Jump to content

AFTERMARKET ΟΘΟΝΗ ΓΙΑ AUDI A3 8P ME ΗΧΟΣΥΣΤΗΜΑ BOSE


ALEXM

Recommended Posts

Χαιρετώ όλα τα μέλη και πιστεύω να είστε καλά!

Έχω στην κατοχή μου ένα Audi A3 8P με το εργοστασιακό Bose ηχοσύστημα και έχω επιχειρήσει να τοποθετήσω aftermarket οθόνη ανεπιτυχώς 4 φορές με τρεις διαφορετικές οθόνες.

Μου κάνει παράσιτα και αυξομειώνει μόνο του την ένταση του ήχου, παρόλο που τις 2 φορές έβαλα και ειδικό αντάπτορα για σύνδεση aftermarket οθόνης με Bose ηχοσύστημα.

Έχει τοποθετήσει κάποιος κάτι αντίστοιχο σε Bose με επιτυχία ή έχει κάποια δοκιμασμένη λύση?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή εβδομάδα,

 

Έχω καιρό να ασχοληθώ με το σπορ της... infotainment (:D), παρόλα αυτά θυμάμαι το θέμα που επισήμανες ίσχυε (και ισχύει?) ακόμα και σε περιπτώσεις αναβάθμισης ηχοσυστήματος με νεότερο εργοστασιακό...

 

Έχω είχα βάλει το dynavin N6 χωρίς να με απασχολήσει ποτέ το θέμα των παράσιτων ή έντασης ήχου...

Βέβαια πάνε χρόνια από τότε, και έχουν κυκλοφορήσει δεκάδες νέα προϊόντα και άλλων μαρκών, οπότε δεν έχω σημερινή άποψη.

 

Χωρίς να γνωρίζω τι ηχοσυστήματα δοκίμασες και έβαλες στο παρελθόν (και εντελώς φιλικά βέβαια), αν δοκίμαζες διάφορα προϊόντα χοντρικά κάτω των 300 ευρώ, που υπόσχονται τα πάντα, μην έχεις μεγάλες προσδοκίες...

 

Κάνε και ένα search πάνω δεξιά της σελίδας, θα βρεις και αντίστοιχο υλικό/σχόλια που έχουν ανεβάσει τα μέλη του cluc σχετικά με το ερώτημά σου.

Link to comment
Share on other sites

On 2/23/2020 at 8:24 PM, ALEXM said:

Χαιρετώ όλα τα μέλη και πιστεύω να είστε καλά!

Έχω στην κατοχή μου ένα Audi A3 8P με το εργοστασιακό Bose ηχοσύστημα και έχω επιχειρήσει να τοποθετήσω aftermarket οθόνη ανεπιτυχώς 4 φορές με τρεις διαφορετικές οθόνες.

Μου κάνει παράσιτα και αυξομειώνει μόνο του την ένταση του ήχου, παρόλο που τις 2 φορές έβαλα και ειδικό αντάπτορα για σύνδεση aftermarket οθόνης με Bose ηχοσύστημα.

Έχει τοποθετήσει κάποιος κάτι αντίστοιχο σε Bose με επιτυχία ή έχει κάποια δοκιμασμένη λύση?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

έχει διαφορετική καλωδίωση το bose εργοστασιακό ηχοσύστημα.

Έχει διαφορά στα πιν της γείωσης εκεί που είναι το πιν του ήχου στο κανονικό. Κάτι τέτοιο. Δε θυμάμαι απέξω πλέον δυστυχώς.

 

Θα πρέπει ο ηλεκτρολόγος που να ασχοληθεί να δει η πηγή που βάζεις που θέλει είσοδο-έξοδο και να φτιάξει ανάλογο αντάπτορα στην εργοστασιακή καλωδίωση.

 

Παρόμοιο πρόβλημα έχω αντιμετωπίσει με το aftermarket bluetooth που πήρα (kufatec) για το Α3. Ήθελε ειδικό αντάπτορα για τα bose ηχοσυστήματα και πάλι όμως δεν δουλεύει όπως σε γνωστό που που πήρε κι αυτός το ίδιο κιτ χωρίς να έχει bose.

 

 

Σκεφτόμουν κι εγώ ηχοσύστημα aftermarket πριν από αρκετό καιρό. Κανείς από όσους ρώτησα δεν μπορούσαν να μου εγγυηθούν ότι θα το πάρω, θα το βάλουμε κι αν κάνει παράσιτα δε θα πληρώσω το σύστημα αν δεν βρούμε λύση. Οπότε έβαλα πηγή RNS-e να "ησυχάσω" με ό,τι περιορισμένες δυνατότητες έχει.

Link to comment
Share on other sites

Εγω αγόρασα τα χριστούγεννα μια σαν αυτή: https://www.aliexpress.com/item/33051256578.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.16b252b7XSZI6j&algo_pvid=e346e1b9-9fcf-4f81-98bc-e6388c07aa40&algo_expid=e346e1b9-9fcf-4f81-98bc-e6388c07aa40-14&btsid=0b0a050b15827884743598197e0388&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_

 

Σε εμενα που τα ηχεια ειναι blankput ηθελε μια μικρη αλλαγή στο καλωδιο για να παιζουν και τα πισω τα ηχεια, οταν την παρηγγειλα πολλοι στα σχολια του αγοραστη γραφανε οτι για s3 με bose συστημα δεν επεζε καλα και τους ειχε πει εναν τροπο που πρεπει να γειωσουν ενα συγκεκριμενο καλωδιο για να παιξει και ειπαν οτι δουλεψε ετσι. Οταν ρωτησα τον ηλεκτρολογο μου αν αυτή μπαινει σε s3 μου ειπε πως θελει γειωση το καλωδιο (δλδ το ηξερε και αυτος). Παντος αν θες μπορω να ψαξω συγκεκριμένα και να σου βρω μια με 100% για bose.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.