Jump to content

Πρόβλημα μετα απο service τουρμπινας


Recommended Posts

Λοιπον εχω ενα α4 Β8 1.8 με προγραμμα, εξατμιση, ιντερκουλερ, και φιλτρο ελευθερο της Κ&Ν. Απο τοτε που ειχα αλλαξει το φιλτρο αν και με μανισια σκαστρα ακουγες σε καθε αλλαγη τον χαρακτηριστικο ηχο του ξεφυσηματος και γενικα το αμαξι πηγαινε μια χαρα! Επειδη εχω 150.000 χιλιομετρα ειπα να στειλω την τουρμπινα για service αν και δεν μου εκανε τιποτα περιεργο! Την εστειλα στον Μαραβελια οπου μου ειπε οτι η τουρμπινα ηταν διαλυμενη και ηθελε αλλαγη cartridge... ok το αλλαξε μου την εστειλε την περασα στον μηχανικο και απο τοτε το αμαξι παει χειροτερα!!!! Δεν εχει την ροπη που ειχε παει λιγο κουμπωμενα και εξαφανιστηκε ο ηχος της εκτονωσης που ακουγες!!!! Γιατι??? τι να ψαξω? Ο μηχανικος λεει οτι απλα εβγαλε και εβαλε την τουρμπινα, ο τουρμπινας λεει οτι το αμαξι πρεπει να πηγαινει καλυτερα και αστα βραστα!! Καμια γνωμη??

Link to comment
Share on other sites

Προφανως φιλε αν ειναι ακριβως τα πραγματα οπως τα λες εχει γινει λαθος απο τον τουρμπινα... αποψη μου ειναι απτην στιγμη που δεν εχεις θεμα με την τουρμπινα ΔΕΝ πειραζεις τη τουρμπινα! Μεγα λαθος! Και ειδικα αλλαγη κατριτζ, που σαν το εργοστασιακο δεσιμο ΔΕΝ υπαρχει περιπτωση να το πετυχει κανενας τουρμπινας.

Αν θες πατνως ξερω οτι ενα παιδι απο εδω μεσα εχει τουρμπινα Κ03 απο Β8 2011 με 35.000 χλμ η τουρμπινα! Αν θες σας φερνω σε επαφη...στειλε μου pm

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιατί να στείλεις για σέρβις την τουρμπίνα εφόσον δεν παρατηρησες κάποιο πρόβλημα;;
150000 χιλιόμετρα...με την προϋπόθεση ότι το αμάξι συντηρείται σωστά κ στην ώρα του...Είναι λίγα για κάτι τέτοιο...
βρες μια μεταχειρισμένη κ βαλτην πάνω για δοκιμή ώστε να αποκλείσεις 100% ότι φταίει αυτή...Αλλιώς παίζει να χάνεις από κάπου πίεση κ συνεπώς το αμάξι να "σερνεται"

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

γιατι ειναι λιγα? Ολοι λενε οτι στα 100-120 θελουν σερβις οι τουρμπινες. Αμα ειναι να αλλαξω θα ψαξω για κατι καλυτερο... Σκεφτομαι IHI που κουμπωνει χωρις καμια μετατροπη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το φύσημα και το ξε-φύσημα είναι άσχετο με την τουρμπίνα.

Το cartridge είναι πρακτικά η ίδια η τουρμπίνα. Με άλλα λόγια το πιο ακριβό κομμάτι της. Θεωρητικά πρέπει να πλήρωσες καλά λεφτά για το 'σέρβις'. Καλό θα ήταν να σου είχε δώσει όλα τα παλιά χαλασμένα πράγματα που έβγαλε. Τώρα άντε βρες το δίκιο σου.

Το αν πάει χειρότερα ή όχι, αν έχεις δυναμομετρηση πριν, κάνε μια μετά για να έχεις αποδεικτικό στοιχειο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.