Jump to content

2nd NightWalk 2019

Το δεύτερο nightwalk του 2019!
Περισσότερα

Χορηγοί

Περισσότερα

PMS -Patra Motor Show- 2019

Δείτε τις εντυπώσεις & φωτογραφίες από την εκδήλωση.
Εντυπώσεις

Εκδρομή Στενή Ευβοίας 24/11/2019

Περισσότερα

3o NightWalk 24/7 20:00

Περισσότερα
ΚΟΝΤΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Cruise control μεταχειρισμενο

Recommended Posts

Καλησπερα στην ομαδα είμαι καινούριο μέλος μιας κ τώρα πήρα ένα audi a3 8v diesel του 13 μοντέλο πετρέλαιο.Λοιπον το θέμα μου είναι με ένα cruise control που πήρα μεταχειρισμένο κ πήγα σήμερα στην αντιπροσωπία μπας κ το συνδέσω αλά θέλουν κάποιους κωδικούς οι οποίοι δεν υπάρχουν κ δεν μπορούν να το συνδέσουν μόνο καινούργιο ανταλλακτικό λένε.Μηπως ξέρει κάποιος αν μπορώ να το συνδέσω; κ Που ; ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Καλημέρα Δημήτρη και καλώς όρισες στην ομάδα.

Η αλήθεια είναι ότι τις περισσότερες φορές αρνούνται την ευθύνη να τοποθετήσουν μεταχειρισμένο ανταλλακτικό για διάφορους λόγους (που δεν είναι του παρόντος). Εκτός του ότι θα πληρώσεις αρκετά παραπάνω ως αντιπροσωπία την εργατική ώρα.

Σε εξωτερικό ηλεκτρολογείο συνεργείο θα κάνεις την δουλειά σου όπου, αν δεν γνωρίζεις, καλό θα είναι να πας πρώτα εκεί να σου πει ο ίδιος ο ηλεκτρολόγος τι θα χρειαστεί. Το λέω γιατί ενδέχεται να χρειάζεσαι κι άλλα ανταλλακτικά εκτός του cruise. Δεν γνωρίζουμε τι περιλαμβάνει συγκεκριμένα η έκδοσή σου, μπορεί να χρειάζεται άλλη πχ version εγκέφαλου τιμονιού από αυτή που έχεις...

Καλημέρα μου είπαν στην αντιπροσωπία ότι υπάρχει η προεγκτατασταση αλά δεν είναι ενεργή η φίσα του cc την ενεργούν όταν μπουν οι κωδικοί.  Άραγε θα πάω σε ένα ηλεκτρολόγο κ βλεπω. Ευχαριστώ για την συμβουλή.

Ας γράψει και κάποιος που να γνωρίζει..

Με την διατύπωση ότι υπάρχει η προεγκατάσταση, άρα είσαι καλυμμένος από versions εγκεφάλου τιμονιού ότι το υποστηρίζει, ΟΚ.

Προσωπικά επειδή το έχουμε κάνει στο δικό μου (8P), κωδικοποίηση μέσω διαγνωστικού ναι χρειάζεται για να "ενημερωθεί" το σύστημα ότι όντως έχει συνδεθεί το cruise control.

Τώρα για κωδικούς που δεν υπάρχουν...τι να πω, αν έχουν αλλάξει από πλευράς ασφάλειας τα πράγματα :g:...

Αν δεν "χάνω" επεισόδια, μάλλον θα υπέθετα ότι το πάλευαν να σου πουλήσουν καινούργιο ανταλλακτικό ή δικαιολογία ("γραμμή" από άνωθεν) να μη δέχονται εγκαταστάσεις μεταχειρισμένων ανταλλακτικών, δικαιολογημένο σε ένα βαθμό κατ' εμέ)

Συμβουλή: όπου επιλέξεις να το κάνεις, βεβαιώσου ότι ο ηλεκτρολόγος έχει το γνήσιο διαγνωστικό για group vag. Προσωπική εμπειρία, ενώ τα καλώδια που έχουμε αρκετά μέλη από εμάς είναι πλήρως λειτουργικά για πάρα πολλά πράγματα, για κάποιο λόγο ενώ την "έπαιρνε", δεχόταν δλδ την ενεργοποίηση του cruise control, δεν δούλευε όμως.

Εν τέλει την ενεργοποίηση την κατάφερα μόνο με γνήσιο διαγνωστικό.

3 hours ago, ΚΟΝΤΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ said:

Καλημέρα μου είπαν στην αντιπροσωπία ότι υπάρχει η προεγκτατασταση αλά δεν είναι ενεργή η φίσα του cc την ενεργούν όταν μπουν οι κωδικοί.  Άραγε θα πάω σε ένα ηλεκτρολόγο κ βλεπω. Ευχαριστώ για την συμβουλή.

Δοκίμασε τον Delectronics.

Είναι καλοί στη δουλειά τους και θα σου βρουν και λύση.

ΥΓ:δεν ξέρω που μένεις, μιας και δεν έχεις γράψει. Είναι στην Αθήνα αυτοί.

φιλε μου, οπως ειχα γραψει και σε αυτο το θεμα:

στην MQB πλατφορμα δεν νομιζω να γινεται σε εξωτερικο ηλεκτρολογο χωρις τους κωδικους που ερχεται μαζι το βιβλιαρακι του cruise control. Εχω κανει και εγω εγκατασταση και στο δικο μου (A3 8v 2015) και στου πατερα μου(A4 B6 2004). Στο Α4 η εγκατασταση εγινε με κινεζικο καλωδιο VCDS, στο Α3 επρεπε να παω αντιπροσωπεια να περασουν εκει τους κωδικους(30 ευρω χρεωση). Σε εξωτερικους ηλεκτρολογους λογικα γινεται αν βρεις αυτους τους κωδικους απο τον πωλητη, και εχουν ημερισιους κωδικους του συστηματος της Audi για να συνδεθουν στο server. Υπαρχουν και ατομα τα οποια το κανουν ενεργοποιηση και μεσω teamviewer (αυτο μονο φιλοσοφικα το ξερω). Αυτα τα λιγα απο το δικο μου ψαξιμο οταν ηταν να το περασω.

BTW οτι αλλο ανταλλακτικο εχω περασει(π.χ. εγκεφαλο ανεσης) ηθελε απλη ενεργοποιηση χωρις κωδικους, παλι στην εταιρεια βεβαια. Ελπιζω να βγαλεις ακρη

• Like 1

Οι κωδικοί που αναφέρει η αντιπροσωπεία, είναι οι λεγόμενοι SVM Codes, που όταν ενεργοποιηθούν, κάνουν αυτόματα κωδικοποίηση ή adaptation του εγκεφάλου που αφορά, πράγμα που γίνεται με VCDS άνετα αν γνωρίζεις. Κι εγώ στο δικό μου ενεργοποίησα Cruise Control μετά από τοποθέτηση που έκανα μόνος και το ενεργοποίησα κανονικά με VCDS, όταν παω αντιπροσωπεία αν κάνουν έλεγχο κωδικοποίησης ξαναμπαίνουν οι εργοστασιακές επιλογές άρα πρέπει να το κάνεις από την αρχή. 

Νομίζω όμως στην MQB πλατφόρμα τα πράγματα έχουν αλλάξει, μέχρι να βρεθεί η λύση πάλι φυσικά

• Like 1

7 ώρες πριν, audidis είπε

Ας γράψει και κάποιος που να γνωρίζει..

Με την διατύπωση ότι υπάρχει η προεγκατάσταση, άρα είσαι καλυμμένος από versions εγκεφάλου τιμονιού ότι το υποστηρίζει, ΟΚ.

Προσωπικά επειδή το έχουμε κάνει στο δικό μου (8P), κωδικοποίηση μέσω διαγνωστικού ναι χρειάζεται για να "ενημερωθεί" το σύστημα ότι όντως έχει συνδεθεί το cruise control.

Τώρα για κωδικούς που δεν υπάρχουν...τι να πω, αν έχουν αλλάξει από πλευράς ασφάλειας τα πράγματα :g:...

Αν δεν "χάνω" επεισόδια, μάλλον θα υπέθετα ότι το πάλευαν να σου πουλήσουν καινούργιο ανταλλακτικό ή δικαιολογία ("γραμμή" από άνωθεν) να μη δέχονται εγκαταστάσεις μεταχειρισμένων ανταλλακτικών, δικαιολογημένο σε ένα βαθμό κατ' εμέ)

Συμβουλή: όπου επιλέξεις να το κάνεις, βεβαιώσου ότι ο ηλεκτρολόγος έχει το γνήσιο διαγνωστικό για group vag. Προσωπική εμπειρία, ενώ τα καλώδια που έχουμε αρκετά μέλη από εμάς είναι πλήρως λειτουργικά για πάρα πολλά πράγματα, για κάποιο λόγο ενώ την "έπαιρνε", δεχόταν δλδ την ενεργοποίηση του cruise control, δεν δούλευε όμως.

Εν τέλει την ενεργοποίηση την κατάφερα μόνο με γνήσιο διαγνωστικό.

Το 8v είναι διαφορετικό στα ηλεκτρικά του τα έχουν αλλάξει για θέμα ασφάλειας μάλλον γι'αυτό δεν μπαίνει το cc όπως τα 8p, αν ηταν 8p μου είπε ο ηλεκτρολόγος της αντιπροσωπίας ότι θα το έβαζε μπαίνει. 

• Like 1

5 ώρες πριν, Kavouras είπε

Δοκίμασε τον Delectronics.

Είναι καλοί στη δουλειά τους και θα σου βρουν και λύση.

ΥΓ:δεν ξέρω που μένεις, μιας και δεν έχεις γράψει. Είναι στην Αθήνα αυτοί.

Τον Delectronics τον πήρα του είπα για το cc κ είπε ότι  δεν μπαίνει μεταχειρισμένο σε 8v. Είμαι από επαρχία Αμφιλοχία μεριά.

4 ώρες πριν, Marklio είπε

φιλε μου, οπως ειχα γραψει και σε αυτο το θεμα:

στην MQB πλατφορμα δεν νομιζω να γινεται σε εξωτερικο ηλεκτρολογο χωρις τους κωδικους που ερχεται μαζι το βιβλιαρακι του cruise control. Εχω κανει και εγω εγκατασταση και στο δικο μου (A3 8v 2015) και στου πατερα μου(A4 B6 2004). Στο Α4 η εγκατασταση εγινε με κινεζικο καλωδιο VCDS, στο Α3 επρεπε να παω αντιπροσωπεια να περασουν εκει τους κωδικους(30 ευρω χρεωση). Σε εξωτερικους ηλεκτρολογους λογικα γινεται αν βρεις αυτους τους κωδικους απο τον πωλητη, και εχουν ημερισιους κωδικους του συστηματος της Audi για να συνδεθουν στο server. Υπαρχουν και ατομα τα οποια το κανουν ενεργοποιηση και μεσω teamviewer (αυτο μονο φιλοσοφικα το ξερω). Αυτα τα λιγα απο το δικο μου ψαξιμο οταν ηταν να το περασω.

BTW οτι αλλο ανταλλακτικο εχω περασει(π.χ. εγκεφαλο ανεσης) ηθελε απλη ενεργοποιηση χωρις κωδικους, παλι στην εταιρεια βεβαια. Ελπιζω να βγαλεις ακρη

Φίλε μου αυτό κατάλαβα κ εγώ με αυτά που διάβασα εδώ κ με τα τηλ που πήρα σε ηλεκτρολόγο μόνο καινούργιο μπαίνει που να έχει τους κωδικούς του κ τα όλα του. Δεν χρειάζεται να ψάξω αλο. Μέχρι στιγμής βέβαια, Στο μέλλον πιστεύω κάτι θα βγει, 

2 ώρες πριν, ΚΟΝΤΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ είπε

Φίλε μου αυτό κατάλαβα κ εγώ με αυτά που διάβασα εδώ κ με τα τηλ που πήρα σε ηλεκτρολόγο μόνο καινούργιο μπαίνει που να έχει τους κωδικούς του κ τα όλα του. Δεν χρειάζεται να ψάξω αλο. Μέχρι στιγμής βέβαια, Στο μέλλον πιστεύω κάτι θα βγει, 

δεν χανεις να ρωτησεις τον πωλητη αν εχει τους κωδικους. Συνηθως και με το αμαξι να  ερχεται τους εχει μεσα στο booklet.

Καλημέρα και από μένα, έχω βάλει CC σε Α3 8V του 2015 αλλά το παρρείγειλα και μου το τοποθέτησαν στην επίσημη αντιπροσωπεία. Κόστος γύρω στα 300€ ανταλλακτικό και τοποθέτηση.

7 ώρες πριν, Nick P είπε

Καλημέρα και από μένα, έχω βάλει CC σε Α3 8V του 2015 αλλά το παρρείγειλα και μου το τοποθέτησαν στην επίσημη αντιπροσωπεία. Κόστος γύρω στα 300€ ανταλλακτικό και τοποθέτηση.

Τοσο ζητανε, (εμενα πριν 4 χρονια 350 ζητουσαν) τοσο παει γενικα.

Εγω ζητησα τον κωδικο του ανταλλακτικο που αντιστοιχει στο δικο μου, το ειχανε 250, μονο το ανταλλακτικο.

Το βρηκα απο Γερμανια, καινουριο στο κουτι του 170 ευρω, τοποθετηση στο σπιτι βάση elsawin, και στην αντιπροσωπεια 30 ευρω κωδικοποιηση.

Συνολο 200 ευρω και 2 ωρες δημιουργικης απασχολησης