Jump to content

Audi 8v τιμόνι


Recommended Posts

Καλησπέρα ήθελα να ρωτήσω εάν γνωρίζει κανείς για αντικατάσταση τιμονιού σε A3 2014 με αυτό του s line χρειάζεται κωδικοποίηση ; Λόγο του ανοίγματος της φισας του αερόσακου και της φισας των πολλαπλών λειτουργιών ευχαριστώ  

Link to comment
Share on other sites

On 4/14/2019 at 11:43 PM, Audi 8vs said:

Καλησπέρα ήθελα να ρωτήσω εάν γνωρίζει κανείς για αντικατάσταση τιμονιού σε A3 2014 με αυτό του s line χρειάζεται κωδικοποίηση ; Λόγο του ανοίγματος της φισας του αερόσακου και της φισας των πολλαπλών λειτουργιών ευχαριστώ  

Όχι δεν χρειάζεται τίποτα είναι Plug and play. 

Ούτε πόλο δεν μου έβγαλαν έτσι βγήκε και μπήκε το άλλο. 

Link to comment
Share on other sites

Μου κάνει εντύπωση που αλλαχθηκε τιμόνι με ενεργό ρεύμα. Συνήθως αφαιρούμε την μπαταρία και όχι μόνο, πατάμε και το φρένο για να φύγει εντελώς ρεύμα που τυχόν εχει παραμείνει σαν φορτίο, μεχρι να «αδειάσει» εντελώς το κύκλωμα. Έχουν συμβεί περιπτώσεις έκρηξης αερόσακου γιαυτο το αναφέρω.

 

 

Δημητρης 

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω Δημήτρη, όταν τον είδα χωρίς να βγάλει πόλο να βγάζει αερόσακο του το είπα και μου είπε ότι δεν χρειάζεται... 

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Marc A3 said:

Το ξέρω Δημήτρη, όταν τον είδα χωρίς να βγάλει πόλο να βγάζει αερόσακο του το είπα και μου είπε ότι δεν χρειάζεται... 

 

Ok ο επαγγελματίας λογικά θα ξέρει αφού θα εχει πείρα και απο άλλες εγκαταστάσεις. 

 

 

Δημητρης

Link to comment
Share on other sites

Στις 14/4/2019 στις 11:43 ΜΜ, Audi 8vs είπε

Καλησπέρα ήθελα να ρωτήσω εάν γνωρίζει κανείς για αντικατάσταση τιμονιού σε A3 2014 με αυτό του s line χρειάζεται κωδικοποίηση ; Λόγο του ανοίγματος της φισας του αερόσακου και της φισας των πολλαπλών λειτουργιών ευχαριστώ  

Αν έχει παραπάνω λειτουργίες το νέο τιμόνι σε σχέση με το παλιό θα πρέπει να δηλωθούν για να δουλέψουν.

Link to comment
Share on other sites

On 4/21/2019 at 3:18 PM, konan said:

Αν έχει παραπάνω λειτουργίες το νέο τιμόνι σε σχέση με το παλιό θα πρέπει να δηλωθούν για να δουλέψουν.

Δεν έχει κάτι άλλο. 

Ότι λειτουργίες έχει το παλιό της ίδιες έχει και το νέο 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 4/23/2019 at 10:52 PM, Marc A3 said:

Δεν έχει κάτι άλλο. 

Ότι λειτουργίες έχει το παλιό της ίδιες έχει και το νέο 

Σε περιπτωση που το παλιο δεν ειχε λειτουργιες, η διαδικασια για να μπει καινουργιο με λειτουργιες, ειναι περιπλοκη;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, σε όλους. Είμαι νέος στο forum και αυτό είναι το πρώτο μου post.

 

Το A3 1.8 TFSI Quattro S-Tronic που αγόρασα μεταχειρισμένο πριν από 5 μήνες έχει ένα τετράκτινο τιμόνι χωρίς λειτουργίες. Για να μη χρειαστεί να αλλάξω αερόσακο, παρήγγειλα το https://www.ebay.com/itm/genuine-multifunction-steering-wheel-black-Audi-A3-8V-4-spokes-with-shiftpaddles/143303616458?epid=12029697845&hash=item215d8fa7ca:g:xvwAAOSwVZ1cZA3L που είναι επίσης τετράκτινο αλλά έχει λειτουργίες καθώς και paddles για αλλαγές ταχύτητας. Συνεπώς θα χρειαστεί ενεργοποίηση.

 

Το ερώτημα είναι αν έχετε κάποιο συνεργείο υπόψη που γνωρίζετε οτι έχει κάνει τέτοιες εργασίες. Τα μηνύματά σας ευπρόσδεκτα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Τελικά χρειάστηκε αντικατάσταση του bus gateway από LOW/MID σε HIGH που μπορεί να οδηγήσει τα περιφερειακά που μπαίνουν στις πλουσιότερες εκδόσεις, όπως πολυλειτουργικό τιμόνι, αισθητήρες βροχής, κλπ. Κόστησε 200 ευρώ. Λόγω της αλλαγής, απαιτήθηκε προγραμματισμός εκ νέόυ σε κάποιες λειτουργίες. Συνολικά χρειάστηκε 2 ώρες ο προγραμματισμός που είναι online. Πρακτικά η Audi γνωρίζει πλέον ότι ο συγκεκριμένος αριθμός πλαισίου έχει τα καινούρια περιφερειακά σε σχέση με το εργοστασιακό configuration.

 

Όποιος θέλει μπορώ να τον παραπέμψω στο μαγαζί όπου έγινε η εργασία. Το παλικάρι ήταν προφανές ότι ήξερε τί έκανε.

20200416_200238.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.