Jump to content

NightWalk 2019

Το πρώτο nightwalk του 2019!
Περισσότερα

Χορηγοί

Περισσότερα

Συνάντηση Audi Α3/S3/RS3 - Ark

Δείτε τις εντυπώσεις & φωτογραφίες απο την συνάντηση.
Εντυπώσεις

Συνάντηση Audi A4 S4 RS4 - Ark

Δείτε τις εντυπώσεις φωτογραφίες και σχόλια απο την εκδήλωση
Περισσότερα

Ηλιοπροστασίες 2019

Περισσότερα
zeedoxx

1.8tfsi Σωστα βηματα βελτιωσης?

Recommended Posts

1 hour ago, zeedoxx said:

αρα αντι για λεφτα για εξατμιση βαζω ihi προγραμμα και παω 250 ευκολα και εργοστασιακα!στο επομενο μεετ εννοειται αν γινεται θα ερθω !

το έχουν κάνει αρκετά μέλη. Απλά επικοινώνησε με έναν προγραμματιστή (custom γιατί οι εταιρίες που φτιάχουν έτοιμα προγράμματα αποκλείεται να το υποστηρίζουν) να σου πει ακριβώς πόσα άλογα θα πας.

Δεν ξέρω μόνο τι παίζει με το δίσκο σου και αν θα αντέξει... μιας και δεν ξέρω σε κατάσταση είναι το αμάξι κτλ.

Σου προτείνω να μιλήσεις με κάποιον ώστε να έχεις συγκεκριμένες οδηγίες, κάνοντας κουβέντα μαζί του και να κάνεις στοχευμένες κινήσεις.

Εμείς εδώ μπορούμε να σε καθοδηγήσουμε για τις βασικές επιλογές (πρόγραμμα που? τι τουρμπίνα να βάλω για να έχω Χ άλογα? κοκ)

Δυστυχώς το τελευταίο (και ίσως πιο ψυχοφθόρο) κομμάτι πρέπει να το περάσεις μόνος σου :( μιας και πρέπει να βρεις αυτόν που θα σου εμπνεύσει περισσότερ εμπιστοσύνη.

Κοιτα απο οσα διαβασα στο τοπικ περι δισκου κλπ!Εχω σασμαν KVT αρα μου ειπαν 228 δισκο!Το αμαξι εχει 110κ χλμ ειναι στο προγραμμα να αλλαχτει ο δισκος αρα δν τον υπολογιζω σαν βελτιωση αλλα σαν συντηρηση και αναβαθμιση οταν ερθει η ωρα(σιγουρα θα χρειαστει ακομα και με φπε)!Οσο για το ποιον και που δν εχω αποψη ακομα οπως ειπες ρωτώντας θα παω μεχρι να επιστευτω καποιον !Φυσικα αν εχεις να προτεινεις καποιον θα ηταν ποολυ χρησιμο ειτε εδω ειτε μεσω πμ ειτε οταν τα πουμε απο κοντα!

7 hours ago, Kavouras said:

Δεν ξέρω. Υπολογίζω ~45kgm και περίπου 350ps με βάση τις δυναμομετρήσεις άλλων.

Δεν έχω ευκαιρίσει  να πάω για dyno (μεταξύ μας δε με νοιάζει κιόλας το απόλυτο νούμερο :)  - οπότε δεν το βάζω και στο πρόγραμμα να πάω να μετρηθώ).

Το απόλυτο νούμερο προσωπικά δε λέει τίποτα. Το θέμα είναι το αμάξι να είναι σε καθημερινή χρήση εύχρηστο και να το χαίρεσαι. Ούτως ή άλλως πάντα κάποιος θα βρεθεί για χ-ψ λόγους στο ίδιο setup να βγάλει περισσότερα άλογα από σένα.

Δες πχ το dyno με την ΙΗΙ μου (στο high =2bar over, 1,5-1,7 σταθερή και μετά τις ~5500rpm έπεφτε η πίεση σταδιακά ως το 1,1bar-1,2bar μέχρι τις 6500 (αλλαγή ταχύτητας/κόφτης)

31152212175_aefdae40b4_b.jpg

Δεν είναι και κανα τρελό νούμερο αν το σκφτείς. Αλλά πρόσεξε: το αμάξι απέδιδε περίπου 280ps από τις 5000rpm μέχρι τις ~6500 (αλλαγή ταχύτητας στο dsg).

Το αμάξι πήγαινε σημαντικά καλύτερα από αντίστοιχα άλλα 280-290Ps αμάξι ακριβώς γι' αυτό το λόγο. Γι' αυτό και το απόλυτο νούμερο δε λέει τίποτα.

Επίσης η κ04 αν αλλάζεις ταχύτητα στις 6500rpm (εργοστασιακός κόφτης), αποδίδει κι αυτή ~300ps. Δηλαδή παίρνεις τα ίδια άλογα με μία ΙΗΙ και έχεις θυσιάσει και πολύ spool χαμηλά (καθημερινή οδήγηση). Και που παίρνεις τα τα έξτρα ~50ps? Μεταξύ ~6500 και 7000rpm ("νέος" κόφτης/αλλαγή ταχύτητας)

.

Οπότε? Τι προτιμάει κανείς? Λειτουργικότητα στην καθημερινότητα και διαθέσιμη δύναμη σε χαμηλότερο φάσμα ή μόνος στόχος είναι τα περισσότερα δυνατά άλογα, οπότε δε μας νοιάζει να θυσιάσουμε 1000rpm spool για να πάρουμε τα ~50ps παραπάνω άλογα για 500rpm στο τέλος του φάσματος λειτουργίας του κινητήρα (κόφτη)?

Προσωπικά έκανα τη μετάβαση στην κ04 για "λάθος" λόγους (όλοι στην παρέα έβαλαν κ04 και παρασύρθηκα :P ). 

Ειλικρινά χωρίς να θέλω να επηρεάσω, για το δικό μου στυλ οδήγησης και χρήσης του αυτοκινήτου (καθημερινή χρήση και μετακίνηση από σπίτι-γραφείο-σπίτι), θεωρώ πως η ΙΗΙ είναι η χρυσή τομή ανάμεσα στην αναβάθμιση/αύξηση ιπποδύναμης και την καθημερινή ευχρηστία/λειτουργία.

Το γράφω απλά και μόνο για να μην μας συνεπαίρνουν τα νούμερα (300 άλογα, 350 άλογα και τέρμα η κ04 πάει και 400 άλογα "σκασμένη"). Δεν ισχύει πάντα το "μεγαλύτερο είναι και το καλύτερο"*

*τι λέω θεέ μου και δε μου ρίχνω ban?

Γιατί μόνο για 500 στροφές; Δεν μπορεί ο 18άρης να γυρίσει νωρίτερα την K04; Γίνεται επίτηδες για την προστασία του μοτέρ; Μου κάνει εντύπωση γιατί εμείς με μόλις 200 κυβικά πάνω και έχουμε τα 350+ σε φάσμα 2000 στροφών μέχρι την αλλαγή στις 7000 - 7200 τα περισσότερα (σε μένα ο κόφτης είναι λίγο πάνω από τις 7500 αλλά αχρείαστος για το setup μου, αλλάζω 7200). Επειδή ο γραπτός λόγος παρεξηγείται, δεν σε αμφισβητώ, απορία έχω.

Ωραία η δυναμομέτρησή σου, ωραίες καμπύλες και τραπέζι η ιπποδύναμη. Η ροπή σε ελεύθερη πτώση βέβαια αλλά αυτή είναι και η διαφορά με την K04. Ένας φίλος με Leon 1.8 αλλά σε TSI με IHI έβγαλε 299 με ροπή παρόμοια της δικής σου ίσως ένα κιλό παραπάνω, αλλά πιό τραπέζι, έχτιζε νωρίτερα π.χ. peak είχε ήδη από τις 3500 και δεν έπεφτε τόσο απότομα, στις 5000 είχε 42-43 κιλά, ωστόσο ίδια ροπή με το δικό σου διάγραμμα στις 6000. Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι ο TSI έχει μεγαλύτερες αντοχές για να σηκώνεις πίεση από χαμηλά. Και άρα αν γίνεται εσκεμμένα στον TFSI για ασφάλεια και ήδη από την ΙΗΙ, λογικό να μην μπορεί να αξιοποιήσει την Κ04.

Τονίζω ότι καταθέτω τις σκέψεις και απορίες μου, δεν γνωρίζω τον 18άρη.

4 hours ago, zeedoxx said:

κοιτα θα συμφωνησω απολυτα με αυτα που λες γιατι 98% στο δρομο θα παιζεις απο 2000 εως 5000 στροφες?Τουλαχιστον εγω! Για να βγαλεις τις 7000 στροφες και τα 350 αλογα που λες ειτε σε εθνικη που δν συνηθιζω να τρεχω κιολας λογω καταναλωσης ειτε σε κανα τυχαιο παιχνιδι/πατημα με καποιον(οχι σπανιο φαινομενο αλλα και παλι καλυτερα θα αποδοσει η ihi αμα εισαι σε κλειστους δρομους λογω της ροπης της απο χαμηλα!)Αλλη ερωτηση τωρα επειδη πρωτο βημα ειναι η εξατμιση για μενα αλλα σε καμια περιπτωση δν θελω πολυ θορυβο ειδικα σε μεγαλες διαδρομες πχ drone!Σκεφτομαι μονο downpipe και καταλυτη 200? και να ενωθουν με υπαρχουσα εξατμιση παιζει κατι τετοιο η θα κανω μια τρυπα στο νερο?

Cruising ναι, να τσιμπήσεις λίγο το γκάζι να προλάβεις να χωθείς κάπου ναι, αλλά σε πάτημα σε ενδιαφέρει το 5000+

12 minutes ago, Dark X said:

Γιατί μόνο για 500 στροφές; Δεν μπορεί ο 18άρης να γυρίσει νωρίτερα την K04; Γίνεται επίτηδες για την προστασία του μοτέρ; Μου κάνει εντύπωση γιατί εμείς με μόλις 200 κυβικά πάνω και έχουμε τα 350+ σε φάσμα 2000 στροφών μέχρι την αλλαγή στις 7000 - 7200 τα περισσότερα (σε μένα ο κόφτης είναι λίγο πάνω από τις 7500 αλλά αχρείαστος για το setup μου, αλλάζω 7200). Επειδή ο γραπτός λόγος παρεξηγείται, δεν σε αμφισβητώ, απορία έχω.

Ωραία η δυναμομέτρησή σου, ωραίες καμπύλες και τραπέζι η ιπποδύναμη. Η ροπή σε ελεύθερη πτώση βέβαια αλλά αυτή είναι και η διαφορά με την K04. Ένας φίλος με Leon 1.8 αλλά σε TSI με IHI έβγαλε 299 με ροπή παρόμοια της δικής σου ίσως ένα κιλό παραπάνω, αλλά πιό τραπέζι, έχτιζε νωρίτερα π.χ. peak είχε ήδη από τις 3500 και δεν έπεφτε τόσο απότομα, στις 5000 είχε 42-43 κιλά, ωστόσο ίδια ροπή με το δικό σου διάγραμμα στις 6000. Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι ο TSI έχει μεγαλύτερες αντοχές για να σηκώνεις πίεση από χαμηλά. Και άρα αν γίνεται εσκεμμένα στον TFSI για ασφάλεια και ήδη από την ΙΗΙ, λογικό να μην μπορεί να αξιοποιήσει την Κ04.

Τονίζω ότι καταθέτω τις σκέψεις και απορίες μου, δεν γνωρίζω τον 18άρη.

Cruising ναι, να τσιμπήσεις λίγο το γκάζι να προλάβεις να χωθείς κάπου ναι, αλλά σε πάτημα σε ενδιαφέρει το 5000+

για τα ερωτήματα:

1) σε αμάξι φίλου που δυναμομετρήθηκε, πρακτικά η διαφορά ήταν μετά τις 6500rpm (μιλάω σε απόλυτα νούμερα).

Το 1800άρι δεν μπορεί να γυρίσει ικανοποιητικά το κ04 τούρμπο κάτω από τις 3500 ενώ full boost έχουμε στις 3800-4000, όταν με την ΙΗΙ προσωπικά είχα full boost από τις 2000rpm.

2) για τη δυναμομέτρηση:

έχω ακούσει μεγάλο κράξιμο από τον προγραμματιστή γιατί είχα boost controler (specb), που σημαίνει ότι κρατάει σταθερό τον παλμό για όλο το φάσμα της Ν75 του πατήματος. Δηλαδή με Ν75 απο τις 4000rpm και μετά, θα μπορούσε να έχει 100% παλμό να κρατήσει για περισσότερη ώρα πίεση, αλλά (όπως ίσως ξέρεις) με το greedy specB, δεν γίνεται. Αναγκαστικά φλατ παλμό για όλες τις στροφές.

Αν δεν ήθελα κριτική, δε θα έγραφα στο topic μου αναλυτικά τι έχω κάνει, ούτε θα δυναμομετρούσα ούτε τίποτε. :)

Κάθε άποψη δεκτή για μένα και στην τελική μπορεί να μου προτείνεις κάτι εσύ που δεν το είχα σκεφτεί ή δεν το ήξερα. :)

ΥΓ: η κ04 είναι εκπληκτική για πάτημα και γαι κίνηση στην εθνική πάνω από 160-170km/h όπου επιταχύνει άνετα... (είναι και τα +50ps φυσικά σε σχέση με την ΙΗΙ), αλλά.... τι χρήση κάνεις στο αμάξι? Αυτό νομίζω ότι είναι το σημαντικότερο. Πότε το χρησιμοποιείς και ΠΩΣ το χρησιμοποιείς. :)

προσωπικα δεν με ενδιαφερουν τοσο τα τρελα αλογα δηλαδη θεωρω οτι μεχρι 300 ειναι αρκετα για τη χρηση που το θελω!Ποιο πολυ με νοιαζει να ειναι απροβληματιστα και να βγουν με οσο λιγοτερες μετατροπες γινεται παρα να παρω τα μεγιστα δυνατα αλογα απο το μοτερ!Αρα η λυση της IHI ειναι πολυ δελεαστικη ομως συνεχως διαβαζω πως ειναι δυστροπη και περιεργη οσο αφορα τη γραμικοτητα της αυτο ειναι το μονο που με προβληματιζει!

Έτσι ειναι ομως. Αυτη ειναι η πραγματικότητα, γιαυτο και τα αναφέρουμε για να το γνωρίζεις.

Δημητρης 

• Like 1

Εγώ πιστεύω πάντως πως μετά από τόσα χρόνια η ΙΗΙ δεν είναι κάτι καινούριο και μπορεί να ρυθμιστεί χωρίς παρατράγουδα και με πολύ ωραίο αποτέλεσμα. 

Πήγαινε σε έναν γνωστό προγραμματιστη που το έχει κάνει κι άλλες φορές και θα είσαι μια χαρά. 

Εγώ θα σου έλεγα να κάνεις λίγο υπομονή για το τούρμπο κ να πάρεις μια κ04...Μπορει να μην ξερω προσωπικα το οδηγικο σου προφίλ...Αλλά πιστεύω ότι αργά ή γρήγορα εκεί θα πας...άλλωστε όλοι μας σχεδόν ξεκινήσαμε με "Ένα πρόγραμμα κ τελος". Είμαι 6 χρονια στο κλαμπ κ όσους ήξερα με ΙΗΙ αργα η γρήγορα πήγαν σε κ04...άλλωστε είναι το τελευταίο στάδιο τούρμπο που μπορείς να βάλεις με κλειστό μοτέρ χωρίς να φοβάσαι να το πατήσεις...

• Like 2

ναι δν εχω αποφασισει ετσι και αλλιως ακομα για τιποτα !Θελω να μπω και σε αμαξι με κ04 να δω πως ειναι!αυτο που θα κανω αμεσα ειναι το φπε τα υπολοιπα τελος και μετα καλοκαιριου αρα υπαρχει αρκετος  χρονος να αποφασισω και πολλα να κανω πριν την τουρμπινα(suporting mods)!!Ρωταω βεβαια γιατι το θεμα τουρμπο ειναι το πιο ενδιαφερον (και ακριβο)στις μετατροπες και θελω να εχω μια αποψη πριν προχωρησω σε κατι!Ευχαριστω παντως για τις απαντησεις σας και παλι!

• Like 2