Jump to content

Χειμερινή ενδυμασία

Περισσότερα

Ημερολόγια 2021

Περισσότερα

Καλοκαιρινή ένδυμασία

Περισσότερα

Χορηγοί

Περισσότερα
Sign in to follow this  
GeorgeT

Επιλογή μεταχειρισμένου Α4 1.8Τ Β8

Recommended Posts

Posted (edited)

Καλησπέρα σε όλους και καλή χρονιά.

Σκοπεύω να αποκτήσω το πρώτο μου AUDI, συγκεκριμένα έχω καταλήξει σε τρία B8 A4 1.8t τα δυο του 2011 και το ένα είναι του 2009.

Θα ήθελα να ρωτήσω στο Forum τα παρακάτω:

Εάν θα πρέπει να προτιμήσω τις νεότερες επιλογές ή άμα δεν θα έπρεπε να λάβω υπόψιν το έτος κυκλοφορίας.

Σε περίπτωση που αναβαθμίσω το πρόγραμμα, από 120 στα 160, θα χρειαστεί κάποια ρύθμιση και στο αυτόματο σασμάν;

Τέλος σχετικά με το Multitronic και το S-tronic, καθώς σε διάφορα Forum του εξωτερικού υπάρχουν πολύ λίγα ενθαρρυντικά σχόλια και κυρίως μια αίσθηση απογοήτευσης από τους χρήστες.

Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας και εκτιμώ τα σχόλια σας.

Edited by Kavouras

Καλή χρονιά,

Πρώτον άλλαξε τον τίτλο από Β9 σε Β8🙂

Η ιστορία έχει δείξει ότι είναι τζογος και δεν έχει να κάνει με την χρονιά. Εμένα είναι του 2009CDHA και δεν καίει...δεν έχω συμπληρώσει ποτέ λάδι και είμαι δεύτερο στάδιο σχεδόν 300hp. Άλλοι με μοντέλα 2010 και 2011 τους έκαιγε φουλ κι έκαναν επισκευή. Εγώ απλά στάθηκα τυχερός νομίζω.

Οι κινητήρες 120 και 160 είναι ακριβώς ίδιοι και το μόνο που αλλάζει είναι η χαρτογράφηση, ένα πρόγραμμα πρώτου σταδίου είτε στον έναν κινητήρα είτε στον άλλο, σε πάει στα ~200-240 ανάλογα τα περιφερειακά που φοράς και αν είναι πρόγραμμα για 95ρα ή 100ρα.

Εν κατακλείδι, ψάξιμο φουλ και υπομονή μέχρι να βρεις κάποιο καλό (για λάδια δεν μπορείς να ξέρεις αλλά καλό θα ήταν αν έβρισκες κάποιο που έχει κάνει ήδη επισκευή για την κατανάλωση λαδιού, μειώνεις αρκετά τις πιθανότητες) όταν με το καλό το πάρεις βάζεις ένα πρόγραμμα πρώτου σταδίου πας 200+hp χωρίς να έχεις κανένα θέμα ούτε με κιβώτιο ούτε με τίποτα.

ΥΣ1: Αν το αμάξι δεν έκαιγε λαδια δε σημαίνει ότι θα ξεκινήσει να καίει με το πρόγραμμα 

ΥΣ2: Ισχύει και στα Β8 ότι ισχύει και γενικά στην αγορά... Ότι πληρώνεις παίρνεις, με 10-11 Χιλ κατά πάσα πιθανότητα δε θα πάρεις κάτι καλό.

ΥΣ: Ρίξε διάβασμα στο φόρουμ ώστε να ξέρεις τι να κοιτάς στο ιστορικό των σέρβις του και τι εξοπλισμός θεωρείται καλός ώστε να μπεις όσο λιγότερο γίνεται στην διαδικασία των ρετροφιτς μετά 🙂

Edited by maltas

On 1/7/2021 at 4:50 PM, GeorgeT said:

Καλησπέρα σε όλους και καλή χρονιά.

Σκοπεύω να αποκτήσω το πρώτο μου AUDI, συγκεκριμένα έχω καταλήξει σε τρία B8 A4 1.8t τα δυο του 2011 και το ένα είναι του 2009.

Θα ήθελα να ρωτήσω στο Forum τα παρακάτω:

Εάν θα πρέπει να προτιμήσω τις νεότερες επιλογές ή άμα δεν θα έπρεπε να λάβω υπόψιν το έτος κυκλοφορίας.

Σε περίπτωση που αναβαθμίσω το πρόγραμμα, από 120 στα 160, θα χρειαστεί κάποια ρύθμιση και στο αυτόματο σασμάν;

Τέλος σχετικά με το Multitronic και το S-tronic, καθώς σε διάφορα Forum του εξωτερικού υπάρχουν πολύ λίγα ενθαρρυντικά σχόλια και κυρίως μια αίσθηση απογοήτευσης από τους χρήστες.

Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας και εκτιμώ τα σχόλια σας.

άλλαξα τον τίτλο γιατί ψάχνεις Β8 και όχι Β9.

Γενικά η λογική λέει όσο νεότερο τόσο καλύτερα. Από την άλλη και στις 2 περιπτώσεις μιλάμε για αμάξι 10ετίας πρακτικά, οπότε περισσότερη σημασία έχει η συντήρηση που έκανε ο προηγούμενος παρά τελικά η ημερομηνία κυκλοφορίας ή τα km (δε λέμε το ένα να έχει 50.000km και το άλλο 250.000km, αλλά αν μιλάμε για διαφορές ~30.000km σε τόσα έτη χρήσης, δεν θα έλεγα ότι είναι πρόβλημα από μόνα τους - αν και ο ψυχολογικός παράγοντας παίζει ρόλο).

Με αυτό το σκεπτικό, ίσως και η χρονολογία κυκλοφορίας μαζί με τα km να λειτουργήσουν υπέρ σου στο να πιέσεις την τιμή ή στα ίδια λεφτά να πάρεις ένα καλύτερα εξοπλισμένο όχημα ή πιο προσεγμένο κι ας είναι 1-2 χρόνια παλαιότερο.

multitronic: κιβώτιο συνεχώς μεταβαλλόμενων σχέσεων

stronic: σασμάν διπλού συμπλέκτη (DSG δηλαδή)

Προσοχή στην ονομασία που γράφει ο πωλητής. ΠΑΡΑ μα ΠΑΡΑ πολλοί πωλητές δεν ξέρουν τι πουλάνε. Ειδικά αν δεν είναι 1ος ιδιοκτήτης (και δεν είναι "πονηρίδης"), πολλοί δεν ξέρουν ακριβώς τι έχει το αμάξι ώστε να το ονομάσουν σωστά την περιγραφή.

ΥΓ: δε χρειάζεται να ανοίγεις 2 topic για το ίδιο ερώτημα.

Edited by Kavouras