Jump to content

Χειμερινή ενδυμασία

Περισσότερα

Ημερολόγια 2021

Περισσότερα

Καλοκαιρινή ένδυμασία

Περισσότερα

Χορηγοί

Περισσότερα
aggelos1986

Ελεχγος μεταχειρισμένου

Recommended Posts

Posted (edited)

Καλησπέρα και χρονια πολλά.

Θέλω να ελεχξω ένα μεταχειρισμένο Αudi .
Κατα τη γνώμη σας ποια είναι καλύτερη επιλογή?
Να το πάω σε ένα τοπικο εξουσιοδοτημένο συνεργείο ή σε μια αντιπροσωπία.

Πηγαίνοντας σε ένα εξουσιοδοτημένο συνεργείο θα πρέπει εκτος του μηχανικού να φέρω και ένα φανοποιό για να δει το κυριότερο(ΚΑΤ εμε)την καρότσα.

Πηγαίνοντας σε μια αντιπροσωπεία λογικά θα το εξετάσει και μηχανικός και φανοποιός εκεί μεσα  χωρίς να χρειαζετε να τρέξω.

Ποια είναι η άποψη σας?

Σε μια αντιπροσωπία  έχω  καλύτερη ποιότητα ελεγχου?Υπό την προυποθεση ότι έχουν κάποια ειδικά διαγνωστικά που δεν έχει το εξουσιοδοτημένο συνεργείο.

Γενικά δεν γνωρίζω,θα ήθελα τα φωτα σας.

Έχετε κάτι να προτείνετε?

Αθηνα.(Aν ναι pm)

Edited by aggelos1986

Εχω αλλαξει γυρω στα 10 αυτοκινητα μεχρι στιγμης και εκανα παντα τον αρχικο ελεγχο μονος μου και εν συνεχεια σε συνεργειο δικο μου που εχει φανοποιο και μηχανικο.

Παρολα αυτα, τον καλυτερο ελεγχο που εχω δει τον ειχε κανει ο Γρατσιας στην Μεσογειων οταν πουλησα ενα tt 8j που ειχα σε μια κοπελα απο Ηρακλειο Κρητης. Στην κυριολεξια το ξεβρακωσαν το αυτοκινητο, 10 ατομα ειχαν πεσει πανω και εψαχναν!! Σε σημειο που εκνευριστηκα...

Τι αμαξι προκειται?

11 minutes ago, aggelos1986 said:

Προκειτε για s3 του 2010.

Κλασσικα εικονογραφημενα πλεον... 😛

Περα του στανταρ ελεγχου για φανοποιεια και μηχανικα πρεπει να γινει ελεγχος σε:

-Κρεμαγιερα, για περιεργα κρακ-κρακ στα αποτομα αριστερα-δεξια του τιμονιου και σε full lock.

-Ποτηρακι εκκεντροφορου.

-Βολαν, αν κανει κροταλισματακια καθως πιανει ο δισκος.

-Με τον αρ. πλ. για το ποια ελατηρια βαλβιδων φοραει, αν φοραει παλιο κωδικο σε stg2+ παιζει να χεις misfires.

-Αντλια νερου για διαρροες και να εχει αλλαχθει ολο το σετ με ιμαντα κτλ.

-Καδενα/τεντωτηρα, αν κανει σαν "ταξι" στην καμπινα πας για αλλαγη.

-Σασμαν, θα βαλεις 5η και θα δεις με χαμηλη ταχυτητα αν βουιζει.

-Κλιματισμος, να δουλευει κανονικα και να σε παγωνει.

-Θερμοστατης, κλασσικη βλαβη, πας με σταθερη ταχυτητα και βλεπεις τη θερμοκρασια του νερου να πεφτει.

-Το παγουρι καθως και το αντιψυκτικο που μπαινει μεσα να ειναι πεντακαθαρα.

Γενικα θα δεις το αμαξι να ειναι καλοσυντηρημενο, λαδια, φιλτρα, υγρα haldex, υγρα transfer, βαλβολινες ολα να ειναι οπως πρεπει. Επισης και το εσωτερικο σε τι κατασταση ειναι... Εχει φυσιολογικες φθορες ή ειναι σα σταβλος μεσα.

• Like 1

Posted (edited)

Σε ευχαριστώ πολύ για τις επισημάνσεις.

Το αμάξι έχει 200.000χλμ

Οποτε ο Θεός και η ψυχή του...

Ελπίζω ο μηχανικός να μην είναι κάνας τρόμπας,

Θα φροντίσω και εγώ να ελεχθουν τα παραπάνω που αναφερθηκαν.

Edited by aggelos1986

On 1/6/2021 at 10:01 PM, aggelos1986 said:

Σε ευχαριστώ πολύ για τις επισημάνσεις.

Το αμάξι έχει 200.000χλμ

Οποτε ο Θεός και η ψυχή του...

Ελπίζω ο μηχανικός να μην είναι κάνας τρόμπας,

Θα φροντίσω και εγώ να ελεχθουν τα παραπάνω που αναφερθηκαν.

Ενταξει ειναι πολλα τα χλμ και αν εχουν περασει και πολλα χερια πιστευω πως θα χρειαστει αρκετα πραγματα... Ελπιζω να βγω λαθος.

Γενικα επειδη ειναι λιγο περιεργη η αγορα του s3, (προσωπικα πριν παρω το δικο μου το '17 ειδα ΤΑ χρεπια) θεωρω πως περα απο τα χρηματα για την αγορα καλο θα ηταν να υπολογιζεις και ενα σεβαστο ποσο για τυχον θεματα που ειναι να βγαλει.

Τη τιμη το συζητας αν επιτρεπεται και επισης ειναι Ελληνικο το αμαξι ή εισαγωγης??

Ενταξει ειναι πολλα τα χλμ και αν εχουν περασει και πολλα χερια πιστευω πως θα χρειαστει αρκετα πραγματα... Ελπιζω να βγω λαθος.

Γενικα επειδη ειναι λιγο περιεργη η αγορα του s3, (προσωπικα πριν παρω το δικο μου το '17 ειδα ΤΑ χρεπια) θεωρω πως περα απο τα χρηματα για την αγορα καλο θα ηταν να υπολογιζεις και ενα σεβαστο ποσο για τυχον θεματα που ειναι να βγαλει.

Τη τιμη το συζητας αν επιτρεπεται και επισης ειναι Ελληνικο το αμαξι ή εισαγωγης??
Προσωπικά δεν θα το κοίταζα καν ειδικά δε αν ήταν κ φουλ βελτιωμένο...
Εκτός αν έχει πολύ σωστό book service με άλλαξες όλων των αναλώσιμων στην ώρα τους ή θα το έπαιρνα για να του ρίξω αλλά τόσα για να το φρεσκαρω...

Συμφωνώ κ επαυξάνω ότι πουλιέται πολύ χρέπι σε s3 8p στο car...

Παιδιά όπως και να χει,με απάλλαξε ο τύπος από μονος του...
Και ενώ είχαμε συμφωνήσει -μετά από τη πρωτη συνάντηση μας-  ,να προχωρήσουμε στο επόμενο βήμα ,και να το δω σε ένα μηχανικό/φανοποιο το αμάξι.
Τελευταια  στιγμή (και ενώ του είχα δεσμευτεί,οτι θα το πάρω αν είναι όλα όπως μου τα λέει),με παίρνει τηλέφωνο και μου λέει ότι το πηρε άλλος (μάλλον χωρίς έλεγχο....καθως μεσολάβησε όλο και όλο  μια ημερα).

20 hours ago, aggelos1986 said:

Παιδιά όπως και να χει,με απάλλαξε ο τύπος από μονος του...
Και ενώ είχαμε συμφωνήσει -μετά από τη πρωτη συνάντηση μας-  ,να προχωρήσουμε στο επόμενο βήμα ,και να το δω σε ένα μηχανικό/φανοποιο το αμάξι.
Τελευταια  στιγμή (και ενώ του είχα δεσμευτεί,οτι θα το πάρω αν είναι όλα όπως μου τα λέει),με παίρνει τηλέφωνο και μου λέει ότι το πηρε άλλος (μάλλον χωρίς έλεγχο....καθως μεσολάβησε όλο και όλο  μια ημερα).

Eνταξει, μπορει να ετυχε οντως να το πηρε καποιος αλλος που το ελεγξε επιτοπου, να εκανε ενα παζαρακι και να το πηρε.

Εχω παρει και γω αμαξι ετσι πιο παλια. 😛 

On 1/6/2021 at 7:35 PM, aggelos1986 said:

Προκειτε για s3 του 2010.

Γενικά S3 8Ρ δύσκολα θα βρεις κάτι που να είναι αξιόλογο. Πάρα πολλά από τα S3 8P έχουν αλλάξει αρκετούς ιδιοκτήτες, όπου ο καθένας από αυτούς τα κρατούσε για λίγο και μετά τα πουλουσε. Οπότε δύσκολα να έχεις καλή εικόνα από τον ιδιοκτήτη και φυσικά γιατί ν α προσέξει κάποιος ένα αμάξι που είχε/έχει στην ιδιοκτησία του για 1-1,5 χρόνο? (ας τα πληρώσει ο επόμενος)

Δε θέλω να σε αποτρέψω από την αγορά ενός τέτοιου οχήματος, αλλά προσωπικά έχω πολύ κακή εμπειρία με τα S3. Όταν έψαχνα στο car.gr για S3 8P, όλα όσα είδα ότι άξιζαν από τις φωτογραφίες τελικά ήταν κακοσυντηρημένα, έλεγαν μισές αλήθειες στην περιγραφή και το καλύτερο τελικά που είχα δει, είχε αλλάξει σε 8 χρόνια 6 ιδιοκτήτες (όπου ο πρώτος το είχε κρατήσει 3 χρόνια, άρα οι υπόλοιποι 5 το είχαν στην κατοχή τους max 1 χρόνο σε χρήση πριν πάρουν απόφαση να το πουλήσουν)

Δεν ξέρω αν φταίει το συγκεκριμένο αμάξι (τραβάει τους ιδιοκτήτες που το θέλουν για τη μούρη χωρίς να αντιλαμβάνονται ότι είναι ένα σπορ αμάξι με απαιτήσεις συντήρησης/οικονομικών ενός σχετικά σπορ οχήματος) ή γενικά τα μεταχειρισμένα την περίοδο 2008-2015 άλλαζαν χέρια πιο γρήγορα από τα πουκάμισα.

Πιστευω ότι κάποιος το κρατάει λίγο και αλλάζουν ιδιοκτητες λόγο των τελών και γενικά της συντήρησης του,που οταν κάποτε φύγει η κ@υλα τα κόστη φανταζουν (ίσως) δυσβάστακτα...

Από κει και έπειτα δεν μπορείς να κανεις κάτι.Για εμενα είναι ένα αμάξι  που με καλύπτει απολυτα σε όλους τους τομείς.(φυσικά για τη δυνατότητα μου)

Θα το ψάξω όσο μπορώ καλύτερα ,-τουλαχιστων το καρότσι να είναι καλο,και να μην έχει πέσει απ'τα μετέωρα...

και  ο Θεός μαζι μου.

Πιστευω ότι κάποιος το κρατάει λίγο και αλλάζουν ιδιοκτητες λόγο των τελών και γενικά της συντήρησης του,που οταν κάποτε φύγει η κ@υλα τα κόστη φανταζουν (ίσως) δυσβάστακτα...
Από κει και έπειτα δεν μπορείς να κανεις κάτι.Για εμενα είναι ένα αμάξι  που με καλύπτει απολυτα σε όλους τους τομείς.(φυσικά για τη δυνατότητα μου)
Θα το ψάξω όσο μπορώ καλύτερα ,-τουλαχιστων το καρότσι να είναι καλο,και να μην έχει πέσει απ'τα μετέωρα...
και  ο Θεός μαζι μου.

χρειάζεται υπομονή κ αρκετό τρέξιμο...
πιστεύω ότι κατι θα βρεις που να σε καλύψει...

4 hours ago, aggelos1986 said:

και  ο Θεός μαζι μου.

Προσωπικά αυτούς τους φοβάμαι περισσότερο γιατί "αφήνουν" το πρόβλημα να χειροτερέψει μιας και "λειτουργεί κι έτσι" το αμάξι. Και στο τέλος το πουλάνε στον επόμενο και άντε μετά να πληρώσεις στην καλύτερη κάτι που έπρεπε να έχει φτιαχτεί. Και να εύχεσαι να μην έχει παρασύρει σε ζημιά και άλλα εξαρτήματα που θα "ανακαλύψεις" αργότερα.

Αν βρεις κάποιο αξιόλογο όχημα στο car.gr, ευχαρίστως να σε βοηθήσουμε (αν θες) να έχεις μία πρώτη εικόνα (από τις φωτογραφίες) πριν το στείλεις για έλεγχο.