Jump to content

2nd NightWalk 2019

Το δεύτερο nightwalk του 2019!
Περισσότερα

Χορηγοί

Περισσότερα

PMS -Patra Motor Show- 2019

Δείτε τις εντυπώσεις & φωτογραφίες από την εκδήλωση.
Εντυπώσεις

Συνάντηση Audi A4 S4 RS4 - Ark

Δείτε τις εντυπώσεις φωτογραφίες και σχόλια απο την εκδήλωση
Περισσότερα

3o NightWalk 24/7/2019

Περισσότερα
andrewcyp

10 χρόνια μετά....S3 8V Sportback (επιτέλους)

Recommended Posts

Μετά από 10 χρόνια ζαχάρωμα, οικονομιών, απίστευτων ατυχιών, και φοβερού, εντονότατου κυνηγητού τους τελευταίους 6 μήνες επιτέλους προ περίπου 1ας ώρας ήμουν ο υψηλότερος bidder και κατάφερα να κλείσω το "δικό μου" πλέον S3 8V (pre-facelift) - black edition. 

Το αυτοκίνητο βγήκε για πρώτη φορά στον δρόμο στις 29/11/2014, και εκ τότε έχει καλύψει 27,610 μίλια (44500 χλμ). 

Έρχεται με full service history, Log Book (ηλεκτρονικό και βιβλίο στο αμάξι), και είναι σε αρκετά καλή κατάσταση για την ηλικία του. 

Τα 2 αρνητικά - δεν έχει B&O όπως ούτε και panoramic, αλλά είχα πει εξ'αρχής ότι αν δεν βρώ αμάξι με πανοραμική σε καλή κατάσταση και στην τιμή την οποία ΜΠΟΡΟΥΣΑ να αντεπεξέλθω θα το θυσίαζα. Το Β&Ο δεν το θεωρώ κάτι απαραίτητο :) 

Το αμάξι αγοράστηκε από την BCA αν τυχόν ξέρετε, και έρχεται με τα appraisal report/condition reports etc. Σας έχω κάνει attach τα reports για να δείτε σε τι λεπτομέρεια σας δείχνουν την κατάσταση του αμαξιού. Αναγνωρίζω ότι έχει μικροθεματάκια, κοσμητικά κυρίως με μοναχά 2 ανησυχητικά σημεία:

• έρχεται (δυστυχώς) με μόνο ένα κλειδί. Μου ξανάτυχε με την BMW του πατέρα μου, και κατάφερα μετά από καιρό και πήρα το δεύτερο αφού ανακάλυψα τον προηγούμενο του ιδιοκτήτη. Ελπίζω να φανώ και εδώ τυχερός και να μην χρειαστεί να δώσω τα €275 που ζητά η Audi για κλειδί.
  • στο condition report αναφέρει ότι ο ανεμοθώρακας είναι "chipped". Μένει να δω σε τι κατάσταση είναι - αν ήταν ραγισμένος/σπασμένος κλπ θα το έδειχναν στις φωτογραφίες με λεπτομέρεια.

Συνολικά, θα είναι Κύπρο -στο δρόμο- με κόστος περίπου €26,500. Είμαι σίγουρος ότι αυτό το ποσό θα ανέβει στις 28000 με διάφορα έξοδα που θα χρειαστεί το αμάξι όταν με το καλό διασχίσει την Μεσόγειο.

Για όσους με ξέρουν, η αγορά ενός S3 ήταν το "όνειρο" μου από τότε που πρωτομπήκα στο κλαμπ πρίν 11 περίπου χρόνια! 

Πάμε λοιπόν!

Σύντομα περισσότερες φώτο, including ποστ με την εμπειρία μου με το συγκεκριμένο όχημα (αγορά,μεταφορά κλπ).

Condition Report.pdf

S3_1.PNG

S3_2.PNG

S3_3.PNG

S3_4.PNG

S3_5.PNG

S3_6.PNG

Appraisal report.pdf

• Like 7

Καλοταξιδο φιλε μου.......αγριο φαινεται!!!!

• Like 1

Καλορίζικο!! Φοβερό!!

Στάλθηκε από το LG-H850 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

• Like 1

Καλορίζικο και να το ευχαριστηθείς όσο περισσότερο μπορείς !

Αυτό με το δεύτερο κλειδί με προβληματίζει λίγο, δεδομένου ότι έχουμε ακούσει πολλά άσχημα στην εποχή όπου ζούμε. Υπάρχει η δυνατότητα να περαστούν από την Audi άλλοι κωδικοί στο υπάρχον κλειδί, ώστε να αποκλείσεις τον ενδεχόμενο να εμφανιστεί κάποιος κακόβουλος με το άλλο κλειδί και να έχεις θέματα ? Και αν αγοράσεις δεύτερο κλειδί να έχει άλλη κωδικοποίηση. 

• Like 1

10 hours ago, Theodore Saba said:

Καλορίζικο και να το ευχαριστηθείς όσο περισσότερο μπορείς !

Αυτό με το δεύτερο κλειδί με προβληματίζει λίγο, δεδομένου ότι έχουμε ακούσει πολλά άσχημα στην εποχή όπου ζούμε. Υπάρχει η δυνατότητα να περαστούν από την Audi άλλοι κωδικοί στο υπάρχον κλειδί, ώστε να αποκλείσεις τον ενδεχόμενο να εμφανιστεί κάποιος κακόβουλος με το άλλο κλειδί και να έχεις θέματα ? Και αν αγοράσεις δεύτερο κλειδί να έχει άλλη κωδικοποίηση. 

Καλή σου μέρα φίλος. Ευχαριστώ πολύ. Λέει ότι έχει 1 κλειδί μόνο, ίσως να έρθει και να έχει και δεύτερο - συνέβηκε ξανά. 
Αν όχι, τότε ναι θα το ψάξω και θα τρέξω το θέμα να δω τι μπορεί να γίνει και ελπίζω να αποφύγουμε τα "θέματα" με τους διάφορους. 
Την προηγούμενη φορά φάνηκα τυχερός, βρήκα μια business card του προηγούμενου ιδιοκτήτη, έστειλα ενα μεϊλ και το κλειδί ήρθε ταχυδρομικώς! 

καλορίζικο και καλοτάξιδο Αντρίκο, σου εύχομαι να το χαρείς οσο μπορείς....

• Like 1

καλοτάξιδο....καλά χλμ να έχεις! είναι πανέμορφο κ δυνατό!!! :)

• Like 1

και μονο φιλε που το ονειρο σου εγινε πραγματικοτητα...ειναι ολα τα λεφτα! να το χαρεις οσο πιο πολυ μπορεις! καλα χιλιομετρα

• Like 2

Καλορίζικο Αντρικο! Κούκλα ειναι!

Δημητρης 

• Like 1

Καλορίζικο και καλοτάξιδο να είναι! 

Ευτυχώς εκεί δεν έχετε την απαράδεκτη φορολογία που ισχύει σε εμάς. 

• Like 1

καλοταξιδο και απροβληματιστο φιλε, οντως δειχνει σε πολυ καλη κατασταση

• Like 1

Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια. 

Εντωμεταξυ είπα δεν θα κάνω τίποτα στο αμάξι και σήμερα έπιασα τον εαυτό μου να χαζεύει εισαγωγές, φρένα κλπ κλπ κλπ🤭🤭🤭

Η επιθυμία μου όμως είναι να το κρατήσω οσο περισσότερο "μαμά" γίνεται! 

• Like 2

Νομίζω ότι η φράση που λες ότι το όνειρό σου έγινε πραγματικότητα είναι κι εκεί που προσωπικά χαμογέλασα. :D

Μπράβο σου Ανδρέα!!! Δεν έχουν όλοι την τύχη να κάνουν το όνειρό τους πραγματικότητα και ειλικρινά σε συγχαίρω!!

Προσωπικά επίσης είμαι σε ένα δίλημμα για αλλαγή οχήματος και δε σου κρύβω ότι ένα εξ' αυτών είναι το S3 8V (sportback ή sedan).

Θα χαρώ να ακούσω κάποια συν και πλην του οχήματος που πήρες και γενικά πώς είναι όλη η εμπειρία του να "ζεις" με ένα S3 8V. :)

• Like 1

1 hour ago, Kavouras said:

Νομίζω ότι η φράση που λες ότι το όνειρό σου έγινε πραγματικότητα είναι κι εκεί που προσωπικά χαμογέλασα. :D

Μπράβο σου Ανδρέα!!! Δεν έχουν όλοι την τύχη να κάνουν το όνειρό τους πραγματικότητα και ειλικρινά σε συγχαίρω!!

Προσωπικά επίσης είμαι σε ένα δίλημμα για αλλαγή οχήματος και δε σου κρύβω ότι ένα εξ' αυτών είναι το S3 8V (sportback ή sedan).

Θα χαρώ να ακούσω κάποια συν και πλην του οχήματος που πήρες και γενικά πώς είναι όλη η εμπειρία του να "ζεις" με ένα S3 8V. :)

Σύντομα! Σήμερα πληρώθηκε, και ελπίζω μέχρι Παρασκευή να είναι στο πλοίο για να ξεκινήσει το ταξίδι για Κύπρο! 

Την Δευτέρα πριν να το κλείσω αυτό πόνταρα σε ενα ωραίο sedan με πανοραμική/B&O/Advanced Tech Pack κλπ κλπ αλλά εκείνο έκλεισε στις 25000 λίρες, πολύ πάνω από το budget μου. 

• Like 1

Μπράβο Ανδρέα, χαίρομαι πολύ για την επιλογή σου, πόσο μάλλον που μας ''εκτίθεσαι΄΄ λέγοντάς μας ότι το όνειρό σου πλέον γίνεται πραγματικότητα! Καλοτάξιδο και βέβαια με προσοχή, για να το χαρείς όσο περισσότερο γίνεται (χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα)! 

Καλές διαδρομές! :)

• Like 1

Καλά και ασφαλή χιλιόμετρα!

• Like 1

update.
Μας μ@μησε το exchange rate την μέρα της πληρωμής. +€1000 αγορά. συνολικά αγορά €25300. 
Τα καλά νέα είναι ότι έφυγε για λιμάνι, Παρασκευή λογικά αναχωρεί από Αγγλία. 10-12 μέρες το πολύ θα προσγειωθεί στο νησί. 

Λα λα λα λαλαλαλαλαααααααααα 😂😂😂😂

Μόλις παρέλαβα και τρελάθηκα 😂😂

Ξεκινάμε την διαδικασία αναγνώρισης τυχόν "θεμάτων"

• Like 2

Καλοριζικο και καλοταξιδο.

• Like 1

Πρώτες σκέψεις...

• Του λείπει μια σχέση. Αν είχε 7 θα ήταν ιδανικό. Ειδικά στον αυτοκινητόδρομο, για να ταξιδέψεις με 120km/h οι στροφές του κινητήρα πρέπει να είναι κοντά στις 2800-2900 (με το efficiency).
  • Η κατανάλωση του δεν είναι άσχημη. Στον αυτοκινητόδρομο, με το efficiency & κλιματισμό, με 39 βαθμούς εξωτερική θερμοκρασία και 2 άτομα έβλεπα 8.7-8.9l/100km. Με το comfort mode 9.2l/100km. Με το dynamic.. Άστε καλύτερα 😅
  • Ο προηγούμενος ιδιοκτήτης δεν πολυπρόσεχε το αμάξι. Μέχρι και τσίχλα βρήκα ανάμεσα στο κάθισμα και στον μοχλό για ρύθμιση της ανάκλησης του καθίσματος. Έκανα ένα πρώτο πλύσιμο για να γίνει το αυτοκίνητο decent και να κυκλοφορώ αλλά χρειάζεται detailing μέσα/έξω.
  • Τελικά ο ανεμοθώρακας δεν ήταν ραγισμένος/chipped αλλά.... ΓΔΑΡΜΕΝΟΣ. Έχω την εντύπωση ότι άρπαξε κάτι στους υαλοκαθαριστήρες, κάτι τόσο σκληρό έτσι ώστε να γδάρει το γυαλί! Τα γδαρσίματα έχουν την φορά που ακολουθεί ο υαλοκαθαριστήρας. Θα περιμένω για λίγο καιρό και θα το διεκδικήσω από την ασφαλιστική.

Αυτά για αρχή...
    υ.γ. πολύ σωστή επιλογή το ασημί χρώμα. Παρόλο που ήταν η 3η μου επιλογή πίσω από άσπρο και μαύρο - πολύ πολύ σωστή επιλογή. 
  • Like 5

1 χρόνο παρά κάτι μετά την "έναρξη της σχέσης" μας η μπαταρία σήμερα μας άφησε χρόνους... Δεν ξεκλείδωνε το αμάξι το πρωί, μετά ξεκλείδωσε μόνο η πόρτα οδηγού... Μπήκα μέσα και στην προσπάθεια για ξεκίνημα άναψαν τα λαμπάκια ωσαν Χριστουγεννιάτικο δεντράκι στα μέσα Ιουλίου 🎅
Αναμένω τον μηχανικό να περάσει από εδώ να μου εγκαταστήσει την καινούργια (περίπου στα €170 με την εγκατάσταση).

Ατυχία μιας και τέλος του μήνα θα πήγαινε για "μεγάλο" σέρβις, αλλαγή λαδιών Gearbox & Haldex etc - (πιάσαμε τις 60000 χλμ)
Έκτακτο έξοδο - oh well ας μην φάμε και αυτό τον μήνα. Εξάλλου το φαγητό είναι υπερκτιμημένο έτσι ;;;; 😂

• Like 4