Jump to content

1.4 122hp αυτοματο,αποριες για αγορα


natasaaaki

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια..μετα απο παρα πολλες σκεψεις κ μετα απο διαφορες μαρκες μοντελα κτλ., αποφασισα να σκεφτω λιγο πιο σοβαρα την αγορα ενως μεταχειρισμενου Α1. Τα χρηματα μου ειναι καπως περιορισμενα οποτε κ περιορισμενες οι επιλογες.. Στο δια ταυτα.. Ειδα μια αγγελια για ενα 1.4 με 122hp αυτοματο (stronic..;)  8ταχυτο,με 89000χλμ (λεει) μοντελο 2010 εισαγωγης (δεν ξερω ακομα απο που). Τι θεωρειτε πως θα πρεπει να κοιταξω πριν την πιθανη αγορα; Απο προβληματα κτλ τι θα μπορουσε να εχει; Εννοειται πως θα γινει επισκεψη σε μηχανικο δικο μου αλλα θα ηθελα να ειμαι πριν απο ολα αυτα ας πουμε υποψιασμενη για τυχον θεματα..

Link to comment
Share on other sites

Στις 15/2/2019 στις 2:51 ΠΜ, natasaaaki είπε

Καλησπερα παιδια..μετα απο παρα πολλες σκεψεις κ μετα απο διαφορες μαρκες μοντελα κτλ., αποφασισα να σκεφτω λιγο πιο σοβαρα την αγορα ενως μεταχειρισμενου Α1. Τα χρηματα μου ειναι καπως περιορισμενα οποτε κ περιορισμενες οι επιλογες.. Στο δια ταυτα.. Ειδα μια αγγελια για ενα 1.4 με 122hp αυτοματο (stronic..;)  8ταχυτο,με 89000χλμ (λεει) μοντελο 2010 εισαγωγης (δεν ξερω ακομα απο που). Τι θεωρειτε πως θα πρεπει να κοιταξω πριν την πιθανη αγορα; Απο προβληματα κτλ τι θα μπορουσε να εχει; Εννοειται πως θα γινει επισκεψη σε μηχανικο δικο μου αλλα θα ηθελα να ειμαι πριν απο ολα αυτα ας πουμε υποψιασμενη για τυχον θεματα..

Εγω προσωπικα αν ακουγα για αμαξι  ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ  9ετιας με 89000 χιλιομτρα θα προσπερνουσα....μυριζομαι αλλα 40-50 χιλιαδες χιλιομετρα γυρισμενο...βιβλιο σερβις εχει?

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Στις 15/2/2019 στις 2:51 ΠΜ, natasaaaki είπε

Καλησπερα παιδια..μετα απο παρα πολλες σκεψεις κ μετα απο διαφορες μαρκες μοντελα κτλ., αποφασισα να σκεφτω λιγο πιο σοβαρα την αγορα ενως μεταχειρισμενου Α1. Τα χρηματα μου ειναι καπως περιορισμενα οποτε κ περιορισμενες οι επιλογες.. Στο δια ταυτα.. Ειδα μια αγγελια για ενα 1.4 με 122hp αυτοματο (stronic..;)  8ταχυτο,με 89000χλμ (λεει) μοντελο 2010 εισαγωγης (δεν ξερω ακομα απο που). Τι θεωρειτε πως θα πρεπει να κοιταξω πριν την πιθανη αγορα; Απο προβληματα κτλ τι θα μπορουσε να εχει; Εννοειται πως θα γινει επισκεψη σε μηχανικο δικο μου αλλα θα ηθελα να ειμαι πριν απο ολα αυτα ας πουμε υποψιασμενη για τυχον θεματα..

 

Καλησπέρα ! Χωρίς ίχνος ειρωνείας, τι προσδοκάς από ένα μεταχειρισμένο σχεδόν 10 ετίας ? Θεωρώ πως ο μέσος όρος ποιοτικής ζωής (χωρίς προβλήματα) των σημερινών αυτοκινήτων, είναι γύρω στα 10 χρόνια. Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να είσαι προετοιμασμένη για όλα. Μπορεί να αξίζει και  να βγάλεις μερικά χρόνια απροβλημάτιστα, αλλά μπορεί και να έχει φάει τα ψωμιά του και να έχει πολύ περισσότερα χιλιόμετρα και να τρέχεις για επισκευές, όσο καλό και αν φαίνεται σε εμφάνιση. Συνήθως τα αυτοκίνητα που έρχονται από το εξωτερικό είναι φορτωμένα με χιλιόμετρα και έχουν ταλαιπωρηθεί από τα αλάτια.

Με λίγα λόγια αν έχεις τη δυνατότητα και τη διάθεση να δώσεις πιθανώς και άλλα χρήματα για επισκευές, το ελέγχεις και αν φαίνεται πως αξίζει το παίρνεις. Τα αυτόματα σασμάν υπολόγισε ότι έχουν αυξημένο κόστος επισκευής. Και δυστυχώς κάποιο τύποι σασμάν του vag έχουν βγάλει θέματα.  Αυτό σε τι τιμή το έχεις βρει ?

Από την στιγμή που έχεις περιορισμένα χρήματα, μήπως να κοιτούσες για κάτι λιγότερο premium σε μάρκα, αλλά πιο νέο σε έτος κατασκευής ? 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τελικα διαπιστωσα πως αυτο που κοιτουσα τελικα δεν αξιζει..μαλλον εχει πολλα περισσοτερα χλμ απο αυτα που γραφει γιατι το βιβλιο σερβις του δεν μου γεμισε το ματι.. Γενικα το Α1 μου αρεσει σαν αυτοκινητο αλλα ναι η αληθεια ειναι πως ειναι λιγακι τσιμπημενο για την τσεπη μου. Η επομενη μου σκεψη ειναι για Golf αλλα θα δειξει..

Δεν περιμενω πολλα απο αμαξι 10ετιας,γνωριζω πανω κατω καποια πραγματα. Το μονο που θα ηλπιζα σε κατι τετοιο ειναι να μην βγαζει συνεχεια θεματα κ ειμαι ολη την ωρα στα συνεργεια,αυτο μονο.

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, natasaaaki said:

Τελικα διαπιστωσα πως αυτο που κοιτουσα τελικα δεν αξιζει..μαλλον εχει πολλα περισσοτερα χλμ απο αυτα που γραφει γιατι το βιβλιο σερβις του δεν μου γεμισε το ματι.. Γενικα το Α1 μου αρεσει σαν αυτοκινητο αλλα ναι η αληθεια ειναι πως ειναι λιγακι τσιμπημενο για την τσεπη μου. Η επομενη μου σκεψη ειναι για Golf αλλα θα δειξει..

Δεν περιμενω πολλα απο αμαξι 10ετιας,γνωριζω πανω κατω καποια πραγματα. Το μονο που θα ηλπιζα σε κατι τετοιο ειναι να μην βγαζει συνεχεια θεματα κ ειμαι ολη την ωρα στα συνεργεια,αυτο μονο.

Εαν εισαι στα ορια με το κοστος γνωμη μου περνα σε κατι αλλο, ισως Yaris εχουν φτινο κυβωτιο (200 ευρω νομιζω το ρομποτακι του σασμαν), αλλα δεν ειναι τοσο ανετα οσο τα vag. Ειχα Yaris 1.4 D4D δυσκολευτικα λιγο για να μαθω τους χρονους αλλα ολα οκ. Καλο και χωρις πολλα θεματα. Τα vag το ιδιο κοστος εχουν τα αυτοματα (λιγο πολυ), ειτε gold audi ktl. 

Link to comment
Share on other sites

On 2/19/2019 at 2:27 AM, natasaaaki said:

Τελικα διαπιστωσα πως αυτο που κοιτουσα τελικα δεν αξιζει..μαλλον εχει πολλα περισσοτερα χλμ απο αυτα που γραφει γιατι το βιβλιο σερβις του δεν μου γεμισε το ματι.. Γενικα το Α1 μου αρεσει σαν αυτοκινητο αλλα ναι η αληθεια ειναι πως ειναι λιγακι τσιμπημενο για την τσεπη μου. Η επομενη μου σκεψη ειναι για Golf αλλα θα δειξει..

Δεν περιμενω πολλα απο αμαξι 10ετιας,γνωριζω πανω κατω καποια πραγματα. Το μονο που θα ηλπιζα σε κατι τετοιο ειναι να μην βγαζει συνεχεια θεματα κ ειμαι ολη την ωρα στα συνεργεια,αυτο μονο.

Καλημερα!

Σε αμαξι 10ετιας μεγαλύτερη σημασία έχει η συντήρηση που έχει γίνει στο αμάξι και αυτός που το είχε τι χρήση του έκανε παρά το τι προβλήματα κουβαλάει από το εργοστάσιο (που ή έχουν λυθεί στα 10 χρόνια κτισης ή που θα το έχει κάψει ο ιδιοκτήτης του). 

 

Με το χέρι στην καρδιά θα σου πρότεινα να δεις ένα αμάξι που όταν το αγοράσεις, να είσαι άνετη οικονομικά να ρίξεις περίπου 1000€ (Και ίσως και παραπάνω) σε επισκευές. Αυτό σημαίνει ότι αν το budget αγοράς οχήματος είναι πχ 15.000€, δεν πρέπει να κοιτάς οτιδήποτε πάνω από 13.500€. 

Γνώμη μου φυσικά αλλά προσωπικα αν κοιτούσα για μεταχειρισμένο αμάξι, έτσι θα σκεφτόμουν. Κι αυτό γιατί είναι κρίμα να πάρεις ένα χ αμάξι και να σε γονατίσει οικονομικά. Μην ξεχνάμε ότι εν τελεί είναι και λίγο ρίσκο η αγορά οχήματος αφού ακόμα κι αν ο προηγούμενος το «νταντευε» το αμάξι, και πάλι δεν είναι μέσα στο μοτέρ ή το σασμάν για να ξέρει τι ζημιές θα  έβγαζε σε 3 μήνες ή 10 μήνες κτλ. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.