Jump to content

Ανακληνομενος Καθρεπτης


Recommended Posts

παιδια ΣΟΣ... εχω το Α3 8v fl μτχ απο γερμανια ..

εχει σχεδον τα παντα πανω απο αισθητητες και βοηθηματα (Side lane departure ASSIST) 
αλλα δε εχω τους ανακληνομενους (μονο θερμομενους)
πηγα στην ΕΤΕΑ αλλα ...σηκωνουν χερια...και καλα δε παιρνει τιποτα πανω εξτρα περα απο το εργοστασιο..

μια βοηθεια!

Link to comment
Share on other sites

τσεκαρε λίγο στο audi-sport.net, εχουν διαφορες συζητησεις π.χ.:

https://www.audi-sport.net/xf/threads/audi-a3-8v-2013-mirror-folding.378193/

περα απο αυτο, μιλα με kufatec αν θες να στην κανει αλλος την εγκατασταση, εχει εδω αντιπροσωπο.

Επισης:

http://vagtec.co.uk/eshop/audi/a3/a3-8v/genuine-audi-oem-retrofit-kit-folding-door-mirrors-a3-8v.html

στειλε και εδω, μηπως μπορει να σε βοηθησει.

Ελπιζω να βοηθησα

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ προσπάθησα να κάνω αυτό το εγχείρημα στο Α5 μου. 

 

Είναι μεγάλος μπελάς διότι θές άλλους καθρέπτες και πρέπει να βγουν οι παλιοί. Για να γίνει αυτό πρέπει να βγει η κάρτα της πόρτας τα καλώδια κλπ. Επίσης πρέπει να αλλαχθεί ο εγκέφαλος του καθρέπτη, και να αλλαχθεί επίσης ο διακόπτης διαχείρισης των καθρεπτών. 

 

Στο Α5 οι ηλεκτρικά ανακλινώμενοι καθρέπτες είναι και auto dimming. Οπότε εάν η πλεξούδα δεν υποστηρίζει τα έξτρα καλώδια πρέπει να έχει και πλεξούδα καινούργια, σε εμένα ευτυχώς (αλλά δεν βοήθησε τελικά αυτό) είχε τα εξτρά καλώδια. Το δικό σου μάλλον θα το έχει αφού έχεις lane assist.

 

Εν πάση περιπτώσει ο μάστορας παιδεύτηκε μια ολόκληρη μέρα έγιναν ζημιές στα κλιπς της πόρτας και στα ξύλινα ένθετα και τελικά για κακή μου τύχη οι βάσεις του νέου καθρέπτη δεν ταίριαζαν απόλυτα με την πόρτα οπότε το εγχείρημα εγκαταλείφθηκε, απλά έβαλα το ασημί κάλυμμα (από S5) καθρέπτη τα άλλα μου έμειναν.

 

Οπότε πολύ προσοχή να έχεις τον κατάλληλο καθρέπτη, ο μάστορας να θέλει να ασχοληθεί και να χάσει ένα ολόκληρο μεροκάματο σχεδόν, και φυσικά χρειάζεται και προγραμματισμός.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.