Jump to content

Retrofit PDC


Recommended Posts

Καλησπερα στο φορουμ,

Θα ηθελα τα φωτα σας για τους αισθητηρες παρκαρισματος.Εχω ενα Q5 και θελω να βαλω αισθητηρες μονο πισω,αλλα με ενδειξη στην οθονη του concert. Το εχει δοκιμασει καποιος? Σαν ανταλλακτικα, ολο το σετ (εγκεφαλος ,φουλ καλωδιωση,αισθητηρες) κοστιζει περιπου 250 ευρω στο ιντερνετ.  Παρολα αυτα καποιον που ρωτησα στη Αθηνα μου ειπε 500 ευρω ανταλλακτικα κ τοποθετηση. 

 

Link to comment
Share on other sites

On 9/4/2019 at 4:29 PM, Youngbuck said:

Καλησπερα στο φορουμ,

Θα ηθελα τα φωτα σας για τους αισθητηρες παρκαρισματος.Εχω ενα Q5 και θελω να βαλω αισθητηρες μονο πισω,αλλα με ενδειξη στην οθονη του concert. Το εχει δοκιμασει καποιος? Σαν ανταλλακτικα, ολο το σετ (εγκεφαλος ,φουλ καλωδιωση,αισθητηρες) κοστιζει περιπου 250 ευρω στο ιντερνετ.  Παρολα αυτα καποιον που ρωτησα στη Αθηνα μου ειπε 500 ευρω ανταλλακτικα κ τοποθετηση. 

 

Πάρε ένα τηλέφωνο στον Delectronics να σου πει. 

Θεωρώ ότι γίνεται. ΜΠΟρεί είτε να σε κατατοπίσει τι να πάρεις και να στα τοποθετήσει, αλλά και ίσως να στα πάρει αυτός τα πράγματα και να στα βάλει (με κάποια έξτρα χρέωση φυσικά γιατί...πρέπει να κι αυτός να ζήσει :) - αλλά θα αναλάβει και την ευθύνη στο 100% αν γίνει κάποια στραβή)

Link to comment
Share on other sites

Τον ειχα παρει.μια φορα κ μου ειπε 300 και μετα απο υις διακοπες που ειπα να παω, τον πηρα κ μου ειπε 500. Τα ανταλλακτικα τα βρισκω 180-200 ευρω. Αλλα δεν τον ρωτησα για τοποθετηση,δεν ηξερα οτι προσφερει κ αυτη την υπηρεσια. 

Link to comment
Share on other sites

On 9/9/2019 at 9:57 PM, Youngbuck said:

Τον ειχα παρει.μια φορα κ μου ειπε 300 και μετα απο υις διακοπες που ειπα να παω, τον πηρα κ μου ειπε 500. Τα ανταλλακτικα τα βρισκω 180-200 ευρω. Αλλα δεν τον ρωτησα για τοποθετηση,δεν ηξερα οτι προσφερει κ αυτη την υπηρεσια. 

πρέπει να πας από το μαγαζί να συνεννοηθείς για τις λεπτομέρειες. Έχει τεράστια σημασία τι χρειάζεται ακριβώς το αμάξι σου για να μπει το PDC.

Δηλαδή και το 300€ και το 500 είναι λογικές τιμές, αλλά εξαρτάται από το τι ανταλλακτικά χρειάζεται και πόση εργασία ώστε να γίνει "σαν εργοστασιακό".

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έχω κάνει στο Q3 μου, βρήκα εγκέφαλο PDC με 30-40€ στο Ebay, καλωδίωση από ΚUFATEC στα 70€ νομίζω και αισθητήρες με καλωδίωση και ηχειάκι στα 30-40€, δε θυμάμαι ακριβώς γιατί πάει καιρός. 150-170€ μου βγήκε νομίζω όλα μαζί. Την καλωδίωση την έκανα μόνος από τα σχεδιαγράμματα καλωδίωσης του Q3 και ενεργοποίηση και την οπτική ειδοποίηση στην οθόνη  και λειτουργεί μια χαρά. Λέγεται ότι δεν ενεργοποιείται η οπτική ειδοποίηση μόνο με πίσω αισθητήρες, αλλά γίνεται

Link to comment
Share on other sites

On 9/20/2019 at 1:45 PM, kostas-k said:

Εγώ το έχω κάνει στο Q3 μου, βρήκα εγκέφαλο PDC με 30-40€ στο Ebay, καλωδίωση από ΚUFATEC στα 70€ νομίζω και αισθητήρες με καλωδίωση και ηχειάκι στα 30-40€, δε θυμάμαι ακριβώς γιατί πάει καιρός. 150-170€ μου βγήκε νομίζω όλα μαζί. Την καλωδίωση την έκανα μόνος από τα σχεδιαγράμματα καλωδίωσης του Q3 και ενεργοποίηση και την οπτική ειδοποίηση στην οθόνη  και λειτουργεί μια χαρά. Λέγεται ότι δεν ενεργοποιείται η οπτική ειδοποίηση μόνο με πίσω αισθητήρες, αλλά γίνεται

Την ενεργοποιηση - κωδικοποιηση πως τη εκανες?

Link to comment
Share on other sites

Στις 21/9/2019 στις 6:25 ΜΜ, Youngbuck είπε

Την ενεργοποιηση - κωδικοποιηση πως τη εκανες?

 

 

Η ενεργοποίηση γίνεται με το VCDS, απλά αν στο module 09-Gateway πας στο Installation List και ενεργοποιείς το module 10-Park Assist. Θεωρώντας ότι όλα έχουν συνδεθεί σωστά θα εμφανίζει το 10-Park Assist στα modules και η κωδικοποίηση είναι απλή, επιλέγεις τα τετραγωνάκια με τα έξτρα του αυτοκινήτου σου

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.