Jump to content

Retrofit auto light και coming home leaving home σε αμάξι με air-con (manual Δλδ)


Recommended Posts

https://youtu.be/kgb_tWMfQVA

 

Λοιπόν ακολουθώντας τις οδηγίες του τύπου και κόστος σύνολο 90 ευρώ έκανα την παραπανω εγκατάσταση. 

Σημείο προσοχής είναι ο κωδικός του διακόπτη που θα πρέπει να είναι ο αντίστοιχος του εκάστοτε αυτοκινητου + το auto στις επιλογές. 

Εύκολη εγκατάσταση πάντως....προσπαθήστε το,  αξίζει

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 Καλησπέρα, θα κάνω μια ερώτηση που ίσως ακουστεί χαζή, αλλά το αυτοκίνητο το έχω λιγότερο από εβδομάδα και ακόμα μαθαίνω!

 Εμένα δεν έχει δυστυχώς τα αυτόματα φώτα, πλην όμως έχει διζωνικό κλιματισμό. Αλλάζει κάτι σε αυτά που πρέπει να γίνουν για να έχεις το  coming/leaving home ?

 Όσο για το   Εύκολη εγκατάσταση, αυτό είναι αναλόγως των τεχνικών δυνατοτήτων που έχει ο καθένας μας. Δηλαδή για εμένα αυτό που έκανε ο τύπος είναι εκτός των δυνατοτήτων μου! Χαίρομαι που εδώ υπάρχουν πολλά μαστόρια, χεχε να μαθαίνουμε και εμείς οι άσχετοι !

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις κλιματισμο(αυτόματο)  λογικά έχεις ήδη τον αισθητήρα υγρασίας και φώτων.  Έχει και άλλο βίντεο στο κανάλι του στο YouTube για Τ αμάξι σου.  Τσέκαρε το

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, vichasjohn είπε

 Καλησπέρα, θα κάνω μια ερώτηση που ίσως ακουστεί χαζή, αλλά το αυτοκίνητο το έχω λιγότερο από εβδομάδα και ακόμα μαθαίνω!

 Εμένα δεν έχει δυστυχώς τα αυτόματα φώτα, πλην όμως έχει διζωνικό κλιματισμό. Αλλάζει κάτι σε αυτά που πρέπει να γίνουν για να έχεις το  coming/leaving home ?

 Όσο για το   Εύκολη εγκατάσταση, αυτό είναι αναλόγως των τεχνικών δυνατοτήτων που έχει ο καθένας μας. Δηλαδή για εμένα αυτό που έκανε ο τύπος είναι εκτός των δυνατοτήτων μου! Χαίρομαι που εδώ υπάρχουν πολλά μαστόρια, χεχε να μαθαίνουμε και εμείς οι άσχετοι !

 

59 λεπτά πριν, Marklio είπε

Αν έχεις κλιματισμο(αυτόματο)  λογικά έχεις ήδη τον αισθητήρα υγρασίας και φώτων.  Έχει και άλλο βίντεο στο κανάλι του στο YouTube για Τ αμάξι σου.  Τσέκαρε το

 

Καλησπέρα,

αν έχεις διζωνικό κλιματισμό έχεις έναν προεγκατεστημένο αισθητήρα, άρα και καλωδίωση, αλλά όχι τον αισθητήρα που θες. Επομένως η περίπτωση σου διαφέρει γιατί γλυτώνεις πολύ ξήλωμα. Θες μόνο αλλαγή διακόπτη φώτων και το μόνο που βγάζεις είναι ο καθρέπτης για να μπει ο νέος αισθητήρας και το τζελ. Ούτε πλαφονιέρα, ούτε καλώδιο από τον ουρανό στην κολόνα και ούτε ασφαλειοθήκη.

Και εκτός από coming Home / leaving Home και auto στα φώτα έχεις και αυτόματους υαλοκαθαριστήρες, που θα δεις είναι πολύ βολικό.

Τόλμησε το. Είναι ένα οικονομικό retrofit που σε διευκολύνει σε βαθμό που νόμιζεις ότι έτσι ήρθε το αυτοκίνητο σου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παίδες για τις απαντήσεις!

Φίλε Πάνο, λες λοιπόν είναι σχετικά απλό ε; Η αλήθεια είναι ότι θα ήθελα auto στα φώτα καθώς και το coming/ leaving home

Αν μπορείς, είναι εύκολο να μου στείλεις ένα μήνυμα που να μου εξηγήσεις μερικά πράγματα σχετικά με το που γίνονται  αυτού του είδους οι εργασίες;  Βλέπεις τώρα μπήκα στον κόσμο της Audi  και πάω ψάχνοντας κ ρωτώντας! 

Edited by vichasjohn
Link to comment
Share on other sites

 Καλησπέρα,

 

Επανέρχομαι εδώ, καθώς πήγα σε ένα γνωστό, πιστεύω, κατάστημα που ασχολείται με ήχο και εικόνα στο αυτοκίνητο και μου είπαν ότι για να τοποθετηθεί ο διακόπτης και ο αισθητήρας για τα φώτα και τη βροχή έχει τελική τιμή 360 €. (Υπενθυμίζω ότι έχω αυτόματο διζωνικό κλιματισμό). Θα συνεχίσω το ψάξιμο γιατί μου φαίνεται αρκετά νομίζω. Επίσης δεν ήταν και ξεκάθαρο εάν θα πρέπει μετά να πάω από την αντιπροσωπεία για κάποιου είδους ενεργοποίηση

 

Υστερόγραφο αν θεωρείτε ότι πρέπει το συγκεκριμένο πώς να πάει σε άλλη κατηγορία παρακαλώ μετακινήστε το, ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, vichasjohn είπε

 Καλησπέρα,

 

Επανέρχομαι εδώ, καθώς πήγα σε ένα γνωστό, πιστεύω, κατάστημα που ασχολείται με ήχο και εικόνα στο αυτοκίνητο και μου είπαν ότι για να τοποθετηθεί ο διακόπτης και ο αισθητήρας για τα φώτα και τη βροχή έχει τελική τιμή 360 €. (Υπενθυμίζω ότι έχω αυτόματο διζωνικό κλιματισμό). Θα συνεχίσω το ψάξιμο γιατί μου φαίνεται αρκετά νομίζω. Επίσης δεν ήταν και ξεκάθαρο εάν θα πρέπει μετά να πάω από την αντιπροσωπεία για κάποιου είδους ενεργοποίηση

 

Υστερόγραφο αν θεωρείτε ότι πρέπει το συγκεκριμένο πώς να πάει σε άλλη κατηγορία παρακαλώ μετακινήστε το, ευχαριστώ

Χρειάζεσαι το διακόπτη και τον αισθητήρα που δείχνει στο video.  Με ένα καλό ψάξιμο στο eBay εγώ τα βρήκα για το δικό μου κάτω από 80 ευρώ μαζί και τα δύο.  Ενεργοποίηση χρειάζεται αυτή που δείχνει στο video 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλησπέρα! Ξανά ανοίγω το θέμα. Μήπως ξέρετε ποιος ακριβώς αισθητήρας πρέπει να μπει? Γιατί βρήκα μερικούς και δεν ξέρω ποιος είναι ο σωστός.

 

https://www.a-techparts.nl/epages/81644118.sf/en_GB/?ObjectPath=/Shops/81644118/Products/8u0955559a

 

https://www.a-techparts.nl/epages/81644118.sf/en_GB/?

 

https://www.a-techparts.nl/epages/81644118.sf/sec4000e95f13/?ObjectID=37910862

 

Έχω 8V limousine του 2014 με αυτόματο διζωνικό κλιμα

 

 

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου στα βίντεο που έχω ανεβάσει λέει τους κωδικούς.  Εγώ είχα πάρει έναν καινουριο από Κινα-ebay βάση των κωδικών του βίντεο.  Δες το βίντεο που ταιριάζει σε σένα. 

 

PS.  Άντε... Όλα έτοιμα! 

S91202-151740.jpg

Edited by Marklio
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

@Marklio Σε ευχαριστώ πολύ!!!!

 

Τώρα όμως, το μόνο διακοπτάκι που βρήκα που ταιριάζει τέλεια ρυμοτομικά, είναι με κωδικό 

 

8V0941531Q

 

τα άλλα δεν έχουν την επιλογή για αλλαγή του ύψους των φώτων [(ΑR) (και είναι ακριβώς ίδιο με αυτό που έχει ο τύπος στο βίντεο)], ή δεν έχουν διακόπτη για τους προβολείς ομίχλης (ΑΑ).

 

Ξέρεις αν θα ταίριαζε?

 

 

Αυτό που έχω τώρα είναι ίδιο με αυτό. Άρα ψάχνω για κάτι ολόιδιο (+επιλογή Auto φυσικά)

 

s-l1600.thumb.jpg.672f2725f1ef3f227a1f7b9af2d52ee0.jpg

Edited by Chriss
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Chriss είπε

@Marklio Σε ευχαριστώ πολύ!!!!

 

Τώρα όμως, το μόνο διακοπτάκι που βρήκα που ταιριάζει τέλεια ρυμοτομικά, είναι με κωδικό 

 

8V0941531Q

 

τα άλλα δεν έχουν την επιλογή για αλλαγή του ύψους των φώτων [(ΑR) (και είναι ακριβώς ίδιο με αυτό που έχει ο τύπος στο βίντεο)], ή δεν έχουν διακόπτη για τους προβολείς ομίχλης (ΑΑ).

 

Ξέρεις αν θα ταίριαζε?

 

 

Αυτό που έχω τώρα είναι ίδιο με αυτό. Άρα ψάχνω για κάτι ολόιδιο (+επιλογή Auto φυσικά)

 

s-l1600.thumb.jpg.672f2725f1ef3f227a1f7b9af2d52ee0.jpg

Για το διακοπτη και εγω το ιδιο εκανα, βρηκα εναν ιδιο ακριβως με το δικο μου + επιλογη auto. Μαλιστα εμενα ελειπε απο τη θεση του η ροδελα για το πανω κατω το οποιο απλα μετεφερα απο το δικο μου. Προσοχη, υπαρχουν δυο version του διακοπτη με διαφορετικο χρωμα μοχλου. Για να καταλαβεις, υπαρχει και ο:

https://www.ebay.co.uk/itm/AUDI-A3-MK2-2005-HEADLIGHT-SWITCH-8V0941531AJ-12912/163922923031?epid=1254329057&hash=item262a914e17:g:vN4AAOSwROlduFVT

και ο :

https://www.ebay.co.uk/itm/2015-AUDI-A3-MK3-8V-HEAD-LIGHT-SWITCH-WITH-FOG-AUTO-FUNCTION-8V0941531Q/333235890895?hash=item4d96682acf:g:yrUAAOSwoJxbibi9

 

Δεν ξερω αν ταιριαζουν και οι δυο. Αυτος που εχεις βρει κατα 99% (δλδ το δευτερο που σου εστειλα) ταιριαζει.

Edited by Marklio
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Chriss είπε

@Marklio Παραγγέλνω και ο Θεός βοηθός!!!! 

 

To πρώτο είναι από 8P

δεν ειναι, ειναι λαθος της αγγελιας, αν δεις ο κωδικος ειναι 8V0.....

δες απο αλλου:

https://srotas24.co.uk/car-parts/lighting-parts/headlamp-control-units/headlamp-control-units-1/light-switchaudi-a3-8v-8v0941531aj-16497569570.html

 

Ακολουθησε το παλικαρι στο βιντεο κατα γραμμα και δεν ειναι δυσκολο, καλη επιτυχια

 

Edited by Marklio
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Επανερχομαι στο θεμα. Ενω δουλευουν αψογα εχω ενδειξη στο καντραν “ vehicle lights malfuction”και οταν αναβω φλας αναβοσβηνει το βελακι στο καντραν γρηγορα ( απ εξω αναβουν κανονικα ολα τα φωτα και τα φλας σε κανονικο ρυθμο. ) βαζοντας το obd11 μου βγαζει 4 σφαλματα 

databus error value received

databus missing message

light switch - implausible signal

 

 

 Καμια ιδεα ;;

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, silence.. said:

Επανερχομαι στο θεμα. Ενω δουλευουν αψογα εχω ενδειξη στο καντραν “ vehicle lights malfuction”και οταν αναβω φλας αναβοσβηνει το βελακι στο καντραν γρηγορα ( απ εξω αναβουν κανονικα ολα τα φωτα και τα φλας σε κανονικο ρυθμο. ) βαζοντας το obd11 μου βγαζει 4 σφαλματα 

databus error value received

databus missing message

light switch - implausible signal

 

 

 Καμια ιδεα ;;

έχεις κάνει τις σχετικές κωδικοποιήσεις? :)

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Kavouras said:

έχεις κάνει τις σχετικές κωδικοποιήσεις? :)

 

 Ο,τι εχω δει οτι πρεπει να γινει απο κωδικοποιησεις ναι.  

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.