Jump to content

Χειμερινή ενδυμασία

Περισσότερα

Ημερολόγια 2021

Περισσότερα

Καλοκαιρινή ένδυμασία

Περισσότερα

Χορηγοί

Περισσότερα

Recommended Posts

Επανερχομε στο θέμα ,χωρις να έχω καταλήξει ακόμη καπου.(Δηλαδή είμαι ακόμη με τις μαμα στο s3).
Συγχρόνως το ψάχνω και λίγο το θέμα,οπου  μέχρι στιγμής έχω αποκλισει την pss10 ,(τελικά!),καθως αρκετα διαφωτιστικό ήταν για εμενα  το συγκεκριμένο τοπικ...

Το πρόβλημα μου είναι ότι πλέον στα 38....,θελω την άνεση της μαμα,αλλα ταυτόχρονα όχι αυτή την αίσθηση μαρμελάδας στις υψηλές ταχύτητες...
Όπως είναι λογικό ,το όλο θέμα με τις αναρτήσεις από αρχαιότατων χρονων είναι ζήτημα συμβιβασμού .Καπου κερδίζεις καπου χάνεις...Δεν μπορείς να τα έχεις και τα δυο ταυτόχρονα.

Η μήπως όχι...

Δεν θέλω να κουράσω οποτε,μπαινω κατευθείαν στο τι σκέφτομαι.

Οι λύσεις που σκέφτομαι (πλέον) είναι 2.
1)HR ελατήρια φαρδιά χαμηλώματος 25mm ,με αμορτισέρ koni κίτρινο ρυθμιζόμενο.
Όμως και πάλι θα έχεις ή το ένα ή το άλλο...
Με  βάση τώρα την ενασχόληση μου με τα μηχανοτρονικα,σκεφτομαι να βάλω σε κάθε ρυθμιστικό αξονακι της κάθε μπουκάλας μικρά βηματικα μοτέρ,και με ανάλογο πρόγραμμα,απο δεδομένα αισθητήρων( ταχύτητας,επιταχυνσιομετρου κτλ,)να μεταβαίνει το αμορτισέρ από μαλακό σε σκληρο,αναλογα τη συνθήκη..

Για το πρακτικό κομμάτι όμως ,εχω μια ερώτηση για τα συγκεκριμένα αμορτισέρ(koni κίτρινα),αν κάποιος γνωρίζει.
Για τα εμπρός ξέρω ότι έχεις πρόσβαση στο ρυθμιστικό από το πάνω μερος στο top mount.
Για τα πίσω αμορτισέρ όμως η πρόσβαση στο ρυθμιστικό..?

2)Η δεύτερη λύση (και η πιο πιθανή) η οποια έψαξα,και θα θελα επίσης τη γνώμη σας ,εαν γνωρίζετε.
Είναι να βάλω το χαμηλώματος ΗR, με αμορτισέρ γνήσια εργοστασιακά,αλλα ηλεκρονικα.(που είναι και monotube...)
(που σημαίνει ότι το αμορτισέρ έχει μια solenoid valve ,οταν είναι οff είναι μαλακό,και όταν είναι on "κλεινει"τη δίοδο του λαδιού μεσα του και είσαι σε "sport"καταστάσεις...

Και οι 2 λύσεις μου βγαίνουν σχεδόν στα μισά με την pss ,και είναι "active"...

Posted (edited)
3 hours ago, aggelos1986 said:

Επανερχομε στο θέμα ,χωρις να έχω καταλήξει ακόμη καπου.(Δηλαδή είμαι ακόμη με τις μαμα στο s3).
Συγχρόνως το ψάχνω και λίγο το θέμα,οπου  μέχρι στιγμής έχω αποκλισει την pss10 ,(τελικά!),καθως αρκετα διαφωτιστικό ήταν για εμενα  το συγκεκριμένο τοπικ...

Το πρόβλημα μου είναι ότι πλέον στα 38....,θελω την άνεση της μαμα,αλλα ταυτόχρονα όχι αυτή την αίσθηση μαρμελάδας στις υψηλές ταχύτητες...
Όπως είναι λογικό ,το όλο θέμα με τις αναρτήσεις από αρχαιότατων χρονων είναι ζήτημα συμβιβασμού .Καπου κερδίζεις καπου χάνεις...Δεν μπορείς να τα έχεις και τα δυο ταυτόχρονα.

Η μήπως όχι...

Δεν θέλω να κουράσω οποτε,μπαινω κατευθείαν στο τι σκέφτομαι.

Οι λύσεις που σκέφτομαι (πλέον) είναι 2.
1)HR ελατήρια φαρδιά χαμηλώματος 25mm ,με αμορτισέρ koni κίτρινο ρυθμιζόμενο.
Όμως και πάλι θα έχεις ή το ένα ή το άλλο...
Με  βάση τώρα την ενασχόληση μου με τα μηχανοτρονικα,σκεφτομαι να βάλω σε κάθε ρυθμιστικό αξονακι της κάθε μπουκάλας μικρά βηματικα μοτέρ,και με ανάλογο πρόγραμμα,απο δεδομένα αισθητήρων( ταχύτητας,επιταχυνσιομετρου κτλ,)να μεταβαίνει το αμορτισέρ από μαλακό σε σκληρο,αναλογα τη συνθήκη..

Για το πρακτικό κομμάτι όμως ,εχω μια ερώτηση για τα συγκεκριμένα αμορτισέρ(koni κίτρινα),αν κάποιος γνωρίζει.
Για τα εμπρός ξέρω ότι έχεις πρόσβαση στο ρυθμιστικό από το πάνω μερος στο top mount.
Για τα πίσω αμορτισέρ όμως η πρόσβαση στο ρυθμιστικό..?

2)Η δεύτερη λύση (και η πιο πιθανή) η οποια έψαξα,και θα θελα επίσης τη γνώμη σας ,εαν γνωρίζετε.
Είναι να βάλω το χαμηλώματος ΗR, με αμορτισέρ γνήσια εργοστασιακά,αλλα ηλεκρονικα.(που είναι και monotube...)
(που σημαίνει ότι το αμορτισέρ έχει μια solenoid valve ,οταν είναι οff είναι μαλακό,και όταν είναι on "κλεινει"τη δίοδο του λαδιού μεσα του και είσαι σε "sport"καταστάσεις...

Και οι 2 λύσεις μου βγαίνουν σχεδόν στα μισά με την pss ,και είναι "active"...

Koni κιτρινα με hr φορουσα σε ενα a3 8p 1.6fsi και ηταν αψογος ο συνδυασμος. Ερχονται με μια ασπρη βανα που τη βαζεις πανω στο καλαμι του αμορτισερ και αναλογως βιδωνεις/ξεβιδωνεις. Στα μπροστα αν σηκωσεις λίγο το νεροχυτη εχεις προσβαση, στα πισω θα πρεπει να βγει το αμορτισερ εξω δυστυχως.

Αυτο με τα μοτερακια που λες μου φαινεται αδυνατο να μπορεσεις να το κανεις.

Μonotube αμορτισερ για εμενα απλα "δεν".... Σε Α3/S3 καροτσα τουλαχιστον. 

Αποψη μου ειναι οτι τσαμπα το υπεραναλυεις,  μια ρυθμιζομενη st ή ap θα σου δωσει αυτο το εξτρα που θες και θα μπορεις να φερεις και το αμαξι στο υψος που θες.

Edited by csaris
  • Like 3

Θα στο πω και εγώ ξανά, ότι με την ST XA έχω πάθει την πλάκα μου... 

Η άνεση της είναι σε πιο ψηλά επίπεδα από την εργοστασιακή ανάρτηση και ταυτόχρονα όταν βαρέσει λίγο το πόδι στο γκάζι και ξεκινήσουν τα στροφιλίκια σε αφήνει με ένα χαζό χαμόγελο.. 

Το αμάξι έχει χαμηλωθεί ελαφρώς μπρος - πίσω και είναι στην ρύθμιση για "εργοστασιακή" σκληρότητα

• Like 2

Posted (edited)
18 hours ago, csaris said:

Koni κιτρινα με hr φορουσα σε ενα a3 8p 1.6fsi και ηταν αψογος ο συνδυασμος. Ερχονται με μια ασπρη βανα που τη βαζεις πανω στο καλαμι του αμορτισερ και αναλογως βιδωνεις/ξεβιδωνεις. Στα μπροστα αν σηκωσεις λίγο το νεροχυτη εχεις προσβαση, στα πισω θα πρεπει να βγει το αμορτισερ εξω δυστυχως.

Αυτο με τα μοτερακια που λες μου φαινεται αδυνατο να μπορεσεις να το κανεις.

Μonotube αμορτισερ για εμενα απλα "δεν".... Σε Α3/S3 καροτσα τουλαχιστον. 

Αποψη μου ειναι οτι τσαμπα το υπεραναλυεις,  μια ρυθμιζομενη st ή ap θα σου δωσει αυτο το εξτρα που θες και θα μπορεις να φερεις και το αμαξι στο υψος που θες.

Αυτό με τη ρύθμιση των πίσω...με διάλυσε...
"Αδύνατον"μην το λες,τα πάντα γίνονται σε τούτο τον κόσμο...

Οσο  για την "υπεραναλυση"ίσως και να χεις δικαιο.Ειναι ακόμη "φρέσκο"όμως στη κατοχη μου,και έχω πολύ αγαπη και μεράκι!
(αν και από όσο θυμάμαι τον εαυτό μου,παντα έτσι ήμουν με αυτό το αντικείμενο που λέγετε "αυτοκίνητο"!)

Edited by aggelos1986
  • Like 1

16 hours ago, andrewcyp said:

Θα στο πω και εγώ ξανά, ότι με την ST XA έχω πάθει την πλάκα μου... 

Η άνεση της είναι σε πιο ψηλά επίπεδα από την εργοστασιακή ανάρτηση και ταυτόχρονα όταν βαρέσει λίγο το πόδι στο γκάζι και ξεκινήσουν τα στροφιλίκια σε αφήνει με ένα χαζό χαμόγελο.. 

Το αμάξι έχει χαμηλωθεί ελαφρώς μπρος - πίσω και είναι στην ρύθμιση για "εργοστασιακή" σκληρότητα

Νομίζω πως για να επιμένεις τόσο ,αξιζουν...Θα κάνω μια ερευνα και για αυτές.
Ελληνικές είναι?

Posted (edited)
17 hours ago, aggelos1986 said:

Νομίζω πως για να επιμένεις τόσο ,αξιζουν...Θα κάνω μια ερευνα και για αυτές.
Ελληνικές είναι?

Όχι φίλε, η ST είναι η θυγατρική της KW.

Ουσιαστικά είναι οι ίδιες αναρτήσεις με της KW με διαφορετικό casing (galvanized οι ST, inox οι KW)

Σήμερα σε γρήγορη βόλτα, σε φάσεις που ήταν πίσω μου ο φίλος (Μ3 2008) μου είπε ότι το αμάξι ήταν εξαιρετικό σε γρήγορες στροφές (150+ km speed) και επιβεβαιώνει την αίσθηση που είχα εγώ μέσα... Αν την "έσφιγγα" και λίγο θα ήταν ακόμα καλύτερα! 

Εγώ έχω το ST XA που ουσιαστικά είναι ένα KW V2..

https://www.st-suspensions.net/

Edited by andrewcyp
  • Like 1

Υπάρχει κάποιο μέλος που να έχει εμπειρία από ohlins....ή να έχει ακούσει?

Edited by aggelos1986

θεωρώ ότι εαν δεν έχεις σκοπό να βάζεις το αμάξι σε πίστα είναι αχρείαστα λεφτά.

Διότι μιλούμε για την πιο premium ισως ανάρτηση στο παζάρι με τρελλά λεφτά.

Είναι όμως ΤΟΠ, δεν είναι τυχαία που μαζί με τις Rieger ήταν οι επιλογές των ομάδων WRC για χρόνια.

Και ο αδελφός μου στο evo Ohlins θέλει επειδή έχει φάει κόλλημα μαζί τους.... Και εγώ τις ήθελα αλλά ρε φίλε στις 3+ χιλιάδες ευρώ απλά δεν...