Jump to content

Χειμερινή ενδυμασία

Περισσότερα

Ημερολόγια 2021

Περισσότερα

Καλοκαιρινή ένδυμασία

Περισσότερα

Χορηγοί

Περισσότερα
Evgenios94

Audi A3 1.6 tdi προγραμμα

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά 

είμαι κάτοχος Audi A3 1.6 tdi 2014

θελω να βάλω ένα προγραμμα να του ανεβάσω λίγο τα άλογα το πρόβλημα μου είναι ότι δεν ξέρω σε ποιον να πάω.

μου έχουν πει για κάποιον με το όνομα (ΣΑΣΑΛΟΣ) τον γνωρίζει κανένας.;

Edited by Evgenios94

23 hours ago, Evgenios94 said:

Καλησπέρα παιδιά 

είμαι κάτοχος Audi A3 1.6 tdi 2014

θελω να βάλω ένα προγραμμα να του ανεβάσω λίγο τα άλογα το πρόβλημα μου είναι ότι δεν ξέρω σε ποιον να πάω.

μου έχουν πει για κάποιον με το όνομα (ΣΑΣΑΛΟΣ) τον γνωρίζει κανένας.;

καλησπέρα φίλε Ευγένιε,

Υπάρχουν πολλές επώνυμες λύσεις που φέρουν εγγυημένα αποτελέσματα.

Για μένα διάλεξε έναν επαγγελματία όπου είναι σχετικά κοντά σου και έχει δοκιμασμένα προγράμματα ανά τον κόσμο. Γιατί να "ρισκάρεις" το αμάξι σου για 1-2-5ps παραπάνω και στην τελική ίσως και να ταλαιπωρηθείς με μέτρια αποτελέσματα? Φαντάσου να βάλεις ένα πρόγραμμα "άγνωστο" (όχι ευρέως δοκιμασμένο) και να μην βγάζετε άκρη τι φταίει ή τελικά να καταναλώνει περισσότερο "χωρίς λόγο"....

Και στην τελική1ο στάδιο είναι, δεν πας για "κόντρες" και γενικά οτιδήποτε ως "απλό 1ο στάδιο" είναι σχετικά τυποποιημένα ως προς τις ελευθερίες (και δυνατότητα κινήσεων) που έχει ο προγραμματιστής. Ιδανικά ένα άριστο πρόγραμμα οφείλει να λειτουργεί έτσι ώστε να μην καταλαβαίνεις διαφορά στην καθημερινότητα από το εργοστασιακό.

Το επαναδιατυπώνω: απλές, δοκιμασμένες, επώνυμες λύσεις σε αυτό το στάδιο.

Η απόδοση θα πάει περίπου στα 150ps (από 105 με 110ps -ανάλογα την έκδοση) και στα 36kgm ροπής (από τα 25kgm).

Δεν είναι καθόλου άσχημα, ενώ διατηρείται και σχετικά η οικονομία που είχες και πριν βάλεις πρόγραμμα (όταν δεν "πατάς"/τρέχεις φυσικά).

ΥΓ: Προσωπικά φοράω πρόγραμμα της revlimit (επιλέχθηκε για πολλούς λόγους) και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Υπάρχουν όμως πολλοί επώνυμοι που φέρουν πολύ καλά αποτελέσματα.

• Like 1

kk εσείς που το βελτιώσατε σε remap 1ou stage έχετε δει διαφορά σε αγριάδα ήχου ? 

Αυτή τη στιγμή ,μετά ενός δαπανηρού αλλά πολύ καλού "μαζέματος"  (αντλία, μπεκ ), είμαι με φίλτρο ελεύθερο JSR και κατάργηση τελικού σιλανσιέ με σωλήνα , όπου πολύ έμπειρος  GPexchaust,  μ ισχυρίστηκε πως 1.6 Tdi δεν δύνατο με απλές μετατροπές παράγει μπάσο ήχο...😢

26 minutes ago, Thanos.X said:

kk εσείς που το βελτιώσατε σε remap 1ou stage έχετε δει διαφορά σε αγριάδα ήχου ? 

Αυτή τη στιγμή ,μετά ενός δαπανηρού αλλά πολύ καλού "μαζέματος"  (αντλία, μπεκ ), είμαι με φίλτρο ελεύθερο JSR και κατάργηση τελικού σιλανσιέ με σωλήνα , όπου πολύ έμπειρος  GPexchaust,  μ ισχυρίστηκε πως 1.6 Tdi δεν δύνατο με απλές μετατροπές παράγει μπάσο ήχο...😢

εγώ δεν έχω καταλάβει καμία αλλαγή πέραν της επιπλέον απόδοσης και ίιιισως λίγο πιο σύντομη "ανάγκη" για αναγέννηση του dpf (ίσως είνια και η ιδέα μου?).

Το αμάξι μου φοράει ελεύθερο φίλτρο στο εργοστασιακό φιλτροκούτι και πρόγραμμα. Τίποτε άλλο....

Ομοίως και εγώ πάνελ ελεύθερο φίλτρο στο εργοστασιακό φιλτροκούτι. Αργότερα μετά remap, ίσως ελευθερώσω λίγο το downpipe.

Φίλοι βέβαια είδαν διαφορά ΑΛΛΑ με ολόσωμη εξαγωγή τύπου miltek , άλλοι με ελέυθερο downpipe και dpf off , που στη παρούσα φάση δεν ενδιαφέρομαι ( ξεπερνάς € 500-600 για κάτι αξιόλογο 😹) ....

1 hour ago, Thanos.X said:

Ομοίως και εγώ πάνελ ελεύθερο φίλτρο στο εργοστασιακό φιλτροκούτι. Αργότερα μετά remap, ίσως ελευθερώσω λίγο το downpipe.

Φίλοι βέβαια είδαν διαφορά ΑΛΛΑ με ολόσωμη εξαγωγή τύπου miltek , άλλοι με ελέυθερο downpipe και dpf off , που στη παρούσα φάση δεν ενδιαφέρομαι ( ξεπερνάς € 500-600 για κάτι αξιόλογο 😹) ....

dpf delete σημαίνει και μαυρίλες πίσω όταν πατάς τέρμα γκάζι. Δεν ενδιαφέρομαι προσωπικά και αν δεν το αφαιρέσεις, δεν παίρνει σχεδον τίποτα. Οπότε........ κατά τη γνώμη μου δεν αξίζει καμία επιπλέον αναβάθμιση, εκτός κι αν κάποιος σκεφτεί να βάλει τούρμπο από το 2λιτρο. Έχω δει ότι γίνεται με όχι απαγορευτικό κόστος, αλλά προσωπικά πιο πολύ με αγχώνει το σασμάν και το δίσκο-πλατό.