Jump to content

Αμορτισέρ για Α5 2.0Τ sportback.


Recommended Posts

Στα 135.000km έφτασε η ώρα για αμορτισέρ μιας και καταλαβαίνω ότι τα εργοστασιακά έχουν χάσει απόδοση.Φοραει 17αρες ζάντες με 245/45/17 .Και από ανάρτηση την βασική των Α5 sportback με Sachs αμορτισέρ.

Τι προτείνεται ώστε να μη γίνει και πολύ σκληρό μιας και το χρησιμοποιώ καθημερινά στην Αθήνα?

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

 

 

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα αν σε ενδιαφερει η ανεση βαλε τα ιδια ή τα εφαμιλλα sachs super touring..τα bilstein b6 σαφως ειναι πιο σπορτιφ με ποιοτικο rebound και λιγοτερο ανετα στη πολη.

Επισης τσεκαρε μια και monroe spectrum σαν τεχνολογια ειναι παρομοια των Koni (αυτορυθμιζομενα) σε πολυ προσιτη τιμη σε σχεση με τα Koni

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλά λογια εχω ακουσει για τα KONI Active special (τα παλια FSD)

Δεν ξερω αν υπάρχουν για το αμάξι σου, αλλά γενικά συνδιάζουν αρκετα καλά την ανεση με το σφιξιμο στις στροφές.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Με τα Sachs έχω μπερδευτεί. Τα super Touring υπάρχουν στην αγορά??

Αξίζει να περάσω εστω  απο την αντιπροσωπεία να ρωτήσω τιμές για τα μαμα?

Edited by jasonbourne
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

τα koni αναγομονονται απο τον επισημο εισαγωγεα δλδ μετα απο 30-40.000χλμ τα κανεις παλι καινουργια με καινουργια λαδια δαχτυλιδια κλπ..παρτους ενα τηλ ειναι εξυπηρετικοι και ζητα να μιλησεις με καποιον τεχνικο..σαν αμοορτισερ ειναι καλυτερο απο τα sachs μιας και το sachs ειναι εργοστασιακης αντικαταστασης..ενας λογος που δεν εβαλα εγω τα koni ειναι οτι με απετρεψαν αρκετοι λογου το βαρους του Q5 θα τα ετρωγε πολυ γρηγορα...

Edited by TommasK.
Link to comment
Share on other sites

αναγομονονται..ναι ειναι αυτορυθμιζομενα αναλογα τον τροπο οδηγησης, στην αναγομοση αλλαζονται λαδια και καποια εξαρτηματα εσωτερικα του πιστονιου, ριξε τους ενα τηλ. , επισης το σερβις τους ο εξουσιοδοτημενος ειναι στη Καλλιθεα

Edited by TommasK.
Link to comment
Share on other sites

Επισης στην κατηγορια των αυτοριθμυζομενων ειναι και τα Monroe Spectrum σε πολυ καλη τιμη..τα εχει φιλος σε Golf GTD και ειναι πολυ ευχαριστημενος

Link to comment
Share on other sites

αναγομονονται..ναι ειναι αυτορυθμιζομενα αναλογα τον τροπο οδηγησης, στην αναγομοση αλλαζονται λαδια και καποια εξαρτηματα εσωτερικα του πιστονιου, ριξε τους ενα τηλ. , επισης το σερβις τους ο εξουσιοδοτημενος ειναι στη Καλλιθεα
Καν ο και τοποθέτηση εκεί ?Αν είναι να περάσω να ρωτήσω...

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ναι ειναι χρονια της koni αυτος, εχει και site αμα αναζητησεις στο net..πριν καταληξω στα Bilstein που εβαλα ειχα ψαχτει αρκετα στο budget που διεθετα.

Edited by TommasK.
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Τελικά μπήκαν τα sachs τα μαύρα .Επίσης αλλάχθηκαν όλα τα σινεμπλοκ της μπροστινής ανάρτησης.Ο μηχανικός μου είπε ότι δεν υπάρχει κανένας λόγος να αλλαχθούν τα ψαλιδιά γιατί τα σινεμπλοκ αλλάζουν κανονικότατα και φυσικά πολύ πιο οικονομικά.

Σαν καινούριο έγινε.Απίστευτο. Μάλιστα μου φαίνεται και περισσότερο άνετο,ενώ στις στροφές και στις υψηλές ταχύτητες είναι ακλόνητο.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πήρα και.μια STELVIO test drive για ένα ΣΚ.
Στις υψηλές ταχύτητες δεν υπάρχει επαφή στη σταθερότητα με το Α5...
Επίσης είχε τρελό θόρυβο κύλισης πάνω από τα 160 που στο Α5 δεν ακούγεται κιχ....

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 6/18/2020 at 8:19 AM, jasonbourne said:

Τελικά μπήκαν τα sachs τα μαύρα .Επίσης αλλάχθηκαν όλα τα σινεμπλοκ της μπροστινής ανάρτησης.Ο μηχανικός μου είπε ότι δεν υπάρχει κανένας λόγος να αλλαχθούν τα ψαλιδιά γιατί τα σινεμπλοκ αλλάζουν κανονικότατα και φυσικά πολύ πιο οικονομικά.

Σαν καινούριο έγινε.Απίστευτο. Μάλιστα μου φαίνεται και περισσότερο άνετο,ενώ στις στροφές και στις υψηλές ταχύτητες είναι ακλόνητο.

τα sachs νομιζω εχει και μια σειρα super touring πια εβαλες? 

παντως εγω οταν εβγαλα τα μαμα sachs ηταν.

Link to comment
Share on other sites

τα sachs νομιζω εχει και μια σειρα super touring πια εβαλες? 
παντως εγω οταν εβγαλα τα μαμα sachs ηταν.
Τα μαύρα.Νομιζω πλέον ότι υπάρχει μόνο ένας τύπος.
Και εμένα τα μαμά Sachs ήταν.


Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.