Jump to content

Αλλαγή κινητήρα


Recommended Posts

Καλησπέρα σας, έχω ένα A4 B7 1.6 και θέλω να του βάλω τούρμπο. Προφανώς δεν θα βάλω τούρμπο στον 1.6. Θέλω να κάνω engine swap με τον 1800αρι τούρμπο. Ξέρετε περίπου τι τιμές παίζουν και αν αξίζει το όλο concept? 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, Sotobomb είπε

Καλησπέρα σας, έχω ένα A4 B7 1.6 και θέλω να του βάλω τούρμπο. Προφανώς δεν θα βάλω τούρμπο στον 1.6. Θέλω να κάνω engine swap με τον 1800αρι τούρμπο. Ξέρετε περίπου τι τιμές παίζουν και αν αξίζει το όλο concept? 

Δεν αξίζει.  Βάλτο αγγελία και βάλε τη διαφορά και αγόρασε αυτό π θέλεις....και πιο σωστό θα είναι ως αμάξι, και εκτιμώ ότι πιο λίγα θα είναι τα λεφτά π θα ξοδέψεις από το να πας σε τροπέτο 

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Sotobomb said:

Καλησπέρα σας, έχω ένα A4 B7 1.6 και θέλω να του βάλω τούρμπο. Προφανώς δεν θα βάλω τούρμπο στον 1.6. Θέλω να κάνω engine swap με τον 1800αρι τούρμπο. Ξέρετε περίπου τι τιμές παίζουν και αν αξίζει το όλο concept? 

Κοίτα. Κανείς δεν μπορεί να σου πει αν αξίζει ή όχι, γιατί πχ το δικό σου αμάξι είναι "γνωστό", ξέρεις τι έχεις κάνει, τι έξτρα έχει και δεν βρίσκεις (ή βρίσκεις) εύκολα σε άλλα β6 κοκ.

Σαν κόστος θα υπολογίζεις περίπου 5.000€ εργασία, ανταλλακτικά, εγκεφάλους κτλ, ηλεκτρολόγους, μηχανικούς.

Δηλαδή δίνεις 5.000, αφήνεις και το αμάξι και το παίρνεις έτοιμο. Το μείον είναι ότι αφού βάλεις το 1.8Τ, θα χρειαστείς αναβάθμιση σε φρένα, ανάρτηση και γενικά στο στήσιμο του οχήματος.

 

Τώρα κάποιοι θα σου πουν περισσότερα και κάποιοι λιγότερα. 

 

Προσωπικά δε θα έδινα ούτε 3.000€ για μετατροπή του δικού σου σε 1.8Τ, γιατί με 4.000€ και 5.000€ παίρνεις αμάξι "έτοιμο" και ίσως και 4κίνητο. Δε σημαίνει όμως ότι επειδή εγώ δε θα το έκανα, ότι είναι και η σωστή απόφαση για σένα. Δυστυχώς η τελική αξιολόγηση και τη σωστή απάντηση μπορείς να τη δώσεις μόνο εσύ.

 

 

ΥΓ: θεωρώ ότι θα αλλάξεις και το σασμάν και γι' αυτό και 5.000€, γιατί το σασμάν του 1600 δεν θα αντέξει.

ΥΓ2: τα χρήματα που αναφέρω είναι "χωρίς να κόψεις γωνίες". Δηλαδή καντράν από 1800, σασμάν από 1800, εγκέφαλο από 1800, ψυγείο νερού κτλ και οτιδήποτε είναι διαφορετικό από το 1,800 μηχανικά, αλλαγή με του 1.800...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Παλιά είχαν ένα καρμπιρατέρ και έκανες ότι ήθελες .... Τώρα έχουν εάν σωρό ηλεκτρονικά και δεν μπορείς 

Απλά αλλάζεις αμάξι είναι το ποιο αξιόπιστο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.