Jump to content

Αντηλιακές μεμβράνες


Recommended Posts

Πριν βαλετε μεμβρανες να δειτε με τα ματια σας την διαδικασια τοποθετησης και ΟΧΙ μονο το αποτελεσμα. Εγω πριν βαλω ειχα δει 2-3 .....και εκτος την αθλια δουλεια σαν αποτελεσμα , χρησιμοποιουσαν τοσο νερο για να τις κολησουν που το αμαξι θυμιζε ενυδρειο!!!!!

Α! Αν δειτε να κανουν την τοποθετηση εξω σε παρκινγκ , σε πεζοδρομιο ή μεσα στον ηλιο τοτε ΜΑΚΡΥΑ!!!! ;) Οπως εχω πει εχω βαλει Lummar στο καταστημα των Μελισσιων πριν 3 χρονια. Ηταν Αψογοι και επαγγελματιες. Κανενα παραπονο και κανενα προβλημα μεχρι και σημερα. :new_thumright: Στα + της εταιρειας ειναι οτι εχει νομιζω δικα της μαγαζια και δεν εχει αρχισει σαν την 3Μ να δινει εμπορευμα σε οποιονδηποτε, πραγμα που σημαινει περισσοτερος ελεγχος . ;)

Edited by KAPSALISS
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 329
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Πάντως η llumar δεν είδα να έχει κάποια μεμβράνη που να είναι νομιμη σαν την CR70 της 3Μ ...ή κάνω λάθος?

 

H titanium της llumar που σκέφτομαι να βάλω και είναι ανοιχτή μαύρη.....απέχει πολύ από τη νομιμότητα....

 

Έχει κανείς σχετική εμπειρία....?

 

Φιλικά, Κώστας

Edited by KostA3
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους..

 

έχω βάλει γύρω στα δέκα αυτοκίνητα 3Μ στα παιδιά στην χαμοστέρνας δεξιά δεν έχουμε μέχρι στιγμής κανένα πρόβλημα και έχουν κάνει καλή δουλειά

Link to comment
Share on other sites

Πάντως η llumar δεν είδα να έχει κάποια μεμβράνη που να είναι νομιμη σαν την CR70 της 3Μ ...ή κάνω λάθος?

 

H titanium της llumar που σκέφτομαι να βάλω και είναι ανοιχτή μαύρη.....απέχει πολύ από τη νομιμότητα....

 

Έχει κανείς σχετική εμπειρία....?

 

Φιλικά, Κώστας

 

Όπως τα λες είναι !

 

Περνάς από ΚΤΕΟ αλλά εαν σε σταματήσει η τροχαία την εφαγες την κλήση.

Link to comment
Share on other sites

Όπως τα λες είναι !

 

Περνάς από ΚΤΕΟ αλλά εαν σε σταματήσει η τροχαία την εφαγες την κλήση.

εχει η λουμαρ νομιμες...πηγαινε απο κει και θα δεςις!

εγω προτεινω λουμαρ κηφησο η 3μ χαμοστερνας.

επαγγελματιες και οι 2!

Link to comment
Share on other sites

εχει η λουμαρ νομιμες...πηγαινε απο κει και θα δεςις!

εγω προτεινω λουμαρ κηφησο η 3μ χαμοστερνας.

επαγγελματιες και οι 2!

 

νόμιμες πλέον δεν υπάρχουν...οι μπάτσοι σε γράφουν ότι φιμέ και αν έχεις..πλέον το χαρτί που δίνει η Lumar (δεν ξέρω για την 3Μ και για άλλες

 

μάρκες) δεν ισχύει..έχει τύχει πρόσφατα να φάω κλήση και να χάσω την άδεια κυκλοφορίας για ένα μήνα παρόλο που έδειξα τό χαρτί περι

 

νομιμότητας και παπ*ριες...!! ο καινούριος νόμος που τα απαγορέυει βγήκε τον μάρτιο αν δεν κάνω λάθος..

 

Υ.Γ. είναι και στην κρίση του μπάτσου αν θα σε γράψει ή οχι...

Link to comment
Share on other sites

και επειδή είναι στην κρίση του μπατσου και η οποία ειναι χεσε ψηλά και αγνάντευε.... βάλε αυτές που αρέσουν σε σένα...

 

στο προηγούμενο αυτ/το είχα βάλει τις πολύ ανοιχτές και ηταν σαν να μην ειχα, όπότε τωρα έβαλα κανονικες μεμβράνες

Link to comment
Share on other sites

και επειδή είναι στην κρίση του μπατσου και η οποία ειναι χεσε ψηλά και αγνάντευε.... βάλε αυτές που αρέσουν σε σένα...

 

στο προηγούμενο αυτ/το είχα βάλει τις πολύ ανοιχτές και ηταν σαν να μην ειχα, όπότε τωρα έβαλα κανονικες μεμβράνες

 

 

ακριβώς... ;)

Link to comment
Share on other sites

εχει η λουμαρ νομιμες...πηγαινε απο κει και θα δεςις!

Όπως είπε και ο Βαγγέλης, η Llumar έχει νόμιμες μεμβράνες και συγκεκριμένα τις UV99 (έτσι λέγονται).

Είναι ίδιας σκουρότητας με της CR70 της 3Μ.(και είναι και κάπως πιο φτηνές -δεν γνωρίζω το γιατί). :)

Η Llumar δεν έχει ανανεώσει το site της και δεν έχει προσθέσει τις νέες μεμβράνες. ;)

 

Γενικά αν δεν περάσετε από τα αντίστοιχα μαγαζιά για να πάρετε μία αίσθηση, δεν θα αποκτήσετε ποτέ αντικειμενική άποψη από το τι γράφεται στα forum ή ό,τι βλέπετε από φωτογραφίες.

Πολλές φορές ο φακός της φωτογραφικής μηχανής δεν μπορεί να απαθανατίσει σωστά αυτό που βλέπει το ανθρώπινο μάτι (λόγω ανακλάσεων, λόγω αντηλιάς, λόγω πολύ έντονου φωτισμού κτλ).

 

Είναι λάθος να κάνει καποιος έρευνα αγοράς από το νετ.

 

 

Giannis Amar,

οι μεμβράνες σου μου φαίνονται πολύ σκούρες...Νομίζω ότι θα έχεις πρόβλημα με τα "στρουμφάκια" σε περίπτωση ελέγχου.Πάντως "έδωσαν" πολύ εμφανισιακά στο αμάξι !!! :speak_cool:

Link to comment
Share on other sites

Οντως ειναι στην κριση του "μπατσου". Αλλα ενα μετριο φιμε λιγοι θα το εγραφαν. Αν ειναι κατραμι βεβαια δε νομιζω οτι θα φταιει ο "μπατσος" .

Παντως για να ξερετε προβλεπεται 20 μερες αφαιρεση πινακιδων και διπλωματος μαζι με το προστιμο.

Οσο για το χαρτι που δινουν οι εταιριες με τα φιμε ειναι για το ΚΤΕΟ, δεν νομιζω φιλε Serafeim οτι οι αστυνομικοι θα ενημερωθουν για το νομιμο απτο χαρτακι που δινει η καθε Lumar.

Link to comment
Share on other sites

Οντως ειναι στην κριση του "μπατσου". Αλλα ενα μετριο φιμε λιγοι θα το εγραφαν. Αν ειναι κατραμι βεβαια δε νομιζω οτι θα φταιει ο "μπατσος" .

Παντως για να ξερετε προβλεπεται 20 μερες αφαιρεση πινακιδων και διπλωματος μαζι με το προστιμο.

Οσο για το χαρτι που δινουν οι εταιριες με τα φιμε ειναι για το ΚΤΕΟ, δεν νομιζω φιλε Serafeim οτι οι αστυνομικοι θα ενημερωθουν για το νομιμο απτο χαρτακι που δινει η καθε Lumar.

 

κάποτε όταν υπήρχε νόμος σχετικά με τα φιμέ το χαρτάκι έπαιζε το ρόλο του λόγω ότι ήταν αποδειχτικό για την σκουρότητα της μεμβράνης και για

 

τις προδιαγραφές που όριζε ο νόμος..τώρα απλά το δείχνεις και είναι στην κρίση του αστυνομικού...όσο για το κτέο συμφωνώ αλλά πως περνάει

 

απο την στιγμή που είναι παράνομα... γενικά είμαστε μπουρδ*λο σα κράτος άκρη δεν βγάζεις...

Link to comment
Share on other sites

κάποτε όταν υπήρχε νόμος σχετικά με τα φιμέ το χαρτάκι έπαιζε το ρόλο του λόγω ότι ήταν αποδειχτικό για την σκουρότητα της μεμβράνης και για

 

τις προδιαγραφές που όριζε ο νόμος..τώρα απλά το δείχνεις και είναι στην κρίση του αστυνομικού...όσο για το κτέο συμφωνώ αλλά πως περνάει

 

απο την στιγμή που είναι παράνομα... γενικά είμαστε μπουρδ*λο σα κράτος άκρη δεν βγάζεις...

 

Το χαρτί της κάθε εταιρίας (μαζί με το αυτοκολλητάκι στις μεμβράνες) δηλώνει ότι η μεμβράνη που είναι κολλημένη πάνω στο αμάξι:

1)είναι η συγκεκριμένη που είναι πάνω στο αυτοκίνητο (δηλαδή το χαρτί αναφέρεται στη συγκεκριμένη μεμβράνη που φοράει το αμάξι)

2)δηλώνει ότι η συγκεκριμένη μεμβράνη έχει μπει με νόμιμο και πιστοποιημένο τρόπο.

 

Το κτεο δεν μπορεί να σε κόψει γιατί οι μεμβράνες σου είναι πιο σκούρες από αυτές που ορίζει ο ΚΟΚ.Μπορεί να σε κόψει για τεχνικά θέματα αλλά όχι για θέματα παραβατικότητας του ΚΟΚ.τουλάχιστον εγώ αυτό ξέρω και αυτό που είπαν 4 φορές που πέρασα από ΙΚΤΕΟ (διαφορετικά αμάξια μάλιστα που κάποια είχαν μεμβράνες -και μάλιστα αρκετά σκούρες- και κάποια όχι.).

 

Το αν θα σε γράψει ο αστυνομικός θεωρητικά δεν έχει να κάνει ούτε με το αν έχεις περάσει ΚΤΕΟ ούτε αν έχεις αυτοκολλητάκια στις μεμβράνες ούτε αν έχεις το χαρτί της εκάστοτε εταιρίας :)

Θεωρητικά για να σε γράψει, πρέπει να έχει μαζί του φωτόμετρο (αφού και ο ΚΟΚ αναφέρεται σε νούμερα διαπερατότητας φωτός και όχι σε αποτελέσματα "με το μάτι"), γιατί αλλιώς που ξέρει τι διαπερατότητα φωτός έχει το τζάμι σου? (είτε εσύ ξέρεις ότι είναι παράνομες είτε όχι)

Βέβαια αν εσύ ξέρεις ότι οι μεμβράνες σου είναι παράνομες, κάνεις το μ@λ@κ@, κλαίγεσαι λίγο (δεν ήξερα-δε με ενημέρωσαν κτλ) και αν σε γράψουν, δε μιλάς και καθόλου.

Έτσι ενημερωτικά... ;)

Edited by kagouras
Link to comment
Share on other sites

Το χαρτί της κάθε εταιρίας (μαζί με το αυτοκολλητάκι στις μεμβράνες) δηλώνει ότι η μεμβράνη που είναι κολλημένη πάνω στο αμάξι:

1)είναι η συγκεκριμένη που είναι πάνω στο αυτοκίνητο (δηλαδή το χαρτί αναφέρεται στη συγκεκριμένη μεμβράνη που φοράει το αμάξι)

2)δηλώνει ότι η συγκεκριμένη μεμβράνη έχει μπει με νόμιμο και πιστοποιημένο τρόπο.

 

Το κτεο δεν μπορεί να σε κόψει γιατί οι μεμβράνες σου είναι πιο σκούρες από αυτές που ορίζει ο ΚΟΚ.Μπορεί να σε κόψει για τεχνικά θέματα αλλά όχι για θέματα παραβατικότητας του ΚΟΚ.τουλάχιστον εγώ αυτό ξέρω και αυτό που είπαν 4 φορές που πέρασα από ΙΚΤΕΟ (διαφορετικά αμάξια μάλιστα που κάποια είχαν μεμβράνες -και μάλιστα αρκετά σκούρες- και κάποια όχι.).

 

Το αν θα σε γράψει ο αστυνομικός θεωρητικά δεν έχει να κάνει ούτε με το αν έχεις περάσει ΚΤΕΟ ούτε αν έχεις αυτοκολλητάκια στις μεμβράνες ούτε αν έχεις το χαρτί της εκάστοτε εταιρίας :)

Θεωρητικά για να σε γράψει, πρέπει να έχει μαζί του φωτόμετρο (αφού και ο ΚΟΚ αναφέρεται σε νούμερα διαπερατότητας φωτός και όχι σε αποτελέσματα "με το μάτι"), γιατί αλλιώς που ξέρει τι διαπερατότητα φωτός έχει το τζάμι σου? (είτε εσύ ξέρεις ότι είναι παράνομες είτε όχι)

Βέβαια αν εσύ ξέρεις ότι οι μεμβράνες σου είναι παράνομες, κάνεις το μ@λ@κ@, κλαίγεσαι λίγο (δεν ήξερα-δε με ενημέρωσαν κτλ) και αν σε γράψουν, δε μιλάς και καθόλου.

Έτσι ενημερωτικά... ;)

 

πλέον σε γράφει για οποιαδήποτε μεμβράνη έχεις πάνω στο αυτοκίνητο..όπως προανέφερα σύμφωνα με τον καινούριο νόμο απαγορέυονται οι μεμβράνες στο αυτοκίνητο άσχετα με την σκουρότητα της μεμβράνης..εξαιρούνται οι μεμβράνες που είναι τοποθετημένες για λόγω υγείας..

 

όλα αυτά σύμφωνα με τα λεγόμενα του βαθμοφόρου αστυνομικού όταν με σταμάτησε...και όπως ξαναείπα δεν βγάζεις άκρη..έχω πάει σε ΚΤΕΟ που δεν πέρναγε το αυτοκίνητο λόγω μεμβρανών...πήγα σε άλλο ΚΤΕΟ και μου το πέρασε κανονικά χωρίς λάδια ξύδια κτλ..οι μεμβράνες ήταν "φυσιολογικές" όχι κατράμι δηλαδη...

Link to comment
Share on other sites

Λάθος. Υπάρχουν νόμιμες. Ο νόμος δε μιλάει για μεμβράνες. Αναφέρεται καθαρά σε ΔΙΑΠΕΡΑΤΟΤΗΤΑ κρυστάλλων! Εάν θυμάμαι καλά είναι στο 70 ή 78%

Οι μπάτσοι είναι εκτελεστικά όργανα της πολιτείας και δουλειά τους είναι να εφαρμόζουν το νόμο. Όχι να κάνουν ό,τι τους κατέβει ή ό,τι εκείνοι θεωρούν σωστό.

 

Βγήκε 1η Οκτωβρίου του 2008

 

Ούτε για αστείο μην το ξαναπεις αυτό. Εάν είσαι εντός του πλαισίου που ορίζει ο νόμος ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ να δε γράψει!

Πας σε δικαστήριο και ζητάς να διωχθεί πειθαρχικά εάν σου κάνει τέτοιο πράγμα!

Εάν είσαι εκτός νόμιμων ορίων, τότε είναι υποχρεωμένος να σε γράψει (παρόλο που καμιά φορά μερικοί κάνουν τα στραβά μάτια)

 

καλά εσύ όταν κάνεις παρανομία και δεν σε γράψει πήγαινέ τον στο δικαστήριο επειδή δεν σε έγραψε.. :P αυτό εννοώ στην κρίση του αστυνομικού...(στραβά μάτια κτλ..) ;)

 

μετά την 1 οκτωβρίου ξαναβγήκε νόμος για τα φιμέ όπως προανέφερα που τα απαγορεύει...

Link to comment
Share on other sites

k_t_g δεν μπορώ να ανοίξω το αρχείο με το ΦΕΚ... :unsure:

myscreenshot14.jpg

 

Γενικά η διαπερατότητα στα εμπρός τζάμια είναι 75% και 70% στα πίσω (αν δεν απατώμαι).

Κι εγώ δεν βρήκα πουθενά να λέει ότι απαγορεύεται η οποιαδήποτε μεμβράνη στο αμάξι.

 

 

edit:το κατέβασα τελικά :)

Edited by kagouras
Link to comment
Share on other sites

Δεν εννοώ αυτό... Με πήγες στο άλλο άκρο! :speak_cool: Εννοώ ότι, εφ' όσον είσαι νόμιμος, ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ να σε γράψει!!

 

Πότε και ποιος;;

 

 

στο Φ.Ε.Κ. που αναφέρεις δεν γράφει πουθενά για 1η οκτωβρίου.. μακάρι να ισχύουν όλα αυτά μέχρι και σήμερα... θα το τυπώσω και θα το έχω στο ντουλαπάκι και να πανα γαμ*θουν... και μετά θα ξεκινήσει το γράψιμο για εξάτμηση κτλ κτλ... :P

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλω να προσεχουμε λιγο τις εκφρασεις μας........ Δεν βριζουμε ακομα και αν βαζουμε **** για να αλλαξουμε λιγο την λεξη . ;)

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλω να προσεχουμε λιγο τις εκφρασεις μας........ Δεν βριζουμε ακομα και αν βαζουμε **** για να αλλαξουμε λιγο την λεξη . ;)

 

 

οκ.. ;)

Link to comment
Share on other sites

Oυφ ανακαλυψα ενα αλλο φορουμ που ειχε μια ατελειωτη κουβεντα σχετικα με φιμε - νομιμοτητες - φωτεινοτητες κλπ (βρηκα και σενα Γιωργο ναι ναι :)) και δεν ξερω τι να κανω.

 

Εχω κλεισει ραντεβου αυριο να περασω να βαλω Llumar Titanium αλλα μετα απο μερικες φωτογραφιες που ειδα μου φαινονται πολυ σκουρες.

Και για θεμα ΚΤΕΟ και Αστυνομιας ουτε λογος, δεν περνας απο οτι καταλαβα.

 

Επειδη το αμαξι θα το βγάλω και εκτος χωρας για καποιο διαστημα και οπως φανταζεστε η κατασταση εκτος δεν ειναι τοσο "χαλαρη" οσο σε εμας προβληματιζομαι στο θεμα του τονου των μεμβρανων.

 

Μια επιλογη μου ειναι να βαλω Titanium απο την κολωνα και πισω και μπροστα να βαλω τα UV 99% που ειναι και νομιμα.

 

Αρχικα η διαφορα στον τονο των παραθυρων μου φαινοταν ωραια ( εβλεπα τα Black Edition A3 που αγοραζουν σαν τρελλοι οι Βρετανοι) αλλα πλεον εχω αρχισει να σκεφτομαι το εξης:

 

Μηπως με διαφορετικο τονο θα φαινεται σαν Limo, Βανακι κλπ??!

 

Help :)

 

 

 

Δειτε πχ αυτο το Facelift Black Edition.

Φοραει το Privacy Glass της Audi πισω και μπροστα τιποτα. Αυτο χτυπαει παρα πολυ στο ματι, σε μενα υποθετω η διαφορα θα ηταν μικροτερη?...

http://i708.photobucket.com/albums/ww89/no.../P4010018-1.jpg

Edited by mogolfiero
Link to comment
Share on other sites

Εχω κλεισει ραντεβου αυριο να περασω να βαλω Llumar Titanium αλλα μετα απο μερικες φωτογραφιες που ειδα μου φαινονται πολυ σκουρες.

Και για θεμα ΚΤΕΟ και Αστυνομιας ουτε λογος, δεν περνας απο οτι καταλαβα.

 

καλύτερα να τα δεις από κοντά και όχι απο φωτογραφίες το έχουμε αναφέρει και πιο πάνω... ;)

Edited by SerafeimS.K
Link to comment
Share on other sites

καλύτερα να τα δεις από κοντά και όχι απο φωτογραφίες το έχουμε αναφέρει και πιο πάνω... ;)

 

 

2 φορες που περασα απο το μαγαζι του ειδα να περναει Titanium και ηταν οντως αρκετεα σκουρες.

Ειδικα το πισω τζαμι μου φανηκε πολυ "βαρυ"

 

Παντως ειτε βλεπω φωτος ειτε αμαξια απο κοντα το συμπερασμα ειναι οτι με Τitanium μπροστα δεν περναω ΚΤΕΟ και μπορουν να με γραψουν

Και στην υπολοιπη Ευρώπη φανταζομαι πολυ χειροτερα.

 

 

Ιδεες σχετικα με το μισο-μισο? :)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.