσωματωμενα φλας

10/  Κατάργηση θεσης πλαινων φλας φτερών

11/ Περιμετρικό λάστιχο μετώπης-καπό (για απομόνωση θορυβου-αναθυμιασεων μηχανοστασιου)

 

αυτα τα ολιγα από όσο θυμαμαι.......

Edited by Fkon
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδια να κανω μια ερωτηση.

Εστω οτι καποιος εχει το facelift ,αλλα με τα "κλασσικα"τα φαναρια εμπρος,και επιθυμει να τα αλλαξει με (αν δεν κανω λαθος την ονομασια) DRL,(που ειναι με xenon ,και led).

Ποσο ειναι το κοστος περιπου(για γνησια).

Επισης καποιος μου ειπε πως δεν ειναι απλο,και πως θελεις εκτος απο φαναρια καποιες καλωδιωσεις και  δικο τους εγκεφαλο,για να ρυθμιστουν.

Απο την αλλη πιστευω πως ολα γινοντε...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια να κανω μια ερωτηση.

Εστω οτι καποιος εχει το facelift ,αλλα με τα "κλασσικα"τα φαναρια εμπρος,και επιθυμει να τα αλλαξει με (αν δεν κανω λαθος την ονομασια) DRL,(που ειναι με xenon ,και led).

Ποσο ειναι το κοστος περιπου(για γνησια).

Επισης καποιος μου ειπε πως δεν ειναι απλο,και πως θελεις εκτος απο φαναρια καποιες καλωδιωσεις και δικο τους εγκεφαλο,για να ρυθμιστουν.

Απο την αλλη πιστευω πως ολα γινοντε...

Υπάρχει τοπικ :

http://forum.audisportsclub.gr/index.php/topic/21601-retrofit-led-headlights-σε-α3-8ρ-facelift/page-15#entry456391

Link to comment
Share on other sites

Παιδια να κανω μια ερωτηση.

Εστω οτι καποιος εχει το facelift ,αλλα με τα "κλασσικα"τα φαναρια εμπρος,και επιθυμει να τα αλλαξει με (αν δεν κανω λαθος την ονομασια) DRL,(που ειναι με xenon ,και led).

Ποσο ειναι το κοστος περιπου(για γνησια).

Επισης καποιος μου ειπε πως δεν ειναι απλο,και πως θελεις εκτος απο φαναρια καποιες καλωδιωσεις και  δικο τους εγκεφαλο,για να ρυθμιστουν.

Απο την αλλη πιστευω πως ολα γινοντε...

 

Το κόστος για γνήσια καινούργια ή μεταχειρισμένα?? καινούργια πάνε στο ebay γύρω στα € 1.100 - € 1.200 κομπλέ με λάμπες, μετασχηματιστές, κλπ ενώ μεταχειρισμένα μπορείς να τα βρεις πάλι κομπλέ ακόμη και Ελλάδα στα € 700 - € 800. Τιμές αντιπροσωπείας, μη ρωτάς καλύτερα - φτάνουν στα € 1.500 ενώ σημείωσε ότι όλες οι προαναφερόμενες τιμές δεν έχουν το autoleveling system (αυτόματη ρύθμιση ύψους δέσμης).

 

Επιπλέον χρειάζεσαι καλωδίωση της Kufatec ως αντάπτορες στις φύσες των καλωδιώσεων, γύρω στα € 50 - € 60, καθώς αυτές των φαναριών αλογόνων έχουν άλλη διάταξη γραμμών με 10 pins, ενώ αυτές των xenon έχουν διάταξη με 14 pins.

 

Τέλος πρέπει να τσεκάρεις τον εγκέφαλο κεντρικής μονάδας ηλεκτρονικών που φοράς, για να δεις αν έχει δυνατότητα υποστήριξης των xenon - μπορείς να το δεις μέσα από vcds αν έχεις, ανέφερε το εδώ και θα σου πούμε αν κάνει ή όχι. Κόστος αντικατάστασης αν χρειαστεί, πάλι από ebay γύρω στα € 220 - € 250 καινούργιο!

 

Υπολόγισε και τα εργατικά γύρω στα € 100 για την όλη ιστορία, οπότε δες αν σε συμφέρει ή όχι...γίνεται πάντως, σε διαβεβαιώνω!! :sHa_wink3:

Edited by Prince_73
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.