Jump to content

Συναγερμός που δεσμεύει το δεύτερο κλειδι??


Recommended Posts

Υπάρχει τέτοιο πράγμα?
Πρώτη φορα το ακούω,και μιας και ο άνθρωπος φάνηκε ειλικρινέστατος και αξιοπρεπέστατος για να μου λέει δράκους...

Για πείτε μου γιατί δεν πολυκατάλαβα όταν μου εξηγούσε.Καθως προφανώς  πρέπει να έχω χάσει κ κάποια επεισόδια στα αντικλεπτικά συστήματα αυτοκινητων.

 

 

Πιο συγκεκριμένα:

Κοιτάζω να αγοράσω ένα  αμάξι.Οταν ρώτησα τον ιδιοκτητη αν υπάρχει και το δεύτερο κλειδι μου είπε πως υπάρχει αλλα είναι μεσα στο αμάξι!
-Που μεσα του λεω

καπου κάτω από το τιμόνι μου έδειξε!

-Και γιατί ρωτάω?

Φοράει ένα τύπο συναγερμού όπως μου εξήγησε (viper)οπου δεν θυμάμαι ακριβώς που στέκει όλο αυτό,αλλα αυτό που κατάλαβα είναι ότι για να έχει κάποιες λειτουργιές δεσμεύει το δεύτερο κλειδι!!

-Μα και πως λέω,δηλαδη αν χάσω το πρώτο κλειδι,και χρειαζετε άμεσα να φύγω να πάω καπου τι γίνετε(παρεπημπτωντος μου έχει τύχει αρκετές φορές).

 

Τελωσπαντων συμφώνησε να το βγάλουμε από το αμάξι και να το αποδεσμεύσουμε.

 

Αλλα εγώ έμεινα με την απορία και την περιέργεια,στο πως  μπορεί να χρειαζετε για τη λειτουργεια του συναγερμού  και ποια η λογική?

 


 

Link to comment
Share on other sites

On 1/9/2021 at 8:46 PM, aggelos1986 said:

Υπάρχει τέτοιο πράγμα?
Πρώτη φορα το ακούω,και μιας και ο άνθρωπος φάνηκε ειλικρινέστατος και αξιοπρεπέστατος για να μου λέει δράκους...

Για πείτε μου γιατί δεν πολυκατάλαβα όταν μου εξηγούσε.Καθως προφανώς  πρέπει να έχω χάσει κ κάποια επεισόδια στα αντικλεπτικά συστήματα αυτοκινητων.

 

 

Πιο συγκεκριμένα:

Κοιτάζω να αγοράσω ένα  αμάξι.Οταν ρώτησα τον ιδιοκτητη αν υπάρχει και το δεύτερο κλειδι μου είπε πως υπάρχει αλλα είναι μεσα στο αμάξι!
-Που μεσα του λεω

καπου κάτω από το τιμόνι μου έδειξε!

-Και γιατί ρωτάω?

Φοράει ένα τύπο συναγερμού όπως μου εξήγησε (viper)οπου δεν θυμάμαι ακριβώς που στέκει όλο αυτό,αλλα αυτό που κατάλαβα είναι ότι για να έχει κάποιες λειτουργιές δεσμεύει το δεύτερο κλειδι!!

-Μα και πως λέω,δηλαδη αν χάσω το πρώτο κλειδι,και χρειαζετε άμεσα να φύγω να πάω καπου τι γίνετε(παρεπημπτωντος μου έχει τύχει αρκετές φορές).

 

Τελωσπαντων συμφώνησε να το βγάλουμε από το αμάξι και να το αποδεσμεύσουμε.

 

Αλλα εγώ έμεινα με την απορία και την περιέργεια,στο πως  μπορεί να χρειαζετε για τη λειτουργεια του συναγερμού  και ποια η λογική?

 


 

Το κλειδί είναι το μόνο στοιχείο που διαχωρίζει τον ιδιοκτήτη ή εξουσιοδοτημένο χρήστη του οχήματος από τον κλέφτη. Αν το έχεις μέσα στο αμάξι, (ειδικά κάτω από το τιμόνι, τα ανοίγουν για να παρακάμψουν την κλειδαριά και το immobilizer)  ουσιαστικά μπορεί κάποιος να ξηλώσει το συναγερμό και κυριολεκτικά κύριος να βάλει μπρος και να φύγει....

 

 

ΥΓ: εγώ θα έπαιρνα την viper τηλέφωνο να μάθω αν υπάρχει τέτοιο σύστημα συναγερμού με την πρόφαση ότι σκοπεύω να αγοράσω αμάξι και ο προηγούμενος ιδιοκτήτης μου είπε την ιστορία που μας έγραψες από πάνω. :) Δεν ξέρω τι λεπτομέρειες θα σου πουν, αλλά μια προσπάθεια αξίζει.

ΥΓ2: δεν έχω ακούσει κανένα τέτοιο πράγμα πάντως προσωπικά και αν υπάρχει, κατά τη γνώμη μου είναι τελείως λάθος μιας και πρακτικά καταργεί/αναιρεί το σύστημα immobilizer που έχει το αμάξι για να μην παίρνει μπρος.

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνώ σε τίποτα από όσα λες,και κάτι ακόμη που καθιστά  βλακώδες την κίνηση αυτή είναι: γιατί νομίζω ότι αν έχεις ασφάλεια κλοπής,η ασφαλιστηκη για να αποζημιώσει ίσως ζητήσει το δεύτερο κλειδι...

Σωστη η ιδέα σου,δεν την είχα σκεφτεί και θα τη εφαρμόσω.Αν και ο ιδιοκτητης συμφώνησε ο ίδιος να το αποδεσμεύσει ,καλωντας μπροστά μου μάλιστα στον αρμόδιο του συναγερμού.(ειδωμεν...)

 

Τώρα ο λόγος που κάτι τέτοιο μπορεί να ισχύει όντως -αρχίζοντας τώρα να θυμάμαι κάτι από δυνατότητες του συναγερμού που μου περιεγραφε- είναι ότι χρειαζετε το δεύτερο κλειδι (πιθανών για παράκαμψη του immobilizer)γιατί έχει τη δυνατότητα να εκκινεί τον κινητήρα απομακρυσμένα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, aggelos1986 said:

Δεν διαφωνώ σε τίποτα από όσα λες,και κάτι ακόμη που καθιστά  βλακώδες την κίνηση αυτή είναι: γιατί νομίζω ότι αν έχεις ασφάλεια κλοπής,η ασφαλιστηκη για να αποζημιώσει ίσως ζητήσει το δεύτερο κλειδι...

Σωστη η ιδέα σου,δεν την είχα σκεφτεί και θα τη εφαρμόσω.Αν και ο ιδιοκτητης συμφώνησε ο ίδιος να το αποδεσμεύσει ,καλωντας μπροστά μου μάλιστα στον αρμόδιο του συναγερμού.(ειδωμεν...)

 

Τώρα ο λόγος που κάτι τέτοιο μπορεί να ισχύει όντως -αρχίζοντας τώρα να θυμάμαι κάτι από δυνατότητες του συναγερμού που μου περιεγραφε- είναι ότι χρειαζετε το δεύτερο κλειδι (πιθανών για παράκαμψη του immobilizer)γιατί έχει τη δυνατότητα να εκκινεί τον κινητήρα απομακρυσμένα.

 

 

βγάζεις τρίτο κλειδί και 4ο αν θες και λύνεις το πρόβλημα. :)

απλά όπως γράψαμε και οι δύο, το θέμα δεν είναι στους τύπους αλλά σε υπαρκτό πρόβλημα μείωσης της αντικλεπτικής ικανότητας.

 

ΥΓ: μάλλον αυτό ήταν το θέμα, για να διαβάζει πάντα το κλειδί και να παρακάμπτει το σύστημα του immo. Σε κάθε περίπτωση αφού θα τον βγάλει, όλα καλά :)

Link to comment
Share on other sites

Ρωτώντας σήμερα σε μαγαζί που βάζει συναγερμούς αυτοκινητων , κτλ.

Μου είπε πως:φυσικά και υπάρχει,και είναι για τη δυνατότητα της εκκίνησης απομακρυσμένα.

Ουσιαστικα για να παρακάμπτει το immo(αυτό που λέγαμε)

Όταν του επισήμανα ότι: αυτό ουσιαστικά ακυρώνει το immo,και κάποιος με ένα κομμενο κλειδι το βάζει μπρος και φεύγει...

Μου απάντησε πως ναι ,εφοσον το immo έχει "παρακαμθει" , ααααλλα όταν κάποιος το διαρηξει  και ενεργοποιηθεί ο συναγερμός μετά πάλι δεν εκκινεί ο κινητήρας έτσι και αλλιώς από το μπλοκάρισμα  του συναγερμού!

 

Να ψιλό στέκι μου φάνηκε,να πω την αλήθεια.

Και αν αναλογιστεί κανεις ότι και το immo δεν είναι και καμια σοβαρή προστασία ...(όλοι ξέρουμε πως το παρακάμπτουν....)

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, aggelos1986 said:

Ρωτώντας σήμερα σε μαγαζί που βάζει συναγερμούς αυτοκινητων , κτλ.

Μου είπε πως:φυσικά και υπάρχει,και είναι για τη δυνατότητα της εκκίνησης απομακρυσμένα.

Ουσιαστικα για να παρακάμπτει το immo(αυτό που λέγαμε)

Όταν του επισήμανα ότι: αυτό ουσιαστικά ακυρώνει το immo,και κάποιος με ένα κομμενο κλειδι το βάζει μπρος και φεύγει...

Μου απάντησε πως ναι ,εφοσον το immo έχει "παρακαμθει" , ααααλλα όταν κάποιος το διαρηξει  και ενεργοποιηθεί ο συναγερμός μετά πάλι δεν εκκινεί ο κινητήρας έτσι και αλλιώς από το μπλοκάρισμα  του συναγερμού!

 

Να ψιλό στέκι μου φάνηκε,να πω την αλήθεια.

Και αν αναλογιστεί κανεις ότι και το immo δεν είναι και καμια σοβαρή προστασία ...(όλοι ξέρουμε πως το παρακάμπτουν....)

 

 

 

Είναι απλά μία δικλείδα ασφαλείας ακόμα. 
με την ίδια λογική που παρακάμπτουν το immo, μπορούν να σου ξηλώσουν και τον συναγερμό. Τέλοσπάντων. Ίσως το υπερ-αναλύσαμε. Απλά γενικά όσα πιο πολλά εμπόδια έχεις, τόσο καλύτερα.

Πάντα οι κλέφτες είναι και θα είναι ένα βήμα μπροστά. :)

 

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι σε περίπτωση κλοπής δεν σε καλύπτει η ασφάλεια διότι στο κλέψανε με το κλειδί....

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, metero said:

Το θέμα είναι ότι σε περίπτωση κλοπής δεν σε καλύπτει η ασφάλεια διότι στο κλέψανε με το κλειδί....

Αν αποδειχθεί ότι στο κλέψανε με το δικό σου κλειδί. Κι αφού θα έχεις παραδώσει 2 κλειδιά, θεωρητικά είσαι οκ με την ασφαλιστική εταιρία.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Επανέρχομαι με feedback.

Εν τέλη πράγματι το κλειδι ήταν μεσα στο αυτοκίνητο για τη δυνατοτητα απομακρυσμένης εκκινησης.Επειτα από οδηγίες του εγκαταστάτη, βρικα σε ποιο σημείο ήταν και το αποδέσμευσα.

Πλέον μπορεί ο συναγερμός να μην έχει τη δυνατότητα** της απομακρυσμένης εκκίνησης ,αλλα έχω το δεύτερο κλειδι στα χερια μου!Αξια ανεκτίμητη!!

 

**αν και προσωπικά θεωρώ τη συγκεκριμένη δυνατότητα από περιττή ,ως εντελώς ανόητη...καθώς επίσης θα έλεγα και πλήρως "επικίνδυνη"... για κάθε επίδοξο κλεφτη....
(όλοι ξέρουμε ότι οι συναγερμοί  καθιστούν το αυτοκίνητο για το αντίθετο από αυτό το οποιο προορίζονται.....και ότι το μακράαν καλύτερο αντικλεπτικό  είναι αυτό που έχεις φτιάξει μονος σου.Αν πιάνουν λίγο τα χερια σου και έχεις βασικές γνώσεις).

 

 

 

Edited by aggelos1986
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.