Jump to content

2nd NightWalk 2019

Το δεύτερο nightwalk του 2019!
Περισσότερα

Χορηγοί

Περισσότερα

PMS -Patra Motor Show- 2019

Δείτε τις εντυπώσεις & φωτογραφίες από την εκδήλωση.
Εντυπώσεις

Εκδρομή Στενή Ευβοίας 24/11/2019

Περισσότερα

3o NightWalk 24/7 20:00

Περισσότερα

Recommended Posts

Καλησπέρα.  Θα ήθελα ν ρωτήσω αν έχει κάνει κανένας εγκατάσταση πίσω κάμερας μόνος του. Πήγα αντιπροσωπεία και μ ζήτησαν 450€... Ωστόσο βρήκα κάμερες με 40-70 €... οποιαδηποτε πληροφορία θα βοηθούσε πολυ! Έχω το TDi 105 άλογα... Αυγουστος 2013...

Καλησπέρα,

αν επιτρέπεται σε ποια αντιπροσωπεία πήγες; Θεωρώ ότι σου είπαν τιμή εγκατάστασης της γνήσιας κάμερας κι όχι δικής τους aftermarket. Η τιμή για την γνήσια είναι λογική (για εμένα) και μεγάλο συν ότι μιλάς για την επίσημη αντιπροσωπεία που η συνήθης τακτική είναι ότι δεν μπαίνει τίποτα μετά την αγορά του αυτοκινήτου.

Ενημερωτικά για γνήσια κάμερα (kufatec) από εξειδικευμένα retrofit καταστήματα η τιμή που παίζει είναι τα 500€ αν δεν λανθάνω.

Σημασία για να σε βοηθήσουν τα παιδιά εδώ μέσα δεν έχει η έκδοση του κινητήρα αλλά πιο MMI φοράει το αυτοκίνητο σου (απλό, με navigation, touch...).

Καλές γιορτές!!

Καλησπέρα. Είχα πάει στον Μανδυλα στη Θεσσαλονίκη, μου είχαν πει ότι υπάρχει προεγκατασταση για κάμερα. Έχω την Ambition έκδοση χωρίς Touch οθόνη, χωρίς Navi. Ναι εννοείται πως μου είπαν για τιμή γνήσιας κάμερας. Απλά επειδή έχω δει αρκετές κάμερες Aftermarket στα 50-70€ (Ali/ebay) και έλεγα αν έχει περάσει κάποιος τέτοιου τύπου κάμερα μόνος του... Να μου πει εντυπώσεις... Για να δω αν αξίζει... Επειδή μιλάμε για 10φορες μικρότερο κόστος. 

Υπάρχει ένα σετ στο ebay το οποίο δουλεύει με το απλό. Κόστος αν θυμάμαι καλά γύρω στα 150€

Καλησπέρα. Στο  3g mmi εχει τοτοποθέτηση Κάποιος κάμερα. Γιατί αυτά που πουλάνε στο ebay είναι για το απλό mmi.

Δεν νομίζω να έχουν διαφορά απλός το Low mmi δεν δείχνει τις γραμμές(καμπύλες) στην κάμερα οπησθοποριας όταν στρίβεις το αμάξι

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Παιδιά θα σας πρότεινα την εταιρεία AYTH - προσφέρουν προϊόντα για το group μας και αν δεν κάνω λάθος την έχουν χρησιμοποιήσει ξανά άτομα του club. Φυσικά και αυτοί προσφέρουν original προϊόντα εξού και οι τιμές. Απλά πληροφοριακά σε περίπτωση που θέλετε να έχετε και άλλες επιλογές

Posted (edited)

υπάρχουν αρκετές κάμερες σχετικά φτηνές (80-150 euro) που για να δουλέψουν πάνω στο mmi θέλουν video in adapter (που κοστίζει απο 100 εως 350 euro). οι τιμές είναι στο περίπου, ενδεχομένως να βρει κάποιος και φτηνότερα... (μερικές φτηνές κάμερες ίσως θέλουν και φίλτρο παρεμβολών...)

η μαμά κάμερα (π.χ. αγορασμένη απο kufatec) κουμπώνει ακριβώς (και αντικαθιστά) το χερούλι του πορτ μπαγκάζ. Δεν χρειάζεται adapter, αλλά χρειάζεται κωδικοποίηση (με diagnostic dongle που στο πουλάνε μαζί με την κάμερα). Οσο για την τιμή είναι λίγο τσιμπημένη  απο 399 εως 699 euro αναλόγως του αυτοκινήτου sb, sedan, cabrio pre face / face κλπ..

https://www.kufatec.com/en/audi/a3/a3-8v/aps-advance-rear-view-camera-retrofit-for-audi-a3-8v-39251?number=39251-3

για να είσαι σίγουρος αν θέλεις να βάλεις τη γνήσια, στέλνεις αριθμό πλαισίου π.χ. στην kufatec ή στη vagtec και σου απαντάνε ποια κάμερα ταιριάζει.

η kufatec έχει αντιπρόσωπο Αθήνα, στη Θεσσαλονίκη γνωστό μαγαζί την εγκατέστησε περίπου σε 3 ώρες σε MMI MSTD 2016 pre facelift με τις γραμμές όταν γυρνάς το τιμόνι και με το APS να εμφανίζεται κι αυτο στην οθόνη της κάμερας (διάφανο και μικρότερο αυτοκινητάκι). Εκτός απο τις γραμμές του τιμονιού στο interface της κάμερας εμφανίζονται και διάφοροι χρωματισμοί: πεζοδρόμιο, δρόμος κάτι τρίγωνα και ημικύκλια, και με το κουμπί του APS στο ταμπλό μπορείς να κάνεις εναλλαγή μεταξύ κάμερας και οθόνης APS.

Edited by Whitewolf

On 12/23/2018 at 6:05 PM, panos_hlb said:

Καλησπέρα,

αν επιτρέπεται σε ποια αντιπροσωπεία πήγες; Θεωρώ ότι σου είπαν τιμή εγκατάστασης της γνήσιας κάμερας κι όχι δικής τους aftermarket. Η τιμή για την γνήσια είναι λογική (για εμένα) και μεγάλο συν ότι μιλάς για την επίσημη αντιπροσωπεία που η συνήθης τακτική είναι ότι δεν μπαίνει τίποτα μετά την αγορά του αυτοκινήτου.

Ενημερωτικά για γνήσια κάμερα (kufatec) από εξειδικευμένα retrofit καταστήματα η τιμή που παίζει είναι τα 500€ αν δεν λανθάνω.

Σημασία για να σε βοηθήσουν τα παιδιά εδώ μέσα δεν έχει η έκδοση του κινητήρα αλλά πιο MMI φοράει το αυτοκίνητο σου (απλό, με navigation, touch...).

Καλές γιορτές!!

Δεν ξέρω πως θα την σύνδεσης στο mmi αλλά αυτή σου κάνει 

https://rover.ebay.com/rover/0/0/0?mpre=https%3A%2F%2Fwww.ebay.com%2Fulk%2Fitm%2F113693090116