Jump to content

2nd NightWalk 2019

Το δεύτερο nightwalk του 2019!
Περισσότερα

Χορηγοί

Περισσότερα

PMS -Patra Motor Show- 2019

Δείτε τις εντυπώσεις & φωτογραφίες από την εκδήλωση.
Εντυπώσεις

Συνάντηση Audi A4 S4 RS4 - Ark

Δείτε τις εντυπώσεις φωτογραφίες και σχόλια απο την εκδήλωση
Περισσότερα

3o NightWalk 24/7 20:00

Περισσότερα
Sign in to follow this  
Marklio

Retrofit auto light και coming home leaving home σε αμάξι με air-con (manual Δλδ)

Recommended Posts

https://youtu.be/kgb_tWMfQVA

Λοιπόν ακολουθώντας τις οδηγίες του τύπου και κόστος σύνολο 90 ευρώ έκανα την παραπανω εγκατάσταση. 

Σημείο προσοχής είναι ο κωδικός του διακόπτη που θα πρέπει να είναι ο αντίστοιχος του εκάστοτε αυτοκινητου + το auto στις επιλογές. 

Εύκολη εγκατάσταση πάντως....προσπαθήστε το,  αξίζει

• Like 1

Καλησπέρα, θα κάνω μια ερώτηση που ίσως ακουστεί χαζή, αλλά το αυτοκίνητο το έχω λιγότερο από εβδομάδα και ακόμα μαθαίνω!

Εμένα δεν έχει δυστυχώς τα αυτόματα φώτα, πλην όμως έχει διζωνικό κλιματισμό. Αλλάζει κάτι σε αυτά που πρέπει να γίνουν για να έχεις το  coming/leaving home ?

Όσο για το   Εύκολη εγκατάσταση, αυτό είναι αναλόγως των τεχνικών δυνατοτήτων που έχει ο καθένας μας. Δηλαδή για εμένα αυτό που έκανε ο τύπος είναι εκτός των δυνατοτήτων μου! Χαίρομαι που εδώ υπάρχουν πολλά μαστόρια, χεχε να μαθαίνουμε και εμείς οι άσχετοι !

Αν έχεις κλιματισμο(αυτόματο)  λογικά έχεις ήδη τον αισθητήρα υγρασίας και φώτων.  Έχει και άλλο βίντεο στο κανάλι του στο YouTube για Τ αμάξι σου.  Τσέκαρε το

• Like 1

1 ώρα πριν, vichasjohn είπε

Καλησπέρα, θα κάνω μια ερώτηση που ίσως ακουστεί χαζή, αλλά το αυτοκίνητο το έχω λιγότερο από εβδομάδα και ακόμα μαθαίνω!

Εμένα δεν έχει δυστυχώς τα αυτόματα φώτα, πλην όμως έχει διζωνικό κλιματισμό. Αλλάζει κάτι σε αυτά που πρέπει να γίνουν για να έχεις το  coming/leaving home ?

Όσο για το   Εύκολη εγκατάσταση, αυτό είναι αναλόγως των τεχνικών δυνατοτήτων που έχει ο καθένας μας. Δηλαδή για εμένα αυτό που έκανε ο τύπος είναι εκτός των δυνατοτήτων μου! Χαίρομαι που εδώ υπάρχουν πολλά μαστόρια, χεχε να μαθαίνουμε και εμείς οι άσχετοι !

59 λεπτά πριν, Marklio είπε

Αν έχεις κλιματισμο(αυτόματο)  λογικά έχεις ήδη τον αισθητήρα υγρασίας και φώτων.  Έχει και άλλο βίντεο στο κανάλι του στο YouTube για Τ αμάξι σου.  Τσέκαρε το

Καλησπέρα,

αν έχεις διζωνικό κλιματισμό έχεις έναν προεγκατεστημένο αισθητήρα, άρα και καλωδίωση, αλλά όχι τον αισθητήρα που θες. Επομένως η περίπτωση σου διαφέρει γιατί γλυτώνεις πολύ ξήλωμα. Θες μόνο αλλαγή διακόπτη φώτων και το μόνο που βγάζεις είναι ο καθρέπτης για να μπει ο νέος αισθητήρας και το τζελ. Ούτε πλαφονιέρα, ούτε καλώδιο από τον ουρανό στην κολόνα και ούτε ασφαλειοθήκη.

Και εκτός από coming Home / leaving Home και auto στα φώτα έχεις και αυτόματους υαλοκαθαριστήρες, που θα δεις είναι πολύ βολικό.

Τόλμησε το. Είναι ένα οικονομικό retrofit που σε διευκολύνει σε βαθμό που νόμιζεις ότι έτσι ήρθε το αυτοκίνητο σου.

• Like 1

Posted (edited)

Ευχαριστώ πολύ παίδες για τις απαντήσεις!

Φίλε Πάνο, λες λοιπόν είναι σχετικά απλό ε; Η αλήθεια είναι ότι θα ήθελα auto στα φώτα καθώς και το coming/ leaving home

Αν μπορείς, είναι εύκολο να μου στείλεις ένα μήνυμα που να μου εξηγήσεις μερικά πράγματα σχετικά με το που γίνονται  αυτού του είδους οι εργασίες;  Βλέπεις τώρα μπήκα στον κόσμο της Audi  και πάω ψάχνοντας κ ρωτώντας! 

Edited by vichasjohn

Καλησπέρα,

Επανέρχομαι εδώ, καθώς πήγα σε ένα γνωστό, πιστεύω, κατάστημα που ασχολείται με ήχο και εικόνα στο αυτοκίνητο και μου είπαν ότι για να τοποθετηθεί ο διακόπτης και ο αισθητήρας για τα φώτα και τη βροχή έχει τελική τιμή 360 €. (Υπενθυμίζω ότι έχω αυτόματο διζωνικό κλιματισμό). Θα συνεχίσω το ψάξιμο γιατί μου φαίνεται αρκετά νομίζω. Επίσης δεν ήταν και ξεκάθαρο εάν θα πρέπει μετά να πάω από την αντιπροσωπεία για κάποιου είδους ενεργοποίηση

Υστερόγραφο αν θεωρείτε ότι πρέπει το συγκεκριμένο πώς να πάει σε άλλη κατηγορία παρακαλώ μετακινήστε το, ευχαριστώ

1 ώρα πριν, vichasjohn είπε

Καλησπέρα,

Επανέρχομαι εδώ, καθώς πήγα σε ένα γνωστό, πιστεύω, κατάστημα που ασχολείται με ήχο και εικόνα στο αυτοκίνητο και μου είπαν ότι για να τοποθετηθεί ο διακόπτης και ο αισθητήρας για τα φώτα και τη βροχή έχει τελική τιμή 360 €. (Υπενθυμίζω ότι έχω αυτόματο διζωνικό κλιματισμό). Θα συνεχίσω το ψάξιμο γιατί μου φαίνεται αρκετά νομίζω. Επίσης δεν ήταν και ξεκάθαρο εάν θα πρέπει μετά να πάω από την αντιπροσωπεία για κάποιου είδους ενεργοποίηση

Υστερόγραφο αν θεωρείτε ότι πρέπει το συγκεκριμένο πώς να πάει σε άλλη κατηγορία παρακαλώ μετακινήστε το, ευχαριστώ

Χρειάζεσαι το διακόπτη και τον αισθητήρα που δείχνει στο video.  Με ένα καλό ψάξιμο στο eBay εγώ τα βρήκα για το δικό μου κάτω από 80 ευρώ μαζί και τα δύο.  Ενεργοποίηση χρειάζεται αυτή που δείχνει στο video 

• Like 1