Jump to content

Recommended Posts

Καλημέρα σας,

 

στο παρακάτω λίνκ θα βρείτε το σύστημα κάμερας (πίσω και εμπρός) που αγόρασα. Σύντομα και ακολουθήσει και το σχετικό DIY. 

Το ποσοστό τοποθέτησης που βρίσκομαι αυτήν την στιγμή ειναι 80% και νομίζω οτι το αποτέλεσμα ειναι αρκετά OEM

 

Το κόστος του kit μαζί με τις κάμερες ανέρχεται στα 185ευρώ.

AMI A4_A5_Q5 Manual - AC canbus.pdf

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
On 7/3/2018 at 1:45 PM, mnimonic said:

Καλημέρα σας,

 

στο παρακάτω λίνκ θα βρείτε το σύστημα κάμερας (πίσω και εμπρός) που αγόρασα. Σύντομα και ακολουθήσει και το σχετικό DIY. 

Το ποσοστό τοποθέτησης που βρίσκομαι αυτήν την στιγμή ειναι 80% και νομίζω οτι το αποτέλεσμα ειναι αρκετά OEM

 

Το κόστος του kit μαζί με τις κάμερες ανέρχεται στα 185ευρώ.

AMI A4_A5_Q5 Manual - AC canbus.pdf

 

Ένα hint μόνο όσο αφορά την κάμερα της όπισθεν, λογικά θα πάρεις ρεύμα από πίσω δεξιά εκεί που παίρνει ρεύμα το φως της όπισθεν.

Ίσως ενώ τα έχεις βάλει όλα βάση σχεδίου και οδηγιών να βάζεις όπισθεν και να έχεις flickering (να τρεμοπαιζει η οθόνη σα να χάνει το σήμα) για να λυθεί αυτό βάζεις ένα ρελεδακι. Στο παρακάτω λινκ έχει ένα βίντεο από YouTube για να καταλάβεις τι εννοώ.

 

Υ.Σ. Αν την ηδη χωρίς ρελέ την έβαλες και είναι κομπλέ... τότε μια χαρά... γράψε άκυρο

Αν την έβαλες χωρίς ρελέ και έχεις τρέμουλο τότε ακόλουθα την συμβουλή μου

Αν την έβαλες κ ήδη έχεις πάρει να βάλεις και ρελέ...τότε νταξ το ποστ μου βοηθάει τον επόμενο....?

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Όσο για το λινκ που ρωτάτε ρε παιδιά....στο eBay και στο AliExpress έχει άπειρα.... είναι όλα πάνω κάτω σε αυτή την τιμή και όλα είναι με την ίδια ποιότητα...

Ψάχτε για κάμερα παρκαρίσματος για concert η ότι έχετε και θα βρείτε φουλ

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, maltas said:

 

Ένα hint μόνο όσο αφορά την κάμερα της όπισθεν, λογικά θα πάρεις ρεύμα από πίσω δεξιά εκεί που παίρνει ρεύμα το φως της όπισθεν.

Ίσως ενώ τα έχεις βάλει όλα βάση σχεδίου και οδηγιών να βάζεις όπισθεν και να έχεις flickering (να τρεμοπαιζει η οθόνη σα να χάνει το σήμα) για να λυθεί αυτό βάζεις ένα ρελεδακι. Στο παρακάτω λινκ έχει ένα βίντεο από YouTube για να καταλάβεις τι εννοώ.

 

Υ.Σ. Αν την ηδη χωρίς ρελέ την έβαλες και είναι κομπλέ... τότε μια χαρά... γράψε άκυρο

Αν την έβαλες χωρίς ρελέ και έχεις τρέμουλο τότε ακόλουθα την συμβουλή μου

Αν την έβαλες κ ήδη έχεις πάρει να βάλεις και ρελέ...τότε νταξ το ποστ μου βοηθάει τον επόμενο....?

 

Εγώ τελικά έβαλα αυτό https://www.amazon.de/gp/product/B00BN5ZD94/ref=oh_aui_detailpage_o06_s00?ie=UTF8&psc=1 και δούλεψε άψογα.

Όσοι έχουν led πίσω φανάρια και πάρουν ρεύμα απο το φως της όπισθεν, όπως αναφέρει ο τάσος, είναι must ένα ρελέ η κάτι σαν αυτό που έβαλα και εγώ από το amazon.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε όλα τα Β8 μπαίνει αυτό το σύστημα. Ουσιαστικά το video in για την κάμερα στο δίνει ένα interface που παρεμβάλλεται μεταξύ της οθόνης και του concert. Στο δικό μου αμάξι έχω χρησιμοποιήσει το xcarlink + αυτή την κάμερα https://www.amazon.de/gp/product/B01G3134FC/ref=oh_aui_detailpage_o01_s00?ie=UTF8&psc=1 η οποία μπαίνει στην ίδια θέση με την εργοστασιακή. Η κάμερα δουλεύει μια χαρά με το xcarlink στο αμάξι μου, αλλά οι γραμμές δεν κινούνται με το τιμόνι + δεν εμφανίζει ταυτόχρονα τους εργοστασιακούς αισθητήρες στην οθόνη.

Υπάρχει αυτό το πακέτο https://www.carsgadget.com/product-page/2008-2016-audi-a4-a5-q5-allroad-kit το οποίο υποψιάζομαι θα είναι κάτι αντίστοιχο με αυτό που αγόρασε ο mnimonic, το οποίο συνεργάζεται και με το εργοστασιακό parktronic + παίρνει και εμπρός κάμερα + κινούνται και οι γραμμές :

 

https://www.youtube.com/watch?v=9aiJRZ0mtGA

 

Πολλοί στο εξωτερικό έχουν χρησιμοποιήσει το interface της Roadpassion D02S-AMI-DVD

https://www.alibaba.com/product-detail/2009-2015-interface-DVR-Front-View_60465783555.html

 

Edited by Nexus
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ενδιαφερον πολυ φανταζομαι οτι η εγκατασταση θα ειναι μανουρα..αν εχουμε περισσοτερες πληροφοριες ποιος και που μπορει να μας το βαλει ας μοιραστει τις info

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, TommasK. said:

ενδιαφερον πολυ φανταζομαι οτι η εγκατασταση θα ειναι μανουρα..αν εχουμε περισσοτερες πληροφοριες ποιος και που μπορει να μας το βαλει ας μοιραστει τις info

Η εγκατασταση της πισω καμερας σε Α4 κονσερτ ειναι 2 ατομα 1 ωρα δουλεια μαξ τοσο καναμε για να την βαλουμε.Τωρα για καποιον που δεν εχει βγαλει ποτε ουτε το ντουλαπακι του συνοδηγου (φερνω παραδειγμα με κατι απλο) η δεν εχει τα εργαλεια (τα κλασικα πλαστικα για αφαιρεση πανελ) θα του παρει 2ωρο ++ μπορει και 3ωρο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η εγκατάσταση δεν είναι κάτι το ιδιαίτερα δύσκολο, ιδίως αν έχεις και κάποιον για βοήθεια, με την προϋπόθεση βέβαια να έχεις κάποιες βασικές γνώσεις. 

 

Εδώ είναι 2 βιντεάκια που δείχνουν την εγκατάσταση μπρος/πίσω κάμερας, και άλλο ένα βίντεο που δείχνει την εγκατάσταση του interface:

 

https://www.youtube.com/watch?v=ohzcenDJbjs

 

https://www.youtube.com/watch?v=S7x7i_YZpOU&t=21s

 

Υπάρχουν και κάποια μαγαζιά στην Αθήνα που θα μπορούσαν να στο κάνουν, αλλά το κόστος μάλλον θα ανέβει αρκετά. Ενδεικτικά μπορείς να ρωτήσεις σε αυτά πχ:

 

https://www.gelisound.gr/ViewShopProduct.aspx?Id=2987731

 

https://kalogeropoulos.gr/find-car/audi/a4/a4-b8-8k-2008-2016/vip-d20alplus-detail

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδιά καλησπέρα! και χρόνια πολλά σε όλη την παρέα!!

ήθελα να ρωτήσω και εγω με την σειρά μου αν υπάρχει κάμερα η οποία να συνδέεται με bluetooth μέσω του ραδιοφώνου concert και να δουλεύει κανονικά

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το bluetooth γενικά, δεν υποστηρίζει video stream λόγω περιορισμένου bandwidth. Ακόμα και να υπήρχε κάμερα οπισθοπορείας που να μετέφερε video μέσω bluetooth, το concert σίγουρα δεν θα είχε την δυνατότητα να διαχειριστεί το σήμα. 

Υπάρχει όμως η δυνατότητα να γίνει ασύρματη σύνδεση με κάμερα οπισθοπορείας μέσω wifi, αλλά θα χρειαστείς και ένα interface που θα συνδεθεί στην οθόνη του concert για να σου δείξει την εικόνα. Καλύτερα βέβαια να γίνει η μεταφορά του σήματος με καλώδιο σε συνδυασμό πάντα με κάποιο interface τύπου xcarlink.

Στο concert γενικά δεν μπορείς να συνδέσεις οποιαδήποτε άλλη πηγή εικόνας χωρίς κάποιο extra interface.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή με λίγα λόγια το concert είναι απάτη. Με τα 500€ που το χρέωνε η audi , μπορούσαμε να βάλουμε λίγα ακόμα και να έχουμε ολοκληρωμένη πλατφόρμα.

Link to comment
Share on other sites

Απάτη δεν θα το έλεγα, τουλάχιστον στην έκδοση με την sd κάρτα, έχεις ένα καλό player για μουσική mp3 και έχεις και την έγχρωμη οθόνη. Απάτη θα έλεγα το chorus, με την μονόχρωμη οθόνη, και χωρίς την κάρτα sd ή έστω usb να μπορείς να έχεις για αναπαραγωγή mp3. Αυτό δεν θα έπρεπε να υπάρχει καν σε ένα αμάξι σαν το Α4. Μην ξεχνάμε ότι το 2008 που βγήκε το B8, τα αντίστοιχα BMW 3, και mercedes c180, είχαν χειρότερα συστήματα στα αντίστοιχα λεφτά. 

Υπερκοστολογημένο ίσως να είναι βέβαια, αλλά αυτό ισχύει γενικά για τα περισσότερα Γερμανικά αμάξια.

Επίσης για να πήγαινες σε κάτι καλύτερο από το concert, σε audi, δηλαδή σε mmi, το κόστος ήταν σημαντικά αυξημένο. Εγώ δεν θα έδινα τα 2+ χιλιάρικα που κόστιζε το απλό mmi. Αν πάλι μιλάμε για aftermarket, την εποχή που είχαν βγει τα b8, δεν υπήρχε τίποτε διαθέσιμο, και ακόμα και από το 09-10 που άρχισαν να κυκλοφορούν τα πρώτα aftermarket ήταν υποδεέστερα του concert σαν ποιότητα κατασκευής. Απλά σου έδιναν την δυνατότητα να προσθέσεις μια έξτρα πηγή και navi, και ήταν/είναι ακόμα (τα περισσότερα) επίσης υπερκοστολογημένα.

Edited by Nexus
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ναι για aftermarket εννοώ. Καλά το chorus είναι μόνο για δυσφήμηση της audi......αίσχος και ντροπή τους. Για την νοοτροπία των Γερμανών τα έχουμε ξαναπεί... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά διάβασα στα γρήγορα το topic, επειδή πρόσφατα ψαχνόμουν και εγώ για ολοκληρωμένο σύστημα οπισθοπορείας για το δικό μου αμάξι, βρήκα αυτή τη σελίδα που απ'ότι φαίνεται προσφέρει λύσεις και για το Α4 Β8.

 

ΔΕΝ τους έχω δοκιμάσει ακόμη, το πάω από αναβολή σε αναβολή.

 

Φαίνονται ψαγμένοι, προσφέρουν ολοκληρωμένες λύσεις με εργοστασιακά ανταλλακτικά (έτσι διαφημίζουν) οπόταν αν κάποιος ενδιαφέρεται μπορεί να τους ρίξει μια ματιά.

 

Αυτά, και καλή χρονιά!

Ανδρέας

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά Ανδρέα και καλή Χρονιά!

 

Αυτές οι κάμερες για το B8, είναι οι αυθεντικές της Audi, αλλά συνδυάζονται μόνο με το MMI 3G. Με το Concert δεν μπορούν να συνεργαστούν. Δυστυχώς όπως είπαμε ήδη, στο Concert μόνο με την προσθήκη aftermarket interface μπορεί κάποιος να προσθέσει βίντεο.

 

Έχω ψωνίσει από το συγκεκριμένο κατάστημα τους εργοστασιακούς αισθητήρες, και όλα καλά. Μην τους φοβάσαι σαν κατάστημα, αλλά θα πρέπει να σιγουρέψεις ότι στο δικό σου s3, θα μπορέσεις να βάλεις την εργοστασιακή κάμερα. 

 

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Nexus said:

Χρόνια πολλά Ανδρέα και καλή Χρονιά!

 

Αυτές οι κάμερες για το B8, είναι οι αυθεντικές της Audi, αλλά συνδυάζονται μόνο με το MMI 3G. Με το Concert δεν μπορούν να συνεργαστούν. Δυστυχώς όπως είπαμε ήδη, στο Concert μόνο με την προσθήκη aftermarket interface μπορεί κάποιος να προσθέσει βίντεο.

 

Έχω ψωνίσει από το συγκεκριμένο κατάστημα τους εργοστασιακούς αισθητήρες, και όλα καλά. Μην τους φοβάσαι σαν κατάστημα, αλλά θα πρέπει να σιγουρέψεις ότι στο δικό σου s3, θα μπορέσεις να βάλεις την εργοστασιακή κάμερα. 

 

 

Όπως είπα διάβασα στα γρήγορα χωρίς να πολυδώσω σημασία, και γι'αυτό χαίρομαι που ουσιαστικά μου έκανες μια περίληψη! Να 'σαι καλά!

Διπλά κερδισμένος κιόλας για το feedback που μου έδωσες για το συγκεκριμένο κατάστημα!

?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

για την ιστορία εγώ στο Α4 Β7 έχω ξοδέψει 500 ευρώ για κάμερα και κάμερα δεν έχω :crazy:  πάντα παίρνω κάτι λάθος προσπαθώντας να την φτιάξω μόνος μου :new_lol:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.