Jump to content

Πρόβλημα με κάμερα οπισθοπορείας!!!


Recommended Posts

Καλησπέρα μάγκες!! Πρόσφατα έβαλα μια aftermarket οθόνη & ταυτόχρονα τοποθέτησα και κάμερα οπισθοπορείας. Όλα στην αρχή πήγαιναν καλά, μέχρι που χρειάστηκε να κάνω κάτι και ένας μάστορας έβγαλε όλα τα καλώδια πίσω από την οθόνη και τα ξανάβαλε. Από τότε η κάμερα κάνει παρεμβολές! Στην αρχή ήμουν σίγουρος ότι έγινε τότε η λαλακία με τα καλώδια, αφου όταν πείραζα το RCA καλώδιο, πειραζόταν και η εικόνα στην οθόνη, οπότε το ξαναπήγα πίσω στο μάστορα που μου κανε όλη την εγκατάσταση, ο οποίος μου έβγαλε ποιο 'καθαρά' καλώδια και μου τα μόνωσε με ταινία. Χτες που το φτιαξε δούλευε κανονικά, αλλά σήμερα πάλι μερικές φορές μου κάνει παρεμβολές, οπότε μάλλον είναι από αλλού το πρόβλημα. Ίσως ήταν τυχαίο δηλαδή που σταμάτησε να δουλεύει μετά το βγάλε-βάλε του άλλου, καθώς είχαν περάσει 1-2 μέρες από την εγκατάσταση και ίσως μου τα έκανε έτσι κι αλλιώς αργότερα. Γνωρίζω για το φίλτρο-βαρελάκι το οποίο διορθώνει αυτό το θέμα παρεμβολής με το canbus. Το θέμα είναι ότι μίλησα με ένα μαγαζί σήμερα και μου εξήγησε ότι συγκεκριμένα το αμάξι μου δε χρειάζεται αυτό, αλλά μια μόντα με ρελέ. Ηλεκτρολόγος δεν είμαι, ιδέα δεν έχω, αλλά μήπως ξέρετε ρε παιδιά τι ισχύει τελικά? Τι πρέπει να κάνω για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο? Ευχαριστώ εκ των προτέρων....

Edited by Audream
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.