Jump to content

Απώλεια νερού δοχείου διαστολής


Recommended Posts

Πήγα να βάλω μπροστά σήμερα να πάω το αμάξι για ΚΤΕΟ και άναψε αμέσως το coolant level. Κατεβαίνω ανοίγω εντελώς άδειο το ψυγειο. Έβαλα νερό για να πάω στο ΚΤΕΟ και το συνεργείο μου είναι κλειστο σήμερα Σάββατο. Υπάρχει κάτι που μπορώ να ελέγξω μόνος μου; Το είπα και στο ΚΤΕΟ μήπως δουν κάτι χοντρό κι αυτοί..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θα πρέπει να το παρακολουθήσεις εκεί που παρκάρεις από κάτω να δεις αν έχει τρέξει ψυκτικό από κάτω και να δεις και μοκέτες οδηγού συνοδηγού μήπως έχει διαρροή από το ψυγείο καλοριφέρ.

Στάλθηκε από το Redmi 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει διαρροή κάνει λίμνη στο κέντρο περίπου του κίνητηρα αλλά δεν μπορώ να εντοπίσω το σημείο γιατί έχει ποδιά από κάτω. Ελπίζω να είναι κανα σωληνάκι και όχι τίποτα χειροτερο

Link to comment
Share on other sites

ένας πλαστικός διακλαδωτής μου είπε ο μάστορας που συγκεντρώνει όλους τους σωλήνες του νερού κάτω απο τον κινητήρα έχει μια μικρή διαρροή. Από περιέργεια έχει κανείς εικόνα για πιο ανταλλκτικό πρόκειται;

Link to comment
Share on other sites

Το έχω ξανακουσει αυτό με τον πλαστικό διακλαδωτη, κάπου το έχω διαβάσει και εδώ στο φόρουμ , σαν πλαστικός σταυρός που κουμπωνουν σωληνάκια κάπως έτσι είναι, κόστος και τέτοια δεν ξέρω καθόλου.

Στάλθηκε από το Redmi 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μαλλόν για αυτο μιλάτε

 

 

https://www.car.gr/parts/view/5816324/

 

 

Σχετικά φτηνο εξάρτημα, δυσκολο στην αλλαγή γιατι ειναι πισω απο τον κινητηρα, στον καθρεπτη του αυτοκινητου. Το ειχα αλλαξει μονος μου, παιδευτηκα αρκετά, αν θυμαμαι καλά επρεπει να βγει και η βαλβιδα αναθυμιάσεων.

Link to comment
Share on other sites

Άρα 80€ μαζί με τις τσιμούχες, το παραφλού και την εργασία μάλλον φτηνά τη γλίτωσα.

 

Δε ξέρω αν έχει γραφτεί αλλόυ αλλά έμαθα απο το μηχανικό μου ότι τρέχει ανάκληση για τον αερόσακο συνοδηγού σε κάποια μοντέλα Α4/Α6 2004-2011 οπότε θα περάσω και μια βόλτα απο Karenta

Edited by geodimis
Link to comment
Share on other sites

  • Theodore Saba changed the title to Απώλεια νερού δοχείου διαστολής

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.