Jump to content

Αλλαγή φαναριών σε bixenon


Recommended Posts

Καλησπέρα σας..θέλω να αλλάξω τα απλα φανάρια σε bixenon αλλά δεν ξέρω κατά ποσό είναι εφικτή αυτή η μετατροπή.αν την έχει κάνει κάποιος και μπορεί ας βοηθήσει!ευχαριστω..

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται αλλα θα κοστίσει πολυ ακριβά. Πάνω απο 1000αρικο (γνήσια ΟΕΜ φώτα).

 

 

Δημητρης 

Edited by Dimitris_Kon
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Κανε μια έρευνα κ ρωτα κάποιον που κάνει retrofit. Η τιμή είναι περίπου τα μισά από το να το αγοράσεις καινούριο γνήσιο.

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

αν μπουνε OEM με εγκεφαλους και εργοστασιακα φαναρια το κοστος ειναι μεγαλο..αν στα υπαρχοντα φαναρια μπουνε projectors για xenon το κοστος ειναι σημαντικα  μικροτερο...σε καθε περιπτωση θελει ειδικους που κανουν ρετροφιτ οπως ειπαν και οι προλαλησαντες

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω κάτι να μοιάζει σε εργοστασιακό..ευχαριστώ για το ενδιαφέρον!μαλλον θα πάω για retrofit και βλέπουμε..

Link to comment
Share on other sites

Κάνουν καλές δουλιτσες οι retrofit .. κ έχεις κ επιλογές να στο φτιάξει όπως σ αρεσει....κ value for money...

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 6/30/2019 at 2:08 PM, Scarface said:

Ψάχνω κάτι να μοιάζει σε εργοστασιακό..ευχαριστώ για το ενδιαφέρον!μαλλον θα πάω για retrofit και βλέπουμε..

έχουμε έναν επαγγελματία που είναι στην Πάτρα και κάνει ακριβώς αυτό που ψάχνεις (κι άλλα πράγματα μέσα στα φανάρια - ό,τι βασικά θες).

 

https://www.facebook.com/retrofitlab.gr/

 

Κάντου μία επαφή... Στο PMS είδαμε πολλές και πολύ εντυπωσιακές δουλειές του!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα φίλοι μου. Είμαι κάτοχος ενός Α4 Β7 2006 μοντ. κ ψάχνω τεχνίτη στην Αθήνα για retrofit στα φώτα μου. Θα το εκτιμούσα πολύ εάν είχατε κάποιον αξιόπιστο να μου συστήσετε ! Ευχαριστώ 

 

Link to comment
Share on other sites

Εξαρταται απο το τι θες να κανεις...εμενα με βαψιμο εσωτερικα το φαναρι για να γινει σαν του S4 και μετατροπη σε bixenon ειχε παει κοντα στα 300€ αν θυμαμαι καλα με προτζεκτορες morimoto.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλή φάση το ρέτροφιτ και καλύτεροι συνήθως προτζέκτορες από τους εργοστασιακούς... Ωστόσο προσωπικά όταν βλέπω σε Β7 τέτοια φανάρια, μου μοιάζουν με μάτια πεταγμένα έξω και αλλήθωρα... Πάνω φωτό με ρέτροφιτ, κάτω γνήσια...

 

htrfgh.jpg

85a9d54fab4eb53a_0.jpg

Edited by georgio3gr
Link to comment
Share on other sites

Το οτι ο ιδιοκτήτης ζητησε απο τον μαστορα να του τοποθετησει τετοιας διαμετρου προτζέκτορες στην παραπανω φωτο που παραθετεις ειναι επιλογη δικη του. Εσυ μπορεις να ζητησεις να σου βαλει πιο μικρους. Υπαρχουν σε διαφορες διαστασεις, και επιλεγει ο πελατης  (με την προυποθεση βεβαια να μπορει να τοποθετηθει η ζητούμενη απο τον πελατη διασταση στο εκαστοτε φαναρι).

Edited by panpap175
Link to comment
Share on other sites

Όλα τα ρέτροφιτ ξένον στα φανάρια αλογόνου του Β7 δείχνουν έτσι. Πολλά είναι ακόμα χειρότερα (κατ'εμε πάντα γιατί το γούστο είναι υποκειμενικό)... Δεν έχει να κάνει μόνο με το μέγεθος του γλόμπου-κατόπτρου... Έχει να κάνει με το γεγονός ότι λόγω του κατόπτρου του φαναριού, δεν μπορει το σύστημα του γλόμπου-κατόπτρου να πάει πιο μέσα. Τώρα αν υπάρχει κάποιος-κάπου που μπήκε στην διαδικασία να κόψει το κάτοπτρο του φαναριού για να κάτσει πιο μέσα, δεν το γνωρίζω... 

Link to comment
Share on other sites

On 9/20/2019 at 10:28 PM, S3-Nick said:

Εξαρταται απο το τι θες να κανεις...εμενα με βαψιμο εσωτερικα το φαναρι για να γινει σαν του S4 και μετατροπη σε bixenon ειχε παει κοντα στα 300€ αν θυμαμαι καλα με προτζεκτορες morimoto.

Φίλε μου σ' ευχαριστώ κ πάλι ! 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Υπάρχουν μπριζες οι οποίες μετατρέπουν από 7 Pin που είναι τα απλά φανάρια σε 10pin αλλά μόνο θα αναβουν αλλιώς η βγάζεις από άλλο αμάξι καλωδίωση η υπάρχει και ένα άλλο κιτ το οποίο περιλαμβάνει καλωδίωση 2 αισθητήρες για τα ψαλίδια και εγκέφαλο

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.