Jump to content

Κλήρωση Δώρων 2020

Περισσότερα

Χορηγοί

Περισσότερα

Πανελλήνια Eκδρομή στους Δελφούς - Κοπή Πίτας14-16/2 2020

Περισσότερα

Εκδρομή Στενή Ευβοίας 24/11/2019

Περισσότερα

NightWalk 26/2 20:30

Περισσότερα
BillPhreak

Κλαπέτο εξατμισης

Recommended Posts

Καλησπέρα στην ομαδαρα,

Σκευτομαι να βαλω ηλεκτρικο/νικο?? κλαπετο εξατμισης μετα το down pipe πριν ξεκινησουν τα 2 καζανακια για ηχο που εχω, βρηκα ενα κιτ σε εναν γνωστο εξατμισα εδω στην θεσσαλονικη, αυτο που με μπερδεψε ειναι οτι οταν τον ρωτησα αν ειναι ηλεκτρικο μου απαντησε οτι δουλευει με υποπιεση, δλδ θα ανοιγει αυτοματα πχ μετα απο καποιες στροφες? Θα παω και απο κοντα να το δω πιο αναλυτικα αλλα πιστευω οτι θα ειναι σαν της φωτογραφιας. 

Θελω να ρωτησω αν εχουμε υποψη καποιο μαγαζι που μπορει να κανει αυτη τη τοποθετηση με ενα κιτ που οποτε θελω εγω θα ανοιγει το κλαπετο.

Η εξατμιση μου ειναι χειροποιητη 76αρα απο τουρμπο μεχρι πισω.

26160_2carp-600x600.jpg

Edited by BillPhreak

το έχω ψάξει κι εγώ το παρελθόν.

Καλά, εκτός του ότι δεν είναι νόμιμο και (θα) κάνει τρελό θόρυβο όταν το έχεις ανοιχτό, να σου πω τα εξής:

Προσωπικά το ήθελα για χρήση χαβαλέ. Πχ εκεί που βρισκόμαστε με φίλους, το ανοίγεις μία να κάνεις χαβαλέ και το ξανακλείνεις.

Δηλαδή σε σχέση με τα km που θα έκανε το αμάξι, στο 99% θα είναι κλειστό και στο 1% (ίσως λέω και πολύ) θα είναι ανοιχτό.

Όσους έχω βρει να το έχουν βάλει είτε κάποιο ακριβό κιτ (πχ QTP) είτε κάποιο φτηνό (ebay 150€), όλοι μα όλοι είχαν το ίδιο πρόβλημα μετά από κάποιο διάστημα χρήσης.

Δηλαδή το πορτάκι σταμάτησε να σφραγίζει και έβγαιναν καυσαέρια και θόρυβος από εκεί. Ήταν σα να ήταν πχ 10% ανοιχτό ακόμα κι αν το είχες εσύ κλείσει.

Δεν ξέρω αν φταίει ότι όλους όσους ρώτησα, όλοι δουλεύουν μεγάλες πιέσεις στις τουρμπίνες τους (κι άρα υψηλή πίεση καυσαερίων), αλλά σε όλους άντεξε από 3 μήνες (ebay το πιο φτηνό σύστημα) μέχρι 1 έτος (το πιο ακριβό κιτ της αγοράς). Αυτός ήταν και ο μόνος λόγος που τελικά δεν το έβαλα.

ΥΓ:Προσωπικά κάνω αρκετά km σπίτι-δουλειά-σπίτι ή μετακινώ την οικογένεια με το αμάξι μου, οπότε φοβήθηκα να κάνω κάτι που τελικά θα χαλάσει μετά από 1 χρόνο. Αν βρεθεί κάποιος βέβαια και το έχει βάλει και δεν χαλάει όταν είναι κλειστό, τότε θα το δοκιμάσω σίγουρα. :)

ΧΑΧΑ, κοιτα εγω το θελω για κανα χαβαλε οπως λες και εσυ, αφου εφτιαξα εξατμιση και εβαλα 2 καζανακια επειδη κανω ταξιδια και ηθελα να ειμαι ανετος και οχι καγκουρατος, αυτο που λες με το πορτακι το εχει παθει και φιλος μου σε ford fiesta st με 18.000 χιλιομετρα το εργοστασιακο κλαπετο κολησε απο μακα και δεν ανοιγε σε αυτον, αυτο πιστευω με ενα καθαρισμα επανερχετε αν ειναι μονο θεμα κλαπετου και οχι του ηλεκτρονικου μοτερ που εχει στην πεταλουδα. 

On 1/28/2020 at 9:14 AM, BillPhreak said:

ΧΑΧΑ, κοιτα εγω το θελω για κανα χαβαλε οπως λες και εσυ, αφου εφτιαξα εξατμιση και εβαλα 2 καζανακια επειδη κανω ταξιδια και ηθελα να ειμαι ανετος και οχι καγκουρατος, αυτο που λες με το πορτακι το εχει παθει και φιλος μου σε ford fiesta st με 18.000 χιλιομετρα το εργοστασιακο κλαπετο κολησε απο μακα και δεν ανοιγε σε αυτον, αυτο πιστευω με ενα καθαρισμα επανερχετε αν ειναι μονο θεμα κλαπετου και οχι του ηλεκτρονικου μοτερ που εχει στην πεταλουδα. 

αποκτά τζόγο βασικά και δε σφραγίζει. Δεν είναι ότι δεν κλείνει γιατί έχει βρωμιές ή κάτι το εμποδίζει...

Τώρα αν βρεις κατι αξιόπιστο, ενδιαφέρομαι όπως κατάλαβες :)

17 ώρες πριν, Kavouras είπε

αποκτά τζόγο βασικά και δε σφραγίζει. Δεν είναι ότι δεν κλείνει γιατί έχει βρωμιές ή κάτι το εμποδίζει...

Τώρα αν βρεις κατι αξιόπιστο, ενδιαφέρομαι όπως κατάλαβες :)

Θα παω απο βδομαδα να το τοποθετησω, θα βγαλω και ενα βιντεο αν θες να το pin :)

• Like 1

On 1/30/2020 at 11:53 AM, BillPhreak said:

Θα παω απο βδομαδα να το τοποθετησω, θα βγαλω και ενα βιντεο αν θες να το pin :)

Θα το ήθελα είναι η αλήθεια.