Jump to content

Bluetooth adaptor σε ηχοσύστημα μαμά


Recommended Posts

Ήθελα να ρωτήσω εάν έχει ψάξει κανείς τη δυνατότητα να συνδεθεί σε πιθανή είσοδο aux δέκτης bluetooth ώστε να παίζει μουσική από κινητό στα ηχεία του αυτοκινήτου χωρίς να χρειαστεί να αλλάξεις όλη τη μονάδα. Το δικό μου είναι το κλασσικό προεγκατεστημένο ηχοσύστημα με το cd player.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω καμμία θύρα μπροστά και γράφει AUDI concert. Ξέρει κανείς τι γίνεται στην πίσω όψη του; Βγαίνει εύκολα από έναν αρχάριο ή να το πάω κάπου να το βγάλουν;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Βρήκα αυτό https://www.amazon.co.uk/USB-Adaptor-Bluetooth-Audi-Radios/dp/B00DZKXGJY που φαίνεται να κάνει από τις φωτογραφίες αλλά είναι αρεκτά ακριβό. Έψαξα στο banggood αλλά οι κριτικές είναι κακές και δνε αναφέρονται μοντέλα ηχοσυστημάτων για τα audi. Το δικό μου είναι το 1ο πάνω πάνω στην δεξιά στήλη στις φωτογραφίες του παραπάνω λινκ. Γνωρίζει κανείς πόσα pin έχει η θύρα μου;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικά σκέφτομαι έναν αξιόπιστο bluetooth adaptor αναπτήρα για να μην μπλέξω με ξήλωμα στρεοφωνικού κλπ. Έχω δει αυτό https://www.kotsovolos.gr/site/sound-vision/car-audio/accessories/164315-akai-car-fm-transmitter-fmt-66b?cmicc=skroutz

 

Έχει χρησιμοποιήσει κανείς αντίσοιχη λύση; Διαβάζω ότι για αθήνα όπου οι συχνότητες είναι πολλές ίσως αντιμετωπίσω πρόβλημα θορύβου.

Link to comment
Share on other sites

Το δοκιμασα κι εγω το fm transmiter,Aκουγα πολλα αρνητικα σχολια κυριως για παρασιτα- θορυβο οποτε πηρα εναν φθηνο απο ebay για δοκιμη και ειναι ΜΙΑ ΧΑΡΑ!!! Δουλευει και σαν handsfree  μεσω blutooth για το τηλεφωνο να ακουγεται απο τα ηχεια του αυτ/του.Γενικα αν δεν εχεις τρελες απαιτησεις απο τον ηχο ειναι μια χαρα.Επιτελους παιζει usb stick,sdcard,απο το τηλεφωνο οτι σε βολευει.Βρες μια αδεια συχνοτητα και συντονισε το ! εκτος αν ταξιδευεις πολυ γιατι μπορει απο νομο σε νομο να αλλαζει συχνοτητα και να εχεις θεμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Επειδή από το ΑΚΑΙ δεν έχω μείνει 100% ευχαριστημένος κι έπεσε στα χέρια μου αυτό  https://www.ebay.com/itm/383604031338. πιστεύετε ότι μπορεί να πεσει σε κάποια πισινή RCA  του μαμά radiocd -χώρις οθόνη- του αυτοκινήτου; Το μόνο επιπλέον είναι ότι θέλει και ρεύμα από κάποιο καλώδιο. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 7/18/2020 at 2:44 PM, S3-Nick said:

Το εργοστασιακό ραδιοCD δεν έχει rca

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση

Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, geodimis said:

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση

 

Πάντως υπάρχει τρόπος να βάλεις USB στην εργοστασιακη πηγη... 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, S3-Nick said:

 

Πάντως υπάρχει τρόπος να βάλεις USB στην εργοστασιακη πηγη... 

δε με καίει τόσο το usb όσο η αναπαραγωγή από κινητό μέσω Bluetooth..

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, geodimis said:

δε με καίει τόσο το usb όσο η αναπαραγωγή από κινητό μέσω Bluetooth..

Και αυτό γίνεται στο εργοστασιακό σύστημα με κατάλληλο μηχανηματάκι... 

Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, geodimis said:

δε με καίει τόσο το usb όσο η αναπαραγωγή από κινητό μέσω Bluetooth..

bluetooth streaming θες βασικά.

Ουσιαστικά πρέπει να πάρεις ένα kit bluetooth για την πηγή σου που το υποστηρίζει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω. Η πηγή δεν έχει Bluetooth. Αν δεν έχει ούτε rca πως θα γίνει η δουλειά;

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, geodimis είπε

Δεν καταλαβαίνω. Η πηγή δεν έχει Bluetooth. Αν δεν έχει ούτε rca πως θα γίνει η δουλειά;

κανε ενα τηλ σε καταστημα με ηχοσυστηματα αυτοκινητου και θα σε κατατοπισουν τί πρεπει να αγορασεις και να στο τοποθετησουν. Εν ολιγοις δεν συνδεεται αυτο το μηχανηματακι που χρειαζεσαι μεσω rca θυρων. συνδεεται στο πριζακι που εχει για cd changer.και για να το ενεργοποιεις θα πατας στην πηγη σ να σ διαβασει cd χωρις να εχεις μεσα καποιο cd βαλει,και θα συνδεεται με το ανταπτορακι αυτο.και αναλογως τι του εχει πρηζωσει καθε φορα ( πχ sd card, usb ή το εχεις συνδεσει μεσω bluetooth με το κινητο σ,θα παιζει αυτο) και το τοποθετεις μεσα στο ντουλαπακι του αυτοκινητου σου.αμα πιανουν τα χερια σ καντο μονος σ δεν ειναι δυσκολο .αν οχι πηγαινε και θα στο φτιαξουν. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.