Jump to content

Οδήγηση μετά από ρεκτιφιέ


Recommended Posts

Γειά σε όλους, 

Είμαι καινούργιος στο Club και ήθελα να ρωτήσω παιδιά, πως συμπεριφέρομαι στο αμάξι μετά από Ρεκτιφιέ λόγω χαμηλής συμπίεσης στον 3ο κύλινδρο?  Χρειάζεται στρώσιμο με πόσες στροφές, σε τι ταχύτητες, για ποσα χλμ κτλπ.

Έχω ένα Α3 FSI 1.6 του 2004 με 195.000 χλμ. και το ρεκτιφιε έγινε μόλις πριν 3 μέρες.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

Link to comment
Share on other sites

Για 5 χιλιαδες χλμ περίπου μην το ζορίζεις, απλά σταδιακά ανα 1000 χιλιομετρα ανέβαζε προοδευτικά τις στροφές. Δεν χρειάζεται κατι παραπάνω, κάνε και μια σύντομη αλλαγή λαδιών και φίλτρου λαδιού.

 

 

Δημητρης 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γειά σε όλους, 
Είμαι καινούργιος στο Club και ήθελα να ρωτήσω παιδιά, πως συμπεριφέρομαι στο αμάξι μετά από Ρεκτιφιέ λόγω χαμηλής συμπίεσης στον 3ο κύλινδρο?  Χρειάζεται στρώσιμο με πόσες στροφές, σε τι ταχύτητες, για ποσα χλμ κτλπ.
Έχω ένα Α3 FSI 1.6 του 2004 με 195.000 χλμ. και το ρεκτιφιε έγινε μόλις πριν 3 μέρες.
 
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!
Δεν θα έπρεπε να στο πει ο ρεκτιφιετζης αυτο;
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Van.Leb είπε

Δεν θα έπρεπε να στο πει ο ρεκτιφιετζης αυτο;

Ο μηχανικός μου εννοείς, γτ αυτός ασχολήθηκε, εγώ δε πήγα ρεκτιφιατζιδικο, το πήρα απλά έτοιμο.

Μου είπε απλα να "πηγαίνω χαλαρά τις πρώτες μέρες".

Link to comment
Share on other sites

Ο μηχανικός μου εννοείς, γτ αυτός ασχολήθηκε, εγώ δε πήγα ρεκτιφιατζιδικο, το πήρα απλά έτοιμο.
Μου είπε απλα να "πηγαίνω χαλαρά τις πρώτες μέρες".
ελπίζω να μην με παρεξηγησες...Εσύ καλά εκανες φυσικά κ ρώτησες...απλά θεωρώ ότι ήταν υποχρέωση του,πριν φύγεις από το συνεργείο του, να σου υποδείξει το τρόπο λειτουργίας μιας "καινουργιας" μηχανής...
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Van.Leb είπε

ελπίζω να μην με παρεξηγησες...Εσύ καλά εκανες φυσικά κ ρώτησες...απλά θεωρώ ότι ήταν υποχρέωση του,πριν φύγεις από το συνεργείο του, να σου υποδείξει το τρόπο λειτουργίας μιας "καινουργιας" μηχανής...

Φυσικά και δεν σε παρεξήγησα και έχεις απόλυτο δίκιο..απλά στο τέλος τα σπάσαμε (γτ με έγδαραν, θεωρώ) και πήρα το αμάξι και σηκώθηκα έφυγα χωρίς πολλά πολλά..Γιαυτό ζήτησα τη γνώμη σας..

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και δεν σε παρεξήγησα και έχεις απόλυτο δίκιο..απλά στο τέλος τα σπάσαμε (γτ με έγδαραν, θεωρώ) και πήρα το αμάξι και σηκώθηκα έφυγα χωρίς πολλά πολλά..Γιαυτό ζήτησα τη γνώμη σας..
ααα οκ τότε...Κ από μένα ότι σου είπε πιο πάνω ο Δημήτρης...Καλά χιλιόμετρα φίλε μου...εύχομαι να το χαρείς ακόμα περισσότερο τώρα!!!
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.