Jump to content

Χρόνοι παράδοσης - αριθμός παρτίδας


Recommended Posts

Καλησπέρα, καλώς σας βρήκα.

 

Μια και μόλις παράγγειλα το πρώτο μου Audi (S3 sportback, 8V facelift προφανώς) έχω δύο αποριούλες:

1. Είναι φυσιολογικό το "5 μήνες παράδοση";
2. Υπάρχει κάποιου είδους tracker που να παρακολουθεί τον αριθμό παρτίδας που μου έδωσαν; Γράφτηκα στο my Audi αλλά ζητάει αποκλειστικά αριθμό πλαισίου...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, panman_gr said:

Καλησπέρα, καλώς σας βρήκα.

 

Μια και μόλις παράγγειλα το πρώτο μου Audi (S3 sportback, 8V facelift προφανώς) έχω δύο αποριούλες:

1. Είναι φυσιολογικό το "5 μήνες παράδοση";
2. Υπάρχει κάποιου είδους tracker που να παρακολουθεί τον αριθμό παρτίδας που μου έδωσαν; Γράφτηκα στο my Audi αλλά ζητάει αποκλειστικά αριθμό πλαισίου...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

καλώς όρισες φίλε στην όμορφη παρέα μας!!!

Αναφορικά με τις απορίες σου:

1. συνήθως σου λένε 5 μήνες παράδοση αλλά είναι λίγο λιγότερο. Είναι όμως φυσιολογικό γενικά σαν διάστημα. Κάποτε (2004-2005) είχε πέσει στους 3,5 μήνες, αλλά αν σου πουν 3 μήνες και έρθει στους 4, είναι σίγουρο ότι θα τους κάνεις καυγά (λογικό ή όχι, άλλη συζήτηση). Γενικότερα η πραγματικότητα λέει πως αναλόγως πλήθους παραγγελιών μπορεί να αυξομειωθεί το διάστημα παράδοσης. Απλά το "5 μήνες" είναι αρκετά ασφαλές για τους dealers. Ως καθαρή αναφορά, να πω πως στη δική μου περίπτωση ("ειδική" παραγγελία), εν έτη 2008, μου έδωσαν 7 μήνες αναμονή... (τελικά ήρθα στους 5,5 μήνες.)

 

2. Όχι. Είναι απολύτως εσωτερική πληροφορία της εταιρίας και δεν μπορείς να έχεις πρόσβαση. Αν είχες πρόσβαση, θα ήταν και δεσμευτικό για το εργοστάσιο, αλλά δεν είναι αποκλειστική ευθύνη του εργοστασίου η παράδοση του οχήματος, αφού εμπλέκονται και άλλοι φορείς που δεν τους ελέγχει. Μόνο οι dealers έχουν αυτή την πληροφορία, που και πάλι βλέπουν κάτι πολύ περιορισμένο. Αν ο πωλητής που έκλεισες το αμάξι είναι συζητήσιμος, μπορείς να τον παίρνεις κάθε 1 μήνα να ρωτάς αν άλλαξε status η παραγγελία σου. Το my-audi είναι πλατφόρμα ΑΦΟΥ αγοράσεις το αμάξι (γι΄αυτό σου ζητάει και VIN :) )

 

 

ΥΓ: μόλις γίνει "δεσμευτική" η παραγγελία (δεν μπορείς να αλλάξεις τίποτα), ουσιαστικά σημαίνει ότι πήρε ημερομηνία παραγωγής και έχουν παραγγελθεί τα εξαρτήματα που πρέπει να μπουν στο αμάξι σου. Αυτό γίνεται συνήθως ~1,5 μήνα με 2 μήνες πριν την παράδοση.

ΥΓ2: τα παραπάνω με βάση την προσωπική μου εμπειρία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τη γρήγορη απάντηση :)

Ο πωλητής μου είπε οτι γενικά είναι 3.5 μήνες οι παραδόσεις, αλλά τώρα στο Ingolstadt τρέχουν με την πιστοποίηση για το WLTP οπότε προκύπτει και ο 1.5 μήνας επιπλέον χρόνου, και οτι π.χ. στο Wolfsburg δίνουν και 7 ή 8 μήνες σε κάποια μοντέλα για τον ίδιο λόγο. Δεν είναι απλά συζητήσιμος, είναι αστέρι, απλώς ήμουν πολλά πολλά χρόνια σε άλλη μάρκα και έχω συνηθίσει αλλιώς.

Επίσης, επειδή το έχω δει, σε πολλές χώρες (σίγουρα Ιρλανδία και Καναδά) έχεις πρόσβαση μέσω myAudi σε λεπτομέρειες τύπου "τώρα βάφεται" ή και (στην περίπτωση του Καναδά) tracker του καραβιού στη μέση του Ατλαντικού. Υποθέτω αυτό παίζει αφού γίνει "δεσμευτική" η παραγγελία όπως λες κι εσύ. Είχα την απορία μήπως υπάρχει κάπου κάτι αντίστοιχο και για εδώ.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα! τέλος του 2006 που έγινε η παραγγελία του s3 8p, έκανε να έρθει 5 μήνες....και το τέλος του 2008 που έκανα παραγγελία vw eos , πάλι 5 μήνες έκανε...

Link to comment
Share on other sites

Πέρυσι 17 Αυγούστου παράγγειλα το δικό μου S3 Sedan και 20 Νοεμβρίου το παρέλαβα. Ακριβώς 3 μήνες. Από την αρχή μου είχαν δώσει τον ακριβή χρόνο. Βασικά περίπου 2-3 εβδομάδες μετά την παραγγελία, πήρα "εβδομάδα" παραγωγής και από την εβδομάδα παραγωγής έκανε 1 μήνα και κάτι ψιλά.

 

Μην βιάζεσαι, έχεις όρεξη να πληρώσεις 2 φορές τα τέλη κυκλοφορίας -σαν εμένα- για 1 μήνα; ?

 

Στο myaudi θα μπορέσεις να αποκτήσεις πρόσβαση μόλις το αυτοκίνητο κατασκευαστεί και αποκτήσει VIN. Και πάλι όμως λεπτομέρειες για την φάση που βρίσκεται δεν θα έχεις. Επειδή έχω επισκεφθεί το εργοστάσιο στο Ingolstadt , από την στιγμή που μπαίνει στην "παραγωγή" μέχρι την στιγμή που είναι έτοιμο, είναι κάτι λιγότερο από 24 ώρες. Όλη η αναμονή είναι να έρθει η σειρά σου, γιατί όλα τα αυτοκίνητα είναι built to order. 

 

Καλοτάξιδο σου εύχομαι!

 

ΥΓ: τώρα που έγινες ομόσταβλος, ότι θέλεις ρώτα έχω εξαντλήσει την έρευνα στο συγκεκριμένο :) 

Edited by GBoufis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 8/4/2018 at 1:20 PM, GBoufis said:

Μην βιάζεσαι, έχεις όρεξη να πληρώσεις 2 φορές τα τέλη κυκλοφορίας -σαν εμένα- για 1 μήνα; ?

Κοίτα, όταν έχεις πάει από τους 250+ ίππους στους 68 και έχεις παραγγείλει 300+, νομίζω δικαιολογείσαι. Το καημένο το 208 να δείτε τί τραβάει αυτό τον καιρό ?

 

On 8/4/2018 at 1:20 PM, GBoufis said:

 

ΥΓ: τώρα που έγινες ομόσταβλος, ότι θέλεις ρώτα έχω εξαντλήσει την έρευνα στο συγκεκριμένο :) 

Κουλή απορία νο.1: Τα μαμά puddle lights είναι απλώς άσπρα ή έχουν Audi logo; Επίσης, έχουν puddle lights και οι πίσω πόρτες;
(καταλαβαίνεις οτι έχει πέσει πολύ διάβασμα στο περίμενε, αλλά μερικά πράγματα δεν τα αναφέρει κανείς)

Link to comment
Share on other sites

On 8/21/2018 at 1:04 PM, panman_gr said:

Κοίτα, όταν έχεις πάει από τους 250+ ίππους στους 68 και έχεις παραγγείλει 300+, νομίζω δικαιολογείσαι. Το καημένο το 208 να δείτε τί τραβάει αυτό τον καιρό ?

 

Κουλή απορία νο.1: Τα μαμά puddle lights είναι απλώς άσπρα ή έχουν Audi logo; Επίσης, έχουν puddle lights και οι πίσω πόρτες;
(καταλαβαίνεις οτι έχει πέσει πολύ διάβασμα στο περίμενε, αλλά μερικά πράγματα δεν τα αναφέρει κανείς)

 

Τα "μαμά" puddle lights είναι λευκά. Δεν έχουν logo της Audi. Υπάρχουν σαν option μέσω των ανταλλακτικών τα puddle lights του RS3 που "φωτίζουν" το logo της "Audi Sport" . Κόστος 144€. Ήμουν έτοιμος να τα αγοράσω... μετά μέτρησα τα audi logo's στο αυτοκίνητο και θεώρησα ότι θα ήταν υπερβολικό :)

 

Στις πίσω πόρτες δεν υπάρχουν, όπως επίσης δεν είναι φωτιζόμενα τα "μαρσπιεδάκια" . Επίσης από το MY2017 -= > MY2018 έχουν αντικαταστήσει τα κόκκινα φώτα που υπήρχαν στις πόρτες όταν άνοιγαν με απλά αντανακλαστικά καθώς επίσης έχουν καταργήσει το υφασμάτινο "καπάκι" της μπαταρίας... Σε κάνει να αναρωτιέσαι τι άλλο έχουν κόψει προκειμένου να γλυτώσουν το κόστος :)

 

Υπομονή !!!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Φρέσκιες ειδήσεις:

Είμαστε (στους 6 μήνες) στο Monfalcone της Ιταλίας, και φορτώνουμε σήμερα για Πειραιά. Την επόμενη εβδομάδα γραφειοκρατικά και παράδοση.

Αναμείνατε φωτογραφίες από το ΜΥ2019 (με 300 πλέον, όχι 310 ίππους).
Επίσης, στο θέμα των puddle lights, παράγγειλα (και τα έχουν ήδη στο dealer) αυτά που γράφουν "quattro" για μπροστά, και τα σκέτα λευκά θα πάνε πίσω.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ΚΑλοταξιδο και αποβληματιστο να ειναι φιλε μου !

 Audi a1 του 2014 εκανε ακριβως 3 μηνες να ερθει απο την μερα της παραγγελιας.

Επισης θυμαμαι οτι πανω στις 2 εβδομαδες αλλαξα γνωμη και ηθελα ο ουρανος

να βαφτει μαυρος αλλα οταν πηρα τηλεφωνο μου ειπαν οτι πλεον ειναι αργα. 

Link to comment
Share on other sites

On 2/1/2019 at 11:24 AM, panman_gr said:

Φρέσκιες ειδήσεις:

Είμαστε (στους 6 μήνες) στο Monfalcone της Ιταλίας, και φορτώνουμε σήμερα για Πειραιά. Την επόμενη εβδομάδα γραφειοκρατικά και παράδοση.

Αναμείνατε φωτογραφίες από το ΜΥ2019 (με 300 πλέον, όχι 310 ίππους).
Επίσης, στο θέμα των puddle lights, παράγγειλα (και τα έχουν ήδη στο dealer) αυτά που γράφουν "quattro" για μπροστά, και τα σκέτα λευκά θα πάνε πίσω.

 

Καλώς να σου έρθει, να παραλάβεις και να πάνε όλα καλά!

 

2 πραγματάκια:

 

Δεν έχω παρατηρήσει να έχει puddle lights στις πίσω πόρτες :) Πως θα πας τα σκέτα λευκά πίσω; Έχει διαβάσει κάπου ότι έχει αναμονές; Επίσης τα "quattro" που πήρες τα παράγγειλες από την Audi; Θυμάσαι κόστος; Όταν είχα ρωτήσει για τα αντίστοιχα του RS3 είχα πάρει μια τιμή γύρω στα 150 ευρώ οπότε και αρκέστηκα στο απλό λευκό! :)

 

Το δεύτερο... κατά την παραλαβή και συγνώμη εάν σε ξενερώνω προκαταβολικά, να προσέξεις πολύ το χρώμα. Εμένα που είναι σκούρο το χρώμα μου το είχαν κάνει μαντάρα, γεμάτο αράχνη. Πλήρωσα άλλα 600ευρώ για να μου το διορθώσουν και για κεραμική επίστρωση. Από την κακή μου εμπειρία θα σου πρότεινα να ΕΠΙΜΕΙΝΕΙΣ να μην σου κάνουν ΚΑΜΊΑ αποκέρωση η "προετοιμασία" και να το πάρεις να το πας μόνος σου σε έναν detailer να στο κάνει κούκλα. Οι τύποι είναι πραγματικά κανίβαλοι.

 

Αυτά τα ολίγα! Καλοτάξιδο!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλοτάξιδο  ,  

επίσης να ρωτήσεις την κατηγορία της παρτίδας κατασκευής (Α,Β ,C....) δηλαδή , κάνουν δειγματοληπτικό έλεγχο και ξέρουν εκ τον προτέρων τις πιθανές βλάβες που μπορεί να παρουσιάσει κάθε παρτίδα που βγαίνει από το εργοστάσιο, ας μην σου χρειαστεί στο μέλλον. 

 

ένα TROL

Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, GBoufis said:

Δεν έχω παρατηρήσει να έχει puddle lights στις πίσω πόρτες :) Πως θα πας τα σκέτα λευκά πίσω; Έχει διαβάσει κάπου ότι έχει αναμονές; Επίσης τα "quattro" που πήρες τα παράγγειλες από την Audi; Θυμάσαι κόστος; Όταν είχα ρωτήσει για τα αντίστοιχα του RS3 είχα πάρει μια τιμή γύρω στα 150 ευρώ οπότε και αρκέστηκα στο απλό λευκό! :)

Το πακέτο "εσωτερικού φωτισμού LED" (QQ4) σου δίνει κανονικά κόκκινα φώτα στο σόκορο της πόρτας (και στις 4 πόρτες) αντί ανακλαστικών, και μαζί αναμονή για puddle lights πίσω, που είναι εναλλάξιμα με τα μπροστά. Στο συνημμένο σχέδιο είναι τα "10" και "11".
qq4.png

Η τιμή για τα "quattro" (κωδικός 4G0052133H) είναι €133.73 το ζευγάρι, από την Kosmocar, και μάλιστα ήταν διαθέσιμα στην Ελλάδα και είναι ήδη στο dealer περιμένοντας το S3 να έρθει απ'το τελωνείο.

 

23 hours ago, GBoufis said:

Το δεύτερο... κατά την παραλαβή και συγνώμη εάν σε ξενερώνω προκαταβολικά, να προσέξεις πολύ το χρώμα. Εμένα που είναι σκούρο το χρώμα μου το είχαν κάνει μαντάρα, γεμάτο αράχνη.

Η αλήθεια είναι οτι επειδή δεν είχα ιδέα αν είναι κανίβαλοι ή όχι, η εντολή δόθηκε απ'την αρχή για κανένα πείραγμα, και ο detailer με περιμένει ?

 

Edited by panman_gr
Link to comment
Share on other sites

OK, τώρα εξηγείται! Το ΜΥ2018 δεν έχει κόκκινα φώτα στις πόρτες. Έχω πάρει και εγώ το πακέτο εσωτερικού φωτισμού led μαζί με τα B&O αλλά το αμάξι ήρθε με απλά κόκκινα αντανακλαστικά. Το test drive που είχα πάρει είχε κανονικά κόκκινα φώτα.

 

Anyway, προβλήματα πρώτου κόσμου, στην χειρότερη να μην έχει ούτε καν αναμονές, εάν μπορούν να γλυτώσουν 0.49C από το κάθε αμάξι θα το κάνουν :)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Και να μην έχει κόκκινα φώτα, θα μπουν. Και αναμονές να μην έχει, θα μπουν κι αυτές. Πάω να φτιάξω το αμάξι όπως το θέλω ακριβώς, οπότε δε θα με εμποδίσουν αυτές οι μικρολεπτομέρειες.

Πέμπτη (λογικά) θα ξέρουμε αναλυτικά ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 2/21/2019 at 1:53 AM, panman_gr said:

s3_first_j.jpg

 

Σύντομα και αναλυτική παρουσίαση ?

Απλά δεν έχω λόγια.... Και στο καλύτερο (για μένα) χρώμα...

 

 

ΥΓ: δεν ξέρω οι γρατζουνιές/αραχνιές πως θα φαίνονται, αλλά το χρώμα είναι απίστευτο...

Link to comment
Share on other sites

καλοριζικο και καλοταξιδο

το tuning potential του συγκεκριμενου οχηματος ειναι τρελο... με 4 direct injectors & 4 port injectors μπορει να διαχειριστει ο,τι δυναμη θελεις και παραλληλα ξεπερνιουνται και τα προβληματα με τις επικαθησεις  στις βαλβιδες....

με το καλο στους δρομους

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλοριζικο και καλοταξιδο
το tuning potential του συγκεκριμενου οχηματος ειναι τρελο... με 4 direct injectors & 4 port injectors μπορει να διαχειριστει ο,τι δυναμη θελεις και παραλληλα ξεπερνιουνται και τα προβληματα με τις επικαθησεις  στις βαλβιδες....
με το καλο στους δρομους
Πώς φαίνεται ο άνθρωπος που "βλεπει" μπροστά εκτός εγγύησης!!
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ποσα χρονια εχει εγγυηση?

 

Link to comment
Share on other sites

4 χρόνια εγγύηση.
Eίναι το ΜΥ2019 (μετά το WLTP) με 300 ίππους, όχι 310 όπως μέχρι τώρα, και δεν έχει port injection καθόλου, ούτε καν fuel rail, έχουν αφήσει μόνο το direct:
s3_300.thumb.jpg.a5c3e26384be358180c2a0c60dd0e494.jpg

Edited by panman_gr
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 χρόνια εγγύηση.
Eίναι το ΜΥ2019 (μετά το WLTP) με 300 ίππους, όχι 310 όπως μέχρι τώρα, και δεν έχει port injection καθόλου, ούτε καν fuel rail, έχουν αφήσει μόνο το direct:
s3_300.thumb.jpg.a5c3e26384be358180c2a0c60dd0e494.jpg
καλορίζικο φίλε...να το χαρείς στο έπακρο..αμαξαρα!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο φίλε μου. Δεν μπορεί να μην έχει fuel rail, πως διαμοιράζει το καύσιμο η αντλία υψηλής (που φαίνεται στη φωτό); Λογικά θα έχει σωληνώσεις μεταλλικές που ακουμπάνε στην μπεκιέρα, για να διαμοιραστεί το καύσιμο στα μπεκ υψηλής. Ότι δεν έχει μπεκ συμβατικά πράγματι φαίνεται.

 

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.