Jump to content

Χειμερινή ενδυμασία

Περισσότερα

Ημερολόγια 2021

Περισσότερα

Καλοκαιρινή ένδυμασία

Περισσότερα

Χορηγοί

Περισσότερα
Tomb7

Κριτικές για boost controller

Recommended Posts

Γεια σε όλους! Καθώς καινούργιος στο φόρουμ και έχοντας ψάξει αρκετά παλιότερα άρθρα του φόρουμ με θέμα το bc, δεν έχω καλυφθεί ως προς το ποιο είναι καλύτερο. Οι γνώμες σας θα με βοηθούσαν πολύ για την τελική μου επιλογή. Ευχαριστώ προκαταβολικά. 

Ανάλογα τι θες να κάνεις με το bc. Αν σου κάνει να έχεις μια high και μια low έχεις πληθώρα επιλογών. 

Προσωπικά έχω το prd 600. Ευχαριστημένος είμαι αλλά αν έβαζα τώρα θα δοκίμαζα το i boost. 

Το καλύτερο θεωρείται το pbc της plex Tuning αλλά το έχουν για δύσχρηστο. Το i boost είναι πολύ κοντά και είναι πιο απλό στην ρύθμιση. 

Αυτά από την έρευνα που έκανα εγώ πριν λίγους μήνες. 

• Like 1

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση PanA4. Θα με ενδιέφερε βασικά να βάλω κάτι το οποίο θα έχει και μια φιλική συμπεριφορά-γραμμικοτητα και να μην είναι on off σε συνδυασμό με τη wg forge που έχω αγοράσει και στο πρόγραμμα να μπουν μαζι. Δεν ξέρω αν σε αυτό παίζει μεγαλύτερο ρόλο το wg ή το bc ή και τα δύο συνδυαστικά 

Με την wg θα ορίσεις την μηχανική σου πίεση και βάσει αυτής θα ρυθμίσεις το bc. Καλό θα ήταν να στο κάνει ο προγραμματιστης σου. 

Όλα τα bc πια μπορούν να ρυθμιστούν βάσει στροφών, βάσει ταχύτητας κλπ και μπορείς να πετύχεις το αποτέλεσμα που θες. 

• Like 1

Με στόχο το 1.5 σταθερό και για το καλύτερο αποτέλεσμα με τι ελατήριο μου προτείνεις να σεταριστει η wg, δηλαδή με τι μηχανική να επιλέξω να πάω;

2 ώρες πριν, Tomb7 είπε

Με στόχο το 1.5 σταθερό και για το καλύτερο αποτέλεσμα με τι ελατήριο μου προτείνεις να σεταριστει η wg, δηλαδή με τι μηχανική να επιλέξω να πάω;

Τι σετ απ είσαι; Κ04; 

Με 1 bar μηχανική θα είσαι μια χαρά. Όλα αυτά όμως να τα συζητήσεις και με τον προγραμματιστη σου. 

• Thanks 1

Μπλε ελατήριο 1 μπαρ μηχανική στην Wg. 

Εάν βάλεις κάτι σε boost controller που δεν θα έχει έλεγχο ανά σχέση, τότε όσο ανεβαίνεις σε σχέση, θ ανεβαίνει και η πίεση.... στα ψηλά. 

Οπότε ψάξε καλά για το τι θες να κάνεις και έχε στο νου ότι τα δικά μας είναι γενικά πολύ ευαίσθητα σε παράσιτα ρεύματος, οπότε ότι συνδεσμολογια θα γίνει θα πρέπει να γίνει με πολλή προσοχή. 

• Like 2
  • Thanks 1

6 ώρες πριν, PanA4 είπε

Με 1 bar μηχανική θα είσαι μια χαρά. Όλα αυτά όμως να τα συζητήσεις και με τον προγραμματιστη σου. 

Ναι έχει γίνει συζήτηση περί αυτού και υπάρχει ταύτιση με την άποψη σου.

4 ώρες πριν, Dikonou είπε

Μπλε ελατήριο 1 μπαρ μηχανική στην Wg. 

Εάν βάλεις κάτι σε boost controller που δεν θα έχει έλεγχο ανά σχέση, τότε όσο ανεβαίνεις σε σχέση, θ ανεβαίνει και η πίεση.... στα ψηλά. 

Οπότε ψάξε καλά για το τι θες να κάνεις και έχε στο νου ότι τα δικά μας είναι γενικά πολύ ευαίσθητα σε παράσιτα ρεύματος, οπότε ότι συνδεσμολογια θα γίνει θα πρέπει να γίνει με πολλή προσοχή. 

Έχουν παρατηρηθεί προβλήματα στον εγκέφαλο δηλαδή συνδέοντας bc; Αν ναι αυτό είχε να κάνει με λάθος συνδεσμολογία; Με χαμηλής ποιότητας bc; ή γενικά ο bosch ecu δεν τα πάει καλά με "παρασιτα" όπως είπες; Τέλος  μου έχουν προτείνει πολλοί όπως και ο PanA4, για το iboost στο οποίο κλείνω και γω περισσότερο... Είναι ένα bc που μπορεί να δημιουργήσει θέμα; 

Εννοώ πως απ όπου και να πάρεις σήμα για ότι χρειαστεί το κάθε boost συνδεσμολογια θέλει προσοχή. 

Τα δικά μας είναι πολύ ευαίσθητα σε παράσιτα γενικά. 

Καλησπέρα σε όλους! Σήμερα έπειτα από προτάσεις πολλών εκτός του φόρουμ αλλά και από τη συζήτηση εδώ μέσα, προχώρησα στην αγορά του iboost το οποίο θα συνδυαστεί με το wg forge (με μπλε ελατήριο). Το ερώτημα τώρα που έχει γεννηθεί είναι, το πώς θα μπορεί να ρυθμιστεί η λειτουργία του ανά ταχύτητα (gear) αφού το αυτοκίνητο είναι audi A4 b7 και από ότι ξέρω ΔΕΝ έχει αισθητήρα για τις ταχύτητες παρά μόνο αυτόν της οπισθεν στο σασμάν... Υπάρχει κάποιος που γνωρίζει, υπάρχει κάποια λύση;

Την ρύθμιση ανά ταχύτητα θα την κάνεις από το bc. Σε κάθε ταχύτητα θα ορίζεις διαφορετικό duty cycle ώστε να παίρνεις την επιθυμητή πίεση. 

Πως θα αναγνωρίζει το boost την κάθε σχέση είναι το θέμα. 

21 λεπτά πριν, Dikonou είπε

Πως θα αναγνωρίζει το boost την κάθε σχέση είναι το θέμα. 

Στο prd 600 έχει οδηγίες για το πως ρυθμίζεται. Φαντάζομαι κάτι αντίστοιχο θα υπάρχει και στο i boost. Για μένα την ρύθμιση πρέπει να την κάνει ο προγραμματιστης για να φέρει το αυτοκίνητο εκεί που θέλει. 

Ναι ακριβώς αυτό είναι το πρόβλημα, δεν μπορεί το bc από κάπου να πάρει πληροφορία τι σχέση έχει το σασμάν. Υπάρχει κάποιος που να έχει αντιμετωπίσει το συγκεκριμένο προβλημα, και πως το έλυσε;

2 λεπτά πριν, PanA4 είπε

Στο prd 600 έχει οδηγίες για το πως ρυθμίζεται. Φαντάζομαι κάτι αντίστοιχο θα υπάρχει και στο i boost. Για μένα την ρύθμιση πρέπει να την κάνει ο προγραμματιστης για να φέρει το αυτοκίνητο εκεί που θέλει. 

Δεν υπάρχει αισθητήρας στο δικό μου σασμάν για να ξέρει το bc τι σχέση έχει μέσα για να το ρυθμίσω αναλογα

2 λεπτά πριν, Tomb7 είπε

Δεν υπάρχει αισθητήρας στο δικό μου σασμάν για να ξέρει το bc τι σχέση έχει μέσα για να το ρυθμίσω αναλογα

Μόνο για την όπισθεν εχει, θα παίζω μπάλα με reverse 😅

24 λεπτά πριν, Tomb7 είπε

Ρίξε μια ματιά στο manual. Σίγουρα θα λέει. Σου ξαναλέω όμως να στο ρυθμίσει ο προγραμματιστης. 

Δυστυχώς το manual του iboost είναι για γέλια... Όσον αφορά το Β7, είναι λίγο περίεργα τα πράματα... πχ στο δικό μου που ειναι 20ντ 2005 μοντέλο, δεν δείχνει τπτ από obd... Στου Ηλία το 20ντ που είναι 2006 δείχνει τα πάντα, και ταχύτητες...

Αν κάποιος έχει b7 2.0tfsi Quattro 06' μοντέλο που να έχει τοποθετήσει bc με αντίστοιχες δυνατότητες ας γράψει τι αντιμετοπισε... Πήρε τιμές για σχέση κτλ από τον εγκέφαλο;