Jump to content

Πολλα προβληματα....


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους Καλή χρονιά με υγεία αντιμετωπίζω κάποια προβλήματα στο αυτοκίνητο μου και συγκεκριμένα Πρώτον στο κλιματιστικό ενώ βάζω μεγάλη θερμοκρασία ο αέρας που βγαίνει μέσα στο αυτοκίνητο είναι Κρύος με αποτέλεσμα να μην έχω ζεστό αέρα μέσα στο αυτοκίνητο έκανα καθαρισμό σήμερα στο ψυγείο του καλοριφέρ από τους σωλήνες απέξω αλλά δεν άλλαξε κάτι άλλαξα και τα παραφλού και πάλι δεν αλλάξει κάτι Τι πρόβλημα Μπορεί να υπάρχει που θα πρέπει να ελέγξω?

Δεύτερον αντιμετωπίζω πρόβλημα με το κεντρικό κλείδωμα πότε κλείνει ποτέ δεν κλείνει ποτέ ανοίγει μία πόρτα και δεν ανοίγουν οι άλλες Πότε γίνεται το αντίθετο τι παίζει εκεί?

Τρίτον έχω πρόβλημα με την πλαφονιέρα ενώ ανοίγω το αυτοκίνητο κανονικά και πλαφονιέρα δεν δουλεύει καθόλου Αν πείραξε τους διακόπτες με το χέρι ανάβουν κανονικά μετά τα 5-10 λεπτά όταν έχω ανοιχτή την πόρτα Ξαφνικά η πλαφονιέρα ανάβει και για καμιά ώρα ακόμα δεν έχω τέτοιο θέμα την επόμενη μέρα πάλι τα ίδια τι μπορεί να γίνεται?

Ευχαριστώ για το χρόνο σας και αναμένω όλες τις ευπρόσδεκτες συμβουλές σας...

 

Στάλθηκε από το SM-A705FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Geohatz said:

 

Καλησπέρα σε όλους Καλή χρονιά με υγεία αντιμετωπίζω κάποια προβλήματα στο αυτοκίνητο μου και συγκεκριμένα Πρώτον στο κλιματιστικό ενώ βάζω μεγάλη θερμοκρασία ο αέρας που βγαίνει μέσα στο αυτοκίνητο είναι Κρύος με αποτέλεσμα να μην έχω ζεστό αέρα μέσα στο αυτοκίνητο έκανα καθαρισμό σήμερα στο ψυγείο του καλοριφέρ από τους σωλήνες απέξω αλλά δεν άλλαξε κάτι άλλαξα και τα παραφλού και πάλι δεν αλλάξει κάτι Τι πρόβλημα Μπορεί να υπάρχει που θα πρέπει να ελέγξω?

Δεύτερον αντιμετωπίζω πρόβλημα με το κεντρικό κλείδωμα πότε κλείνει ποτέ δεν κλείνει ποτέ ανοίγει μία πόρτα και δεν ανοίγουν οι άλλες Πότε γίνεται το αντίθετο τι παίζει εκεί?

Τρίτον έχω πρόβλημα με την πλαφονιέρα ενώ ανοίγω το αυτοκίνητο κανονικά και πλαφονιέρα δεν δουλεύει καθόλου Αν πείραξε τους διακόπτες με το χέρι ανάβουν κανονικά μετά τα 5-10 λεπτά όταν έχω ανοιχτή την πόρτα Ξαφνικά η πλαφονιέρα ανάβει και για καμιά ώρα ακόμα δεν έχω τέτοιο θέμα την επόμενη μέρα πάλι τα ίδια τι μπορεί να γίνεται?

Ευχαριστώ για το χρόνο σας και αναμένω όλες τις ευπρόσδεκτες συμβουλές σας...

 

Στάλθηκε από το SM-A705FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

Καλησπέρα φίλε,

Για τα προβλήματά σου, προσωπκά θα κοίταγα τα εξής:

1) για το καλοριφέρ, τσέκαρε ότι το νερό πάει μέσα στη "σερπαντίνα" της καμπίνας. Αν δεν πηγαίνει το νερό εκεί, προφανώς και ΠΟΤΕ δε θα βγάζει ζεστό αέρα το κλιματιστικό. Έβγαζε παλιά ζεστό και απλά σταμάτησε ή από τότε που το πήρες το αμάξι, δεν έβγαζε ζεστό ποτέ?

 

2) για το κεκτρικό κλείδωμα, πρέπει να το δει ηλεκτρολόγος το αμάξι. Μπορεί να είναι κάτι απλό (πχ κλειδαριά οδηγού) μέχρι κάτι πολύ σύνθετο όπως να υπάρχει πρόβλημα στην καλωδίωση ή να έχει καεί/χαλάσει κάποιος εγκέφαλος ηλεκτρονικών. Σε κάθε περίπτωση χρειάζεται αναζήτηση από κάποιον επαγγελματία.

 

3) Θα έλεγα ότι πιθανά το πρόβλημα αυτο σχετίζεται με το πρόβλημα "2". Τσέκαρε τα καλώδια που πάνε στην πόρτα του οδηγού. Υποψιάζομαι ότι κάποιο καλώδιο ή καλώδια έχουν φθαρεί και δεν δίνουν σωστά ρεύμα.

 

Ό,τι άλλο θες γράψε μας και κάποιος θα βρεθεί να σου απαντήσει.

 

Τέλος, θα ήθελα αν μπορείς να μας γράψεις αν βρήκες λύση στα προβλήματά σου και τι τελικά ήταν. Η κοινότητα των "αυτοκινητόβιων" συντηρείται επειδή επικοινωνείται η λύση που βρέθηκε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και σε σένα επειδή λόγω καραντίνας έχω αρκετό χρόνο και προσπαθώ να φτιάξω κάποια πράγματα τα οποία δεν έδινα σημασία εδώ και χρόνια όσο αφορά το καλοριφέρ που λέμε στην παρακάτω φωτογραφία θα δεις είναι τα δύο κολάρα από την είσοδο έβαλα νερό κρύο μήπως και έχει βουλώσει κάτι μέσα Στο κύκλωμα το μόνο που κατάφερα να βγάλω είναι ελάχιστη μαυρίλα και μία δυσάρεστη οσμή Το έβαλα πάλι πάνω Έβαλα το αυτοκίνητο να λειτουργήσει κανονικά και σήκωσε θερμοκρασία στους 22 βαθμούς τους που με έβγαζε κρύο στους 23 24 25 το ίδιο Όταν πήγαινα στο Χάι όμως στο τέρμα δηλαδή εκεί ξεκίναγε και έβγαζε ζεστό αέρα και αυτό Όχι πάρα πολύ Ενώ από γνωστό μου που έχει Audi S3 και βάζει το καλοριφέρ τους 22-21 βγάζει ζεστό νερό κανονικά ο μηχανικός αυτοκινήτων που έχω μου είπε ότι πρέπει να αλλάξω το ψυγειάκι του καλοριφέρ και ότι πιάνει άλατα μετά από κάποια χρόνια Γενικά Το αυτοκίνητο είναι 25 ετών από τα πρώτα Α4 που βγήκαν και να φανταστείς έχω 80.000 χιλιόμετρα δηλαδή το αυτοκίνητο είναι καινούργιο Απλά λόγω κίνησης μου έχει βγάλει πολλά προβλήματα χρόνια τώρα και δεν μπορώ να τα βρω η αλήθεια είναι για αυτό ζητάω και βοήθεια από όποιον μπορεί
Άλλοι λένε ότι μπορεί να είναι η οθόνη του κλιματιστικού η μονάδα δηλαδή Δεν γνωρίζω πολλά από αυτοκίνητο για να ξέρω τι μπορεί να παίζει....

Αύριο θα βγάλω την ταπετσαρία του οδηγού και θα πιάσω μέσα και θα καθαρίσω καθετί που υπάρχει σε ασφάλεια είσαι Ένωση μήπως κάτι Δεν έχει μπει σωστά ή μήπως κάτι υπάρχει το φως στην πλαφονιέρα ανοίγει Μετά από 5 λεπτά Ενώ αν γυρίσω τους διακόπτες στην πλαφονιέρα προς τα αριστερά χειροκίνητα δηλαδή λειτουργεί κανονικάd8ba14c6670c75e0156c52363fea4a30.jpg

Στάλθηκε από το SM-A705FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Geohatz said:

Καλησπέρα και σε σένα επειδή λόγω καραντίνας έχω αρκετό χρόνο και προσπαθώ να φτιάξω κάποια πράγματα τα οποία δεν έδινα σημασία εδώ και χρόνια όσο αφορά το καλοριφέρ που λέμε στην παρακάτω φωτογραφία θα δεις είναι τα δύο κολάρα από την είσοδο έβαλα νερό κρύο μήπως και έχει βουλώσει κάτι μέσα Στο κύκλωμα το μόνο που κατάφερα να βγάλω είναι ελάχιστη μαυρίλα και μία δυσάρεστη οσμή Το έβαλα πάλι πάνω Έβαλα το αυτοκίνητο να λειτουργήσει κανονικά και σήκωσε θερμοκρασία στους 22 βαθμούς τους που με έβγαζε κρύο στους 23 24 25 το ίδιο Όταν πήγαινα στο Χάι όμως στο τέρμα δηλαδή εκεί ξεκίναγε και έβγαζε ζεστό αέρα και αυτό Όχι πάρα πολύ Ενώ από γνωστό μου που έχει Audi S3 και βάζει το καλοριφέρ τους 22-21 βγάζει ζεστό νερό κανονικά ο μηχανικός αυτοκινήτων που έχω μου είπε ότι πρέπει να αλλάξω το ψυγειάκι του καλοριφέρ και ότι πιάνει άλατα μετά από κάποια χρόνια Γενικά Το αυτοκίνητο είναι 25 ετών από τα πρώτα Α4 που βγήκαν και να φανταστείς έχω 80.000 χιλιόμετρα δηλαδή το αυτοκίνητο είναι καινούργιο Απλά λόγω κίνησης μου έχει βγάλει πολλά προβλήματα χρόνια τώρα και δεν μπορώ να τα βρω η αλήθεια είναι για αυτό ζητάω και βοήθεια από όποιον μπορεί
Άλλοι λένε ότι μπορεί να είναι η οθόνη του κλιματιστικού η μονάδα δηλαδή Δεν γνωρίζω πολλά από αυτοκίνητο για να ξέρω τι μπορεί να παίζει....

Αύριο θα βγάλω την ταπετσαρία του οδηγού και θα πιάσω μέσα και θα καθαρίσω καθετί που υπάρχει σε ασφάλεια είσαι Ένωση μήπως κάτι Δεν έχει μπει σωστά ή μήπως κάτι υπάρχει το φως στην πλαφονιέρα ανοίγει Μετά από 5 λεπτά Ενώ αν γυρίσω τους διακόπτες στην πλαφονιέρα προς τα αριστερά χειροκίνητα δηλαδή λειτουργεί κανονικάd8ba14c6670c75e0156c52363fea4a30.jpg

Στάλθηκε από το SM-A705FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

ΠΡΙΝ ΛΥΣΕΙΣ:

Η είσοδος και η έξοδος του νερού του καλοριφέρ της καμπίνας είναι καυτό ή το ένα ζεστό και το άλλο χλυαρό?

Αν είναι κρύα ή χλιαρή η είσοδος, προφανώς και δεν μπορεί να αποδόσει το καλοριφέρ....

 

Αν είναι κρύο στο μπες αλλά στο βγες παγωμένο, μάλλον δεν κυκλοφορεί καλά το νερό μέσα στο καλοριφέ.

 

Σχετικά με την πλαφονιέρα, αυτό που εγώ καταλαβαίνω από την συζήτηση είναι δεν δουλεύει η επαφή της πόρτας. Δοκίμασε κάποια άλλη πόρτα για αρχή μήπως το πρόβλημα έιναι στην πλαφονιέρα και όχι στην πόρτα.

Edited by Kavouras
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η είσοδος και η έξοδος όταν ζεσταθεί το αμάξι είναι καυτή πραγματικά έχει δυνατή θερμοκρασία για αυτό δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνεται διαβάζοντας το post και από άλλα άτομα που ανεβάζουν εδώ αλλά κι από site και βιντεάκια που έχω δει στο Youtube Ίσως μπορεί να φταίει η οθόνη που είναι κάτω από το CD Player την οποία την έχω αλλάξει μου την πούλησε κάποιος από την ομάδα μου είπε ότι είναι άριστοι ότι δεν έχει κάποια θέματα και δεν δουλεύουν τα λαμπάκια όταν ανάψω τα φώτα Ίσως να υπάρχει πρόβλημα και στη μονάδα αυτή δεν γνωρίζω τι θα πρέπει να αλλάξω Όσο αφορά την πλαφονιέρα έχω βρει μία μεταχειρισμένη θα την αγοράσω καλού-κακού αν δω όμως και δεν δουλεύει και αυτή πάει να πει ότι υπάρχει πρόβλημα επίσης έχω αλλάξει τα λαμπάκια σε όλο το εσωτερικό του αυτοκινήτου σε LED Αν και δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα εκεί δηλαδή να φταίνε τα φώτα αλλά καλού κακού θα το δοκιμάσω κ αυτο!

Στάλθηκε από το SM-A705FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.