Jump to content

Χρόνοι παράδοσης - αριθμός παρτίδας


Recommended Posts

6 hours ago, panman_gr said:

Έχει ένα, για τον απευθείας ψεκασμό, όχι και δεύτερο όπως αυτά των 310 ίππων για το port injection.

Δηλαδή έχει 4 μπεκ (1 ανα κύλινδρο) και όχι 8 (2 ανα κύλινδρο) ;;

 

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Δεν έχει δεύτερη μπεκιέρα, και είναι το μοντέλο του 2019, με 300 ίππους. DNUE κινητήρας.
Είναι το μοντέλο μετά την πιστοποίηση WLTP, και αυτές οι αλλαγές έγιναν για να περάσει την πιστοποίηση.

Link to comment
Share on other sites

Είναι η καινούρια πιστοποίηση καυσαερίων που ισχύει από 1/9/2018. Περισσότερα εδώ.
Παράγγειλα 26/7, και έχω ημερομηνία παραγωγής 5/12.
Είχαν κλείσει το Ingolstadt γιατί δε μπορούσαν να πάρουν εγκρίσεις τύπου (και ακόμα δε μπορούν για το 30% των μοντέλων).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κρίμα. Ή μόνη ελπίδα πλέον για 8μπεκο είναι μεταχειρισμένο.
Δυστυχώς για μένα η λύση των μόνο άμεσου ψεκασμού μπεκ είναι κακή, καθώς σε βάζει στην διαδικασία καθαρισμού κάθε τρεις και λίγο ενώ δεν αφήνει εύκολα περιθώρια βελτίωσης.

Δεν μπορώ να καταλάβω πως το σύστημα αυτό δυσχαιραινε τους κανονισμούς του WLTP

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι Βασίλη, το διασταύρωσα και εγώ, καλά λέει ο φίλος. Εντάξει ένα καθάρισμα θα θέλει, αλλά μη φέρνεις την καταστροφή ρε! Όσο για τη βελτίωσή του, είσαι λάθος. Η ειδική ισχύς που θα προσεγγίσουν αυτοί οι κινητήρες, θα ξεφύγει από κάθε προσδοκία, όπως και η αμεσότητά τους στο γκάζι (από αυτά που μαθαίνω και διαβάζω).

 

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ με τα διπλά μπεκ, φτάνουν τα rs3 700 άλογα χωρίς να ακουμπήσουν μπεκ!
Το δε s3 500+ με την ανάλογη τουρμπίνα. Τώρα όμως, θα γίνει χαμός πάλι. Αλλά μπεκ, άλλες χαρτογράφησεις κλπ.

Πραγματικά αν έρθουν τα πράγματα για άλλο αμάξι θα ψάξω να βρω μεταχειρισμένο με τους 2 ψεκασμούς, ή θα μείνω με τη γριά! Χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Ναι όντως αλλά γίνεται ποτιστήρι το αυτοκίνητο. Άσε που καίει τρελά στο πάτημα. Ενώ με τη νέα φόρμα, είναι πολύ πιο οικονομικό σε κατανάλωση και έχει χαμηλούς ρύπους. Επίσης, είναι πολύ πιο εύκολο στη χαρτογράφηση από το 8μπεκο, άσε που φτάνει στο θεό με τα 4 άμεσου τα μαμά που έχει πάνω.

Άντε κράτα τη γριά, όπως το κρατάω και εγώ, οι αρχαιοκάπηλοι!

 

Off topic ξεφύγαμε, θα μας μεταφέρω.

 

 

Δημήτρης

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Χαχα, εγώ γιατί νομίζω ότι το αντίθετο συμβαίνει με τα 8 μπεκ?
Δηλαδή με τα 4 του άμεσου μόνο, έχεις ένα ταβάνι, και μετά αναγκαστικά θες μεγαλύτερα.

Έχω δει δυναμομετρησεις που παρακολουθώ από MRC όπου κανένα s3 φπε 8p δεν ξεπερνάει τα 360 με 370 ενώ όλα τα 8v αγγίζουν τα 400, με τα μόνα να μένουν στα 380 όταν δεν έχουν εξάτμιση.

Δεν ξέρω, ως αρχαιοκαπηλος δεν κατέχω την τεχνολογία ακόμα, αλλά ο διπλός ψεκασμός διάβασα ότι βοηθαει σε ομαλότερη λειτουργία ρελαντί, και σε διάφορα αλλά τέτοια, ενώ επίσης το έκαναν και για λόγους ρύπων.

Τι να πω.... θα δείξει!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εστειλα ενα μειλ στην αουντι να βαλει 3 μπεκ ανα κυλινδρο για να χαρουν τα σκελια του γιατρου και μου απαντησαν αμεσως οτι θα το κανουν στο ς3 που θα παραγγειλει

στο μεταξυ θα βολευτω με το σ4β5 του 99 και θα ξαναστειλω εκ βαθεων τις ευχες μου στον τυχερο ιδιοκτητη και κουραγιο για τα πρωτα 4 χρονια χωρις τιουνινγκ... μετα εννοειται tte5xx & the works...

Edited by nasosGT
γιατι ετσι γουσταρω
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

εστειλα ενα μειλ στην αουντι να βαλει 3 μπεκ ανα κυλινδρο για να χαρουν τα σκελια του γιατρου και μου απαντησαν αμεσως οτι θα το κανουν στο ς3 που θα παραγγειλει
στο μεταξυ θα βολευτω με το σ4β5 του 99 και θα ξαναστειλω εκ βαθεων τις ευχες μου στον τυχερο ιδιοκτητη και κουραγιο για τα πρωτα 4 χρονια χωρις τιουνινγκ... μετα εννοειται tte5xx & the works...
Σου απάντησαν? Έχω αγχος
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, nasosGT said:

θα ξαναστειλω εκ βαθεων τις ευχες μου στον τυχερο ιδιοκτητη και κουραγιο για τα πρωτα 4 χρονια χωρις τιουνινγκ... μετα εννοειται tte5xx & the works...

 

Ευχαριστώ πολύ, αλλά δε σκοπεύω να πειράξω. Ή έτσι νομίζω τώρα. Θα δείξει ?

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, panman_gr said:

 

Ευχαριστώ πολύ, αλλά δε σκοπεύω να πειράξω. Ή έτσι νομίζω τώρα. Θα δείξει ?

ετσι βραχος

 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.