Jump to content

Steering Angle Sensor G85. καλιμπραρισμα.


Recommended Posts

Μετά από 100+ χλμ μετά την τοποθέτηση του cruise control έχω το εξής πρόβλημα: μου άναψε το λαμπάκι του esp! Αν σβήσω το αμάξι σβήνει και αυτό .Μετά από κάποια χλμ ευθεία ανάβει πάλι. Με το vcds μου έβγαλε κώδ.βλαβης 0078 steering angle sensor G85 implausible signal intermittent.Υποψιαζομαι ότι θέλει καλύτερα καλιμπραρισμα ! Όταν έχω το τιμονι-ροδες ευθεία έχω απόκλιση 12.5 μοίρες! Αν το γυρίσω λίγο αριστερά λέει 0 μοιρες !πως γίνεται  να το κάνω να μετράει 0 μοιρες όταν είναι ευθεία το τιμόνι....????

Link to comment
Share on other sites

Με βάση αυτό το έκανα αλλά κάτι δεν κάνω σωστά! Θα ξαναπροσπαθήσω....Προς το παρόν περιμένω να διαβάσει μόνο του λίγες μέρες μήπως και δεν ξαναναψει...!

Link to comment
Share on other sites

Τελος καλο ολα καλα! Χθες το ξαναπροσπαθησα και ολα δουλευουν ΟΚ! Ετσι για να υπαρχει εδω η λυση που μπορει να χρειαστει καποιος θα πω οτι ενω στο βιντεo-oδηγιες στο Ross-Tech  λεει οτι για το καλιμπραρισμα θελει με σβηστη μηχανη να στριψουμε 90' αριστερα το τιμονι και μετα ευθεια , εγω το εκανα με αναμενη την μηχανη ,τερμα αριστερα μετα τερμα δεξια το τιμονι και to αφησα ευθεια. Φυσικα θα πρεπει να διαβαζει στο group5 τις μοιρες. Καλο καλοκαιρι!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν λέει με κλειστή την μηχανή ή διακόπτη. Τότε δεν επικοινωνεί το module με το VCDS. Εγώ που το έχω κάνει 2 φορές ακολούθησα ΠΙΣΤΑ τις οδηγίες του video και πέτυχε με την πρώτη. Απλά έσβησε το λαμπάκι του ABS μετά από λίγα χιλιόμετρα.

Φιλικά,

Γιάννης 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Johnny Best said:

Δεν λέει με κλειστή την μηχανή ή διακόπτη. Τότε δεν επικοινωνεί το module με το VCDS. Εγώ που το έχω κάνει 2 φορές ακολούθησα ΠΙΣΤΑ τις οδηγίες του video και πέτυχε με την πρώτη. Απλά έσβησε το λαμπάκι του ABS μετά από λίγα χιλιόμετρα.

Φιλικά,

Γιάννης 

Καλησπερα, επειδη το ακουσα προσεχτικα αρκετες φορες πριν το καλιμπραρισμα του esp λεε騨  without starting the engine''   kai    with the ignition on but the engine off''      .   Εννοειται οτι πρεπει να εχουμε ανοιχτο τον διακοπτη  , το θεμα ηταν αν θα δουλευει η μηχανη. Προσωπικα πιστευω οτι μπορει να γινει ειτε με αναμενη την μηχανη ειτε με σβηστη αρκει να διαβαζει τις μοιρες  στο group5 και  αν μηδενισει οταν εχουμε το τιμονι στην ευθεια τοτε μενει αναμενα τα λαμπακια esp-abs και εαν παμε στο fault  θα εχει σβησει ο κωδ. βλαβης και γραφει οτι ειναι ετοιμο για ενα test run!.  Παμε σιγα ευθεια καμια 20μ , κανουμε κανα 2 αριστερες στροφες  2 δεξιες μετα φρενο απαλα,μετα φρενο δυνατα!  και θα σβησουν τα λαμπακια. Αν ξαναμπουμε στο fault  δεν θα γραφει τιποτα! ΕΤΟΙΜΟ.

Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι γραφουν οι οδηγίες στο VCDS στην προετοιμασία, το πρώτο πράγμα που κάνουμε ειναι

να θεσουμε σε λειτουργία τον κινητήρα και μάλιστα μας επισημαίνει ότι δεν πρεπει να τον σβήσουμε

Sensor for Steering Angle (G85)

Prerequisites:

  • Start the vehicle.
  • Turn the steering wheel one turn to the right and one turn to the left.
  • Drive in a short distance straight line on a level surface at a speed not higher than 20 km/h.
  • If the steering wheel is straight during the test drive then stop the vehicle with the wheels pointed straight.
  • Ensure that the steering wheel is not moved again.
  • Keep the engine running and do not switch off the ignition.
  • System voltage at least 12.0 V.

Εξάλλου αν παρατηρήσουμε το ταμπλώ του αυτοκινήτου

απο τα λαμπάκια  φαίνεται ότι λειτουργεί.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο για το video. Ομως στο κείμενο που παρέθεσα αλλα και απο το ταμπλω ,ο κινητήρας φαίνεται να λειτουργεί.

¨Ομως όπως είδατε και στην πράξη ,ο κινητήρας πρέπει να είναι σε λειτουργία.

Πραγματικά μου  κάνει εντύπωση και δεν έχω απάντηση.Αντιφατικά πράγματα που μπερδεύουν.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.