Jump to content

2nd NightWalk 2019

Το δεύτερο nightwalk του 2019!
Περισσότερα

Χορηγοί

Περισσότερα

PMS -Patra Motor Show- 2019

Δείτε τις εντυπώσεις & φωτογραφίες από την εκδήλωση.
Εντυπώσεις

Συνάντηση Audi A4 S4 RS4 - Ark

Δείτε τις εντυπώσεις φωτογραφίες και σχόλια απο την εκδήλωση
Περισσότερα

3o NightWalk 24/7 20:00

Περισσότερα
Xarisk

IHI RHF 5 σε Audi a3 8p 1.8 προβλημα στην τοποθετηση

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους, 

εβαλα το αμαξι συνεργειο για να βαλω την IHI apo Golf VI GTI με κωδικο 06J 145 702 K και η τουρμπινα βρισκει στο μοτερ οπως φενεται και στην φωτογραφια. Εχω δει πολλα ποστ και σε κανενα δεν αναφερει κατι σχετικα με το προβλημα που αντιμετωπιζω... Υπαρχει καποιος που ειχε το ιδιο θεμα και το ελυσε? Ευχαριστω για την βοηθεια

τουρμπινα.jpg

Το πρόβλημα είναι η επιστροφή στο λάδι?

Συγνώμη αλλά δεν καταλαβαίνω τι βλέπω ή που πρέπει να εστιάσω...

ΥΓ: πχ βλέπω επίσης ότι ακουμπάει (μάλλον...) η έξοδος τουρμπίνα στον κορμό του μοτέρ.Μπορεί να φταίει ότι δεν το έχεις σφίξει όμως από τα πάνω μπουζόνια και η τουρμπίνα δεν έχει κάτσει σωστά στη θέση της...

On 10/1/2019 at 6:37 PM, Kavouras said:

Το πρόβλημα είναι η επιστροφή στο λάδι?

Συγνώμη αλλά δεν καταλαβαίνω τι βλέπω ή που πρέπει να εστιάσω...

ΥΓ: πχ βλέπω επίσης ότι ακουμπάει (μάλλον...) η έξοδος τουρμπίνα στον κορμό του μοτέρ.Μπορεί να φταίει ότι δεν το έχεις σφίξει όμως από τα πάνω μπουζόνια και η τουρμπίνα δεν έχει κάτσει σωστά στη θέση της...

Καλημερα και συγνωμη για την καθυστερηση στην απαντηση. Εχω λοιπον παρει το τουρμπο απο Golf VI GTI και βρισκει το μουτρο της τουρμπινας εκει που παει ο σωληνας του intercooler στο μοτερ που κανει το φουσκωμα και δεν μπορει να κουμπωσει η πολλαπλη με τιποτα.. δεν εχω βρει κατι σε φορουμ κτλπ που να εχει αντιμετωπισει καποιος το ιδιο θεμα με εμενα, οταν ειχες βαλει εσυ την IHI ειχε χρειαστει μετατροπες? εγω εχω το 1.8 BZB μοτερ. Ευχαριστω και παλι

Θέλει κόψιμο....δεν το γλυτώνεις!!!! το αλουμίνιο του σιγαστήρα

και σε΄ολα θέλει κόψιμο δεν είσαι ο μόνος...... απορώ πώς δεν το διάβασες εδώ

12 hours ago, Dikonou said:

Καλησπερα!! Μου εφτιαξες το Σαββατο.. πιστευα οτι ειμαι ο μοναδικος και οτι πηγε στραφι ολο το επιχειρημα, αρα το κοβω το αλουμινιο μεχρι το σημειο για να μην βρισκει και δεν κανω τιποτα αλλο παρα να κουμπωσω τον υπαρχων σωληνα του κουλερ; και για να μην λεω κατι λαθος κοψιμο εννοουμε κοντυμα οχι να φαω λιγο απο το πλαι κτλπ.  διαβασα αρκετα ποστ και πουθενα δεν το ανεφερε και ολα ελεγαν 0 μετατροπες. Επισης η wastegate θελει relocation? Επειδη βρισκει λιγο αν δεν κανβ λαθος. Ευχαριστω 

Edited by Xarisk

θέλει κόψιμο στο σιγαστήρα από την βάση του και κόλλημα άλλο κομμάτι αλουμίνιο...προσοχή να μην κάνει σκαλοπάτι εσωτερικά....wg δεν έχεις θέμα αλλά σκάστρα θέλει relocation σίγουρα...όταν έχω χρόνο θ ανεβασω φωτό το έχω κάνει εγώ....

• Like 1

17 hours ago, Dikonou said:

Καλησπερα!! Μου εφτιαξες το Σαββατο.. πιστευα οτι ειμαι ο μοναδικος και οτι πηγε στραφι ολο το επιχειρημα, αρα το κοβω το αλουμινιο μεχρι το σημειο για να μην βρισκει και δεν κανω τιποτα αλλο παρα να κουμπωσω τον υπαρχων σωληνα του κουλερ;  διαβασα αρκετα ποστ και πουθενα δεν το ανεφερε και ολα ελεγαν 0 μετατροπες. 

1 hour ago, Dikonou said:

θέλει κόψιμο στο σιγαστήρα από την βάση του και κόλλημα άλλο κομμάτι αλουμίνιο...προσοχή να μην κάνει σκαλοπάτι εσωτερικά....wg δεν έχεις θέμα αλλά σκάστρα θέλει relocation σίγουρα...όταν έχω χρόνο θ ανεβασω φωτό το έχω κάνει εγώ....

Χμμ για την σκαστρα ειναι αναποφευκτο να της αλλαξω θεση δηλαδη; υπαρχει ετοιμο κιτ για αυτη την δουλεια; αν μπορεσεις να ανεβασεις φωτο θα βοηθουσε πολυ

On 10/12/2019 at 10:46 PM, Dikonou said:

Θέλει κόψιμο....δεν το γλυτώνεις!!!! το αλουμίνιο του σιγαστήρα

Συγνώμη...Εμένα η ΙΗΙ μπήκε κουτί. Σαν εργοστασιακό replacement.Δεν έκοψα τίποτα....

Στην κ04 (064) δεν έμπαινε λόγω του σιγαστήρα, αλλά....ήμουν προετοιμασμένος και την είχα πάει για...."σφάξιμο" από πριν.

23 minutes ago, Kavouras said:

Συγνώμη...Εμένα η ΙΗΙ μπήκε κουτί. Σαν εργοστασιακό replacement.Δεν έκοψα τίποτα....

Στην κ04 (064) δεν έμπαινε λόγω του σιγαστήρα, αλλά....ήμουν προετοιμασμένος και την είχα πάει για...."σφάξιμο" από πριν.

Και απο οτι βλεπω bzb και το δικο σου;; τι να πω εμενα δεν κουμπωνει παντως με τιποτα ξεκινησαμε τα κοψιματα τωρα.. ειναι κατι που δεν βλεπω; 

1 hour ago, Xarisk said:

Και απο οτι βλεπω bzb και το δικο σου;; τι να πω εμενα δεν κουμπωνει παντως με τιποτα ξεκινησαμε τα κοψιματα τωρα.. ειναι κατι που δεν βλεπω; 

ναι ΒΖΒ έχω εγώ.

1 hour ago, Kavouras said:

ναι ΒΖΒ έχω εγώ.

Τι να πω εμενα παντως κανει αυτο το φουσκωμα στο μοτερ και δεν καθεται στην πολλαπλη. Εντωμεταξυ το παιδι που την πηρα στο ιδιο αμαξι την ειχε και ηταν απειραχτη για αυτο μου εκανε εντυπωση.. βεβαια μερικες λεπτομερειες σαν αυτη αλλαζουν σε ολα τα αμαξια οποτε γιαυτο ο δημητρης(?) Και εγω χρειαζομαστε "πλαστικη" στην τουρμπινα. Θα ανεβασω και περισσοτερες πληροφοριες οταν το κανω. 

Οκ τελικα δεν χρειαζεται κοψιμο το τουρμπο το καταφεραμε και εκατσε με λιγο μονταρισμα.. κριμα οι αυπνιες μου, παρασκευη ρυθμιζω και ετοιμαζω ποστ!! Ευχαριστω και τους δυο για την βοηθεια απ'οτι καταλαβα και για κ4 παλι εδω θα επιστρεψω (οταν) 

• Like 2

16 hours ago, Xarisk said:

Οκ τελικα δεν χρειαζεται κοψιμο το τουρμπο το καταφεραμε και εκατσε με λιγο μονταρισμα.. κριμα οι αυπνιες μου, παρασκευη ρυθμιζω και ετοιμαζω ποστ!! Ευχαριστω και τους δυο για την βοηθεια απ'οτι καταλαβα και για κ4 παλι εδω θα επιστρεψω (οταν) 

ό,τι χρειαστείς εδώ είμαστε.

Εκτός του γεγονός ότι υπάρχει ήδη topic που έχουμε συζητήσει λίγο "ΙΗΙ vs k04"

• Like 1

Πόσο μλκς νιώθω; Συγνώμη αλλά είχα την εντύπωση ότι μιλούσες για Κ04...πάλι καλά που δεν με άκουσες!!!!!!

Χίλια συγνώμη!!!!!!!!

• Haha 1