Jump to content

Recommended Posts

Γεια σας παιδιά, 

 

Είμαι κάτοχος ενώς Α3, 1.8 τφσι 2+ στάδιο εδώ και 5 χρόνια, ειχα τα προβληματα μου αλλα ειχα και τις χαρές μου με αυτό το αμάξι, ειμαι σε σκέψεις να το δώσω, και να αγοράσω κάποιο αλλο μοντέλο της audi και είμαι ανάμεσα σε δίλημα όσον αφορά τα φίλτρα επιλογής.

 

Θέλω κάτι μέχρι 2.0L και 4-θέσιο (οχι πρωτα ΤΤ δλδ). Το δίλημα μου ειναι να πάρω κατι με πολλά άλογα και κατεπεκταση πιο παλιο? πχ s3 20vt? η να πάρω κάτι ποιο καινούργιο με εναν αξιολογο αριθμο αλόγων (200-240) και πιό μουράτο , όπως ενα Α5, Α4 Β8, ΤΤ 8j. 

 

Βλέπω στο car κάτι audi 500-600-700-750 άλογα,  κυρίως s3 20vt και ΤΤ mk1,  με μέσο όρο τιμή πώλησης τα 13-15 χιλιάδες ευρώ, που είναι μέσα στο budget μου, και διαβάζοντας την λίστα των εξαρτημάτων που έχουν τοποθετήσει οι ιδιοκτήτες το αμάξι βγαίνει σαν κόστος  στα 30.000+ ευρώ.

 

Αυτό το ερέθισμα μου δημιουργήθηκε επειδή ένας φίλος μου αγόρασε ενα ΤΤ, 750 άλογα με 11.000 ευρώ και το έχει μήνες τώρα, και του πίνει το αίμα και το αμάξι δν εχει κανει κιχ απο βλάβες, και το χαμόγελο που μου δίνει αυτή η επιτάχυνση παιδιά πραγματικά δεν υπάρχει.

 

To budget μετά την πώληση του δικού μου θα κινηθεί έως 16.000 για την αγορά του και θα έχω αλλα 3κ για τυχόν βλάβες/βελτιώσεις/ασφάλειες/τέλη.

Σε περιπτωση "ευκαιρίας" θα διαθέσω ολο το ποσόν δλδ 19-20κ.

 

Το δικό μου Audi εχει βγάλει 226 άλογα τροχό και η αλήθεια ειναι παιδιά οτι τα έχω βαρεθεί τόσα χρόνια, θα ήθελα μια αλλαγή στην κατηγορία και κοιτάω αμάξια με 400+ μουλαράκια.

Το αμάξι το χρησιμοποιώ για τα πάντα, δλδ μέσο όρο το χρονο έχω 20.000 χιλιομετρα, οποτε και το επόμενο αυτοκίνητο θα κανει το χρόνο τοσα χιλιομετρα, (δουλειά, βόλτες, ταξίδια, πατήματα).

 

Εσείς τι θα μου προτείνατε? Ένα μουράτο κυριλέ audi και πιο καινούργιο η κάποιο μοντέλο πιο παλιό με περισσότερα άλλογα.?

 

Και δεν ξέρω αν περιορίζω τα κριτήρια μου επειδή είπα μόνο μοντέλα audi, γιαυτό θα ήθελα να ακούσω όλες τις γνώμες σας.

 

Ευχαριστώ.

 

 

 

Edited by BillPhreak
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά, 
 
Είμαι κάτοχος ενώς Α3, 1.8 τφσι 2+ στάδιο εδώ και 5 χρόνια, ειχα τα προβληματα μου αλλα ειχα και τις χαρές μου με αυτό το αμάξι, ειμαι σε σκέψεις να το δώσω, και να αγοράσω κάποιο αλλο μοντέλο της audi και είμαι ανάμεσα σε δίλημα όσον αφορά τα φίλτρα επιλογής.
 
Θέλω κάτι μέχρι 2.0L και 4-θέσιο (οχι πρωτα ΤΤ δλδ). Το δίλημα μου ειναι να πάρω κατι με πολλά άλογα και κατεπεκταση πιο παλιο? πχ s3 20vt? η να πάρω κάτι ποιο καινούργιο με εναν αξιολογο αριθμο αλόγων (200-240) και πιό μουράτο , όπως ενα Α5, Α4 Β8, ΤΤ 8j. 
 
Βλέπω στο car κάτι audi 500-600-700-750 άλογα,  κυρίως s3 20vt και ΤΤ mk1,  με μέσο όρο τιμή πώλησης τα 13-15 χιλιάδες ευρώ, που είναι μέσα στο budget μου, και διαβάζοντας την λίστα των εξαρτημάτων που έχουν τοποθετήσει οι ιδιοκτήτες το αμάξι βγαίνει σαν κόστος  στα 30.000+ ευρώ.
 
Αυτό το ερέθισμα μου δημιουργήθηκε επειδή ένας φίλος μου αγόρασε ενα ΤΤ, 750 άλογα με 11.000 ευρώ και το έχει μήνες τώρα, και του πίνει το αίμα και το αμάξι δν εχει κανει κιχ απο βλάβες, και το χαμόγελο που μου δίνει αυτή η επιτάχυνση παιδιά πραγματικά δεν υπάρχει.
 
To budget μετά την πώληση του δικού μου θα κινηθεί έως 16.000 για την αγορά του και θα έχω αλλα 3κ για τυχόν βλάβες/βελτιώσεις/ασφάλειες/τέλη.
Σε περιπτωση "ευκαιρίας" θα διαθέσω ολο το ποσόν δλδ 19-20κ.
 
Το δικό μου Audi εχει βγάλει 226 άλογα τροχό και η αλήθεια ειναι παιδιά οτι τα έχω βαρεθεί τόσα χρόνια, θα ήθελα μια αλλαγή στην κατηγορία και κοιτάω αμάξια με 400+ μουλαράκια.
Το αμάξι το χρησιμοποιώ για τα πάντα, δλδ μέσο όρο το χρονο έχω 20.000 χιλιομετρα, οποτε και το επόμενο αυτοκίνητο θα κανει το χρόνο τοσα χιλιομετρα, (δουλειά, βόλτες, ταξίδια, πατήματα).
 
Εσείς τι θα μου προτείνατε? Ένα μουράτο κυριλέ audi και πιο καινούργιο η κάποιο μοντέλο πιο παλιό με περισσότερα άλλογα.?
 
Και δεν ξέρω αν περιορίζω τα κριτήρια μου επειδή είπα μόνο μοντέλα audi, γιαυτό θα ήθελα να ακούσω όλες τις γνώμες σας.
 
Ευχαριστώ.
 
 
 
θα σου πρότεινα s3 8p...Σαν αμάξι που πληρεί τις προϋποθέσεις που θέλεις...βέβαια δεν ξέρω κατά πόσο μπορείς να βρεις ένα σωστό...θέλει ψάξιμο κ ιιιισως να πρέπει να διαθέσεις όλο το διαθέσιμο μπάτζετ σου εν τέλει...
Πάντως ότι κ να πάρεις ψαξτο πολύ διεξοδικά...
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, BillPhreak said:

Γεια σας παιδιά, 

 

Είμαι κάτοχος ενώς Α3, 1.8 τφσι 2+ στάδιο εδώ και 5 χρόνια, ειχα τα προβληματα μου αλλα ειχα και τις χαρές μου με αυτό το αμάξι, ειμαι σε σκέψεις να το δώσω, και να αγοράσω κάποιο αλλο μοντέλο της audi και είμαι ανάμεσα σε δίλημα όσον αφορά τα φίλτρα επιλογής.

 

Θέλω κάτι μέχρι 2.0L και 4-θέσιο (οχι πρωτα ΤΤ δλδ). Το δίλημα μου ειναι να πάρω κατι με πολλά άλογα και κατεπεκταση πιο παλιο? πχ s3 20vt? η να πάρω κάτι ποιο καινούργιο με εναν αξιολογο αριθμο αλόγων (200-240) και πιό μουράτο , όπως ενα Α5, Α4 Β8, ΤΤ 8j. 

 

Βλέπω στο car κάτι audi 500-600-700-750 άλογα,  κυρίως s3 20vt και ΤΤ mk1,  με μέσο όρο τιμή πώλησης τα 13-15 χιλιάδες ευρώ, που είναι μέσα στο budget μου, και διαβάζοντας την λίστα των εξαρτημάτων που έχουν τοποθετήσει οι ιδιοκτήτες το αμάξι βγαίνει σαν κόστος  στα 30.000+ ευρώ.

 

Αυτό το ερέθισμα μου δημιουργήθηκε επειδή ένας φίλος μου αγόρασε ενα ΤΤ, 750 άλογα με 11.000 ευρώ και το έχει μήνες τώρα, και του πίνει το αίμα και το αμάξι δν εχει κανει κιχ απο βλάβες, και το χαμόγελο που μου δίνει αυτή η επιτάχυνση παιδιά πραγματικά δεν υπάρχει.

 

To budget μετά την πώληση του δικού μου θα κινηθεί έως 16.000 για την αγορά του και θα έχω αλλα 3κ για τυχόν βλάβες/βελτιώσεις/ασφάλειες/τέλη.

Σε περιπτωση "ευκαιρίας" θα διαθέσω ολο το ποσόν δλδ 19-20κ.

 

Το δικό μου Audi εχει βγάλει 226 άλογα τροχό και η αλήθεια ειναι παιδιά οτι τα έχω βαρεθεί τόσα χρόνια, θα ήθελα μια αλλαγή στην κατηγορία και κοιτάω αμάξια με 400+ μουλαράκια.

Το αμάξι το χρησιμοποιώ για τα πάντα, δλδ μέσο όρο το χρονο έχω 20.000 χιλιομετρα, οποτε και το επόμενο αυτοκίνητο θα κανει το χρόνο τοσα χιλιομετρα, (δουλειά, βόλτες, ταξίδια, πατήματα).

 

Εσείς τι θα μου προτείνατε? Ένα μουράτο κυριλέ audi και πιο καινούργιο η κάποιο μοντέλο πιο παλιό με περισσότερα άλλογα.?

 

Και δεν ξέρω αν περιορίζω τα κριτήρια μου επειδή είπα μόνο μοντέλα audi, γιαυτό θα ήθελα να ακούσω όλες τις γνώμες σας.

 

Ευχαριστώ.

 

 

 

 

Φιλε με το μπατζετ που διαθετεις (που ειναι αρκετα καλο) παρε ενα οσο πιο καινουργιο και παρθενο γινεται audi/vag, μην μπλεξεις με μουσειακα αυτοκινητα που τα εχουν χιλιοσπασει.

 

Βρες ενα 2λιτρο σε οσο πιο παρθενα κατασταση γινεται και κανε ενα πολυ καλο ελεγχο... Στη θεση σου θα κοιταγα για s3 8p & tt 8j. Ειδικα tt υπαρχουν πολλα στο car σε αψογη κατασταση. Ως πρωην κατοχος tt θα το ξαναεπαιρνα με κλειστα ματια προσωπικα..

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ για S3 8P και επίσης σκέψου αν θες manual ή s-tronic. Επίσης εννοείται να πας για τετρακίνητο ό,τι και αν διαλέξεις. Δεν θα τα ευχαριστηθείς τα 400+ με μπροστά κίνηση και πραγματικά ελπίζω το TT με τα 750 άλογα που δοκίμασες να φοράει τετρακίνηση, αλλιώς φίλε μου δεν έχεις ιδέα τι χάνεις, όπως δεν είχα και γω τόσα χρόνια. Όποιος σου πει έλα μωρέ θα πατάς από 100, η απάντηση είναι ότι καταρχήν τα G που θα νιώσεις από χαμηλό ρολλ ή ακόμα καλύτερα από στάση δεν συγκρίνονται και επίσης με 400+ άλογα και 55+ κιλά ροπής στους καλογυαλισμένους αστραφτερούς δρόμους μας θα σπινάρεις μέχρι τα 140 και με καλό λάστιχο, οπότε ούτε καν από 100 δεν θα έχεις την αίσθηση της δύναμης που θα έχεις. Θα πατάς από 100 και θα φεύγεις με 300 άλογα. Εκτός και θες να κάνεις ρολλ 150+ δεν νομίζω να έχεις τέτοια πρόθεση. Τώρα καθένας έχει τα δικά του μέτρα και σταθμά, οπότε εγώ θα λεγα κάτι γύρω στα 500 άλογα και τετρακίνητο θα σε καλύψει. Και είμαι της σχολής του αυτόματου οπότε από Audi μόνο s-tronic.

 

Κοίτα και για φρένα με τόση δύναμη, προσοχή. Πολλοί ενώ φοράνε μεγάλα φρένα πάνε και τα βγάζουν πριν τα πουλήσουν οπότε μπορεί να βρεις θηρία με φρένα CD.

 

Μουράτο κυριλέ vs old school; Και πάλι καθένας κρίνει διαφορετικά. Και πάλι θα πω ότι 500 άλογα σύγχρονο τετρακίνητο είναι πάρα πολύ καλά και ναι θα το προτιμούσα από 700 άλογα 20ετίας αμάξι. Εγώ τα θέλω και τα γκάτζετ μου και τα ηλεκτρονικά μου και τις οθόνες μου.

 

edit: λέγοντας μουράτο κυριλέ όπως το είπες, να προσθέσουμε εδώ ότι μουράτο κυριλέ μπορεί να είναι και ένα παλιό αμάξι έτσι; Οπότε ας κάνουμε ένα διαχωρισμό ανάμεσα σε ένα σύγχρονο και ένα παλιότερο μοντέλο που μπορεί και τα δύο να είναι το ίδιο μουράτα και κυριλέ και να διαφέρουν στην τεχνολογία. ?

Edited by Dark X
  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θα σου πρότεινα να πάρεις κάτι όσο πιο καινούριο γίνεται. Δεν είναι το αμάξι μόνο μοτέρ. Είναι και εσωτερικό, είναι και ηχομόνωση, είναι και σχεδίαση ανάρτησης... Είναι οι αερόσακοι (θεωρητικά στην 15ετία θέλουν αλλαγή). Βέβαια ο καθένας έχει άλλα στάνταρ έτσι? Μπορεί να μη σε νοιάζει να είναι λίγο φθαρμένο το κάθισμα, ή να τρίζει λίγο το αμάξι στις λακούβες από τα πλαστικά ή.... ας μην έχει και την καλύτερη ηχομόνωση (ούτως ή άλλως θα του βάλω εξάτμιση οπότε τσάμπα η ηχομόνωση :D ).

 

Δεν ξέρω σε τι βαρύτητα πάνε όλα τα υπόλοιπα (εκτός μοτέρ δηλαδή) για σένα.Ο καθένας έχει κάποια στάνταρ στο μυαλό του και δυστυχώς δύσκολα μπορεί κάποιος να σε βοηθήσει σε αυτό.

 

Με τα κριτήρια που αναφέρεις, μία safe επιλογή είναι S3 8P αλλά με 16.000€ δεν πιστεύω ότι θα βρεις κάτι αξιόλογο και ίσως ούτε με 20.000€. (εξαρτάται και τι στάνταρ έχεις βέβαια όπως προείπα)

 

 

Επιπρόσθετα, προσωπικά θα φοβόμουν να πάρω project κάποιου άλλου εκτός κι αν το αγόραζα σε τιμή "χώμα".

Τι εννοώ:

(+)ο νέος αγοραστής (Εγώ/εσύ) θα έφτανε το αμάξι σε αυτό το επίπεδο βελτίωσης, οπότε η τιμή είναι το δέλεαρ. Το πλεονέκτημα είναι ότι το αγοράζεις έτοιμο και βάζεις επισκευές ό,τι χρειαστεί και δεν ξεκινάς από το μηδέν. 

 

(-) ο άλλος που έφτιαξε το αμάξι δεν ξέρεις τι συμβιβασμούς έκανε. Όπως υπάρχουν 2λιτρα μοτέρ αλλά δεν είναι όλα ίδια, έτσι υπάρχουν και σφυρίλατα εξαρτήματα που δεν είναι όλα ίδια. Ή μπορεί το αμάξι να έχει γίνει "πουτ@ν@" (με τα συγχωρήσεως) έχοντας αλλάξει 3-4 μαστόρους μέχρι να έρθει στο επίπεδο της πώλησης (Γιατί κουράστηκε ο τελευταίος ιδιοκτήτης να το "τρέχει" στα συνεργεία? ή το κόστος μετακίνησης έγινε πολύ ακριβό πλέον γι αυτόν?)

 

Και επιπλέον, κανείς δεν τρελάθηκε και πουλάει κάτι που έφτιαξε πριν 0,5-1 χρόνο τσάμπα. Ειδικά αν όλα πήγαν κατευχήν. (τουλάχιστον αυτή είναι η καχύποπτη νοοτροπία μου)

 

Τέλος, ένα project-άμαξο είτε μικρό project είναι είτε μεγάλο, πάντα μα πάντα προϋποθέτει πως πρέπει να έχεις κάνει κάποιες θυσίες συνηδειτά.

Τι εννοώ:

Θα χρειαστεί να έχεις ακριβά ανταλλακτικά ή πιο συχνές φθορές σε αναλώσιμα (πχ φρένα, λαστιχένιους συνδέσμους στο σύστημα της ανάρτησης, αντλίες βενζίνης κτλ).

Στο σασμάν του S3 να περιμένεις οι ταχύτητες 4η-5η-6η να την "ακούσουν" αν είσαι επιθετικός οδηγός στα "πολλά" km/h (ευγενικά το "κοντράκιας" :P ). 

Σε χειροκίνητο αμάξι, το δισκόπλατο για να αντέχει τη "νέα" ροπή και τη "νέα" δύναμη, θα είναι κατά 99% ακριβότερο σε αντικατάσταση, βαρύτερο στις αλλαγές ταχύτητας και θα φθείρεται πιο εύκολα ("είναι πολλά τα άλογα Άρη").

 

Ναι, δε λέω, Ωραία τα 400μουλάρια δε λέω και πολύ ωραία η αίσθηση όταν τα χρησιμοποιείς (είμαι σχετικά κοντά σε αυτά τα νούμερα - προς τα κάτω φυσικά), αλλά απαιτούν θυσίες (ψυχολογικές και οικονομικές) σε σχέση με ένα αμάξι που απλά του έβαλες ένα 1ο στάδιο και "ντάξει καλά είμαστε".

 

Προς θεού δεν προσπαθώ να σου πω "μην το κάνεις". Απλά αν επιλέξεις αυτή την επιλογή (φτηνό, παλιό πολύ γρήγορο/φτιαγμένο) να είσαι προϊδεασμένος και κυρίως προετοιμασμένος για τα αρνητικά του (ακριβό κόστος μετακίνησης - ας πούμε ότι αυτός που θα στο πουλήσει δεν στο δίνει έτοιμο να ανατιναχτεί :P).

Τα θετικά τα ξέρουμε!! POWERRR!!!!!

 

giphy.gif

 

 

 

 

 

 

 

ΥΓ: στο γράφει κάποιος που έχει το αμάξι του (Α3 8P 1.8tfsi k04 => περίπου 350 με 370 άλογα) ως καθημερινό όχημα μετακίνησης. Πάει στη δουλειά του κάνοντας 60km κάθε μέρα, είναι το μόνο του αμάξι και πάει και ταξίδια με την οικογένειά του με αυτό. :)

 

 

edit: το πέτυχα με την 20η φορά το gif-άκι :D

 

Edited by Kavouras
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, Kavouras είπε

Προσωπικά

 

 

Φίλε Kavoura περίμενα για την απάντηση σου.

 

Ξέρω το budget μου για αγορά audi δεν ειναι και το καλύτερο για τα κριτήρια μου, με τα ιδια λευτα βρήκα ποσα golf 6 gti, scirroco , skoda rs, astra opc, (honda?? ? ? )  

Απλα που πατάω εγώ, προσωπικα το αμάξι μου (audi a3 8P 1.8 TFSI του 2007) αυτή τι στιγμή εχει 253 χιλιαδες χιλιομετρα, κάνω τη μέρα 100 χιλιομετρα μαζι του το λιγότερο (15-20 ευρώ σε βενζίνη δλδ), ειναι 13 ετών αυτοκίνητο δεν τριζει τπτ, δεν ακούγεται τπτ, και με κλειστά παράθυρα οταν τρεχω με 140-160 νιώθω λες και πάω με 80 χιλιόμετρα. Του φίλου μου το octavia του 2008, με 139 χιλιάδες τρίζουν όλα μέσα. Γιαυτό κολλάω με την audi γιατί πέρα απο μούρη ειναι και ποιότητα κατασκευής (οσο αφορά τα υλικά εξωτερικά) γιατι αν πιάσω τα μοτέρ ποιος μας ακούει ?.

 

Η επιλογή μου για παλιο που ειπα με πολλα άλογα ειναι διοτι  1ον, υπάρχει πιθανότητα να γλιτώσεις καποια χρήματα (αν σου βγει καλο) , αλλα βασικότερο γλιτώνεις απο μήνες συνεργείο για να γίνει αυτή η βελτίωση, εγω προσωπικα δεν έχω τον χρόνο να "θυσιάσω το αμάξι μου" αυτη την περιοδο για βελτιώσεις. 

Ισως στο μέλλον να έχω χρονο, οπως ειχα παλιά, και ενα s3 8p ή ΤΤ 8j να μπορέσω να το βελτιώσω, γιατι χρήμα οσο δουλεύουμε θα υπάρχει, και μεράκι φυσικά.

Έχω και την παρέα μου που ο καθένας μας μπριζώνει τον αλλον οπότε δεν μπορώ να κοιμηθώ ήσυχος τα βράδυα.

 

Θα μου πείς γιατι δεν φτιάχνω το δικο μ?? Γιατι για να φτάσω τα δικά σου αλλογα για παράδειγμα πιστεύω θελω 5-6 χιλιάδες ευρώ ΜΌΝΟ σε οτι αφορά τον κινητήρα (επισκευή, σφυριλάτηση, τουρμπο, προγραμμα αντλιες, μπεκ και η λίστα δεν σταματά). Μετά δεν θα θέλει φρενα? ανάρτηση? σωληνάκια? και πόσα αλλα?  Και θα έχω ενα αμάξι με καρότσα 253κ χιλιόμετρα, και μετά πόσο θα το κρατίσω? Αυτό έλεγα θα το κρατήσω 2-3 χρόνια και το έχω ήδη 5 :D  μετα θα μου είναι πολύ δύσκολο να το πουλήσω.

 

Όλα αυτά που γράφω γυρνάνε στο μυαλό μου όλη μέρα :D 

Edited by BillPhreak
Link to comment
Share on other sites

θεωρώ παντως ότι τέτοιας χρονολογίας αυτοκίνητα πάνω από 500++ άλογα...Μόνο καθημερινά δεν είναι...

γνώμη μου πάντα!!!

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, BillPhreak said:

 

 

Φίλε Kavoura περίμενα για την απάντηση σου.

 

Ξέρω το budget μου για αγορά audi δεν ειναι και το καλύτερο για τα κριτήρια μου, με τα ιδια λευτα βρήκα ποσα golf 6 gti, scirroco , skoda rs, astra opc, (honda?? ? ? )  

Απλα που πατάω εγώ, προσωπικα το αμάξι μου (audi a3 8P 1.8 TFSI του 2007) αυτή τι στιγμή εχει 253 χιλιαδες χιλιομετρα, κάνω τη μέρα 100 χιλιομετρα μαζι του το λιγότερο (15-20 ευρώ σε βενζίνη δλδ), ειναι 13 ετών αυτοκίνητο δεν τριζει τπτ, δεν ακούγεται τπτ, και με κλειστά παράθυρα οταν τρεχω με 140-160 νιώθω λες και πάω με 80 χιλιόμετρα. Του φίλου μου το octavia του 2008, με 139 χιλιάδες τρίζουν όλα μέσα. Γιαυτό κολλάω με την audi γιατί πέρα απο μούρη ειναι και ποιότητα κατασκευής (οσο αφορά τα υλικά εξωτερικά) γιατι αν πιάσω τα μοτέρ ποιος μας ακούει ?.

 

Η επιλογή μου για παλιο που ειπα με πολλα άλογα ειναι διοτι  1ον, υπάρχει πιθανότητα να γλιτώσεις καποια χρήματα (αν σου βγει καλο) , αλλα βασικότερο γλιτώνεις απο μήνες συνεργείο για να γίνει αυτή η βελτίωση, εγω προσωπικα δεν έχω τον χρόνο να "θυσιάσω το αμάξι μου" αυτη την περιοδο για βελτιώσεις. 

Ισως στο μέλλον να έχω χρονο, οπως ειχα παλιά, και ενα s3 8p ή ΤΤ 8j να μπορέσω να το βελτιώσω, γιατι χρήμα οσο δουλεύουμε θα υπάρχει, και μεράκι φυσικά.

Έχω και την παρέα μου που ο καθένας μας μπριζώνει τον αλλον οπότε δεν μπορώ να κοιμηθώ ήσυχος τα βράδυα.

 

Θα μου πείς γιατι δεν φτιάχνω το δικο μ?? Γιατι για να φτάσω τα δικά σου αλλογα για παράδειγμα πιστεύω θελω 5-6 χιλιάδες ευρώ ΜΌΝΟ σε οτι αφορά τον κινητήρα (επισκευή, σφυριλάτηση, τουρμπο, προγραμμα αντλιες, μπεκ και η λίστα δεν σταματά). Μετά δεν θα θέλει φρενα? ανάρτηση? σωληνάκια? και πόσα αλλα?  Και θα έχω ενα αμάξι με καρότσα 253κ χιλιόμετρα, και μετά πόσο θα το κρατίσω? Αυτό έλεγα θα το κρατήσω 2-3 χρόνια και το έχω ήδη 5 :D  μετα θα μου είναι πολύ δύσκολο να το πουλήσω.

 

Όλα αυτά που γράφω γυρνάνε στο μυαλό μου όλη μέρα :D 

Να πάμε στα βασικά? Νομίζω ότι τα βλέπεις πολύ φουσκωμένα όλα αυτά. 

Καταρχάς το βασικό είναι το εξής: μήπως απλά βαρέθηκες το αμάξι? :)

 

Αν ναι, μη διαβάσεις παρακάτω. Ό,τι κι αν σου πω δε θα αλλάξει τη γνώμη σου. (σοβαρά το λέω). Στη χειρότερη θα "μεταπεισθείς" για κανα χρόνο γιατί θα γλυκαθείς από τη δύναμη και μετά πάλι θα επιστρέψεις στα συναισθήματα του "σήμερα".

 

Αν όχι, ας πάμε να το αναλύσουμε:

Μπορείς με το ποσό που αναφέρεις να είσαι άνετος και φτάσεις στη δύναμη που θες χωρίς θυσίες. Τι εννοώ?

 

Το 1.8tfsi μοτέρ είναι μια χαρά μοτεράκι για να μπορέσει δίκαια και χωρίς "αγωνιστικές" απαιτήσεις να βγάλει ~350 άλογα.

"Πετάς" (σχεδόν κυριολεκτικά) μία κ04-064 πάνω και είσαι περίπου 300-320 άλογα χωρίς να αλλάξεις τίποτα. Μετά βάζεις μία εξάτμιση (downpipe ως πίσω) για ~350ps. Για 400+ θα χρειαστούν πολλές θυσίες που δεν αξίζει προσωπικά να ασχοληθείς καν με 1800 και 2λιτρο μοτέρ. Πραγματικά πολλά λεφτά σε επισκευές, στηρίζεσαι στο ότι ο μάστορας δεν θα μ@λ@κιστεί την ώρα που θα ασχοληθεί με το αμάξι σου (ή τελοσπάντων "δε θα είσαι άτυχος") και φυσικά θα πρέπει αναγκαστικά να επιλέξεις ή απόδοση ή μακροζωία (δύσκολη απόφαση εκεί).

Για μένα τα ξεχνάς αυτά τα επίπεδα βελτίωσης για αμάξι καθημερινό. Πολύ ρίσκο "για το τίποτα".

 

Πάμε παρακάτω....

 

Η τουρμπίνα κ04-064 μπαίνει εύκολα και σχεδόν όλοι οι μηχανικοί (πλέον) ξέρουν τι χρειάζεται για να μπει στο μοτέρ μας.

Λοιπόν ας κάνουμε έναν απολογισμό κόστους βελτίωσης στα γρήγορα:

  • Μία μεταχειρισμένη τουρμπίνα κ04-064 θα τη βρεις κάπου στα 500€
  • Να βάλεις κι ένα πρόγραμμα 500€?
  • Δίσκο-πλατό να βάλουμε κάτι σε 6φτερο (και βλέπουμε): 320€ + εργατικά (~150€) = 480, πες πάλι 500€ να μην έχουμε "ψιλά".
  • Εξάτμιση ΑΝ θες να βάλεις, μπορείς με ένα 800€. Υπάρχουν και φτηνές λύσεις (500€), υπάρχουν και ακριβές (1000€).
  • Φρένα S3 μπορείς να βρεις (μπροστινά) και να τα έχεις σαν καινούρια με 800€. Πες 1000€ σου λέω εγώ με εργατικά να γίνουν σαν καινούρια.

Είμαστε ήδη στα 3.300€ με αμάξι έτοιμο για "κόντρες" (ή και χωρίς "")

Όλα τα παραπάνω είναι 3 μέρες δουλειάς max (1, συνεργείο, 1 εξατμισά και 1 πες να σε καθυστερήσει ο ένας ή ο άλλος).

Αν θες να είσαι safe μην ξεμείνεις από αντλία όταν πας να ρυθμίσεις (κανείς δεν το κάνει από πριν αλλά πάμε με τη λογική πως εσύ το έχεις το αμάξι για καθημερινό και ο χρόνος είναι χρήμα), αλλάζεις και αντλία εμπρός (400€ νομίζω έχει - δε θυμάμαι καλά, πάει καιρός), που σίγουρα με τα χρόνια θα έχει πέσει η απόδοση.

 

Ανάρτηση, βάζεις με τα ρέστα μία "τούμπανο" (PSS10 -> 1500€) και μετά οδηγείς το αμάξι μέχρι να γράψει άλλα τόσα km.

Πες άντε μία μέρα ακόμα εδώ στο να μείνεις χωρίς αμάξι γιατί πρέπει να μείνει στο συνεργείο να στη βάλουν?

 

Σύνολο ημερών: 4

Δεν το λες τραγικό.

 

Σύνολο χρημάτων: 3.300+1.500 = 4.800. Πες 5.000€ γιατί όπως θα λύνεις όλο και κάτι θα βρεις μπροστά σου ψιλοχαλασμένο και θα το αλλάξεις ή φλατζούλες κτλ που έχει η κ04...

Που φυσικά το 4800 μπορεί να γίνει και 4.000€ και 3.500€ ανάλογα με το τι λύσεις θα επιλέξεις.

 

Αυτά εν τάχει.

Τα.....projects (όπως και τα κάστρα :P ) δε φτιάχνονται σε μία μέρα ούτε "τα χώνεις" και τα κάνεις όλα με τη μία.

(Όλα απαιτούν το χρόνο τους και φυσικά ζεις και τη χαρά της σταδιακής βελτίωσης - για μένα είναι και το πιο σημαντικό κομμάτι σε αυτό, η χαρά του να επιλέξεις το προϊόν που κολλάει πιο πολύ στα γούστα σου. Και μέσα από το χρόνο που βάζεις για να βρεις αυτό που σε εκφράζει, συμφιλιώνεσαι λίγο και με τον κάγκουρα εαυτό σου :D, ξέροντας (πέραν της πλάκας) που "έκοψες γωνίες" για να φτάσεις στο αποτέλεσμα και που όχι (κι άρα τι να προσέχεις στη χρήση του αυτοκινήτου).

 

Αν και μάλλον το έχεις κάνει, μπορείς να διαβάσεις το topic μου που έχω αναφερθεί πλήρως σε κάθε βήμα από όταν το πήρα μέχρι σήμερα και έχω γράψει με ειλικρίνια κόστη και τη γνώμη μου. Θα δεις ότι τα κόστη που σου έγραψα δεν είναι μακριά από αυτά που έχω και ο ίδιος πληρώσει. :)

 

 

ΥΓ: ΄μετά βέβαια κακομαθαίνεις με αυτή τη δύναμη και όταν πας να ξανα-αλλάξεις αμάξι, έχεις πάλι τα ίδια διλήμματα. Αυτά τα προβλήματα έχει η ζωή. Μας κακομαθαίνει και μετά θέλουμε κι άλλο!!! :) 

ΥΓ2: και συγκρίνουμε και τη λύση βελτίωσης του οχήματός που έχεις με ένα που το διαβάζουμε από τα specs και την αγγελία και όχι τι πραγματικά χρειάζεται όταν το πάρεις.

ΥΓ3: δε θα μπω καν στη διαδικασία να σχολιάσω τις βελτίωσεις 500+ αλόγων και μάλιστα τόσων ετών. Οικογενειακώς έχουμε περάσει από εκεί όταν μαλιστα τα 20vt έμπαιναν ακόμα σε καινούρια αμάξια. Δεν το συνιστώ εκτός κι αν έχεις αμάξι άλλο για να στηρίζεσαι στις μετακινήσεις σου. (σοβαρά το λέω)

Edited by Kavouras
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

24 λεπτά πριν, Kavouras είπε

Να πάμε στα βασικά? Νομίζω ότι τα βλέπεις πολύ φουσκωμένα όλα αυτά. 

Καταρχάς το βασικό είναι το εξής: μήπως απλά βαρέθηκες το αμάξι? :)

 

Αν ναι, μη διαβάσεις παρακάτω. Ό,τι κι αν σου πω δε θα αλλάξει τη γνώμη σου. (σοβαρά το λέω). Στη χειρότερη θα "μεταπεισθείς" για κανα χρόνο γιατί θα γλυκαθείς από τη δύναμη και μετά πάλι θα επιστρέψεις στα συναισθήματα του "σήμερα".

 

Αν όχι, ας πάμε να το αναλύσουμε:

Μπορείς με το ποσό που αναφέρεις να είσαι άνετος και φτάσεις στη δύναμη που θες χωρίς θυσίες. Τι εννοώ?

 

Το 1.8tfsi μοτέρ είναι μια χαρά μοτεράκι για να μπορέσει δίκαια και χωρίς "αγωνιστικές" απαιτήσεις να βγάλει ~350 άλογα.

"Πετάς" (σχεδόν κυριολεκτικά) μία κ04-064 πάνω και είσαι περίπου 300-320 άλογα χωρίς να αλλάξεις τίποτα. Μετά βάζεις μία εξάτμιση (downpipe ως πίσω) για ~350ps. Για 400+ θα χρειαστούν πολλές θυσίες που δεν αξίζει προσωπικά να ασχοληθείς καν με 1800 και 2λιτρο μοτέρ. Πραγματικά πολλά λεφτά σε επισκευές, στηρίζεσαι στο ότι ο μάστορας δεν θα μ@λ@κιστεί την ώρα που θα ασχοληθεί με το αμάξι σου (ή τελοσπάντων "δε θα είσαι άτυχος") και φυσικά θα πρέπει αναγκαστικά να επιλέξεις ή απόδοση ή μακροζωία (δύσκολη απόφαση εκεί).

Για μένα τα ξεχνάς αυτά τα επίπεδα βελτίωσης για αμάξι καθημερινό. Πολύ ρίσκο "για το τίποτα".

 

Πάμε παρακάτω....

 

Η τουρμπίνα κ04-064 μπαίνει εύκολα και σχεδόν όλοι οι μηχανικοί (πλέον) ξέρουν τι χρειάζεται για να μπει στο μοτέρ μας.

Λοιπόν ας κάνουμε έναν απολογισμό κόστους βελτίωσης στα γρήγορα:

  • Μία μεταχειρισμένη τουρμπίνα κ04-064 θα τη βρεις κάπου στα 500€
  • Να βάλεις κι ένα πρόγραμμα 500€?
  • Δίσκο-πλατό να βάλουμε κάτι σε 6φτερο (και βλέπουμε): 320€ + εργατικά (~150€) = 480, πες πάλι 500€ να μην έχουμε "ψιλά".
  • Εξάτμιση ΑΝ θες να βάλεις, μπορείς με ένα 800€. Υπάρχουν και φτηνές λύσεις (500€), υπάρχουν και ακριβές (1000€).
  • Φρένα S3 μπορείς να βρεις (μπροστινά) και να τα έχεις σαν καινούρια με 800€. Πες 1000€ σου λέω εγώ με εργατικά να γίνουν σαν καινούρια.

Είμαστε ήδη στα 3.300€ με αμάξι έτοιμο για "κόντρες" (ή και χωρίς "")

Όλα τα παραπάνω είναι 3 μέρες δουλειάς max (1, συνεργείο, 1 εξατμισά και 1 πες να σε καθυστερήσει ο ένας ή ο άλλος).

Αν θες να είσαι safe μην ξεμείνεις από αντλία όταν πας να ρυθμίσεις (κανείς δεν το κάνει από πριν αλλά πάμε με τη λογική πως εσύ το έχεις το αμάξι για καθημερινό και ο χρόνος είναι χρήμα), αλλάζεις και αντλία εμπρός (400€ νομίζω έχει - δε θυμάμαι καλά, πάει καιρός), που σίγουρα με τα χρόνια θα έχει πέσει η απόδοση.

 

Ανάρτηση, βάζεις με τα ρέστα μία "τούμπανο" (PSS10 -> 1500€) και μετά οδηγείς το αμάξι μέχρι να γράψει άλλα τόσα km.

Πες άντε μία μέρα ακόμα εδώ στο να μείνεις χωρίς αμάξι γιατί πρέπει να μείνει στο συνεργείο να στη βάλουν?

 

Σύνολο ημερών: 4

Δεν το λες τραγικό.

 

Σύνολο χρημάτων: 3.300+1.500 = 4.800. Πες 5.000€ γιατί όπως θα λύνεις όλο και κάτι θα βρεις μπροστά σου ψιλοχαλασμένο και θα το αλλάξεις ή φλατζούλες κτλ που έχει η κ04...

Που φυσικά το 4800 μπορεί να γίνει και 4.000€ και 3.500€ ανάλογα με το τι λύσεις θα επιλέξεις.

 

Αυτά εν τάχει.

Τα.....projects (όπως και τα κάστρα :P ) δε φτιάχνονται σε μία μέρα ούτε "τα χώνεις" και τα κάνεις όλα με τη μία.

(Όλα απαιτούν το χρόνο τους και φυσικά ζεις και τη χαρά της σταδιακής βελτίωσης - για μένα είναι και το πιο σημαντικό κομμάτι σε αυτό, η χαρά του να επιλέξεις το προϊόν που κολλάει πιο πολύ στα γούστα σου. Και μέσα από το χρόνο που βάζεις για να βρεις αυτό που σε εκφράζει, συμφιλιώνεσαι λίγο και με τον κάγκουρα εαυτό σου :D, ξέροντας (πέραν της πλάκας) που "έκοψες γωνίες" για να φτάσεις στο αποτέλεσμα και που όχι (κι άρα τι να προσέχεις στη χρήση του αυτοκινήτου).

 

Αν και μάλλον το έχεις κάνει, μπορείς να διαβάσεις το topic μου που έχω αναφερθεί πλήρως σε κάθε βήμα από όταν το πήρα μέχρι σήμερα και έχω γράψει με ειλικρίνια κόστη και τη γνώμη μου. Θα δεις ότι τα κόστη που σου έγραψα δεν είναι μακριά από αυτά που έχω και ο ίδιος πληρώσει. :)

 

 

ΥΓ: ΄μετά βέβαια κακομαθαίνεις με αυτή τη δύναμη και όταν πας να ξανα-αλλάξεις αμάξι, έχεις πάλι τα ίδια διλήμματα. Αυτά τα προβλήματα έχει η ζωή. Μας κακομαθαίνει και μετά θέλουμε κι άλλο!!! :) 

ΥΓ2: και συγκρίνουμε και τη λύση βελτίωσης του οχήματός που έχεις με ένα που το διαβάζουμε από τα specs και την αγγελία και όχι τι πραγματικά χρειάζεται όταν το πάρεις.

ΥΓ3: δε θα μπω καν στη διαδικασία να σχολιάσω τις βελτίωσεις 500+ αλόγων και μάλιστα τόσων ετών. Οικογενειακώς έχουμε περάσει από εκεί όταν μαλιστα τα 20vt έμπαιναν ακόμα σε καινούρια αμάξια. Δεν το συνιστώ εκτός κι αν έχεις αμάξι άλλο για να στηρίζεσαι στις μετακινήσεις σου. (σοβαρά το λέω)

Ξεχνας κ ενα απαραιτητο intercooler  απο s3 (συνηθως) με κοστος 150-250 ευρω σε μεταχειρισμενο...

wastegate??? οχι????

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, BillPhreak said:

Η επιλογή μου για παλιο που ειπα με πολλα άλογα ειναι διοτι  1ον, υπάρχει πιθανότητα να γλιτώσεις καποια χρήματα (αν σου βγει καλο) , αλλα βασικότερο γλιτώνεις απο μήνες συνεργείο για να γίνει αυτή η βελτίωση, εγω προσωπικα δεν έχω τον χρόνο να "θυσιάσω το αμάξι μου" αυτη την περιοδο για βελτιώσεις. 

Ισως στο μέλλον να έχω χρονο, οπως ειχα παλιά, και ενα s3 8p ή ΤΤ 8j να μπορέσω να το βελτιώσω, γιατι χρήμα οσο δουλεύουμε θα υπάρχει, και μεράκι φυσικά.

Έχω και την παρέα μου που ο καθένας μας μπριζώνει τον αλλον οπότε δεν μπορώ να κοιμηθώ ήσυχος τα βράδυα.

 

Το πιο πιθανο ειναι να μπεις μεσα παρα να γλιτωσεις χρηματα απο ενα "παλιο αμαξι" που πωλειται ~10κ με 600ps... Ουτε ξερεις τι δουλεια εχει γινει, ουτε σε ενα ελεγχο μπορεις να τα βρεις ολα. Στην πορεια σκανε παντα ολα.

 

Το πιο σημαντικο μειονεκτημα για μενα ειναι η παλαιοτητα, η μεταπωληση μετα θα ειναι πολυ δυσκολη... 

 

Ενα s3 8p π.χ για 350-360ps θελει τριχες, σκαρτο 2χιλιαρο και πολλα λεω και εχεις και μια πολυ καλη βαση για να το κανεις οτι θες μετα, ακομα και dsg. Ασε δηλαδη που το 90% των s3 8p στο car ειναι ηδη σε αυτα τα αλογα. 

 

Βεβαια περι ορεξεως....

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ακούω όλα αυτά που είπε ο κάβουρας και παρ'όλο που δεν έχω ιδέα για τον 1.8tfsi είμαι σίγουρος ότι γνωρίζει και την τελευταία βίδα, οπότε από μένα λευκή επιταγή.

 

Αν η τσέπη σου πάντως σηκώνει S3, τα πάντα οδηγούν στο 8P. Σταθερής αξίας αυτοκίνητο, πολύ καλό μοτέρ με προοπτικές, ποιότητα κατασκευής, τετρακίνητο που λέγαμε, παράλληλα άνετο και ευρύχωρο, θα κάνεις τα πατήματά σου, θα βάλεις μέσα την κοπέλα και ένα ζευγάρι και θα πάτε ταξιδάκι, οκ δεν έχει την γκατζετοτεχνολογία των τελευταίων ετών (δεν ξέρω αν σε ενδιαφέρει καν - μάλλον όχι) όμως στα δικά μου μάτια δεν δείχνει τα 12 χρόνια του. Δεν το λες παλιό σε καμία περίπτωση. Και επειδή η ματαιοδοξία είναι ανθρώπινη, σε όλους μας αρέσει το αμάξι μας να αρέσει. Τουλάχιστον οι του αθλήματος. Όποιος πει ότι περνάει από την πλατεία και βλέπει κεφάλια να γυρνάνε και δεν νιώθει ωραία, δεν θα τον πιστέψω. Το S3 και δη το 8P το κάνει αυτό. Θα μπορούσα να γράψω κι άλλα για το συγκεκριμένο αλλά σταματώ εδώ πριν αρχίσει να μιλάει το συναίσθημα, καθώς όπως έχω ξαναγράψει, πάντα θα έχει ξεχωριστή θέση στην καρδιά μου ως το τετρακίνητο αδερφάκι του προηγούμενου project μου (edition 30).

 

Πάντως αν τελικά το επιλέξεις, να ξέρεις ότι από εντελώς μαμά, με 3-3,5 χιλιάρικα και με επώνυμες λύσεις μάλιστα (άρα μπορείς και με λιγότερα), είσαι στα 370 εύκολα, δηλαδή δεν απέχει πολύ από τον στόχο σου των 400+. Οπότε θα συμφωνήσω και με την άποψη να το πάρεις μαμά και να το φτιάξεις μόνος σου, γιατί πράγματι αναλαμβάνεις ένα ρίσκο αν το πάρεις έτοιμο βελτιωμένο. Και δεν μιλάμε για ένα πρόγραμμα, μιλάμε ότι θα πρέπει να εμπιστευτείς τη δουλειά και το μεράκι που είχε ρίξει ο προηγούμενος για να το φτάσει εκεί. Και για να ακριβολογούμε πρακτικά για big turbo ενδιαφέρεσαι, δεν νομίζω να θες να πάρεις ξεζουμισμένη K04 και ειδικά υβρίδιο που το ρίσκο μεγαλώνει. Αν είσαι λοιπόν τυχερός θα πετύχεις λαβράκι, αν όχι;

 

Και για να βάλω και τη δική μου/μας εμπειρία, πριν 2-3 χρόνια σκεφτόμασταν με τη γυναίκα μου να πάρουμε μεταχειρισμένο R32, κρατώντας και το edition 30. Για το R32 είχαμε στο πλάνο 3582 όπως κάνουν όλοι. Ε λοιπόν φίλε μου τι να σου πω, δεν μας γέμιζε το μάτι κανένα, εκτός από ένα και μοναδικό Σαλονικιότικο δεν θυμάμαι με τι turbo, αλλά ο άνθρωπος το πούλαγε 60 χιλιάρικα και κάποια στιγμή το ριξε λίγο κάτω από τα 50 ξέρω γω. Ε όχι να δώσουμε 50+ χιλιάρικα για 13 ετών αμάξι, ας ήταν και το κ@υλωτικό VR6. Όλα τα υπόλοιπα R32 έμοιαζαν προχειροδουλειά. Σωληνάκια πεταμένα κτλ. Ξέρεις, μπορείς να καταλάβεις πολλά από το πόσο τακτοποιημένα είναι όλα, ακόμα και αν δεν παίζει κάποιο λειτουργικό ρόλο. Δεν θα βρεις παθιασμένο ιδιοκτήτη και να τα χει πουτ@ν@ όλα μέσα, και εσύ θες να πετύχεις παθιασμένο. Έτσι λοιπόν και τελικά έφαγε άκυρο το R32. Ψάξτο πολύ και δώσε προσοχή στη λεπτομέρεια, είτε βελτιωμένο είτε μαμά.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, Van.Leb said:

Ξεχνας κ ενα απαραιτητο intercooler  απο s3 (συνηθως) με κοστος 150-250 ευρω σε μεταχειρισμενο...

wastegate??? οχι????

δεν τα χρειάζεσαι υποχρεωτικά για να πας εκεί. Αν θες να ξεζουμίσεις το κ04, ναι το χρειάζεσαι σίγουρα και το intercooler και το σκληρό wastegate (Τουλάχιστον 1bar μηχανική!)

Μιλάμε για budget oriented 350άρι. :)

 

Φυσικά δεν είναι να το σπας μέσα στο καλοκαίρι με 35-40 βαθμούς (τελικές ή να γκαζώνεις 1η-2α και να ακινητοποιείσαι σε κίνηση γιατί θα βράσει το κακόμοιρο το μοτέρ).... Βέβαια ποιός "σπάει" το αμάξι του με καύσωνα? :D

 

 

21 hours ago, csaris said:

 

Το πιο πιθανο ειναι να μπεις μεσα παρα να γλιτωσεις χρηματα απο ενα "παλιο αμαξι" που πωλειται ~10κ με 600ps... Ουτε ξερεις τι δουλεια εχει γινει, ουτε σε ενα ελεγχο μπορεις να τα βρεις ολα. Στην πορεια σκανε παντα ολα.

 

Το πιο σημαντικο μειονεκτημα για μενα ειναι η παλαιοτητα, η μεταπωληση μετα θα ειναι πολυ δυσκολη... 

 

Ενα s3 8p π.χ για 350-360ps θελει τριχες, σκαρτο 2χιλιαρο και πολλα λεω και εχεις και μια πολυ καλη βαση για να το κανεις οτι θες μετα, ακομα και dsg. Ασε δηλαδη που το 90% των s3 8p στο car ειναι ηδη σε αυτα τα αλογα. 

 

Βεβαια περι ορεξεως....

 

 

Συμφωνώ στο 100%.

 

Να πω την προσωπική μου ιστορία με τα S3 8P (edit:πρέπει να την έχω ξαναγράψει κάπου εδώ μέσα):

Πριν 2 χρόνια πέρασα από την "ανταλλαγή" του Α3 μου με ένα S3 για να κερδίσω την τετρακίνηση, κρατώντας τη δύναμη στα περίπου ίδια επίπεδα.

"Δέχτηκα" να θυσιάσω ακόμα και την ευκολία του αυτόματου DSG στην καθημερινότητα και τα διάφορα extras που έχει το Α3 μου (μιλάω για τα εργοστασιακά) για την "μούρη" του S3.

 

Ε ρε συ, αφού έφαγα 1 χρόνο στη μάπα στο ψάξιμο, και βλέποντας σχεδόν ΟΛΑ τα S3 που είχε μέσα το car.gr (ακόμα κι αυτά που δε σου γέμιζαν το μάτι από την αγγελία, έλεγα "πάμε να δώσουμε μια ευκαιρία"), τελικά κατάλαβα το εξής:

το S3 είναι ένα αμάξι που ζητάει γενικά στα καθημερινά του έξοδα. Γι' αυτό και συνήθως το κρατάνε κάποιοι 1-2 (στην καλύτερη 3) χρόνια και μετά το δίνουν.

Οπότε ένα αμάξι 10 ετών πλέον (2010->2020, κοιτούσα αποκλειστικά 5θ, οπότε αναγκαστικά facelift) είχε αλλάξει κατ' ελάχιστο 3 με 4 ιδιοκτήτες (άρα εγώ ήμουν ο 5ος!!).

 

Και μπαίνοντας στη λογική αυτού του ιδιοκτήτη, γιατί να χώσει σοβαρά χρήματα συντήρησης (άσε τη βελτίωση - πες να βρεις ένα που δηλώνει "άφτιαχτο"/μη-βελτιωμένο, άντε 1ο στάδιο) σε ένα αμάξι που μέχρι να το βαρεθείς, θα το δώσεις??

 

Αν ο προηγούμενος ιδιοκτήτης δεν ήταν 1ος, άντε 2ος με μακροχρόνια σχέση με το αμάξι, προσωπικά δε θα το κοίταζα καν μετά από όσα είδα και όσα χρήματα έδωσα σε αντιπροσωπείες να το τσεκάρουν (κάθε τσεκάρισμα από 60 ως 100€ και είδα πάνω από 15 αμάξια).

 

Δεν ξέρω αν εγώ απλά είμαι απαιτητικός και ζητάω από αυτόν που το πουλάει να μην το έχει το αμάξι γραμμένο στα @@ του όσο το χρησιμοποιούσε ή όταν το πουλάει ή......μάλλον εγώ στραβά αρμενίζω (και τα θεωρώ λογικά όλα αυτά) και ο γιαλός μια χαρά ίσιος είναι :)

 

 

ΥΓ: δεν αναφέρομαι καν στις περιπτώσεις που αφού το έψαξα λίγο, αυτά που "δήλωνε" στην αγγελία ο πωλητής δεν ισχύανε.

 

Edited by Kavouras
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Kavouras said:

Συμφωνώ στο 100%.

 

Να πω την προσωπική μου ιστορία με τα S3 8P (edit:πρέπει να την έχω ξαναγράψει κάπου εδώ μέσα):

Πριν 2 χρόνια πέρασα από την "ανταλλαγή" του Α3 μου με ένα S3 για να κερδίσω την τετρακίνηση, κρατώντας τη δύναμη στα περίπου ίδια επίπεδα.

"Δέχτηκα" να θυσιάσω ακόμα και την ευκολία του αυτόματου DSG στην καθημερινότητα και τα διάφορα extras που έχει το Α3 μου (μιλάω για τα εργοστασιακά) για την "μούρη" του S3.

 

Ε ρε συ, αφού έφαγα 1 χρόνο στη μάπα στο ψάξιμο, και βλέποντας σχεδόν ΟΛΑ τα S3 που είχε μέσα το car.gr (ακόμα κι αυτά που δε σου γέμιζαν το μάτι από την αγγελία, έλεγα "πάμε να δώσουμε μια ευκαιρία"), τελικά κατάλαβα το εξής:

το S3 είναι ένα αμάξι που ζητάει γενικά στα καθημερινά του έξοδα. Γι' αυτό και συνήθως το κρατάνε κάποιοι 1-2 (στην καλύτερη 3) χρόνια και μετά το δίνουν.

Οπότε ένα αμάξι 10 ετών πλέον (2010->2020, κοιτούσα αποκλειστικά 5θ, οπότε αναγκαστικά facelift) είχε αλλάξει κατ' ελάχιστο 3 με 4 ιδιοκτήτες (άρα εγώ ήμουν ο 5ος!!).

 

Και μπαίνοντας στη λογική αυτού του ιδιοκτήτη, γιατί να χώσει σοβαρά χρήματα συντήρησης (άσε τη βελτίωση - πες να βρεις ένα που δηλώνει "άφτιαχτο"/μη-βελτιωμένο, άντε 1ο στάδιο) σε ένα αμάξι που μέχρι να το βαρεθείς, θα το δώσεις??

 

Αν ο προηγούμενος ιδιοκτήτης δεν ήταν 1ος, άντε 2ος με μακροχρόνια σχέση με το αμάξι, προσωπικά δε θα το κοίταζα καν μετά από όσα είδα και όσα χρήματα έδωσα σε αντιπροσωπείες να το τσεκάρουν (κάθε τσεκάρισμα από 60 ως 100€ και είδα πάνω από 15 αμάξια).

 

Δεν ξέρω αν εγώ απλά είμαι απαιτητικός και ζητάω από αυτόν που το πουλάει να μην το έχει το αμάξι γραμμένο στα @@ του όσο το χρησιμοποιούσε ή όταν το πουλάει ή......μάλλον εγώ στραβά αρμενίζω (και τα θεωρώ λογικά όλα αυτά) και ο γιαλός μια χαρά ίσιος είναι :)

 

 

ΥΓ: δεν αναφέρομαι καν στις περιπτώσεις που αφού το έψαξα λίγο, αυτά που "δήλωνε" στην αγγελία ο πωλητής δεν ισχύανε.

 

 

Nαι το εχεις ξαναγραψει στο παρελθον για το οτι ηθελες να πας σε s3 sb.

 

Στην περιπτωση σου υπαρχει το εξης "προβλημα"... Εσυ εχεις αγορασει το δικο σου 1ο χερι και το εχεις "πονεσει" και πρεπει να βρεις καποιον σαν και εσενα που να εχει s3 sb και να το εχει "πονεσει" και αυτος!! To λεω αυτο γιατι εχω παρακολουθησει την πορεια σου/posts σου εδω και εχω καταλαβει οτι εισαι και εσυ στο club των ψυχοπαθων!! ?

 

Οποτε ή περιμενεις να βρεθει κατι αναλογο σε κατασταση με το δικο σου, εννοειται dsg, (να πας απο dsg σε manual το θεωρω fail) ή πληρωνεις κατι αστρονομικα ποσα που ζητανε στο car!! ? 

 

 Πριν παρω το δικο μου ειδα τουλαχιστον 5 αλλα πιο πριν και απογοητευτηκα... Τρακαρισμενα, κακοβαμμενα, ταλαιπωρημενα κτλ, λες και φορτωναν κατσικια μεσα ενα πραγμα. Ε, εκατσε στα καπακια μια αγγελια 1ο χερι απο το πουθενα και το πηρα με κλειστα ματια. Εχω αλλαξει γυρω στα 10 αυτοκινητα μεχρι στιγμης και μονο και μονο που βλεπω τον ιδιοκτητη καταλαβαινω για τι αμαξι προκειται...

 

Αποψη μου, στη θεση σου θα πηγαινα σε Α4 B8.5, αν ηθελα να κανω αλλαγη... Απειρως καλυτερη καροτσα απο A3/S3, μεγαλυτεροι χωροι και torsen στην εκδοση quattro... Και το πιο σημαντικο οτι βρισκεις και πολυ καθαρα αμαξια σε σχεση με τα s3 και σε καλυτερες τιμες.... Εμενα παντως με ψηνει αμεσα. ? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το δικο μου το πήρα πριν 5 χρόνια, απο φίλο γνωστού μου, εγώ 2ο χέρι το παιδι μου έδωσε μεχρι και την απόδειξη αγοράς απο τον Μανδύλα (περι τα 33.450 ευρώ η αγορά του τότε).

 

Το αμάξι λοιπον το αγόρασα 5.500e,  με 170.000 χιλιόμετρα.  Αφου το αμάξι πήγε πρωτα για έλεγχο τρακαρίσματος + μηχανικο, στην audi (έσκασα 100 ευρώ για 1 ώρα χΔ) χρειαζόταν μόνο τακάκια και δισκόπλακες κόστος απο την audi (550 ευρώ + εργατικά........) αφου λοιπον ξενερώνω το παιδι με δικιά του προτοβουλιά τα φτιάχνει την ίδια μέρα και ετσι λοιπον το αγόρασα. Το αμάξι του έβαλα φίλτρο RTMG, εξάτμιση απο downpipe μεχρι πίσω Φ80, πρόγραμμα stage 2+ απο RTMG και με 100άρα βενζίνη έβγαλε σε mustang δυναμόμετρο κοντά στα 226.5 άλογα τροχό.  Χαρούμενος λοιπόν εγώ, κάνω τα χιλιόμετρα μου κάνω τις κοντρες μου περνάω πολλά κ03-κ03s εκτός απο ibiza cupra dsg και νιώθω αητιτος :D . Μετά πορομένος εγώ με τα πατήματα πατούσα οπου έβρισκα,  με περνούσαν κατι honda vti 160ps και μου γυρνούσε το μυαλό, ο μηχανικός μου επέμενε να μήν το κάνω κ04 ποτέ γιατι θα το κλαίω και έτσι το άφησα με την κ03, 5 ολοκληρα χρονια τώρα φτάνοντας στις 253.000 χιλιόμετρα. Μέχρι στιγμής στις ζημίες το αμάξι μετράει 1 σασμάν (1000+ ευρώ), καδένα σετ (300 ευρώ), μπέκ (240 ευρώ), 2 φορές αντλία νερού ΓΝΗΣΙΑ μεσα σε 15.000 χιλιόμετρα, (220+220). Και ποσα άλλα που έχω αλλαξει εγω γιατί φενόντουσαν οτι θα χαλούσαν (βλεπε φούσκες,παγούρια  ακρομπαρα-ημιμπαρα κ.ο.κ)

 

Να μήν μακρυγωρω, αυτά τα 5 χρόνια με έχει πάει παντού το αμάξι αυτο, εχει κάνει και τα πατήματα του και τα ταξιδια του και όλα. 

 

Το θέμα είναι οτι το βαρέθηκα, και κυρίως τα λευτά σε ζημίες χωρίς να έχω καποιο σχετικά γρήγορο αυτοκίνητο. 

 

Εχω κάνει 80.000 χιλιομετρα σε 5 χρονια σχεδών, αυτά τα 5 χρόνια έχω δώσει κοντά στα 2,500 ευρώ σε ζημιές (και ισως παραπάνο) και κοντά στα 3000 ευρώ σε βελτίωση (1000 η εξάτμιση, 400 το πρόγραμμα 400 το φίλτρο, 105 ευρώ r8 πολ/στες, και μια σκάστρα rtmg στα 200 ευρώ Β8 bilstein 650 + 6φτερο sachs performance 600 euro) Άρα μιλάμε για τιμή αγοράς 5500 ευρώ + 3000 ευρώ βελτίωση μοτερική + 2500 βλάβες = 11.000 ευρώ σε 5 χρόνια.

 

Δεν θα προσθέτω  τα service που κάνω ανα 5000 χιλιόμετρα  (λαδια, φιλτρα και ανά 15.000 λάδια φιλτρα και μπουζιά, ούτε τους 2 καθαρισμούς βαλβίδων με blast βάλε 200+200 ούτε 2 φορές 4άδα λάστιχα άλλα 1000 ευρώ, + εσωτερικό σαλόνια αλκαντάρα, οθονης, barometra άλλα 1000 :P ) μάσκα rs 130, βάψιμο ολικό nardo grey matte 1100 ευρώ κ.ο.κ,   δεν τα προσθέτω αυτά γιατι τα θεωρώ έξοδα καλοπισμού.

 

Και μιλάμε για ένα αμαξι που το πήρα μεταχειρισμένο, αν το έπαιρνα καινούργιο όπως πχ ο φίλος Κάβουρας ίσως και να τα """πονούσα""" περισσότερο. 

Απλά υπολογίζω οτι μου έχει βγει το αμάξι 13 χιλιάρικα στο σύνολο και αν βγώ τώρα έξω θα με περάσει σίγουρα καποιο vti-rallye :D :D και θα γελάω :P .

 

To επόμενο που θέλω να πω ειναι οτι άντε πες δεν το βαρέθηκα και θέλω να το κάνω κ04 αύριο, την βάση την έχω (εξάτμιση , φιλτρο ) έχω βρει I/C s3, θέλω μια κ04, ενα πλακάκι για την εξάτμιση, ένα προγραμμα, ίσως αντλία, και σίγουρα σε έναν κινητήρα με 250κ+ χιλιόμετρα με 175 συμπίεση ολοι οι κύλινδροι και 150  ο 2ος, ε το πράγμα μιλάει απο μόνο του οτι με κ04 η επισκευή ειναι μονόδρομος (και χωρις επισκευή ισως αντέξει αλλα αν δεν υπάρχει σιγουριά δεν θα το ευχαριστηθεις κιολας).

 

Οπότε έχουμε και λέμε,

 

Αγορά :                                                            5500+

Αισθητική + Μηχανική Βελτίωση:           7500+

                                                                    =   13000e.

 

K04 Project:

===========

K04 μεταχειρησμένη 500-600 ευρώ +

I/C 250 ευρώ +

Πρόγραμμα 400 ευρώ

Πλακάκι εξάτμισης + 50 ευρώ.

Αν χρειαστεί w/g forge πχ + 140 ευρώ (optional)

Forged Pistons: 900 euro

Forged Rods:     900 euro

Εργασία: 500-700 euro.

Μηχανουργείο (πλανισμα, ρεκτιφιέ): 300 euro.

Λάδια, παραφλού φίλτρα, μπουζία : 150-200 euro.

Εξάτμιση: DONE

Δισκο-πλατο: DONE.

 

= 4000-4500 euro.

 

Άρα 13000 ευρώ + 4000 = 17.000 ευρώ σφυρίλατο audi με κ04 κοντα στα 320-350? Με καρότσα 250.000 χιλιομετρων χΔ.

Το κρατάμε το αμάξι 2-3 χρόνια άρα έχουμε service + οτιδήποτε προκύψει εντελως χοντρικά τα υπολογίζω 300-400 ευρώ το χρονο αρα 1200+ ευρώ συντήρηση

σε 2-3 χρόνια.

Μεταπωλητική αξία σε 2-3 χρόνια? (Καρότσα περίπου στα 300-310.000 ?? ) = -->  9000e?-10.000e? 

 

Στην τελική θα περάσω κανα vti με 17.000 ευρώ??? :D hahahaha.

 

Άρα οι επιλογές που έχω στο μυαλό μου αυτές τις μέρες ειναι:

 

- Κρατάω στο A3 μου, και σκάω στο μέλλον 4500 ευρώ κανοντας το 320 άλογα (ουτε λίγα ούτε πολλα ) στην ουσία ενα s3 , 1o στάδιο χωρις       4κινηση θα είμαι :D .

- Πουλάω το Α3 δίνω 16-19 χιλίαδες για ένα s3 8p πάλι μεταχειρισμένο (100κ χιλιόμετρα???) κοντά στα 350-450 άλογα??  (χωρίς να ξέρουμε τi      καρπούζι θα μου βγει) με λίγη περισσότερη σιγουριά οτι θα περνάμε τα vti :D (klama)

- Πουλάω το Α3 δίνω 16 χιλιάδες για κάποιο 20vt με 500+ άλογα (χωρίς να ξέρουμε τi καρπούζι θα μου βγει και αυτό).

- Πουλάω το Α3 δινω 16-19 χιλιάδες για κάποιο VW πχ Scirroco R, Golf 6 gti, A4 B8.5??

- Πουλάω το Α3 και πάω στο Άγιο Όρος να ηρεμίσω :D 

 

 

Όλα αυτά γυρνάνε στο μυαλό μου, καθώς βλέπω φίλους και γνωστούς με 2000 ευρώ να κάνουν τα 20vt τους 400-500 άλογα και μου γυρνάνε τα μυαλά :D 

 

PS: Ευχαριστώ για τον χρόνο σας που ασχολείστε με το topic :P 

 

 

 

   

Edited by BillPhreak
Link to comment
Share on other sites

Mε 226 ρόδα πώς σε περνάνε τα honda 160 μοτέρ; Δηλαδή με πρόχειρους υπολογισμούς εσύ βγάζεις 5.3 κιλά ανά ίππο, αν υποθέσουμε ότι είσαι 260 μοτέρ. Αυτά βγάζουν 6.75 κιλά ανά ίππο. Προκειμένου να καλύψουν τη διαφορά και να σε παίζουν στα ίσα, θα πρέπει να ανέβουν στα 200 άλογα μοτέρ πάντα, που για αυτά 40 άλογα είναι βουνό δεν είναι ένα πρόγραμμα, είναι σίγουρα φπε και από τα λίγα που γνωρίζω από ατμόσφαιρα, λογικά + χταπόδι, πεταλούδα κ.α. Παραπάνω από 1ο στάδιο δηλαδή. Αν το πάρουμε ανάποδα, θα έπρεπε να ήσουν εσύ 200 άλογα μοτέρ για να είσαι στα ίσα με ένα τέτοιο μαμά, δηλαδή να ήσουν 60 άλογα λιγότερα από ότι είσαι. Αν συνυπολογίσουμε και τη ροπή, όπου αυτά υστερούν πολύ, θα πρεπε να κερνάς κολώνες. Είναι τέτοια η διαφορά που δεν μπαίνω καν στον κόπο να εξετάσω παραπάνω μεταβλητές όπως μετάδοση και αεροδυναμική. Οπότε κάτι άλλο συμβαίνει. Μήπως... ? !! Όσο για Ibiza Cupra DSG φπε ναι σε έχει.

 

Τέλος πάντων από τη δική μου εμπειρία, με S3 8P κοντά στα 400 άλογα θα χάνεις σπάνια. Με ένα πρόγραμμα στα 320 μοτέρ, η αντιστοιχία ανεβαίνει στα 240 το honda άρα πλέον θα σε περνάνε μόνο τα τουρμπάτα, μία κατηγορία που έτσι κι αλλιώς ο άλλος μπορεί να έχει από 250 μέχρι όσο έχει ο Θεός. Με λίγα χρήματα λοιπόν το κάνεις ένα ολοκληρωμένο 1ο στάδιο (stage2+ διεθνώς), είσαι στα 370 με 380 και πλέον ασχολείσαι με Carrera S, με Evo 8, 9, 10 αντίστοιχου σταδίου, εννοείται με όλα τα εργοστασιακά K04 αντίστοιχου σταδίου αν και ρολλαριστά θα χρειαστείς το κάτι παραπάνω σε ιπποδύναμη απέναντι στα μπροσθιοκίνητα λόγω βάρους, και για να μη μακρηγορώ καταλαβαίνεις ότι πας αλλού.

 

Τώρα μιας που έχεις μπροστά σου όλες τις πληροφορίες και απόψεις (δεν υπήρχε περίπτωση σ' αυτό το φόρουμ να μη λάβεις βροχή πληροφοριών και γνώσεων) για να αποφασίσεις το βαθμό του ρίσκου που θα αναλάβεις, ας κάνουμε και λίγη κουβεντούλα...

 

Σε καταλαβαίνω για τις κόντρες γιατί και γω έτσι ήμουν, το να μη χάνω εύκολα ήταν σημαντικό κριτήριο. Και ακόμα μέχρι ενός σημείου έτσι σκέφτομαι, αλλά δεν θα φτάσω στο σημείο να θυσιάσω ασφάλεια, τεχνολογία, άνεση και πρακτικότητα. Επομένως δεν με πειράζει να είναι βαρύ το αμάξι, θα έχει όμως τα άλογα που απαιτούνται για να με γεμίζει, και βέβαια όσο το πορτοφόλι το επιτρέπει, η πρόθεση είναι από το γρήγορο να πηγαίνουμε στο γρηγορότερο. Άλλωστε κάποια στιγμή θα χάσουμε και κόντρα. Ακούω αυτό που λες για το αμάξι και σε καταλαβαίνω που αναζητάς κάτι διαφορετικό. Μέχρι και ένα χρόνο πριν δώσω το edition ήμουν φουλ για big turbo, είχα ποστάρει εδώ και για τουρμπίνες και σχεδίαζα κάτι στα 520 άλογα. Μετά από έρευνα, έτοιμος με το κοστολόγιο στο τραπέζι, έφαγα φλασιά και σκέφτηκα ότι για να μην πετάξω τα λεφτά μου στο πηγάδι θα πρεπε να κλείσω 20ετία με το αμάξι. Θα μπορούσα; Θα μπορούσα. Και ψηλά θα μουν και πιό δυνατός από ότι είμαι τώρα γιατί πήρα βαρύ αμάξι. Όσο όμως κι αν το λάτρεψα, δεν μπορούσα να κλείσω άλλα 8 χρόνια! Μπορώ όμως με το καινούργιο, και παραπάνω. Γενικά δεν αλλάζω συχνά αμάξι, γι' αυτό και στο παρελθόν αν το πιστεύεις είχα μόλις 2 αμάξια και είμαι 42. Πάντα κοιτάω για premium σύγχρονο αμάξι, με καλή βάση για εύκολη βελτίωση χωρίς πολλά πολλά, και προτίθεμαι να το κρατήσω 10ετία τουλάχιστον. Έτσι κάνω και με τα κινητά και τους υπολογιστές παρεπιπτόντως, και όχι μόνο. Όταν τα παίρνω είναι κορυφή και τα αλλάζω το μεν κινητό αν χαλάσει και η επισκευή είναι ασύμφορη, το δε pc αν κάψει τίποτα και πλέον δεν μπορώ να βρω parts ή δεν παίζει πιά τίποτα της προκοπής και εκεί όπου έχουμε το bottleneck (κυρίως σε κάρτα γραφικών και επεξεγαστή), έχω φτάσει στο όριο της μητρικής, οπότε δεν παίρνει άλλη αναβάθμιση εκτός και πάμε για μητρική, άρα στην ουσία χτίζεις νέο pc. Σε πολλά πράγματα δηλαδή παίρνουμε κάτι πολύ καλό, ναι οκ το πληρώνουμε, αλλά το κρατάμε. Είναι μία λογική.

Edited by Dark X
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, Dark X είπε

 

DarkX, οσο αφορά τα πατήματα που έκανα ήταν πάντα απο στάση, με το 8P με μένα μέσα να ζυγίζει πιστεύω 1450 κιλά με 18αρα ζάντα, και τα honda να ζυγίζουν πόσο? 1000? 1100? με 14-15αρα ζάντα τέρμα χαμηλωμένα ημουν πάντα πίσω και μείωνα διαφορά μολις αρχισε να φουσκώνει η 3η μου, αλλα τρέχαμε 400αρια οποτε στα περισοτερα μέτρα σαφώς θα ήμουν μπροστά αλλα στα 400 πάντα τερμάτιζα 1 αμάξι πισω.

 

Όσο για το αμάξι σαν σύνολο, ξεκίνησα στα 18 μου με ένα daewoo nexia του πατέρα, προχώρησα σε ibiza top gun και μετά σε ibiza cupra 20vt, περασε και ένα 320CI απο τα χέρια μου και κατέλειξα στο 8P. Πιστεύω είμαι αρκετά μικρος για να παντρευτώ ένα αυτοκίνητο και ήδη πιστεύω οτι η 5ετια με το audi ήταν πολύ, πάντα άλλαζα τα αμάξια στα 2 χρονια περίπου και κοιτούσα αυτό που λες, παντα να πηγαίνω σε κάτι καλύτερο και γρηγορότερο.

Edited by BillPhreak
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, BillPhreak said:

(...)

 

K04 Project:

===========

K04 μεταχειρησμένη 500-600 ευρώ +

I/C 250 ευρώ +

Πρόγραμμα 400 ευρώ

Πλακάκι εξάτμισης + 50 ευρώ.

Αν χρειαστεί w/g forge πχ + 140 ευρώ (optional)

Forged Pistons: 900 euro

Forged Rods:     900 euro

Εργασία: 500-700 euro.

Μηχανουργείο (πλανισμα, ρεκτιφιέ): 300 euro.

Λάδια, παραφλού φίλτρα, μπουζία : 150-200 euro.

Εξάτμιση: DONE

Δισκο-πλατο: DONE.

(...)

από όλο το post κρατάω το παραπάνω.

Δε σχολιάζω καν ότι ασχολούμαστε με το topic σου. Το forum εκτός από τις τεχνικές πληροφορίες και τη βοήθεια επίλυσης τεχνικών προβλημάτων (όσο αυτό μπορεί να γίνει μέσα από ένα πληκτρολόγιο), η κύρια θέση του είναι αυτή: ο ψυχολόγος μας :) 

Γιατί κάποιος/κάποιοι θέλουμε να μας ακούσουν και να μας καταλάβουν σαν (κατ'ελάχιστο) internet-ική παρέα που καταλαβαίνει το πάθος μας. :) 

 

Πάμε παρακάτω.

 

Προσωπικά θεωρώ ότι τα 2χ900€ δεν χρειάζονται. Στο έγραψα και πριν. Ναι έχεις αρκετά/πολλά km, αλλά είπαμε...πάμε για budget k04 να βγάλει "άνετα" 340-350 άλογα και όχι να πας για 370-380ps, να σηκώσεις 2bar over και να ταλαιπωρήσεις το μοτέρ. (υπάρχει η λύση του boost control για να έχεις τη μεγάλη πίεση στις "δύσκολες ώρες", αλλά αυξάνει το κόστος χωρίς άμεσο λόγο - γνώμη μου).

 

Κι από όσα μας λες, ίσως είναι και ένα αρκετά πιο υγιές μοτέρ απο΄το μέσο όρο των 1800cc που κυκλοφορούν εκεί έξω. Στη θέση σου θα το τολμούσα. Στην τελική τι θα πάθει? Θα "σπάσει" και θα το κάνεις σφυρίλατο με 3.200€ (πες φτιάχνεις και καπάκι και κορμό). Τουλάχιστον δε θα δώσεις προκαταβολικά τα χρήματα απλά για να νιώθει άνετα ο μηχανικός σου με τη βελτίωση... (γνώμη μου πάντα ξαναλέω)

 

Όσο για τους μαθηματικούς υπολογισμούς, προσωπικά θεωρώ το αμάξι ως ένα βαρέλι χωρίς πάτο (επίσης κάπου το έχω ξαναγράψει).

Όσα κι αν ρίξεις πάνω, πάντα υπάρχει κάτι ακόμα να πληρώσεις. Επίσης στην πώληση, το 99% των αγοραστών δεν εκτιμούν αυτά που έχεις κάνει (ας πούμε όχι σε λεφτά, αλλά να βάλουν το αμάξι σου σε προτεραιότητα σε σχέση με το να πάρουν ένα "απλό" Α3).

 

Αν σε προβληματίζει το ποσό για σένα, σκέψου να το είχες πάρει καινούριο (41.800€ καινούριο έκανε εμένα με τα extras, συν βελτιώσεις κτλ περίπου ένα 7.000€ και να βάλω και κόστος σέρβις-λάστιχα-βενζίνες...? άσε μην τα βάλω κάτω και τα μετρήσω όλα, παίζει να τρομάξω).
Που θέλω να καταλήξω: εξαίρεση την αγορά του οχήματος, όλα τα υπόλοιπα τα έδωσα σε διάστημα 12 ετών που έχω το αμάξι, άρα δεν είναι δίκαιη σύγκριση. Δυστυχώς δεν πάνε όλα οικονομικά.

 

Τώρα...το ότι το βαρέθηκες το καταλαβαίνω απόλυτα. Είναι ο ίδιος λόγος που με πιάνει κι εμένα να αλλάξω το Α3 μου. Κοιτάω διάφορα κατά καιρούς, αλλά στο τέλος γυρνάω πίσω στο Α3 (μέχρι να πάρω απόφαση να σταματήσω να το λυπάμαι και να το δώσω)

 

Τέλος, για μένα το αμάξι όπως και κάθε προϊόν που αγοράζεις, είναι ένα κόστος "για την ψυχή σου", για σένα για να νιωθεις καλά. Ακόμα και με ένα i20 μια χαρά πήγαινες από το Α στο Β σημείο και μάλιστα με άνεση.

Το να μετράς πόσο σου κοστίζει το αμάξι είναι πχ σα να μετράς την απόδοση χρημάτων όταν πας σε ψυχολόγο/ψυχίατρο σε τακτική βάση για να μιλήσεις και να ξεφύγεις από το πατρονάρισμα που σου έκαναν οι γονείς σου (αθελά τους), να δημιουργήσεις τους κατάλληλους δικούς σου μηχανισμούς για να νιώσεις εν τέλει ελεύθερος. (το απογείωσα μου φαίνεται :P )

Με απλά λόγια: Δεν είναι όλα μαθηματικά. :)

Βαρέθηκες το αμάξι? μην το αναλύεις πολύ. Πούλησέ το και ψάξε να βρεις το επόμενο "project".

 

Και τέλος-τέλος (δε λέω άλλα), στο δρόμο πάντα θα υπάρχει ο πιο γρήγορος. Ειδικά όταν πατάς στο δρόμο, δεν ξέρεις τι έχει κάνει ο άλλος στο αμάξι του. Και στην τελική, οκ σε πέρασε ο άλλος με το honda civic του '99 (που δε λέω, ήταν οκ αμάξι για την εποχή του), αλλά μετά την "κόντρα"(?), εσύ είσαι μέσα στο audi κι αυτός μέσα στο honda (με ό,τι σημαίνει αυτό από θετικά και αρνητικά).

 

 

ΥΓ: δεν μπορείς να κάνεις με 2.000€ 20vt να πάει 450-500 άλογα. Στο λέω εκ πείρας και έχοντας έναν αδερφό μέσα στα πράγματα όπου λόγω της ιδιότητάς του αγοράζει και ανταλλακτικά σε τιμές που εγώ-εσύ δεν μπορούμε να πάρουμε. Μη σε παραμυθιάζουν. Δυστυχώς -ή ευτυχώς- το 20VT είναι υποδεέστερο μοτέρ από το 1.8tfsi (ή tsi - ονόμασέ το όπως θες). Τα λεφτά που θέλουν για να γίνουν 450ps, το 1.8tfsi τα θέλει για να 550 και 650 άλογα.

 

 

@Dark X

ευτυχώς κάποιος με καταλαβαίνει :) 

 

Edited by Kavouras
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, BillPhreak said:

 

DarkX, οσο αφορά τα πατήματα που έκανα ήταν πάντα απο στάση, με το 8P με μένα μέσα να ζυγίζει πιστεύω 1450 κιλά με 18αρα ζάντα, και τα honda να ζυγίζουν πόσο? 1000? 1100? με 14-15αρα ζάντα τέρμα χαμηλωμένα ημουν πάντα πίσω και μείωνα διαφορά μολις αρχισε να φουσκώνει η 3η μου, αλλα τρέχαμε 400αρια οποτε στα περισοτερα μέτρα σαφώς θα ήμουν μπροστά αλλα στα 400 πάντα τερμάτιζα 1 αμάξι πισω.

 

Όσο για το αμάξι σαν σύνολο, ξεκίνησα στα 18 μου με ένα daewoo nexia του πατέρα, προχώρησα σε ibiza top gun και μετά σε ibiza cupra 20vt, περασε και ένα 320CI απο τα χέρια μου και κατέλειξα στο 8P. Πιστεύω είμαι αρκετά μικρος για να παντρευτώ ένα αυτοκίνητο και ήδη πιστεύω οτι η 5ετια με το audi ήταν πολύ, πάντα άλλαζα τα αμάξια στα 2 χρονια περίπου και κοιτούσα αυτό που λες, παντα να πηγαίνω σε κάτι καλύτερο και γρηγορότερο.

 

Α κατάλαβα. Βέβαια θα πρέπει να μάζευες δυνατά. Απλά θα περίμενα να είχες περάσει, τέλος πάντων. Κάπως έτσι ήμουν με ένα ραλλάκι που είχε δηλώσει 140 άλογα, εγώ ήμουν 370 και επειδή φαινόταν ακομπλεξάριστος είχαμε κάνει 3-4 πατήματα όλα στάση. Πριν δυο χρόνια αυτό. Και θυμάμαι στο πρώτο πάτημα είχα δοκιμάσει launch control και ήμουν στον αέρα μέχρι τα 140 δηλαδή μέχρι τα μισά της 3ης, καθώς 3η έβαζα στα 110 και 4η στα 160 (πρόγραμμα και στο dsg με κόφτη 7500 αλλά τις άλλαζα 7200). Μετά δοκιμάσαμε και χωρίς launch control, δηλαδή χωρίς στροφές, άφημα φρένου με το αριστερό πάτημα γκαζιού με το δεξί. Καμία διαφορά σε γυαλί που πατούσα. Αυτός όμως πάταγε καλύτερα ποτέ δεν κατάλαβα πώς γινόταν. Σε όλα τα πατήματα μου πεταγόταν κάπου ενάμισι αμάξι και τον πέρναγα σαν σταματημένο στα 130 σπινάροντας ελαφρώς ταυτόχρονα. Στο τέλος 170-180 ήταν δικόλωνο οι διαφορές. Στην αναλογία κιλών ανά ίππο, θα πρεπε να ήμουν 200 άλογα για να είμαστε το ίδιο οπότε καταλαβαίνεις για τι χαοτική διαφορά μιλάμε. Παρ' όλα αυτά του είχα δώσει συγχαρητήρια και μόνο για το λίγο που ήταν μπροστά και μου είχε πει ότι καλοέβλεπε την περίπτωση να μπει στο group, δεν ξέρω με τι.

 

Τέλος πάντων θες να σου πω τι άλλο πλεονέκτημα έχεις αν είσαι τετρακίνητος; Κάτι που τώρα επιτέλους καταλαβαίνω καθώς είναι η πρώτη μου φορά με τετρακίνηση. Βολτάρεις λοιπόν και ξαφνικά έρχεται δίπλα σου ένα τουρμπισμένο τσόφλι που κατά 99% είναι μπροστοκίνητο, και σου κάνει τσαφ τσουφ, χωρίς να σου δείξει πώς πάει για να πάρεις μέτρα. Εσύ στο μεταξύ του ρίχνεις 600 κιλά και όσο να ναι, αρχίζεις να ανησυχείς. Αλλά τι θα κάνεις θα σφυράς αδιάφορα; Θες να πατήσεις. Να λοιπόν τι μπορείς να κάνεις, εφ' όσον δεν δοκιμάζει να πατήσει πρώτος. Απλά δεν πατάς, περιμένεις το επόμενο φανάρι. Εκεί μαρσάρεις δείχνοντάς του από πριν ότι προτίθεσαι να πατήσεις. Αν πατήσει του ριξες ΤΚ και μετά αν ζητήσει ρολλ, δέχεσαι και ότι και να γίνει έχεις πίσω το 1-0. Γενικά να ξέρεις ότι αν σε πάει από στάση τότε είτε είναι πολύ ακομπλεξάριστος και μαγκιά του, οπότε χαλάλι του και το ρολλ μετά, είτε είναι δυνατός και πιστεύει ότι μπορεί να σε πάρει ψηλά. Και 1% έχει τετρακίνηση :lol:. Αν βγάλει πούπουλα στη στάση, απολαμβάνεις το πάτημα μόνος σου και να ξέρεις ότι είναι σχεδόν βέβαιο ότι δεν θα ζητήσει ρολλ γιατί πολύ απλά είτε δεν είναι τόσο δυνατός, είτε ανησυχεί ότι πάτησες με καμιά χαμηλή πίεση από στάση, που έτσι κι αλλιώς έχεις πλεονέκτημα. Αν είναι πολύ θρασύς που ενώ πούπουλα στη στάση, σου ζητήσει ρολλ, εκεί λοιπόν του λες πολύ όμορφα, καλά έφυγα από στάση; Και άντε γεια. Αλλιώς να έχεις υπ' όψη σου ότι αν πατήσετε πρώτα ρολλ, τον έχασες δεν υπάρχει περίπτωση να κάτσει να πατήσει στάση. Τώρα δεν μιλάμε τι κάνεις με φίλους, μιλάμε για την πλειοψηφία των τυχαίων πατημάτων όπου ο κόσμος δεν είναι αγγελικά πλασμένος. Την αλητεία την πολεμάς με "κοστουμαρισμένη" αλητεία.

 

Όλα αυτά με την τετρακίνηση τα έμαθα με ταχύρυθμα από το τέλος της καραντίνας μέχρι σήμερα, έχοντας κάνει 8 πατήματα και μετρώντας ισάριθμες νίκες, σχεδόν όλες ρολλαριστά by the way. Και πάλι καλά γιατί πέτυχα και κανα δυο δυνατούς. Δυστυχώς από στάση όλοι πούπουλα, τσαφ τσουφ αλλά στο φανάρι παναγίες. Ένας μάγκας πάτησε στάση με ένα S2000, και μπράβο του, ΤΚ με το καλημέρα.

 

Το μόνο που δεν πρέπει να κάνουμε ΠΟΤΕ αν φοράμε παντελόνια, είναι όταν είμαστε μπροστά και μας μαζεύουν, να αφήνουμε το πάτημα στη μέση, εκτός φυσικά και συντρέχουν λόγοι ασφαλείας είτε δικής μας, είτε τρίτων. Προσωπικά λοιπόν, ναι προτιμώ να πατάω στάση και καλά κάνω, θέλοντας να εκμεταλλευτώ το πλεονέκτημα που  έχω. Αλλά δεν θέλω να αφήσω πάτημα στη μέση όταν βλέπω ότι με μαζεύουν. Μου το είχαν κάνει με το edition και ήταν εκνευριστικό, δεν θα το κάνω στους άλλους. Και όπως είπα παραπάνω, με τους φαινομενικά δυνατούς μπροστοκίνητους ή και πισωκίνητους πρώτα στάση, μετά ρολλ. Το ανάποδο ποτέ δεν συμβαίνει. Όπως είπαμε, έξω στην κόντρα είσαι αλήτης με κοστούμι.

 

Θα πορωθείς άγρια με την τετρακίνηση πάντως να ξέρεις. Και χεσε τις κόντρες, το κόλλημα που νιώθεις αν είσαι και ροπάτος είναι απερίγραπτο. Δεν περίμενα ποτέ ότι θα εθιστώ σε κάτι τόσο πολύ. Μία φορά να δοκιμάσεις 0-100 με αυτά τα άλογα που λες 400-500 θα το βλέπεις στα όνειρά σου τα βράδια. Αλλά και με 370 σε 1480(;) κιλά αμάξι σίγουρα θα είναι εξίσου εθιστικό.

 

8 hours ago, Kavouras said:

από όλο το post κρατάω το παραπάνω.

Δε σχολιάζω καν ότι ασχολούμαστε με το topic σου. Το forum εκτός από τις τεχνικές πληροφορίες και τη βοήθεια επίλυσης τεχνικών προβλημάτων (όσο αυτό μπορεί να γίνει μέσα από ένα πληκτρολόγιο), η κύρια θέση του είναι αυτή: ο ψυχολόγος μας :) 

Γιατί κάποιος/κάποιοι θέλουμε να μας ακούσουν και να μας καταλάβουν σαν (κατ'ελάχιστο) internet-ική παρέα που καταλαβαίνει το πάθος μας. :) 

 

Πάμε παρακάτω.

 

Προσωπικά θεωρώ ότι τα 2χ900€ δεν χρειάζονται. Στο έγραψα και πριν. Ναι έχεις αρκετά/πολλά km, αλλά είπαμε...πάμε για budget k04 να βγάλει "άνετα" 340-350 άλογα και όχι να πας για 370-380ps, να σηκώσεις 2bar over και να ταλαιπωρήσεις το μοτέρ. (υπάρχει η λύση του boost control για να έχεις τη μεγάλη πίεση στις "δύσκολες ώρες", αλλά αυξάνει το κόστος χωρίς άμεσο λόγο - γνώμη μου).

 

Κι από όσα μας λες, ίσως είναι και ένα αρκετά πιο υγιές μοτέρ απο΄το μέσο όρο των 1800cc που κυκλοφορούν εκεί έξω. Στη θέση σου θα το τολμούσα. Στην τελική τι θα πάθει? Θα "σπάσει" και θα το κάνεις σφυρίλατο με 3.200€ (πες φτιάχνεις και καπάκι και κορμό). Τουλάχιστον δε θα δώσεις προκαταβολικά τα χρήματα απλά για να νιώθει άνετα ο μηχανικός σου με τη βελτίωση... (γνώμη μου πάντα ξαναλέω)

 

Όσο για τους μαθηματικούς υπολογισμούς, προσωπικά θεωρώ το αμάξι ως ένα βαρέλι χωρίς πάτο (επίσης κάπου το έχω ξαναγράψει).

Όσα κι αν ρίξεις πάνω, πάντα υπάρχει κάτι ακόμα να πληρώσεις. Επίσης στην πώληση, το 99% των αγοραστών δεν εκτιμούν αυτά που έχεις κάνει (ας πούμε όχι σε λεφτά, αλλά να βάλουν το αμάξι σου σε προτεραιότητα σε σχέση με το να πάρουν ένα "απλό" Α3).

 

Αν σε προβληματίζει το ποσό για σένα, σκέψου να το είχες πάρει καινούριο (41.800€ καινούριο έκανε εμένα με τα extras, συν βελτιώσεις κτλ περίπου ένα 7.000€ και να βάλω και κόστος σέρβις-λάστιχα-βενζίνες...? άσε μην τα βάλω κάτω και τα μετρήσω όλα, παίζει να τρομάξω).
Που θέλω να καταλήξω: εξαίρεση την αγορά του οχήματος, όλα τα υπόλοιπα τα έδωσα σε διάστημα 12 ετών που έχω το αμάξι, άρα δεν είναι δίκαιη σύγκριση. Δυστυχώς δεν πάνε όλα οικονομικά.

 

Τώρα...το ότι το βαρέθηκες το καταλαβαίνω απόλυτα. Είναι ο ίδιος λόγος που με πιάνει κι εμένα να αλλάξω το Α3 μου. Κοιτάω διάφορα κατά καιρούς, αλλά στο τέλος γυρνάω πίσω στο Α3 (μέχρι να πάρω απόφαση να σταματήσω να το λυπάμαι και να το δώσω)

 

Τέλος, για μένα το αμάξι όπως και κάθε προϊόν που αγοράζεις, είναι ένα κόστος "για την ψυχή σου", για σένα για να νιωθεις καλά. Ακόμα και με ένα i20 μια χαρά πήγαινες από το Α στο Β σημείο και μάλιστα με άνεση.

Το να μετράς πόσο σου κοστίζει το αμάξι είναι πχ σα να μετράς την απόδοση χρημάτων όταν πας σε ψυχολόγο/ψυχίατρο σε τακτική βάση για να μιλήσεις και να ξεφύγεις από το πατρονάρισμα που σου έκαναν οι γονείς σου (αθελά τους), να δημιουργήσεις τους κατάλληλους δικούς σου μηχανισμούς για να νιώσεις εν τέλει ελεύθερος. (το απογείωσα μου φαίνεται :P )

Με απλά λόγια: Δεν είναι όλα μαθηματικά. :)

Βαρέθηκες το αμάξι? μην το αναλύεις πολύ. Πούλησέ το και ψάξε να βρεις το επόμενο "project".

 

Και τέλος-τέλος (δε λέω άλλα), στο δρόμο πάντα θα υπάρχει ο πιο γρήγορος. Ειδικά όταν πατάς στο δρόμο, δεν ξέρεις τι έχει κάνει ο άλλος στο αμάξι του. Και στην τελική, οκ σε πέρασε ο άλλος με το honda civic του '99 (που δε λέω, ήταν οκ αμάξι για την εποχή του), αλλά μετά την "κόντρα"(?), εσύ είσαι μέσα στο audi κι αυτός μέσα στο honda (με ό,τι σημαίνει αυτό από θετικά και αρνητικά).

 

 

ΥΓ: δεν μπορείς να κάνεις με 2.000€ 20vt να πάει 450-500 άλογα. Στο λέω εκ πείρας και έχοντας έναν αδερφό μέσα στα πράγματα όπου λόγω της ιδιότητάς του αγοράζει και ανταλλακτικά σε τιμές που εγώ-εσύ δεν μπορούμε να πάρουμε. Μη σε παραμυθιάζουν. Δυστυχώς -ή ευτυχώς- το 20VT είναι υποδεέστερο μοτέρ από το 1.8tfsi (ή tsi - ονόμασέ το όπως θες). Τα λεφτά που θέλουν για να γίνουν 450ps, το 1.8tfsi τα θέλει για να 550 και 650 άλογα.

 

 

@Dark X

ευτυχώς κάποιος με καταλαβαίνει :) 

 

 

:drinks:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 
:drinks:
Για να τα λέμε κ όλα όμως...

σε 4κινητο haldex αν κάνεις εκκινησεις κατά 99% την "ακουει" το βολαν...τουλάχιστον τα διπλής μάζας...
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και μαμά το αμάξι; π.χ. S3 8P που συζητάμε. Ή από πρόγραμμα και πάνω που ανεβαίνει η ροπή;

 

Πάντως είναι τέτοια η αίσθηση που θα επένδυα σε μονής μάζας μόνο και μόνο για τις εκκινήσεις. Μπορεί επειδή είμαι καινούργιος στην τετρακίνηση και δεν ξέρω πότε θα ηρεμήσω.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Dark X said:

Ακόμα και μαμά το αμάξι; π.χ. S3 8P που συζητάμε. Ή από πρόγραμμα και πάνω που ανεβαίνει η ροπή;

 

Πάντως είναι τέτοια η αίσθηση που θα επένδυα σε μονής μάζας μόνο και μόνο για τις εκκινήσεις. Μπορεί επειδή είμαι καινούργιος στην τετρακίνηση και δεν ξέρω πότε θα ηρεμήσω.

την ακούει ο haldex μετά... Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα ρε παιδί μου :D 

 

@Dark X

τι οδηγεις αυτή την περίοδο? :) 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, Dark X είπε

Ακόμα και μαμά το αμάξι; π.χ. S3 8P που συζητάμε. Ή από πρόγραμμα και πάνω που ανεβαίνει η ροπή;

 

Πάντως είναι τέτοια η αίσθηση που θα επένδυα σε μονής μάζας μόνο και μόνο για τις εκκινήσεις. Μπορεί επειδή είμαι καινούργιος στην τετρακίνηση και δεν ξέρω πότε θα ηρεμήσω.

Ναι κυριως σε s3 8p 8p αναφερομαι...μιας κ το εχω...

τωρα για το αν το κανει απο μαμα δεν μπορω να εχω αποψη...μιας κ απο καινουργιο που το εχω...ζητημα ειναι αν εχω κανει 1-2 εκκινησεις...

Οταν ηρθε η στιγμη παντως να αλλαξω δισκοπλατο απο την εκτοξευση της ροπης σε ΦΠΕ κατασταση ο μηχανικος μου ειπε οτι το βολαν ειναι απειραχτο

κ ενιωσα μια ανακουφιση αφου απο αλλους συμφορουμητες σε παρομοια κουβεντα μου ειχαν πει οτι με την αλλαγη του δισκοπλατω αλλαζεις κ βολαν...

Εν τελει η διαφορα μας ηταν οι εκκινησεις!!!

 

τωρα για το πως συμπεριφερεται στην πιεση ενα μονης μαζας βολαν...δεν εχω ακουσει κατι...

Link to comment
Share on other sites

Thanks για την πληροφορία, θα ρωτήσω και για μένα τι παίζει.

Κάβουρα μέσα στο καλοκαίρι πιστεύω θα το παρουσιάσω κιόλας!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

On 7/16/2020 at 12:20 AM, Dark X said:

Τέλος πάντων θες να σου πω τι άλλο πλεονέκτημα έχεις αν είσαι τετρακίνητος; Κάτι που τώρα επιτέλους καταλαβαίνω καθώς είναι η πρώτη μου φορά με τετρακίνηση. Βολτάρεις λοιπόν και ξαφνικά έρχεται δίπλα σου ένα τουρμπισμένο τσόφλι που κατά 99% είναι μπροστοκίνητο, και σου κάνει τσαφ τσουφ, χωρίς να σου δείξει πώς πάει για να πάρεις μέτρα. Εσύ στο μεταξύ του ρίχνεις 600 κιλά και όσο να ναι, αρχίζεις να ανησυχείς. Αλλά τι θα κάνεις θα σφυράς αδιάφορα; Θες να πατήσεις. Να λοιπόν τι μπορείς να κάνεις, εφ' όσον δεν δοκιμάζει να πατήσει πρώτος. Απλά δεν πατάς, περιμένεις το επόμενο φανάρι. Εκεί μαρσάρεις δείχνοντάς του από πριν ότι προτίθεσαι να πατήσεις. Αν πατήσει του ριξες ΤΚ και μετά αν ζητήσει ρολλ, δέχεσαι και ότι και να γίνει έχεις πίσω το 1-0. Γενικά να ξέρεις ότι αν σε πάει από στάση τότε είτε είναι πολύ ακομπλεξάριστος και μαγκιά του, οπότε χαλάλι του και το ρολλ μετά, είτε είναι δυνατός και πιστεύει ότι μπορεί να σε πάρει ψηλά. Και 1% έχει τετρακίνηση :lol:. Αν βγάλει πούπουλα στη στάση, απολαμβάνεις το πάτημα μόνος σου και να ξέρεις ότι είναι σχεδόν βέβαιο ότι δεν θα ζητήσει ρολλ γιατί πολύ απλά είτε δεν είναι τόσο δυνατός, είτε ανησυχεί ότι πάτησες με καμιά χαμηλή πίεση από στάση, που έτσι κι αλλιώς έχεις πλεονέκτημα. Αν είναι πολύ θρασύς που ενώ πούπουλα στη στάση, σου ζητήσει ρολλ, εκεί λοιπόν του λες πολύ όμορφα, καλά έφυγα από στάση; Και άντε γεια. Αλλιώς να έχεις υπ' όψη σου ότι αν πατήσετε πρώτα ρολλ, τον έχασες δεν υπάρχει περίπτωση να κάτσει να πατήσει στάση. Τώρα δεν μιλάμε τι κάνεις με φίλους, μιλάμε για την πλειοψηφία των τυχαίων πατημάτων όπου ο κόσμος δεν είναι αγγελικά πλασμένος. Την αλητεία την πολεμάς με "κοστουμαρισμένη" αλητεία.

 

Στο μονο που χανει το s3 απο τα δικινητα "ξαδερφακια του" ειναι σε πατηματα απο ρολ (οπως ειπες και εσυ), λογω εξτρα βαρους και απωλειων απο την τετρακινηση. Σε overall συνθηκες ειναι πολυ πιο γρηγορο και ασφαλες απο οποιοδηποτε δικινητο και το πιο σημαντικο ειναι μπορει να βγαλει τα ~350-360ps ενος stg2+ setup στο δρομο. Τωρα τελευταια που βγαινω κατι βραδια προς Σουνιο μονος ειναι οτι πρεπει... Ανεβαινει η διαθεση μου ενα πραγμα και δεν ειμαι και κανενας χερας, δηλαδη με το scirocco μου δεν μπορουσα να παω ετσι ουτε με αιτηση!!!

 

Ειχα βρεθει με το scirocco μου ~360ps πριν απο 3-4 χρονια σε φαναρι με ενα γαλαζιο s3 8p prefacelift ~300ps (μονο προγραμμα φοραγε) και εφαγα τουλαχιστον μια κολονιτσα απο 1ες!! Καπου στα 180km/h ημουν ακριβως πισω του και θα τον περναγα μεχρι τα 200km/h ανετα, αλλα τι να το κανεις??? Εβγαλε και τα 300ps στο δρομο και εξαφανιστηκε... Εγω αφησα καμια 200αρια αλογατα κατω στην ασφαλτο να λυσσανε... Αυτη η ηττα επεσπευσε και την αγορα s3 8p! ??

 

Βεβαια θελει προσοχη στις "ξερες" εκκινησεις, δηλαδη σταματημενος σε φαναρι ~4500σαλ και αφημα αποτομο συμπλεκτη γιατι παιζει να παρεις στα χερια τιποτα και οχι μονο το βολαν οπως ειπε και ο @Van.Leb. Eχω κανει εκκινησεις τετοιες (πλεον δεν κανω) και νιωθω οτι ταλαιπωρειται ολο το συστημα μεταδοσης παρα πολυ, βαση μηχανης-σασμαν, βολαν, δισκος-πλατω, transfer, haldex ολα γενικα. Βαλε οτι σχεδον ολοι εδω με s3 εχουμε βαλει το κλασσικο σετακι sachs performance δισκο-πλατω και ειναι πολυ αποτομο στο αρπαγμα, καμια σχεση με το μαμα το δισκο-πλατω. Τα 4/6φτερα σετ που ειναι on/off σε συνδυασμο με βολαν μονης μαζας, ζοριζουν ακομα πιο πολυ το σασμαν και ολη τη μεταδοση και σιγουρα κατι θα παρεις στα χερια αν το παρακανεις!! ?

 

Ενα s3 stronic διαχειριζεται καλυτερα ολο το ζορι της εκκινησης γιατι εχει launch control απο μαμα, οποτε πιστευω δεν την ακουει τοσο οσο τα manual, ειναι πιο ομαλο το "αρπαγμα" σε σχεση με το "μπαμ" του manual. Aν π.χ. δεις πατημα ρολ π.χ. 2ες ιδιων vag manual και dsg θα δεις οτι στο "πατα" καθυστερει λιγο το dsg να ξεκινησει... Τη συνεχεια ολοι την ξερουμε, το dsg εχει περασει μπροστα! ?

 

Εχω δει πολλα βιντεο στο youtube απο κατοχους impreza/evo (ενταξει δεν εχουν haldex αυτα) οι οποιοι λενε οτι αν κανεις εκκινησεις ετσι "ξερα" κατι θα σπασει σιγουρα και σαν τρικ αφηνουν λιιιιγο το συμπλεκτη 1 δευτερολεπτο πριν, ισα-ισα να σαλευει λιγο το αμαξι για να παιρνει κινηση ολο το συστημα μεταδοσης και μετα αφηνουν αποτομα το πεταλι... 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε φίλε μόνο τετρακίνηση στο εξής! Έχεις κόψει εντελώς τις εκκινήσεις; Δεν τις κρατάς για κάνα δυνατό τετρακίνητο; Ας πούμε θα πατήσεις αν στο φανάρι ψήνεται καμιά Carrera 4S με τα 385 ή ακόμα καλύτερα με τα 420; Λέω για πορσικά γιατί αυτά συνήθως πατάνε στάση, και μου σπαγαν τα νεύρα τόσα χρόνια που έπρεπε να κυνηγάω.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.