Jump to content

Audi A4 b7 Dtm wheels


Recommended Posts

Μιας και το χρωμα του αυτοκινήτου μου είναι ίδιο λέω για μια τέτοια ζάντα !!!

να πάω σε 18 η 19???

983D3FE6-BDAC-4612-B926-D769E61775A0.jpeg.7f911b8c38911f2064d4183b39bcbeff.jpeg

Edited by metero
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι 19ρα είναι ότι πρέπει για σπορ εμφάνιση Χωρίς μεγάλη θυσία άνεσης αν πας σε φαρδύτερο (πχ 255/35/19) αν μείνεις σε 225 θα είναι σκληρούτσικο. Σημειωτέον ότι οι ζάντες της φωτογραφίες πρέπει να είναι 20ρες ή μεγαλύτερες.

Link to comment
Share on other sites

Στην φωτό 20άρα+ πάς 19 ίντσες με μια καλή ανάρτηση εάν δεν έχεις ήδη και είσαι μεσα στα όρια του ανεκτού για τέτοιο σετάπ από άνεση, αλλά θα το βλέπεις και θα τα ξεχνάς όλα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εαν δεν αλλάζει η διάμετρος θα είναι εντάξει πιστεύω , με φουλ φορτωμένο πίσω να κατέβει 1-1.5 cm

Link to comment
Share on other sites

Μετά από μακροχρόνια συμβίωση με 18αρες, πλέον λόγω εμφάνισης θυσιασα άνεση και πήγα σε 19αρες... Θα συμφωνήσω με τον Dikonou ότι μόλις το βλέπεις θα τα ξεχνάς όλα... Απλά για μένα μην ξεφύγεις από 225 ή 235 /35/19 λάστιχο... 255 φοράνε τα rs4 αλλά έχουν και 2,5 εκατοστά φαρδυτερα φτερά... Επισης να προσέξεις offset και ίντσες φαρδους της ζάντας για να μην βρίσκουν ούτε μέσα ούτε στα φτερά... Τέλος, αν έχεις σκοπό για μεγάλα φρενα, απέφυγε JR και ρεπλικες γιατί θα διαπιστώσεις ότι χωρίς αποστατες ή μικρα offset δεν χωράνε... 

Link to comment
Share on other sites

για ρεπλικα κοιτάω,  γνήσια πρέπει να πουλήσω το μάξι για να πάρω

οι 19'' όντως είναι ποιώ ωραίες αλλά είμαι καλός στο σημάδι με τις λακκούβες και με αγχώνει κάπως αυτό,  την ανάρτηση την θεωρώ αρκετά σκληρή

αλλά βλέπω και κάτι βιντεάκια που ακουμπάει σχεδόν η ζάντα στην άσφαλτο και δεν μου αρέσει

:sSc_eek::crazy:

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, georgio3gr said:

Μετά από μακροχρόνια συμβίωση με 18αρες, πλέον λόγω εμφάνισης θυσιασα άνεση και πήγα σε 19αρες... Θα συμφωνήσω με τον Dikonou ότι μόλις το βλέπεις θα τα ξεχνάς όλα... Απλά για μένα μην ξεφύγεις από 225 ή 235 /35/19 λάστιχο... 255 φοράνε τα rs4 αλλά έχουν και 2,5 εκατοστά φαρδυτερα φτερά... Επισης να προσέξεις offset και ίντσες φαρδους της ζάντας για να μην βρίσκουν ούτε μέσα ούτε στα φτερά... Τέλος, αν έχεις σκοπό για μεγάλα φρενα, απέφυγε JR και ρεπλικες γιατί θα διαπιστώσεις ότι χωρίς αποστατες ή μικρα offset δεν χωράνε... 

 

Εγώ από 225/17 πήγα σε 255/35/19 (με Bilstein Β8 κίτρινα) στο A5 μου χωρίς απολύτως κανένα πρόβλημα ούτε να βρίσκει στα φτερά ούτε πουθενά, οι ζαντάδες έχουν ζάντες με τα σωστά offset.

 

Υπενθυμίζω ότι το προφίλ είναι αναλογία του πλάτους οπότε 19ρες σε 225 θα είναι έχουν πιο σκληρή αίσθηση από 19ρες με πέλμα 235 ή 245. Και πρέπει να ακολουθηθεί η διάσταση που λέει ο κατασκευαστής για το κάθε μοντέλο. 

 

Δεν γνωρίζω για τα Α4, αλλά λογικά ισχύουν τα ίδια όπως στο Α5.

Link to comment
Share on other sites

Η εργοστασιακή διάσταση για το Β6 ήταν 225-45-17, 225-40-18 και 225-35-19. Στα Β7 235 σε όλα ενώ στο Β8, με το οποίο μοιράζεσαι το ιδιο σασί 245. Οι θολοι των Β8 είναι αρκετά μεγαλύτεροι, συνεπώς επειδή το Α5 χωράει ακόμα και 265, δεν σημαίνει ότι και ένα smart θα τις χωρέσει... 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

από λάστιχα τι βάζουμε   στις 18αρες   !!???  ....  μου είπαν για bridgestone S001   και  continental sport contact 6 

Link to comment
Share on other sites

Και τα δύο πολύ καλά. Θεωρώ τα 6 πιο μαλακά, άνετα και με πιο γρήγορη φθορά και τα s001 τα οποία έχω τώρα, αρκετά άνετα με πιο σκληρά πλαϊνα που είναι ότι πρέπει για στροφοδιαδρομες.

Έχει να κάνει με τις ανάγκες σου. 

Link to comment
Share on other sites

Επειδή φοράω και εγώ τα Bridgestone S001 σε 19/35/255 αυτό που πρέπει να αναφερθεί είναι ότι σε πόλη δεν ζεσταίνεται αυτό το λάστιχο καθόλου εύκολα και θέλει πολύ προσοχή, ειδικά σε κρύες και βροχερές ημέρες. Στο ανοικτό δρόμο και στις στροφές είναι ΠΑΡΑ πολύ καλό. Από αυτά τα Conti δεν έχω εμπειρία αλλά μάλλον είναι όπως λέει ο PanA4.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 12/3/2018 at 10:17 PM, metero said:

από λάστιχα τι βάζουμε   στις 18αρες   !!???  ....  μου είπαν για bridgestone S001   και  continental sport contact 6 

εσύ πώς οδηγείς? Τι θα ήθελες από το λάστιχο?

 

 

ΥΓ: έχω γράψει στο topic μου με το αμάξι κάτι για λάστιχα πριν λίγο καιρό. Νομίζω ότι αξίζει να το δεις. Φοράμε και ίδια διάσταση (225/40/18)

Link to comment
Share on other sites

κανένα χιονοδρομικό φάση , οπότε κουβέρτες μαζί στην ανάγκη

 

είδα κάτι avus στα 300 μεταχειρισμένες και 120 βάψιμο αλλά πρέπει να είναι seat φάση και δεν λέει seat τώρα σε audi

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.