Jump to content

Θερμαινόμενοι καθρέπτες retrofit


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους

 

Έχει δοκιμάσει κανείς να βάλει θερμαινόμενους καθρέπτες σε A3 8V? κάπου διάβασα τουλάχιστον για τα 8p ότι είναι προκαλωδιομένα και ότι μόνο κρύσταλλο αλλάζεις ενώ η θέρμανση λειτουργεί όται το switch είναι στη μεσαία θέση αλλά μου κάνει χλωμό...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 10 months later...

Καλημέρα σε όλους σας , επειδή με ενδιαφέρει κ εμένα το θέμα έχω A3 1.6 TDI 8V ...και αντιμετωπίζω μεγάλο πρόβλημα με το θάμπωμα τα πρωινά !!

Αν υπάρχει κάποιος που έχει κάνει κάτι γι το θέμα ας μας ενημερώσει ....ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

Στις 19/11/2019 στις 6:58 ΜΜ, Marc A3 είπε

Καλησπέρα 

Το έχει κάνει φίλος μου. 

Θα χρειαστείς και διακόπτες.

Δηλαδή υπάρχει η καλωδίωση και απλά αλλάζεις καθρέπτες και διακόπτη ??? Φαντάζομαι θα θέλει και άνοιγμα στον εγκέφαλο !!!

Link to comment
Share on other sites

On 11/18/2020 at 7:55 PM, Chronisk said:

Δηλαδή υπάρχει η καλωδίωση και απλά αλλάζεις καθρέπτες και διακόπτη ??? Φαντάζομαι θα θέλει και άνοιγμα στον εγκέφαλο !!!

Πρέπει να ρωτήσω, έχουν περάσει 4 χρόνια... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σήμερα και λόγω του καιρού, συνειδητοποίησα ξανά πόσο πολύ χρειάζονται οι θερμαινόμενοι-αντιθαμβωτικοί καθρέπτες. Είναι και θέμα ασφάλειας από ένα σημείο και μετά. 
 

Νευριάζω που δεν το έχει το Α3 μου (το πήρα μεταχειρισμένο με διάφορα άλλα έξτρα αλλά δυστυχώς χωρις αυτό) ενώ το είχα σε Ibiza του ‘03 (και ηλεκτρικά ανακλινόμενοι) και στο Corsa του ´07. 
 

Αν ο φίλος «Marc A3 έχει νεώτερα ή κάποιος άλλος φίλος, παρακαλώ ας ενημερώσει. 

 

ΥΓ1. Πάντως στο Corsa ήταν έτσι, όπως είπε αρχικά ο φίλος Mike_A3, δηλαδή υπήρχε η εγκατάσταση και απλά έβαζες ένα κάτοπτρο με μια αντίσταση από πίσω και λειτουργούσε στη μεσαία θέση του διακόπτη. 

 

ΥΓ2. Θα με ενδιέφερε να βάλω και ηλεκτρικά ανακλινόμενους, αλλά όπως είδα στο άλλο θέμα, το κόστος είναι απαγορευτικό. 

 

Edited by megaloup
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 12/10/2020 at 11:59 AM, megaloup said:

Σήμερα και λόγω του καιρού, συνειδητοποίησα ξανά πόσο πολύ χρειάζονται οι θερμαινόμενοι-αντιθαμβωτικοί καθρέπτες. Είναι και θέμα ασφάλειας από ένα σημείο και μετά. 
 

Νευριάζω που δεν το έχει το Α3 μου (το πήρα μεταχειρισμένο με διάφορα άλλα έξτρα αλλά δυστυχώς χωρις αυτό) ενώ το είχα σε Ibiza του ‘03 (και ηλεκτρικά ανακλινόμενοι) και στο Corsa του ´07. 
 

Αν ο φίλος «Marc A3 έχει νεώτερα ή κάποιος άλλος φίλος, παρακαλώ ας ενημερώσει. 

 

ΥΓ1. Πάντως στο Corsa ήταν έτσι, όπως είπε αρχικά ο φίλος Mike_A3, δηλαδή υπήρχε η εγκατάσταση και απλά έβαζες ένα κάτοπτρο με μια αντίσταση από πίσω και λειτουργούσε στη μεσαία θέση του διακόπτη. 

 

ΥΓ2. Θα με ενδιέφερε να βάλω και ηλεκτρικά ανακλινόμενους, αλλά όπως είδα στο άλλο θέμα, το κόστος είναι απαγορευτικό. 

 

αν και είχα πει ότι στο Α3 αυτό που πήρα τώρα δε θα βάλω λεφτά, αληθεύει πως είναι πολύ ωραίο να στεγνώνουν "μόνοι τους".

Θα το ψάξω κι εγώ μέσα στις γιορτές και θα ενημερώσω. (ελπίζω να με προλάβει ο @Marc A3 και να μας βοηθήσει)

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να έχουμε νεώτερα!

 

Προς το παρόν παρήγγειλα για να δοκιμάσω αυτά τα φιλμ. Ελπίζω να ταιριάζουν ακριβώς και να είναι διακριτικά αλλιώς θα πάνε για πέταμα. 
 

https://www.aliexpress.com/item/4000308104749.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.66df4c4d5y5kpI

Link to comment
Share on other sites

ξέρω...είπα δε θα ρίξω λεφτά:

https://www.ebay.de/itm/Audi-A3-S3-RS3-Limousine-Aussenspiegel-Spiegel-Links-Rechts-Mirror-Left-Right/254380920072?fits=Type%3AS3+quattro|Make%3AAudi&hash=item3b3a48cd08:g:zoIAAOSw00Jd74-Q

 

Το σκέφτομαι πολύ σοβαρά αλλά φοβάμαι μήπως χρειαστούν κι άλλα πράγματα που δεν έχω υπολογίσει.

 

Κανείς να βοηθήσει?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω είναι και αναδιπλούμενοι οι συγκεκριμένοι. (Και μεταχειρισμένοι με κάποια στίγματα). 

Σε αυτήν την τιμή θα με ενδιέφερε και εμένα να βάλω θερμαινόμενους και αναδιπλούμενους (σε λευκό χρώμα όμως) αλλά όπως λέει και ο φίλος Κάβουρας να βρούμε πρώτα αν χρειάζεται και κάτι άλλο. 
 

Φίλε hello μήπως ξέχασες να βάλεις κάποιο λινκ; Γιατί δεν κατάλαβα τι εννοείς με το «κάτι τέτοιο»

Link to comment
Share on other sites

Οι συγκεκριμένοι είναι και ηλεκτρικά αναδιπλούμενοι και με blind post...

Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω τι χρειάζεται και δυστυχώς δεν έχω βρει και έξω κάτι (μέχρι τώρα). Τι γίνεται? Κανείς δεν ασχολείται με τα 8V?

 

 


ΥΓ: αντίστοιχης παλαιότητας στα 8Ρ, ξέραμε και τι ακριβώς χρειάζεται για να μπει το οτιδήποτε.... Περίεργο.

Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, Kavouras said:

Οι συγκεκριμένοι είναι και ηλεκτρικά αναδιπλούμενοι και με blind post...

Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω τι χρειάζεται και δυστυχώς δεν έχω βρει και έξω κάτι (μέχρι τώρα). Τι γίνεται? Κανείς δεν ασχολείται με τα 8V?

 

 


ΥΓ: αντίστοιχης παλαιότητας στα 8Ρ, ξέραμε και τι ακριβώς χρειάζεται για να μπει το οτιδήποτε.... Περίεργο.

https://www.audi-sport.net/xf/threads/a3-saloon-retrofit-folding-mirrors.258048/ 

εδώ μήπως έχει καμία πληροφορία; 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, heloo said:

και ποιός θα τα κόψει να κουμπώσουν ακριβώς ή θα φτιάξει τα καλωδιάκια ώστε να κουμπώσουν στο πίσω μέρος των καθρεφτών?

 

@Panagiotis01

Από τις απαντήσεις τους εγώ αυτό που δεν καταλαβαίνω αν υπάρχουν τα καλώδια πίσω από τους καθρέφτες ή όχι (αν θες να τους κάνεις μόνο θερμαινόμενους)?

Αντίστοιχα αν είναι να τους κάνει κάποιος ηλεκτρικά ανακλινόμενους, πρέπει να περάσει και καλώδια μέχρι τους καθρέφτες  (δηλαδή να αγοράσεις έτοιμη ηλεκτρική καλωδίωση) ή υπάρχουν ήδη περασμένα καλώδια και "αδρανή" μέχρι να κωδικοποιήσεις το module στην πόρτα και να παίρνουν τάση?

 

Τέλος, όλοι λένε ότι έχουν ήδη τα modules αυτά που πρέπει, αλλά δεν υπάρχει μόνο 1 τύπος module... (θέλει κι αυτό τσεκάρισμα δηλαδή - τουλάχιστον για μένα να δω αν έχω αυτό που περιγράφουν).

Αλλά αν θες να μην είναι ανακλινόμένοι ηλεκτρικά παρά μόνο θερμαινόμενοι, θες και διακόπτη πόρτας ή όχι? (υποθέτω πως θες διακόπτη)

 

 

ΥΓ: από ό,τι καταλαβαίνω θα το μάθω "the hard way"....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα από ξέρω και έχω δει υπάρχει περίπτωση η βάση του καθρέπτη να έχει καλώδια για θέρμανση αλλά να μην έχει θερμενομενους κρύσταλλο αν βάλει κρύσταλλο θερμενομενο δουλεύει μαζί με την αντίσταση του πίσω παρμπρίζ. Ο διακόπτης της πόρτας ητε του θερμενομενου ητε του απλού είναι ο ίδιος και η δύο έχουν τον ίδιο κωδικό δλδ δεν χρειάζεται να αλλάξεις διακόπτη μόνο άμα βάλεις άλλες βάσεις με αναδίπλωση τότε θέλει διακόπτη ο οποίος θα έχει 4 θέσεις και όχι τρεις 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Όπως τα λέει ο φίλος από πάνω. Σε A4 του 2006 που είχε τις φύσες αλλα όχι θερμενόμενους κρυστάλλους, με την αλλαγή των κρυστάλλων δούλεψαν κανονικά με την αντίσταση του πίσω παρμπρίζ. Η αλλαγή έγινε σήμερα. 

Link to comment
Share on other sites

Μας δίνεις ελπίδα. Σκοπός τώρα αν μπορούμε να μάθουμε αν ισχύει και για τα Α3 8V!

 

Τα θερμαινόμενα κρύσταλλα από αφού τα προμηθεύτηκες;

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορεί να γίνει έλεγχος 1ον οπτικά για το αν υπάρχει προεγκατστημενο καλώδιο για θέρμανση των καθρεπτών και 2ον εφοσον το καλώδιο υπάρχει εάν ενεργοποιοντας τις αντιστάσεις του πίσω παρμπρίζ το καλώδιο στον καθρέπτη παιρνει τάση;

Link to comment
Share on other sites

Από κλασσικό μαγαζί ανταλλακτικών...auto parts....γύρω στα 15 ευρώ....!!!  Το κρύσταλλο βγαίνει σχετικά εύκολα....με λιγη προσοχή απλά...κουμπωτό είναι!!! Αν βγει το κρύσταλλο θα φανεί αν πίσω υπάρχουν τα καλώδια!!!

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως με μια οπτική αναγνώριση πίσω από το κρύσταλλο θα μας λυθεί η απορία. Αν υπάρχουν καλώδια πιστεύω πως θα δουλέψει και στα Α3 8v. 
 

Αν υπάρχει κάποιος που να πιάνουν τα χέρια του και το τσεκάρει, θα μας υποχρέωνε. Εγώ δυστυχώς με τα εργαλεία δεν τα πάω καλά. Είμαι λίγο ατζαμής

Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, megaloup said:

Πιστεύω πως με μια οπτική αναγνώριση πίσω από το κρύσταλλο θα μας λυθεί η απορία. Αν υπάρχουν καλώδια πιστεύω πως θα δουλέψει και στα Α3 8v. 
 

Αν υπάρχει κάποιος που να πιάνουν τα χέρια του και το τσεκάρει, θα μας υποχρέωνε. Εγώ δυστυχώς με τα εργαλεία δεν τα πάω καλά. Είμαι λίγο ατζαμής

εγώ ξέρω να βγάζω το κρύσταλλο, αλλά δεν βγαίνει πάντα "αλώβητο", οπότε αν φτάσεις να το σπάσεις (έστω και με πιθανότητα 1 στις 10), αγοράζεις (ούτως ή άλλως?) ένα κρύσταλλο. 
Και αν πάρεις, δεν παίρνεις και για τους 2 καθρέφτες? Αλλά αν δεν έχε ι καλώδια τελικά? 

Link to comment
Share on other sites

Αν πάρουμε στην αντιπροσωπεία θα μας πούνε τι ισχύει ή δεν θα έχουν ιδέα, γιατί απλά «δεν αλλάζει κάτι από τα εργοστασιακά»;;

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Kavouras said:

εγώ ξέρω να βγάζω το κρύσταλλο, αλλά δεν βγαίνει πάντα "αλώβητο", οπότε αν φτάσεις να το σπάσεις (έστω και με πιθανότητα 1 στις 10), αγοράζεις (ούτως ή άλλως?) ένα κρύσταλλο. 
Και αν πάρεις, δεν παίρνεις και για τους 2 καθρέφτες? Αλλά αν δεν έχε ι καλώδια τελικά? 

οπότε μείνει να βρεθεί ο "γενναίος" που θα κάνει την κίνηση και θα βγάλει το κρύσταλλο!προσωπικά επειδή η περιέργεια μου πάντα κερδίζει τη λογική θα το δοκίμαζα αλλά ίσως θα ήταν καλύτερα να γίνει σε μια μελλοντική επίσκεψη σε συνεργειο όπου φαντάζομαι θα μπορούν να πάρουν και την ευθύνη να το ξεκουμπωσουν! 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.